Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

R.I.P - OpenSolaris ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008
In DistroWatch Weekly in cadrul "Miscellaneous News (by Jesse Smith)" apar urmatoarele randuri:

Rumours have been circulating over the death of OpenSolaris for several months now and Oracles official stance of silence has only added fuel to the fire. This week a document, purported to be a leaked internal Oracle memo, touches on the future of OpenSolaris, or its lack of a future. If this document is real, it spells can end to the OpenSolaris project

Urmarind linkul din cadrul acelor randuri http://www.sunhelp.o.....SunHELP News) se pare ca OpenSolaris va disparea.
Link-ul sursa este acesta: http://blogs.everyci...ially-dead-rip/

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Era destul de clar ca-i ceva in neregula de cind au inceput s-o intirzie cu 2010.2. Sincer singurul lucru interesant in Opensolaris era zfs. Nu ca ar fi fost cine stie ce realizare tehnica fabuloasa; ma gindesc ca in 2010 ar trebui sa avem deja mai multe filesystems cu suport pentru deduplication, end-to-end checksums, encryption, snapshots. Si nu ca zfs ar fi fost perfect: backup-ul e relativ primitiv si mega-incomod, fsck nu exista (cica nu trebuie desi au fost destul de multe exemple de probleme catastrofice), nu poti sa scoti un device din pool (daca ai bagat din greseala un USB stick ramii acolo cu el tot restul vietii), nu poti sa faci raidz decit pe device-uri cu capacitati egale, samd. Totusi, ar fi fost o chestie FOARTE interesanta.
Pe linga opensolaris de-alde Oracle/Sun mai au (dezvoltat/achizitionat) tone de tehnologii interesante dar care par ca duc nicaieri: java, mysql, OpenOffice, VirtualBox si probabil multe pe care le-am uitat. Habar n-am ce poate fi in capul lor.

Din categoria produselor RIP din ultimul timp as zice ca mai toate meritau sa fie "impuscate ca sa nu sufere":
- opensolaris
- google wave
- palm/pre/webos

#3
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Adica java, OpenOffice, VirtualBox nu duc nicaieri?
Iar fabulezi?

VirtualBox se dezvolta si e activ, OO la fel, de Java pot spune acelasi lucru.
Adevarul ca pt. tine sunt inutile. Dar asta e valabil doar pt. persoana ta.
Hai nu mai vorbii in numele tuturor.


PS: Habar nu am ce e in capul tau.

#4
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Java chiar nu duce nicaieri :) mai ii umpic, si isi da duhul... :)))

#5
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View Postadd2005, on 16th August 2010, 21:41, said:

Java chiar nu duce nicaieri :) mai ii umpic, si isi da duhul... :)))

Lasa ca va face concurenta Javascriptului ca limbaj de scripting:))
Mai postase ci neagu_laurentiu procesul Oracle vs Google pentru ceva patente legate de java...Oracle vrea sa faca bani.

Edited by luk4, 16 August 2010 - 20:53.


#6
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
@add2005 te inesli. Java e folosit la scara mare inca.
Ca nu iti place tie java sau nu ai prea multe aplicatii desktop pe java asta e alta treaba.
@luk4 Java nu e limbaj de scripting. ;)

Edited by Fratello_2007, 16 August 2010 - 20:58.


#7
Paullik

Paullik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 05.07.2008

View PostFratello_2007, on 16th August 2010, 21:58, said:

@luk4 Java nu e limbaj de scripting. ;)
Fratello, stai ca nu te-ai prins, luk4 il ințepa pe add2005 in legatura cu un subiect in care el sustinea ca java e limbaj de scripting(unde de altfel ai postat si tu).

ON:
Nu am incercat Open Solaris, dar din curiozitate cat inca il mai gasesc la download, poate-l incerc.

#8
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View PostFratello_2007, on 16th August 2010, 21:58, said:

@add2005 te inesli. Java e folosit la scara mare inca.
Ca nu iti place tie java sau nu ai prea multe aplicatii desktop pe java asta e alta treaba.
@luk4 Java nu e limbaj de scripting. ;)
Merita sa-l incerci, doar daca esti interesat de ZFS, virtualizare, Java.
Altfel, pentru un utilizator Linux, OpenSolaris ofera acelasi mediu de operare GNOME.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca nu se intimpla vreo minune Opensolaris nu merita testat decit din motive pur istorice (2009.06 ultima versiune, dupa cum spuneam 2010.02/03/etc care se preconiza nu exista). Sansele sa va recunoasca macar controlerul SATA, placa video si ethernetul fara sa cautati hardware specific sint relativ mici (nu vorbim de wifi si bluetooth sau alte fineturi).
@Fratello: incearca sa nu sari la gitul omului mai ales daca habar n-ai despre ce vorbesti. Corporatii mari precum Oracle nu stau sa se uite ca ti se pare tie cool nu stiu ce chestie. Nu iti plateste nimeni zeci de programatori pe proiecte care dureaza cincinale si n-aduc nimic palpabil. Ma rog, mai exista si exceptii (exemplu Duke Nukem Forever - 12 ani) dar in general daca nu se prind cum sa faca bani - adios. Ai habar cum e sa ai astazi o echipa "de doua pagini" si miine sa nu mai existe departamentul respectiv? Asa s-a intimplat la Oracle/Sun - cu mentiunea ca totul a fost usurat de preluare.
Ca ce are o licenta permisiva si e open source poate fi forked desigur e adevarat. Dar uite ce s-a intimplat cu mysql: cel putin patru forkuri de care am auzit eu si dupa care nu s-a mai auzit nimic... Un proiect "sanatos" are un "vibe" anume, acopera o anume nevoie, vine cu ceva nou macar din cind in cind si in cazul in care ai zeci de oameni platiti cu jde mii de pounds (numai astia de care stiu eu in cazul Opensolaris) e clar cit de cit cum se intorc banii inapoi la corporatia respectiva. Si nu in ultimul rind nu stai sa iti pui problema "ce-o face Oracle cu toate prostiile astea, jumatate din ele concurente cu produse de-ale lor pe bani grei".

#10
webulxpert

webulxpert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 28.09.2006
se incep aceleasi discutii in legatura cu java, am castigat la un concurs 5 zile de vacanta la o tabar IT, acolo au fost mai multi neni care ne povesteau despre firmele in care lucreaza, cei care povesteau despre firme mai mici nu aduceau in discutie linux, iar la intrebari despre linux nici nu vroiau sa raspunda, e un SO inutil ziceau, de java au zis ca e greoi si nu au vrut sa mai continue discutia pe tema asta.

un nene de la o firma mai mare (zicea ca au vreo 200 de angajati la noi, in Romania au facut nu stiu ce sistem pentru pensii) povestea ca folosesc pe multe calculatoare linux, ca 40% din codul scris e in java (firma lor scrie si aplicatii pentru iphone, android), 40% in C#. deci pana la urma java inca e folosit in firmele mai mari, iar un limbaj mai portabil ca java in ziua de azi nu stiu daca exista. Oracle il dezvolta mai departe?

on-topic:

am intrebat si eu mai inainte de OpenSolaris, cineva zicea ca nu e mort, comunitatea il va dezvolta mai departe in directie diferita de Solaris.

#11
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Solaris e unix si unixul nu e pentru PC-uri. O perioada open-solaris a fost un fel de pre-production pentru releasurile mari de Solaris cu care sa se poata juca pasionatii, insa nu l-am perceput niciodata ca un OS pe care sa te poti baza. Cat despre Java, ati fi surprins sa vedeti ca mai toate aplicatiile de pe siteme de zeci si sute de mii de euro sunt scrise in Java.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postadd2005, on 16th August 2010, 22:40, said:

si ce ? :))) nu ii =)) ?
E la fel precum C# & .NET. Nici mai mult nici mai putin (e irelevant ca ultimul se autolanseaza).

Mult din software-ul Oracle sta pe java asa ca au tot interesul sa-l duca mai departe. Da, nu e desktop sau mobile, e orientat spre web/servicii si tot ce inseamna middleware insa oricum grosul aplicatiilor/programatorilor java aici se afla.

OpenSolaris mi s-a parut o strutocamila (un kernel Solaris, software GNU combinat cu alte utilitare traditionale SUN etc.)

#13
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postfilipxxx, on 17th August 2010, 04:51, said:

Solaris e unix si unixul nu e pentru PC-uri.
Sa am pardon, mon cher, dar esti prea categoric; operezi cu clisee.

Edited by JJackFLASH, 17 August 2010 - 07:15.


#14
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008
Ce de spirite incinse aici. Eu am postat stirea ptr acei utilizatori de Solaris ca sa stie exact in ce directie se indreapta acest OS. Acum ca vor renunta in al folosi sau vor cumpara varianta comerciala este alegerea lor. Deci nu vad rostul la aceste atacuri, calmati-va baieti intotdeauna vor exista cai de a continua ceva atata timp cat sprijinul exista. :)

Inainte sa ma intrebati de ce am pus semnul intrebarii in topica va raspund eu: ptr ca nu am folosit acest OS ca stiu exact in ce stadiu se afla, si am lasat la atitudinea acelor care il folosesc sa isi dea cu parerea.

Edited by creatura85, 17 August 2010 - 08:45.


#15
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
Hai sa nu facem un razboi al limbajelor, fie ca-s de programare sau scripting. Fiecare e pe bucatica lui. Cit despre java ... a inceput promitator si s-a incilcit pe drum. Aplicatii scrise pt o versiune nu ruleaza pe versiunile updatate (chiar si pt update-uri minore), e jale pe partea asta. In ciuda acestui fapt, sint sigur ca Oracle o va mentine. Cit despre OpenSolaris, se va trage heblul cu siguranta. OpenSolaris a fost incercarea Sun de a atrage dezvoltatori/useri spre patformele lor. Oracle nu a aratat interes in directia asta, lucreaza cu Redhat pe partea de linux (dezvoltasera initial o distributie la care au renuntat ulterior), are Solaris-ul clasic si nici nu sint genul de companie care sa dea ceva pe gratis.

#16
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
@f300 eu zic ceva, iar tu povestesti altceva.
Ce ai scris tu sunt inutilitati.
Oricum daca nu mai ofera Oracle aplicatii GPL e capat de lume?
Nu se poate trai fara ei?
Eu pot, tu poti fara ei?
@add2005 nu iti ajunge ce ai postat pe aria de programare iar deschizi subiectul ala?
Si aici?
Imi aduc aminte ca ai luat un warn pe tema asta, nu ti-a ajuns? Mai vrei? :)
@cianura te respect dar java nu se clatina deloc. Din cate stiu eu si cele citite de mine merg aplicatiile create cu versiunile vechi pe versiunea noua de java 1.6.
Invers nu prea merge, dar nici nu e nevoie.

Edited by Fratello_2007, 17 August 2010 - 16:49.


#17
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

View PostFratello_2007, on 17th August 2010, 17:47, said:

@add2005 nu iti ajunge ce ai postat pe aria de programare iar deschizi subiectul ala?
Si aici?
Imi aduc aminte ca ai luat un warn pe tema asta, nu ti-a ajuns? Mai vrei? :)
OFF: Am incercat sa nu fiu offtopic dar vad ca n-am incotro :) Nu vreau sa raspund la atacuri. Nu am luat nici un warn. Esti foarte prost informat.

ON: Ii clar ca cei de la oracle or achizitionat Sun doar pentru a face bani. Se barfea intr-o vreme, ca OpenSolaris va fi in continuare dezvoltat de comunitatea.
Un OS dezvoltat de comunitate, nu inseamna deloc un lucru bun, pentru ca, acea comunitate nu are niste coordonatori. Fiecare face ce vrea si asa se nasc marile rebuturi.
Nu sunt un utilizator de UNIX, dar cateodata sunt nevoit sa-mi testez aplicatiile pe sisteme de operare UNIX. Nu sunt nici programator Java, nici programator de .NET, is un programator adevarat, care scrie softuri de consum, cross platform in limbaje de programare clasice, si is destul de matur, am destula experienta cat sa-mi testez/dezvolt aplicatiile in asa fel incat sa fie compatibile/"compilabile" cu/pentru mare parte din sistemele de operare.

Din punctul meu de vedere, moartea lui OpenSolaris nu o sa afecteze prea mult utilizatorii... Cati utilizatori de OpenSolaris cunoasteti ? eu nu prea cunosc, sau nu cunosc deloc. Iar din utilizatorii de unix pe care ii cunosc eu, toti folosesc FreeBSD.

Poate ca is prea multe distributii de linux/unix... Ar trebuie sa ramana doar cele mai importante, ar fi mult mai usor pentru dezvoltatorii de soft sa-si distribuie aplicatiile.

Legat de Oracle, eu mi-as face griji mai mult de MySQL decat de Java si OpenSolaris.


Chiar m-am uitat astazi prin ofertele de job-uri. Singurele joburi care se mai gasesc pentru java, sunt cele de programatori pentru telefoane mobile. Eu nu mai vad scopul in a folosi java pentru a dezvolta aplicatii pentru telefoane mobile. Oricum ai de rescris mult cod pentru fiecare serie de telefoane mobile in parte. De ce sa scrii o aplicatie java cand poti sa scrii o aplicatie nativa in C, portabila pe mai toate platformele mobile ? Chiar nu-i mai vad scopul la java...


Spor.

#18
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Sigur ai amnezie, dar te las.
Tu te numesti programator  adevarat?
Aia de programeaza in java si .NET ce sunt?
Te mai dai si mare.
Ti-am citit un post cu privire la o aplicatie pt. linux si am vazut cat de tare esti in unix si ceeea ce stii.
Apropo, mi-a placut faza cu dependintele. :)

Asta ca sa nu zici ca te-am atacat si ca fac atacuri la persoana.
Am o parere "exceptionala" despre tine.

Edited by Fratello_2007, 17 August 2010 - 18:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate