Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Probleme tehnice bicla DHS

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
alexael

alexael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.01.2009
Sper ca am postat corect la ciclism, vreau un sfat de la persoane care se pricep la biciclete.

Buna! Mi-am cumparat o bicicleta stationara cu roata in fatza= spin bike DHS, si desi e noua totusi am o problema. Cand pedalez scoate un pacanit metalic, numai cand pedalez catre fatza,exact in momentul in care pedala ajunge jos de tot si incepe sa se ridice. Cand pedalez catre spate nu are acest pacanit. Este deosebit de enervant si se aude deranjeaza.

Am incercat sa-i dau cu vaselina pe la pedala, dar tot asa face. pedala ajunge in bicicvleta este bagat inauntru ansamblat int-o cutie , nu pot sa o desfac , as vrea sa-i dau cu vaselina solida sau cu spray sau sa-i fac ceva sa nu mai scoata pacanitul acela.

Ce ma sfatuiti?

Stie cineva de ce pacane?

Nu stie nimeni?Totusi s-au uitat destul oameni pasionati de ciclism pe aici, nu se poate sa nu stie chiar nimeni. Nici macar moderatorii? :huh:

Edited by GlobalMods, 05 August 2010 - 21:27.


#2
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Stii, cand m-au ales ca moderator nu mi-au spus si ca trebuie sa fiu mecanic de bicicleta ...

#3
vj_microbob

vj_microbob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.01.2007
Normal ca pacane doar cand pedalezi in fata  ,pentru ca atunci angrenajul este mai mult utilizat... am avut aceiasi problema  dar numai dupa ce am lovit zdravan axul pedalier cu un obiect metalic si.. desi nu avea joc si dupa un timp nu a mai pacanit...am schimbat monoblocul cu unul care mi s-a parut mai bun ... eu zic ca problema e in monoblocu pedalier sau  in ce sistem ai tu  sa vezi .. adica ce iti tine axul pedalier.. pana la urma va trebui sa-l desfaci..sa vezi ce are acolo inauntru la rulmenti sau cosarci...daca e cu monobloc  si acolo e problema atunci trebuie schimbat... desi.. poate mai ai o sansa...sa verifici inainte daca nu cumva pedala in sine e dusa .. de obicei alea se duc primele si in fond e vreo 10-20 lei un set..

View Postalexael, on 5th August 2010, 20:44, said:

Sper ca am postat corect la ciclism, vreau un sfat de la persoane care se pricep la biciclete.

Buna! Mi-am cumparat o bicicleta stationara cu roata in fatza= spin bike DHS, si desi e noua totusi am o problema. Cand pedalez scoate un pacanit metalic, numai cand pedalez catre fatza,exact in momentul in care pedala ajunge jos de tot si incepe sa se ridice. Cand pedalez catre spate nu are acest pacanit. Este deosebit de enervant si se aude deranjeaza.

Am incercat sa-i dau cu vaselina pe la pedala, dar tot asa face. pedala ajunge in bicicvleta este bagat inauntru ansamblat int-o cutie , nu pot sa o desfac , as vrea sa-i dau cu vaselina solida sau cu spray sau sa-i fac ceva sa nu mai scoata pacanitul acela.

Ce ma sfatuiti?

Stie cineva de ce pacane?

Nu stie nimeni?Totusi s-au uitat destul oameni pasionati de ciclism pe aici, nu se poate sa nu stie chiar nimeni. Nici macar moderatorii? :huh:


#4
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Eu am avut o problema cu un pacait la Kona, l-am desfacut si tot pacaia. Am facut o tura la munte cu un prieten si a trebuit sa ii dau tare in panta, iar cand am ajuns acasa am observat ca nu a mai pacait, si de atunci nu mai pacaie.

#5
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View PostTutzzu, on 13th August 2010, 17:23, said:

Eu am avut o problema cu un pacait la Kona, l-am desfacut si tot pacaia. Am facut o tura la munte cu un prieten si a trebuit sa ii dau tare in panta, iar cand am ajuns acasa am observat ca nu a mai pacait, si de atunci nu mai pacaie.
:confuzzled:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate