Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...
 Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect
 

Programul atomic nazist

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmihneavoda, on 23rd August 2010, 11:59, said:

d-le Lupu2, pe timp de război sînt scufundate toate navele dușmane sau altele care vin în zona de conflict.Ăștia își permit să mintă gros chiar în filme documentare.

Dupa ce esti total pe langa subiect , mai si insisti .

Quote

SF Hydro was a Norwegian steam powered railway ferry that operated on Tinnsjø in Telemark. The ferry operated between Mæl and Tinnoset between 1914 and 1944, connection the two railways Rjukanbanen and Tinnosbanen. The railway was used to transport raw materials to and fertilizer from Norsk Hydro's factory at Rjukan to the port in Skien. She was the target of the Norwegian heavy water sabotage on 20 February 1944 when the ferry was sunk to 430 meters deep in Tinnsjø to prevent Nazi Germany from developing nuclear weapons.
Adica norvegienii aia au scufundat o nava "dusmana" norvegiana . Cam asta e parerea ta . Ca avea si pasageri norvegieni , se pare ca nu stii .

View Postmihneavoda, on 23rd August 2010, 11:59, said:

Pe lac nu transportau apă grea pt Germania.Lacurile sînt ape interioare.

Normal ca nu transportau apa grea , ci suc de coacaze . Restul e propaganda .

View Postmihneavoda, on 23rd August 2010, 11:59, said:

Rezistența norvegiană e ceva SF.
Nu are nici un rost sa iti demostrez ca nu e SF , tu tot pe propaganda americanilor o sa marsezi .

Quote

SOE Norwegian agents involved

The first agent inside the plant

        Einar Skinnarland

The Grouse/Swallow Team

        Jens Anton Poulsson
        Arne Kjelstrup
        Knut Haugland
        Claus Helberg

The Gunnerside Team

        Joachim Holmboe Rønneberg
        Knut Haukelid
        Fredrik Kayser
        Kasper Idland
        Hans Storhaug
        Birger Strømsheim
        (Leif Tronstad) (planner, in the United Kingdom)

The Lake Tinnsjø Team

        Knut Haukelid, alias "Bonzo"
        Rolf Sørlie (local resistance)
        Einar Skinnarland (base wireless operator)
        Gunnar Syverstad (plant lab assistant)
        Kjell Nielsen (plant transport manager)
        (“Larsen”) (senior plant engineer)
        (NN) (car procurer and driver)


#38
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010

View Postlucifer76, on 23rd August 2010, 19:56, said:

Dupa ce esti total pe langa subiect , mai si insisti .
Normal ca nu transportau apa grea , ci suc de coacaze . Restul e propaganda .
Nu are nici un rost sa iti demostrez ca nu e SF , tu tot pe propaganda americanilor o sa marsezi .

"după ce ești pe lîngă subiect mai și insiști".Mă simt jignit de remarcă. În orice caz sînteți doar moderator aici nu și judecător în privința adevărului celor discutate de useri.
Dv susțineți că apa gra a fost transportată pe un lac interior din Norvegia și acolo a fost scufundat acel vapor. dați-mi voie să mă îndoiesc fără să-mi spuneți dv că sînt pe lîngă subiect.
Nu trebuie să-mi demonstrați nimic; nu sînteți obligat.Puteți socoti liniștit că americanii au singura propagandă care nu minte.Sper că sînteți de acord că propaganda germană,sovietică, japoneză scria minciuni.Nu țin să demonstrez asta.

#39
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmihneavoda, on 24th August 2010, 08:47, said:

Dv susțineți că apa gra a fost transportată pe un lac interior din Norvegia și acolo a fost scufundat acel vapor. dați-mi voie să mă îndoiesc fără să-mi spuneți dv că sînt pe lîngă subiect.
Asa , ca o mica informatie , destul de recent au fost scoase cateva butoaie din lacul ala , care au fost trasportate cu feribotul Hydro .

Quote

In the early 1990s the wreck of Hydro was found by a mini-submarine. 600 kg of heavy water was also found on board, leaving no doubt that Hydro was indeed carrying the heavy water the day it was sunk. Two of the barrels have been salvaged, and one of them can be seen at Norsk Industriarbeidermuseum at Vemork, Rjukan. Analysis of the contents of one recovered sealed barrel (No. 26) confirmed that they contained heavy water

Tot propaganda ?

Quote

In 2005, an expedition retrieved a barrel (numbered "26") from the bottom of the lake. Its contents of heavy water matched the concentration noted in the German records, and confirmed that the shipment was not a decoy. However, it also supported the notion that the concentration of heavy water in a number of the barrels was too small to be of value to a weapons program. This might explain the absence of heavy security measures around the shipment, including why the ferry itself was not searched for delayed charges.

Iar propaganda .

View Postmihneavoda, on 23rd August 2010, 11:59, said:

Rezistența norvegiană e ceva SF.
Imi cer scuze daca te simti jignit , dar gandeste-te cum se simt norvegienii pe care ii jignesti . Mi se pare de prost gust sa declari ca cei care au murit in Rezistenta contra nazistilor sunt doar propaganda .
In Norvegia se afla la putere un guvern marioneta a nazistilor, dar rezistenta norvegiana a ajutat multi evrei sa scape in Suedia neutra.
Un numar relativ mic de barbati si femei si-au riscat viata pentru a-i ajuta pe evreii persecutati. Aproape 18.000 dintre ei au fost omagiati de statul Israel cu titlul de "Cei Drepti intre Natiuni".
În total, 10 262 norvegieni și-au pierdut viața în timpul războiului sau în captivitate. Aproximativ 40 000 norvegieni au fost închiși.

#40
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010

View Postlucifer76, on 24th August 2010, 08:50, said:

Asa , ca o mica informatie , destul de recent au fost scoase cateva butoaie din lacul ala , care au fost trasportate cu feribotul Hydro
Imi cer scuze daca te simti jignit , dar gandeste-te cum se simt norvegienii pe care ii jignesti . Mi se pare de prost gust sa declari ca cei care au murit in Rezistenta contra nazistilor sunt doar propaganda .
In Norvegia se afla la putere un guvern marioneta a nazistilor, dar rezistenta norvegiana a ajutat multi evrei sa scape in Suedia neutra.
Un numar relativ mic de barbati si femei si-au riscat viata pentru a-i ajuta pe evreii persecutati. Aproape 18.000 dintre ei au fost omagiati de statul Israel cu titlul de "Cei Drepti intre Natiuni".
În total, 10 262 norvegieni și-au pierdut viața în timpul războiului sau în captivitate. Aproximativ 40 000 norvegieni au fost închiși.
Da. Și ce dovedește asta? Că au fost transportate butoaie pe acel lac în Germania? Sau că au ajuns acolo în urma acțiunilor patrioților norvegieni?
Nu jignesc nici un norvegian.În primul rînd nu e vreunul pe aici în al doilea ce jignire e dacă cer probe pt unele acțiuni de sabotaj atribuite unor norvegieni. Ceea ce susții tu că fac eu este greșit.
De ex: se știe locul unde  a fost uzina de apă grea. Se văd urme de bombardament? Sînt alte indicii și dovezi că uzina a fost bombardată de englezi? Uzina aia era desigur apărată bine.Antiaeriana germană dormea? Nu a fost doborît  nici un aparat britanic pe acolo?
Eu nu am declarat că niște norvegieni uciși este propagandă ci am spus că a pune acțiuni în seama acelora , acțiuni nedovedite este propagandă mincinoasă.
Aci e vorba de acțiunile în legătură cu apa grea, cele ale norvegienilor și ale britanicilor. Nu amesteca , te rog, cu chestie evreiască.Eu nu am vorbit de ambele.
Numărul morților nu are legătură cu acțiunea de la uzina de apă grea.Poate numai unii din ei au murit din această cauză.Nu știm care și cum.
După război toți au susținut că au avut mari acțiuni contra nemților chiar și românii, care nu au arătat nici un partizan decît prin filme și prin povestiri ale unor scriitori, Haralamb Zincă de ex în "Dintre sute de catarge".

#41
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmihneavoda, on 24th August 2010, 12:38, said:

Nu jignesc nici un norvegian.În primul rînd nu e vreunul pe aici în al doilea ce jignire e dacă cer probe pt unele acțiuni de sabotaj atribuite unor norvegieni.
Daca nu e niciunu pe aici , nu inseamna ca nu ii jignesti . Cand spui ca rezistenta e SF , nu ceri probe .

View Postmihneavoda, on 24th August 2010, 12:38, said:

Se văd urme de bombardament? Sînt alte indicii și dovezi că uzina a fost bombardată de englezi? Uzina aia era desigur apărată bine.Antiaeriana germană dormea? Nu a fost doborît  nici un aparat britanic pe acolo?
Pe 16 nov `43 bombardierele americane decolate din Anglia au atacat hidrocentrala și fabrica de apă grea din Vemork, Norvegia.

Quote

147 of 160 B-17's hit the industrial area at 1143-1145 hours; 1 B-17 is lost and 1 damaged beyond repair; casualties are 2 KIA and 10 MIA. 29 of 39 B-24's hit Rjukan at 1204-1212 hours; no losses or casualties. Rjuken power plant is one of the world's largest electrolysis works and an important producer of hydrogen, nitrogen, oxygen and essential components of high explosives. Heavy damage was done and thoroughly plastered.

The aiming point of the target was the pen-stocks down the mountain from the dam for the hydro-electric building in the valley below. This building also contained the Norwegian heavy water plant which was being used by the Germans to provide heavy water for their experimentation in the development of the Atomic/Hydrogen bomb.

This was the only mission made by the 390th Bombardment Group to a Norwegian target. Twenty of our group of B-17Fs took the long route over the North Sea from England to hit this target. One aircraft tied in with the 1st Division formation and bombed Knaben, Norway.

Rjukan was located in a peaceful valley seventy-five miles west of Oslo. The terrain was rugged and the hillside where the penstocks came down was steep. This heavy water factory was instrumental to the German scientists in their plans for building an atomic bomb. The tremendous amount of hydro-electric power generated from Norwegian streams was to be harnessed for production of this heavy oxygen or as we called it, heavy water. It was the critical element the Germans believed could be made into an atomic force which would defeat the allies, England and America, if they could just get it perfected before the allies did.

On the long over-water trip north over the North Sea our navigator, Gus Mencow, used his sextant to shoot the sun for a sun line exactly at noontime. This gave him a good location of our north latitude and the north-south distance covered since we left England. From this, he adjusted his ground speed value to compute a better-estimated time of arrival (ETA) at the Norwegian coast. This was the initial point (IP) for the start of our bomb run. I believe this was the only time that celestial navigation was ever used in the European Theater during World War II. Gus was a highly competent navigator, a member of the lead crew of Captain Jim Geary in the 570th Squadron.

Their lead aircraft was affectionately known by its crew as, “Pistol Packin' Mamma”. Flying with this crew was Major Joseph Gemmill as Command Pilot and the Squadron Navigator, Captain Marshall Shore acting in the capacity of Command Navigator. The Bombardier was Captain Donald Ventress, the 570th Squadron Bombardier. The bomb load on all 390th aircraft was four (4) each, 1000 pound general purpose bombs.

Three runs were made on the target. On the first run, prop wash from the 95th Bomb Group interfered, and on the second run clouds and smoke interfered. On the third attempt the bombs were released prematurely, and struck the hillside west of the target. Other Groups, fortunately, damaged the plant severely. This plant was later-on struck by a Norwegian sabotage team that penetrated it on the ground, and Rjukan was never fully developed. The first and only large shipment of heavy water to head for Germany was sabotaged and the ship was blown up in a Norwegian fjord before it left Norway. The Norwegians were smarter in this respect than the Germans. The German quest for heavy water was completely thwarted.

One aircraft # 230455R, Schifliss Skonk, from the 569th Bomb Squadron on its twelfth mission flown by Raymond Becker, Pilot, caught fire and crashed in the North Sea. Three small boats were seen to head for the scene. There were no survivors. Gunners of the 390th group were given credit for shooting down two enemy fighters that attacked the group over Norway.

On the third run at the target, an unfortunate thing happened to cause the bombs to fall a distance from the aiming point. The Command Pilot, Joe Gemmill, thinking that the bombs had been released, even though the red release light in the cockpit had not get come on, took control of the aircraft from the automatic pilot and started a turn off the target run. This caused a bombing error which was not the fault of the Bombardier. It was regrettable. We had flown so far to this important target and wanted very much to make a good hit on the aiming point. But such things happened occasionally in combat, especially when under attack from fighters or flak. This was not the case on this mission as flak was not very accurate and there were no fighters around bothering us at the time. Our return flight back to England was long and boring. We landed with the loss of one crew that ditched off the Norwegian coast.

Quote

Aci e vorba de acțiunile în legătură cu apa grea, cele ale norvegienilor și ale britanicilor. Nu amesteca , te rog, cu chestie evreiască.Eu nu am vorbit de ambele.
Si unde vezi tu ca am vorbit de evrei ?

#42
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010

View Postlucifer76, on 24th August 2010, 12:21, said:

Daca nu e niciunu pe aici , nu inseamna ca nu ii jignesti . Cand spui ca rezistenta e SF , nu ceri probe .
Pe 16 nov `43 bombardierele americane decolate din Anglia au atacat hidrocentrala și fabrica de apă grea din Vemork, Norvegia.
Si unde vezi tu ca am vorbit de evrei ?

E jignire? Eu nu cred.
De aceia care numesc pe președintele iranului maimuțoi nu ai zis nimic, dar zici de mine pt că nu cred anumite acțiuni ale unora.
Și? au distrus acea fabrică? au dat niște bombe în alt loc.
Vrei screen-shot? Ai vorbit de evrei două postări mai sus.

#43
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca inoata ca o rata , macane ca o rata , inseamna ca e maimutoi  :thumbup: .
Aaa , acum m-am prins , de evreii salvati de rezistenta norvegiana zici . Ti-am demonstrat ca rezistenta norvegiana nu e SF , atata tot . A fost reala . Si evreii au recunoscut asta .

[ http://img90.imageshack.us/img90/9743/s3slcwkb.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us

Au nimerit fabrica dar nu au distrus-o . Cauta , ca au mai avut si alte  tentative .

Quote

Almost as soon as production restarted, the USAAF started a series of raids on Vemork. In November the plant was attacked by a massed daylight bombing raid of 143 B-17 bombers  dropping 711 bombs, of which at least 600 missed the plant. The damage, however, was quite extensive. The need for ground assaults was reduced from a year earlier as there was now an available alternative of night bombing, which had previously been unrealistic due to German air cover. The Germans were convinced that air raids would result in further serious "hits," and they decided to abandon the plant and move remaining stocks and critical components to Germany in 1944


#44
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010

View Postlucifer76, on 24th August 2010, 16:16, said:

Daca inoata ca o rata , macane ca o rata , inseamna ca e maimutoi  :thumbup: .
Aaa , acum m-am prins , de evreii salvati de rezistenta norvegiana zici . Ti-am demonstrat ca rezistenta norvegiana nu e SF , atata tot . A fost reala . Si evreii au recunoscut asta .
Au nimerit fabrica dar nu au distrus-o . Cauta , ca au mai avut si alte  tentative .
Eu te rog să te comporți civilizat.
Nu ai demonstrat nimic. Ai citat afirmații.Se pare că habar nu ai ce diferență este între o afirmație și o dovadă.După război s-a umplut de salvatori de evrei.Crezi toate spusele.
Da, or fi avut tentative.Și? Ce vrei să demonstrezi? Că nemții erau niște fraieri pe care îi făceau ba niște civili norvegieni, ba aviația grozavă britanică?
Nemții au avut și apă grea și uraniu și tehnologia. Nu au reușit să facă bomba. La data aia nici americanii nu au reușit.Probabil că dacă războiul mai dura 12 luni nemții ar fi făcut-o, dar asta e doar o speculație.

#45
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca incurci RAF cu USAAF , e clar .

#46
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010

View Postlucifer76, on 23rd August 2010, 19:56, said:

Nu are nici un rost sa iti demostrez ca nu e SF , tu tot pe propaganda americanilor o sa marsezi .

Măi, tu nu pricepi un lucru foarte simplu; nu există propagandă cinstită, adică toate sînt mincinoase. Sovieticii mințeau de îngheța apa. Americanii mint mai bine; atîta tot.Ai uitat de minciunile de la războiul din Golf; ce bine erau făcute? Dar alea de la războiul din Iugoslavia?Între timp s-au văzut multe minciuni de ale CNN-ului; unele fiind preluate ca adevăruri de toată presa lumii.

#47
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pai si turcii minteau , si moldovenii minteau , dar acum sa nu mai credem ca la Podu Inalt a castigat Stefan cel Mare ? Sa nu mai credem nimic , desi exista documente , pentru ca e propaganda ?

#48
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007

View Postmihneavoda, on 23rd August 2010, 11:59, said:

d-le Lupu2, pe timp de război sînt scufundate toate navele dușmane sau altele care vin în zona de conflict.Ăștia își permit să mintă gros chiar în filme documentare.
Pe lac nu transportau apă grea pt Germania.Lacurile sînt ape interioare.
Rezistența norvegiană e ceva SF.
Dacă nemții ar fi fost în stare să facă acea bombă atomică ar fi făcut-o.Nu-i putea opri sabotaje sau rezistențe.Cert este că nu au făcut-o și cît erau de aproape nici nu mai contează.
Gazele de luptă sînt destul de puțin eficiente chiar într-un război de poziție cum a fost WW1. Sînt ineficiente pt trupe în mișcare.
Sigur că americanii ar fi bombardat atomic și Germania dacă războiul mai dura.

1- cum sa nu te intarzie macar un sabotaj, mai ales daca e la ceva unic si fara de care nu se poate face ceea ce vrei?

2- S-a spus ca Heisenberg a gresit niste calcule intentionat, pentru a nu se face bomba

3- gazele de lupta sunt eficiente, cand s-au folosit prima data in primul razboi mondial au cam facut prapad in transee, de aia a si aparut masca de gaze si alte tinute de protectie. Vezi si ce efect a avut folosirea lor de catre irakieni impotriva iranienilor si a unei regiuni kurde si chiar atentatul de la metroul ala japonez. E nevoie de mai putin de 1 gram de sarin concetrat parca (ceva mai mult daca intra prin piele nu prin respiratie), pentru a ucide un om, iar incarcatura unei rachete V-2 era aproape 1 tona. Imagineaza-ti o salva de vreo 10 rachete incarcate cu sarin, asupra Londrei. Sigur, mai bate vantul, depinde si de conditiile meteo, daca e foarte cald se evapora mai repede, etc., dar oricum ar fi produs un dezastru

#49
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010

View Postlucifer76, on 25th August 2010, 16:28, said:

Pai si turcii minteau , si moldovenii minteau , dar acum sa nu mai credem ca la Podu Inalt a castigat Stefan cel Mare ? Sa nu mai credem nimic , desi exista documente , pentru ca e propaganda ?
e clar că nu se poate vorbi cu un șmecher ca tine.O sucești cu șmecherii de fată mare. De aia nici nu o să înțelegi mai nimic și ai să fii o victimă a propagandei. Îmi pare rău, dar cu tine nu mă mai obosesc.

View Postlupu2, on 25th August 2010, 16:40, said:

1- cum sa nu te intarzie macar un sabotaj, mai ales daca e la ceva unic si fara de care nu se poate face ceea ce vrei?

2- S-a spus ca Heisenberg a gresit niste calcule intentionat, pentru a nu se face bomba

3- gazele de lupta sunt eficiente, cand s-au folosit prima data in primul razboi mondial au cam facut prapad in transee, de aia a si aparut masca de gaze si alte tinute de protectie. Vezi si ce efect a avut folosirea lor de catre irakieni impotriva iranienilor si a unei regiuni kurde si chiar atentatul de la metroul ala japonez. E nevoie de mai putin de 1 gram de sarin concetrat parca (ceva mai mult daca intra prin piele nu prin respiratie), pentru a ucide un om, iar incarcatura unei rachete V-2 era aproape 1 tona. Imagineaza-ti o salva de vreo 10 rachete incarcate cu sarin, asupra Londrei. Sigur, mai bate vantul, depinde si de conditiile meteo, daca e foarte cald se evapora mai repede, etc., dar oricum ar fi produs un dezastru
Sigur că un sabotaj puernic întîrzie fabricarea. Arată sabotajul exact; în ce a constat? Nemții ce măsuri au luat? Ce pagube a produs acel sabotaj? Cine l-a făcut?
2. Și dacă s-a spus, ce? Heisenberg ăla lucra singur? Calculele acelea nu le vedeau și alți fizicieni din echipă? Și pe urmă....asta e probă? că -...s-a spus că...
3.WW1 a fost un război de poziții. Gazele de luptă sînt ineficiente însă pt trupe în mișcare.
Nu pot să văd ce efect au avut gazele în războiul lui Sadam contra Iranului. De unde date certe? Le-o fi dat, dar în anumite condiții și nu oriunde.
Dacă mergea treaba cu sarinul pe Londra fii sigur că Hitler dădea acel ordin. Era declarat în primul rînd de aliați război total.Nu cred că Hitler a fost băiat bun; cred că nu a mers chestia.Cînd e moartea cît capra pe tine nu mai ai remușcări.Dacă Hitler ar fi putut provoca un dezastru în Londra sau în oricare alt oraș britanic l-ar fi provocat în mod sigur.

#50
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010
Am sa ma bag in discutie in privinta acestui subiect pe cred ca il cunosc.Tin sa dau dreptate si in acelasi timp sa contrazic.
Fabrica de la Ryuken nu producea apa grea ci obtinea asa cu se scrie amoniac prin sinteza N2 si H2 , primul prin distilarea fractionata a aerului lichid iar cel de-al doilea prin electroliza unei solutii de apa si hidroxid de potasiu.Amoniacul este materia prima in industria de explozivi.Deci fabrica in sine tine de industria militara.Apa grea in sine era un produs secundar al electrolizei.Va amintesc ca , concentratia de apa grea din solutiile reziduale de KOH este de numai 1...2%.In toate butoaiele scufundate in urma operatiunii de sabotaj se aflau doar 500...600 Kg apa grea.Daca adaugam cantitatea aflata in Germania s-ar face numai 1000Kg,deci o cantitate mica.Necesarul minim al unui reactor era de 10 tone de apa grea.Programul nuclear german era in stadiu embrionar si era (in ciuda a ceea ce se crede) sub administrare civila.Cu toate ca Germania avea rezerve de cateva sute de tone de uraniu(suficient pentru zeci de bombe atomice) specialistii lor cei mai buni lucrau la programul Manhattan.Ma intreb la ce fel de tip de bomba atomica va referiti:la cea cu U235 sau la cea cu plutoniu.
Daca vorbim de bomba cu U235 aceasta folosea o tehnologie complicata de imbogatire prin difuzie gazosa si care a fost reprodusa de alte tari de abia peste 10 ani.
Probabil cand se vorbeste de programul nuclear german se refera la bomba cu plutoniu.Va amintesc ca plutoniul 239 a fost izolat  la Berkeley pe 14 decembrie 1940.Productia in masa a inceput de abia in 1943 intr-un reactor cu uraniu natural moderat cu grafit si fara a fi nevoie de apa grea.Apa grea obtinuta prin electroliza este foarte costisitoare.
Procedeul modern de imbogatire a apei grele prin folosirea hidrogenului sulfurat(care se foloseste si in Romania) a aparut de abia in anii 1960.La un serial de curand a aratat primul reactor german.Va spun ca arata ridicol cu pastilele de uraniu in forma de cub prinse intre ele cu sarma rasucita.
Iar despre rachetele V2 ce sa mai spun aveau o eroare la tinta de 15 Km cu rata de succes de 50%.Rachetele V2 au fost mai utile americanilor si rusilor dupa razboi la proiectele lor spatiale.

Edited by asterix1, 23 September 2010 - 18:29.


#51
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu nu inteleg de ce nu produceau apa grea in Germania . Era mai sigur asa .

#52
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010
Obtinerea apei grele prin electroliza este f. scumpa.Norvegia are apa din belsug deci multe hidrocentrale;curent suficient.
In timp de razboi toate resursele se rationalizeaza asa ca nu-si permiteau sa consume curentul electric doar ca sa obtina
cateva tone de apa grea si fara rezultate certe.Germania nu folosea la fabricarea amoniacului hidrogen obtinut prin electroliza , ci din gaz de sinteza obtinut din carbune.Nici USA cu marile sale resurse nu a obtinut plutoniu 239 in reactoare moderate cu apa grea.Pur si simplu era prea costisitor.

#53
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cand a fost sabotata uzina , au reparat-o , mi se pare , in 3 luni . Asta in loc sa o mute in Germania . Banuiesc ca se descurcau ei cu curentul in vreun fel .

#54
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010
Au reparat-o dar nu neaparat sa obtina apa grea ci sa fabrice explozivi;erau mult mai necesari.
Curentul era mult mai util la fabricare aluminiului.Amintesc ca fabricarea aluminiului necesita multa energie electrica.         Iar in 1943 au fost distruse 2 sau 3 baraje de hidrocentrala in celebra misiune cu bombele saltarete(imi scapa numele misiunii).Germania spre sfarsitul razboiului era in mare penurie de materii prime si energie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate