Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

R.I.P - OpenSolaris ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006

 filipxxx, on 18th January 2011, 23:20, said:

Solaris e viitorul in Unix acum ca i-au cumparat Oracle. Tot ce inseamna baza de date serioasa e Oracle si sunt sigur ca in viitor vor face absolut tot ce e posibil ca sa-si vanda si hardware si OS ca doar au dat 7.5 miliarde de dolari. Pe mai toate paginile Unix importante vad reclame in care se lauda cu Database Machine care cica ar rupe tot la performante: storage, server, OS, DB toate de la Oracle. Solaris-ul comparativ cu celelate Unix-uri mari poate fi instalat in masina virtuala deci poate fi invatat de oricine pe laptop acasa. Incercati sa invatati AIX sau HP-UX acasa ;)
Cat despre firme romanesti care sa opteze pentru Solaris... asta e greu de spus. La noi 99% din firme au Windows si Linux iar administratorilor li se par avioane servere de pana in 10.000E. Pai fostul SUN e cel mai ieftin dintre producatorii hardware cu destinatie Unix iar un server middle in configuratia de baza incepe de pe la 20.000$ insa macar niste RAM si tot mai adaugi cand cumperi o masina de genul. Sun nu a avut o reprezentare serioasa in Romania pana acum asa ca nimeni in toate mintile n-ar fi investit atatia bani daca nu poti sa te bazezi pe suport serios.

Am inteles. Nici tu nu ai vazut braveheart, in special faza cu freedom (spre sfarsitul filmului).

Edited by ear1976, 19 January 2011 - 00:07.


#38
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 dobrotescunicol, on 18th January 2011, 21:43, said:

Domnilor, eu sunt nou în domeniul "solaris". Acum am aruncat o privire pe bestjobs și am vãzut cã sunt cîteva anunțuri care cer sã cunoști și solaris (la nivel elementar mãcar). Întrebare: mã apuc sã învãț cît de cît cu ce se mãnîncã sau nu e o treabã de viitor. O sã mai fie astfel de anunțuri și peste 2, 3 sau 5 ani sau ușor ușor o sã se orienteze spre altceva?
Se poate. Cu doi ani în urmã aveam eu cont la Sun Microsystems
ºi parcurgeam testele lor online.
De cand Solaris a devenit proprietatea Oracle,
se poate gãsi ceva potrivit aici.
Cautã cartea Solaris 10 Complete Reference ºi altele.

Edited by JJackFLASH, 19 January 2011 - 20:47.


#39
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Sau un curs oficial de la Sun Microsystems

Attached Files


Edited by JJackFLASH, 28 January 2011 - 09:27.


#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Legat de OpenSolaris, unii zic ca vor fi continua sa dezvolte pe baza kernelului ramas: http://en.wikipedia....ris#Derivatives

Edited by neagu_laurentiu, 28 January 2011 - 10:01.


#41
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Solaris 10 este o buna solutie pentru serverele corporative.
Pentru cine vrea sa lucreze admin, Solaris 10 trebuia sa fie un MUST HAVE.
Solaris 10 are mult BSD in el inca.
Poate ca deaceea si multe lucruri care se explica in tutorial le asimilez usor.
Open Solaris las sa ramana in continuare o jucarie pentru entuziasti.
Cine a invatat sa administreze servere FreeBSD,
este deasemenea avantajat, deoarece FreeBSD este gratuit
si in continua dezvoltare. Singura deosebire de un UNIX comercial este ( am mentionat-o
eu in alt post ). Dar atat de multe diferente esentiale fata de Solaris nu am observat.
Un adminstrator de servere UNIX
- este mai bine platit decat un adminsrator de servere Windows;
- are mai putina bataie de cap in comparatie cu adminstrator de server Windows,
  asta datorita posibilitatii de automatizare a lucrului masinilor, a controlului de la distanta
  a serverului;
- mai mult timp liber.

Edited by JJackFLASH, 28 January 2011 - 10:44.


#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu zic sa o lasam mai moale, comparatiile astea cu administrarea windows erau poate valabile acum 15 ani, demult nu mai e cazul. Spune-mi cum a fost ultima oara cind ti-ai patchuit opensolarisul de acasa dar asa in detaliu cum a fost aventura...
Si astea cu viitorul si cu unde sint salariile mari e greu de spus. Pina una alta pe aria de Unix (unde sintem acum) sint EXACT doua threaduri din care unul incepe cu RIP...

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 f300, on 30th January 2011, 14:40, said:

Pina una alta pe aria de Unix (unde sintem acum) sint EXACT doua threaduri din care unul incepe cu RIP...
Sunt filtrele puse de asta vezi numai doua. Iar RIP-ul nu are nici o legatura cu UNIX-ul ci strict cu aceasta versiune free de Solaris, nu cu Solaris in sine.

#44
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 f300, on 30th January 2011, 14:40, said:

Spune-mi cum a fost ultima oara cind ti-ai patchuit opensolarisul de acasa dar asa in detaliu cum a fost aventura...
Citeste putin mai atent ce am scris.
Eu am vorbit despre Solaris 10 - un sistem de operare UNIX matur si
apreciat in domeniile in care siguranta datelor si eficacitatea in administrare
sunt prioritare. Si pe langa asta, este sustinut de o companie care
GARANTEAZA. Un UNIX comercial are meritele sale, domnule.
Eu nu am patchuit niciodata OpenSolaris.
Eu stiu sa patchuiesc FreeBSD.
Degeaba incerci sa reabilitezi Windows.
Parcurge doar tutorialul Solaris si ai sa vezi ca ceea ce
se poate face in UNIX, in Windows nu mai faci in vecii vecilor.

#45
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In primul rind daca nu vorbesti de opensolaris ce treaba avem pe threadul asta?
Bun, cind ai patchuit ultima data solaris 10? Lasa solutii complicate cu un server pe care iei automat patchurile si staging pe mai multe calculatoare, mai intii de test si dupa aia pe toate calculatoarele din productie si alte vrajeli point&click a'la Microsoft. Du-te si incearca sa iei mai intii patchurile sa vezi care-i treaba si dupa aia mai vorbim de administrare usoara, lasa automata.
Si tehnic vorbind da, Solaris 10 este matur si MORT, strict vorbind. Actualmente exista doar Oracle Solaris si nu numai atit dar daca te duci la sun.com te redirecteaza la oracle si e undeva ingropat prin aquisitions/Sun. Solaris e doar un produs acolo si el in gasca de chestii achizitionate direct sau indirect de Oracle (virtualbox, java, mysql, OpenOffice, etc). Cind o sa li se schimbe culoarea la cifrele din spreadsheet-ul pe care il folosesc aia care iau decizii o sa-l arunce peste bord si basta.

#46
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 f300, on 30th January 2011, 17:07, said:

Bun, cind ai patchuit ultima data solaris 10?
Eu am instalat Solaris 10 doar de proba.
Am zis ca mai bine e sa-l studiez cu un tutorial de la Sun.

 f300, on 30th January 2011, 17:07, said:

Si tehnic vorbind da, Solaris 10 este matur si MORT, strict vorbind.

Dar BSD traieste!
Si este un UNIX matur si superfunctional.
Ce vor sa faca cei de la Oracle cu Solaris ,
vom trai si vom vedea.

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 f300, on 30th January 2011, 17:07, said:

Du-te si incearca sa iei mai intii patchurile sa vezi care-i treaba si dupa aia mai vorbim de administrare usoara, lasa automata.
Cine are Solaris cu licenta poate accesa update-urile: http://www.oracle.co...jsp-139521.html
Sunt si free destule: http://www.sunfreeware.com/
http://mirrors.ibibl...pencsw/current/

Edited by neagu_laurentiu, 30 January 2011 - 19:34.


#48
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
mda!
Oracle cumpara software sa il dea la gunoi.
Ce tampiti sunt astia de la Oracle.

#49
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Oracle a cumparat tot pachetul, nu ai de unde sa stii exact de ce erau interesati - noi presupunem ca ar fi solutia completa sa ruleze softul lor pe platforma lor dar ar putea fi orice: patente, baza de date cu clientii, alte tehnologii (virtualbox, java), etc.
S-au cunoscut multe situatii in care au fost cumparate companii de miliarde si au fost aruncate la gunoi, fara nici o logica evidenta (si fara ca motivul cumpararii sa fie omorirea competitiei). Pur si simplu au crezut ca fac o afacere, si-au dat seama ca nu merge si adios. Dupa cum am spus nimeni nu stie ce o sa fie la anu', e literalmente dupa spuneam mai sus: decizie bazata pe cifrele din nu stiu ce spreadsheet.

#50
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Oracle a cumparat Sun tocmai pt tehnologia hardware si software.
Asta implica SPARC si Solaris. Restul aplicatiilor sunt la pachet.
Sparc + Solaris + DB Oracle reprezinta solutia completa pt. servere DB si nu numai.
Oracle nu a cumparat Sun de amorul artei asa cum sustii tu.
Oracle nu a aruncat la gunoi nici distributia lor linux, de ce ar arunca la gunoi un Unix veritabil?
Daca nu era important pt. ei il lasau open, ceea ce nu au facut.
Faptul ca e closed source spune destul de multe, sa nu mai spun ca Oracle de atunci a scos versiunea 11 pt. Solaris.

Eu unul nu dau o carca de bani pe un produs sa il arunc la cosul de gunoi.
Tu ai da bani pe ceva pe care apoi sa il arunci la cosul de gunoi?

PS: Oracle are grija si de OpenOffice, ia sa dai o cautare la ei pe site. O sa vezi ca ti-l dau cu bani. Oracle vrea sa faca bani din orice solutie software achizitionata.
PSS: Daca tu ai impresia ca Oracle e un gunoi de firma te inseli. Ceea ce sustii tu e total fals. E bine sa vii cu ideei sustinute pe baza unor dovezi, altfel postezi asa sa te aflii in treaba.

Incearca sa vezi care era legatura intre Oracle si SUN inainte de a fi cumparati.

Edited by Fratello_2007, 31 January 2011 - 07:11.


#51
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu nu am ce dovezi sa aduc: eu sustin ca nu ai de unde sa stii ce a fost in capul lor cind au cumparat Sun si nu ai de unde sa stii ce o sa se intimple. Tu sustii ca stii detaliat totul, tu trebuie sa aduci dovezi, chestie banala de logica.
In ceea ce priveste aruncatul la gunoi incearca sa tragi un ochi la sunk costs. si dupa aia discutam. Faptul ca iti inchipui ca o corporatie actioneaza ca mine sau ca tine dovedeste ca nu ai auzit de asa ceva. Noi daca ne luam o masina puternica (de exemplu) si se scumpeste benzina (de exemplu) stringem cureaua nu o vindem luna urmatoare. Ei bine, corporatiile literalmente omoara ce se incadreaza (sau nu se incadreaza) in ce cifre vor sa aibe sau sa nu aibe in spreadsheetul lor. Ca tu prezici un viitor foarte luminos pentru Sun/Oracle e ok, o predictie si o parere personala. In fapt este un un risc si atita vreme cit nu ai bagat tu banii ca sa ii pierzi sau sa ii cistigi multiplicat rezultatul este in mare nerelevant. Noi astia de pe margine mai vorbim peste vreo 5-10 ani.

#52
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Tu cumva nu vorbesti de predictii si pareri personale?
Am citit destule articole une se spunea clar motivele achizitionarii firmei SUN.
Ce nu pricep eu e altceva.
Ce te doare pe tine ce face Oracle din moment ce nu ai treaba cu ei?
Profitul Lui Oracle a crescut in 2010, poti sa cauti pe Forbes.
Si asta dupa ce a preluat SUN.

Edited by Fratello_2007, 31 January 2011 - 18:52.


#53
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Ei bine, corporatiile literalmente omoara ce se incadreaza (sau nu se incadreaza) in ce cifre vor sa aibe sau sa nu aibe in spreadsheetul lor.
nu stiu de unde stii tu ce fac corporatiile, insa nu e chiar asa. omoara doar ceea ce nu se poate mentine la un nivel de profitabilitate, indiferent de masuri, nu, hatz, omoara tot. daca ceva moare, inseamna ca acel ceva nu e cerut suficient de piata pentru a justifica pastrarea lui

nu cred ca exista proiect major care sa nu ajunga pe rosu aprins, in toate privintele, si totusi, tone de proiecte mari se duc la bun sfirsit, dupa mariri de bugete etc. de ce? pentru ca n-au fost omorite imediat ce a aparut rosu pe-acolo

#54
Kekelino

Kekelino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2006
Am lucrat 11 ani cu Solaris-ul atat de discutat aici si as spune cateva lucruri. In primul rand e importanta componenta de business. Adica masina fie ea SPARC sau x86, important e cam ce pui pe ea. In afara SO. Faci server de BD, pui aplicatii dezvoltate in firma, pui aplicatii de la producatori consacrati .... Solarisul ca si sistem de operare spun ca este solid, chestiunea cu patch-urile e absolut relativa, ori poate credeti ca exista servere facute ca la farmacie cu update-urile la zi. Adevarul consta in buna configurare a masinii in primul rand (deci SO) si apoi a aplicatiilor instalate deasupra. Am avut variante de sisteme cu baze de date (Oracle) mai bine facute si mai prost, aplicatii gen Oracle E-Business Suite si pot spune ca toate deficientele in functionare au fost de la orice altceva, mai putin de la SO.
Una din probleme este achizitia facuta de Oracle cu SUN Microsystems ... In mod cert, au achizitionat-o cu un scop precis ... SUN-ul a primit ani la rand numai comenzi guvernamentale in SUA. Detin Java. Noile lor masini, Exadata si Exalogic se bazeaza pe Oracle Solaris sau Oracle Linux, includ in distributie si JRockit, fac singure patch-urile si asa mai departe. Eu zic ca alaturarea hard soft a lui Oracle, va fi destul de reusita. Chestiunile legate de viitor eu zic sa nu le punem, Oracle promoveaza foarte puternic Solaris-ul, asa ca ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate