Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bere facuta acasa?

  • Please log in to reply
1967 replies to this topic

#1243
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Pe al meu l-am facut dintr-un maturator inox pentru miere. Nu prea ai multe de facut la el: adaptezi o iesire de 1/2" pe canea si o gaura tot pentru 1/2" in partea de sus pentru recilculare. Senzorul de temperatura l-am pus intr-un teu de 1/2" pe iesirea de jos.
Ar mai fi fundul fals. Cand ajungi la el da-mi un mesaj, poate voi putea sa te ajut.
Din cate am inteles pompele de recilculare sunt foarte sensibile, Marea majoritate sunt proaste, au debit mic si se ard repede. La recomandarea unui prieten eu mi-am luat Chugger Pumps. Am mai citit ca ar fi foarte bune si March pumps. Si aici va trebui sa cauti bine. Nu prea se gasesc in Eu.
Iti va trebui si un mic panou de control in care sa ai termostatele si eventualele controlere de putere.
Numai bine!

L.E.: Uitasem... cum vrei sa mentii si sa cresti temperatura in timpul plamadirii?

Edited by SineNomine, 30 April 2019 - 07:18.


#1244
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

View PostMiky70, on 29 aprilie 2019 - 20:23, said:

Asta este pompa

View PostMiky70, on 29 aprilie 2019 - 20:23, said:

Asta este pompa

View PostMiky70, on 29 aprilie 2019 - 20:07, said:

Multumesc foarte mult pentru raspuns si pentru sfat,cred ca o sa iau un keg de 50 l,dar din pacate pentru pompa deja am luat una la 20 â‚Ź  si trebuie sa o primesc saptamana asta.Asta este pompa nu stiu cat de buna este.
Pentru modificaea keg-ului ai cumva un numar de telefon?Multumesc  b42kef

Exact asta e pompa naspetă..... A doua a mers doar o jarja...
Cum vrei sa faci încălzirea, electric, pe gaz? Și ce sistem, Biab, cu sita dedesubt?

#1245
Miky70

Miky70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.04.2018
L.E.: Uitasem... cum vrei sa mentii si sa cresti temperatura in timpul plamadirii?

Pentru ridicarea temperaturii prin adaugarea de apa fierbinte,iar pentru mentinerea temperaturii prin izolarea oalei cu covoras de plaja,asta pentru inceput.pe viitor am in plan sa-mi cumpar un element de 5500W ULWD,care costa in jur de 40€si un controler de temperatura cu senzor.

Cum vrei sa faci încălzirea, electric, pe gaz? Și ce sistem, Biab, cu sita dedesubt?

Nu vreau sa fac BIAB,vreau sa folosesc un fund dublu(sita) din inox,s-a oferit Sine sa ma ajute .

Attached Files



#1246
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Miky70, sa ști că eu am găsit o metodă sa fac fara pompa dar îți trebuie musai doua vase dintre care unul cu fund dublu/sita.
Am o pompa japoneza care trage atât de tare că îmi îndoaie sita.... Chiar daca ii limitez debitul din robinet, daca prinde ceva cereale și nu sunt atent, bum! Sita se îndoaie ca o foaie de hârtie.

#1247
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postb42kef, on 01 mai 2019 - 06:10, said:

Am o pompa japoneza care trage atât de tare că îmi îndoaie sita.... Chiar daca ii limitez debitul din robinet, daca prinde ceva cereale și nu sunt atent, bum! Sita se îndoaie ca o foaie de hârtie.
Pompa e centrifuga? Ar trebui sa faci reglajul fie electronic (scazand puterea motorului) fie cu robinet de by-pass (in paralel cu pompa).

View PostMiky70, on 27 aprilie 2019 - 18:23, said:

mash tun dintr-un keg de 30 l cu pompa de recirculare.
Mash tun-ul meu e de 25L si pot procesa pana spre 10Kg malt pentru pana spre 33L bere. Nu e exclus sa te poti descura super onorabil chiar cu kegul ala de 30L. Daca planuiesti sa faci bere la damigeana de 50L (sper ca nu Posted Image ) atunci ti-ar trebui un keg mai mare.

Mai apoi, varianta cu incalzirea directa a mustului cu rezitenta aia de 5KW e submediocra.
Varianta mai buna este HERMS
https://www.google.c...OA6mEwjG289MFM:
iar cea mai accesibila este RIMS
https://www.google.c...ivYZT2YGtW5B0M:
Vezi ca ai tot felul de exemple, inclusiv cu doar 2 vase.
Ambele folosesc incalzirea indirecta iar rezultatele sunt pe masura.

Edited by ain, 01 May 2019 - 08:04.


#1248
Miky70

Miky70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.04.2018
Ain ramai omul cu idei si care gaseste rezolvare la toata problemele care se ivesc.
Foarte buna ideea cu incalzirea indirecta,pacat ca pana acum s-a discutat foarte putin de cresterea temperaturii directe (electrica sau pe gaz),mi se pare ca cineva cauta o rezistenta electrica rotunda Ulwd si nu stiu daca a mai postat daca a gasit sau nu(eu rotunda pe net nu am gasit)
Pentru incalzirea indirecta este nevoie de pompa.Eu am facut comanda pe 04.04 din China la o pompa de 12 v  AMP: 0.7A(max)
cu debit maxim 8L/Min din plastic alimentar si inca nu a ajuns la dest.(sper sa o primesc)

b42kef ai spus ca ai o pmpa japoneza,fa o poza sa o vedem si noi,da cateva detalii,de unde ai luato si cat costa.

#1249
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Reglez debitul din robinet dar dacă ia ceva impurități se înfundă și când îi deschid robinetul mai mult atunci trage ca o nebuna. Am sa incerc și varianta cu sac sa văd dacă mai intra ceva in ea.
Nu cunosc cat costa că am primit-o de la un prieten. Singurele modificări au fost mufele rapide. Ar fi fost bine daca era pe filet intrarea și ieșirea, nu mai stăteam cu mustiucurile alea de silicon.

Attached Files



#1250
Miky70

Miky70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.04.2018
Mc  b42kef nu se compara cu ragalia de pompa la care am facut eu comanda si pe care am vazuto doar in poza.
Acum avem de ales intre cele americane de care are Sine si cele japoneze de care ai tu.

#1251
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postb42kef, on 09 mai 2019 - 22:23, said:

Reglez debitul din robinet dar dacă ia ceva impurități se înfundă și când îi deschid robinetul mai mult atunci trage ca o nebuna. Am sa incerc și varianta cu sac sa văd dacă mai intra ceva in ea.
Buna pompa. Angrenaj magnetic implica ca nu intra in bere vaselina sau ce se foloseste la lubrefiere. Atentie doar la temperatura maxima declarata: magnetii se demagnetizeaza treptat pe masura cresterii temperaturii. Insa la o temperatura critica (putin peste cea maxima declarata) se demagnetizeaza total si ireversibil. Iar din acel moment ai scapat definitiv de grija deformarilor mecanice datorate unor diferente extreme de presiune.
In principiu pompele centrifuge nu sunt foarte sensibile la eventualele componente solide aflate in fluidul circulat. Insa sunt sensibile la pozitionarea ventilelor (robinetelor). Ventilul nu se conecteaza pe admisie ci pe refulare, iar un reglaj mai fin (si eficient) se face pe un ventil conectat in paralel cu pompa (intre admisie si refulare).
Cred ca la tine problema e de la ventil, pentru ca exista ventile mai adecvate decat robinetele de apa (calda) din comert. Insa nu stiu sa-ti spun de unde ai putea face rostr de unul mai bun. Am insa carti in care se discuta de diferitele tipuri de ventile, in caz ca esti interesat.

Daca tot ne comparam lungimea ... pompelor, am si eu una centrifugala cu angrenaj magnetic care a costat o caruta de bani
https://www.verrerie...ing-nozzle.html
E doar de 15W, iar temperatura maxima e chiar mai proasta, de 70oC. Materialele sunt impecabile, insa e de nefolosit. Din acest motiv sta frumos ambalata intr-o cutie inchisa intr-un dulap.

#1252
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostMiky70, on 05 mai 2019 - 16:32, said:

Pentru incalzirea indirecta este nevoie de pompa.Eu am facut comanda pe 04.04 din China la o pompa de 12 v  AMP: 0.7A(max)
cu debit maxim 8L/Min din plastic alimentar si inca nu a ajuns la dest.(sper sa o primesc)
Debitul unei pompe depine de rezistenta hidraulica a circuitului. Valoare nominala, la tine 8L/min, e valoarea maxima ce corespunde situatiei in care circuitul hidraulic nu se opune curgerii fluidului pompat. Adica ceva mai avantajos ca in situatia in care pompa aspira cu o denivelare de 1cm printr-un furtun f. scurt si refuleaza prin alt furntun f. scurt la acelasi nivel.

Intr-un mash tun lichidul trebuie sa treaca printr-un strat compact de 20-30 cm de cereale, prin tevi de catva metrii lungime, facand nustiu cate schimbari de directie - toate acestea manifestandu-se ca frane asupra curgerii, deci ca rezistente hidraulice. In functie de circuitul hidraulic practic, debitul poate sa scada fata de valoare maxima anterioara si cu un ordin de marime.

Mai mult, debitul unei pompe depinde si de temperatura: in principiu se comporta din ce in ce mai prost pe masura aproprierii de temperatura de fierbere a lichidului, moment in care practic nu mai functioneaza.

Lucrez la un sistem hibrid intre herms si rims, si din calcule mi-a dat ca am nevoie cam de 2-3L/min. ca sistemul sa functioneze corect. Dublu ar fi ideal. Insa debitul declarat de producator nu are legatura cu ce vei obtine in instalatie.

Mie insa altceva nu-mi este clar: ai facut vreodata bere? Daca nu, exista variante care nu implica echipamente sofisticate. Nu are rost sa-ti cumperi un Rolls Roys inainte de a stii daca poti si iti place sa conduci o masina. Comparatia e in fapt chiar mai dezavantajoasa, deoarece in caz ca nu-ti place sa conduci poti vinde limuzina aia, in timp ce din cauza numarului infim de berari din tara, tot ce cumperi ca echipamente e practic nevandabil si edauna totala.

#1253
Miky70

Miky70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.04.2018
Ain ,inca nu am facut nici o bere,sunt abia la inceput in faza de documentare si  cautare de materiale ,am termometru,densimetru,astept sa-mi vina moara la care am facut comanda ,si nu ma arunc sa fac din prima zeci de litri de bere.
Voi aveti ani de experienta in spate si stiu ca nu ma pot compara cu voi.
Pentru inceput as vrea sa incerc o reteta de bere Ipa pentru 6 litri de bere(oala fiind de 8 litri)
1,2 kg Pale Ale
o,150kg Crystal  malt
0,150 kgMunich malt
o jumate de grefa
8g Amarilo la 60 min.(Ibu in jur de 25-30)
8g Amarilo la o min
drojdie de la fermentis Us 05

Etapele de brasaj prin adaos de apa clocotita 63oC - 1h, 71oC - 30 min, dupa care meshout 76-77°C.
O fi bine?

#1254
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostMiky70, on 10 mai 2019 - 20:57, said:

O fi bine?
Rau sigur nu este. Mai putin grefa. Risti sa iasa prea acra, eu am patit-o. Redu la jumatate sucul, insa e o idee sa folosesti coaja, cautand sa nu introduci si partea alba a fructului. Se adauga ca si sucul, putin inainte de flame off.
Daca ai o moara de mac in casa poti sa o folosesti sa-ti macini maltul. Inlocuiesti palnia originala cu una improvizata dintr-un PET cu fundul taiat si in 40 minute rezolvi maltul. Nu trebuie sa o faci faina, o macini astfel incat, pe cat posibil, sa lasi intact coaja exterioara a bobului de orz (chiar daca partea interioara este macinata). Orcum BIAB-ul e mai permisibil cu o macinare prea fina (si distrugerea coajei exterioare).

esti la limita cu dimensiunile oalei. Mustul se dilata, plus ca la fierbere poate face si 20cm de spuma (daca nu esti atent sa dai focul mai incet). Iti recomand sa pui la fierbere vreo 5 L de must, iar restul de vre-un litru jumate sa-l adaugi treptat pe masura ce incepe sa fiarba.

Apa vei acea nevoie cam de 9.5L. Iti recomand sa faci brasajul cu cantitatea minima (daca se poate jumatate) iar restul, ncalzita pe la 75oC, sa o folosesti la spalare. Gasesti pe topic un calculator de apa de infuzie in caz ca nu ai altul.

No, ajunge cu iindicatiile ca am treaba: azi beraresc pentru prima data dupa 6 luni. Sper ca mai stiu ce trebuie sa fac Posted Image

Edited by ain, 11 May 2019 - 08:21.


#1255
Miky70

Miky70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.04.2018
Multumesc frumos o sa revin cu rezultatele

#1256
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

View Postain, on 11 mai 2019 - 08:18, said:

No, ajunge cu iindicatiile ca am treaba: azi beraresc pentru prima data dupa 6 luni. Sper ca mai stiu ce trebuie sa fac Posted Image

Spor la treaba si succes in toate!

#1257
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Miky70, nu te arunc la rețete complicate din prima. Nu merge sa pui grepfrutul pe o bază așa de maltoasa.
Mergi la început pe ceva caat mai simplu și cu timpul ridici stacheta. Plus că la berea cu fructe sunt niste chichițe  de care trebuie sa ți cont.

Ain, lasă-mă să chircesc, Berliner weisse?

#1258
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Posted Image Nuuuu!!!! Mi s-a acrit tripelul facut in octombrie din cauza ca frigul a oprit din fermentatie drojdia Chimey pe la 1.035. Dupa 4 luni nu ajunsese nici la 1.030 in conditiile in care era cu 12IBU. Neffiind o drojdie comerciala nu e public domeniul de temperatura la care mai fermenteaza.  Nu am s-o mai folosesc niciodata sub 20oC.

Asa ca-s satul de acrituri! Pentru o vreme cel putin.

Astazi am in plan un Cascade IPA cu 5.8% ABV si 40IBU. Urmatoarea va fi o weissen pe stil bavarez si munich si melanoinen/honey/brun malt. Aia a ta m-a dat peste cap.

Edited by ain, 11 May 2019 - 09:34.


#1259
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

View Postain, on 11 mai 2019 - 09:33, said:

Posted Image Nuuuu!!!! Mi s-a acrit tripelul facut in octombrie din cauza ca frigul a oprit din fermentatie drojdia Chimey pe la 1.035. Dupa 4 luni nu ajunsese nici la 1.030 in conditiile in care era cu 12IBU. Neffiind o drojdie comerciala nu e public domeniul de temperatura la care mai fermenteaza.  Nu am s-o mai folosesc niciodata sub 20oC.

Asa ca-s satul de acrituri! Pentru o vreme cel putin.

Astazi am in plan un Cascade IPA cu 5.8% ABV si 40IBU. Urmatoarea va fi o weissen pe stil bavarez si munich si melanoinen/honey/brun malt. Aia a ta m-a dat peste cap.

As vrea sa te întreb dacă ai o sugestie pt un profil de apa pt weisse folosind apa osmozata.
Până acum nu mi-am bătut capul cu profilul de apa, am avut apa de 170m adâncime cu o puritate excelenta și totul a mers ceas. Încă nu am reușit să instalez brun water pe laptop dar oricum, acolo nu îți dă un profil pt un anume stil

#1260
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Pentru berile traditionale e o regula simpla: alege profilul apei din orasul in care se face/facea berea aia. Weisse(n) se face in mai toata germania. Uita-te aici si eventual fa o medie intre diferite valori.
https://www.brewersf...arget-profiles/

Da un google dupa "Brun Water 1.17b". E un fisier exell, nu trebuie instalat nimic. Folositor sa calculezi pH-ul unei ape la care ii stii profilul si sa aflii cat reactiv trebuie adaugat sa ajugi la un pH dorit. Inutil pentru predictia adausului nexesar reglarii pH-ui din timpul prasajului.

Pentru profilul optim pentru un stil/substil sau altul, informatiile sunt putine si contradictorii. Procesul bine ales compenseaza deficientele profilelor. Chiar daca gasesti pe net informatii, daca nu experimentezi nu vei stii daca e corect sau nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate