Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Bere facuta acasa?

  • Please log in to reply
1967 replies to this topic

#1225
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postain, on 24 februarie 2019 - 10:24, said:

Regula spune ca e foarte greu sa faci bere buna cu apa rea.
Posted Image

View Postnicotin3, on 24 februarie 2019 - 12:28, said:

Ma cam demoraliza partea cu analiza apei, dar nu cat sa renunț. Mulțumesc pentru recomandari, am notat tot și voi tine cont de ele. Voi mai reveni cu întrebări. Dacă ajung în Cluj, fac cinste cu bere (artizanala).
��
De ce nu folositi apa din supermarket?  Cam tot ce se extrage din zona Busteni , Azuga, Perla Harghitei este ok.

#1226
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Diseara trag berea la sticle. Prima sarja pe acest an.

#1227
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Aseara am facut o "degustare", io zic ca e pe dumu cel bun.

#1228
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

View PostICorina, on 16 martie 2019 - 14:16, said:

Caut o cupla de butoi tip M. Are cineva idee unde as putea gasi in Bucuresti sa cumpar?

Multumesc in avans :)
Lasă-mă să întreb și revin cu un răspuns. Mai mult ca sigur pot sa fac rost

View Postnicotin3, on 27 februarie 2019 - 09:02, said:



Prima tura am de gand sa fac exact aia din reteta de mai sus. In loc de pale liquid malt extract, sper sa ajung la Buzau sa iau malt de la ei. Banuiesc ca nu o sa iasa exact ca in reteta dar ceva bun tot iese :)

EXTRACT
OG: 1.059
FG: 1.013
IBUs: 118
ABV: 6.0%

MALT/GRAIN BILL
8 lb (3.6 kg) Pale liquid malt extract
1 lb (454 g) Crystal 10 malt
0.5 lb (227 g) Munich malt

HOPS SCHEDULE
1 oz (28 g) Citra at 60 minutes
1 oz (28 g) Citra at 30 minutes
1 oz (28 g) Citra at 15 minutes
1 oz (28 g) Citra at 0 minutes
2 oz (57 g) Citra at dry hop


Mash: 63-64oC - 30 min, 67oC - 45 min, 69-70oC - 15 min. Dupa care batch sparge 30 min - 76-77oC.



Multumesc din nou pentru informatii, este exact ce ma interesa. In general imi plac berile mai amare, de asta intrebam.
După părerea mea.....e foarte mult hamei pt amăreala. Sigur îți plac berile atât de amare??? Stai bine cu fierea? Trendul este cu puțin hamei pt amăreala și mult la dry hop. 25g citra la wirpool este suficient pt o neipa și restul la după ce termină fermentația. Știu că te duc de la IPA la neipa dar nici nu prea mai sunt producători de IPA pe piata, majoritatea s-au dus spre ce place la public, neipa. Spor

#1229
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012
Salutare!
Exista o formula de corectare a pH-ului din timpul mashing-ului in care sa introduci volumul de lichid, cantitatea de malt, si corectorul de aciditate? Pentru scaderea aciditatii am acid lactic 80%.

ain, stiu ca esti pe aici, m-ai ajutat in multe probleme din diverse domenii, ai un raspuns si pentru problema asta?

Concret: am facut o noua configuratie, un mash-lauter tun cu recilculare. Vreau sa ajung la un randament final cat mai mare si unul dintre factori este controlul aciditatii. Ma refer la randamentul preboil. Am o singura temperatura de mashing la 65°C timp de 90 minute, un mash out la 75°C  si apoi fly sparging.

Multumesc anticipat!

#1230
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostSineNomine, on 19 aprilie 2019 - 20:59, said:

Exista o formula de corectare a pH-ului din timpul mashing-ului in care sa introduci volumul de lichid, cantitatea de malt, si corectorul de aciditate? Pentru scaderea aciditatii am acid lactic 80%.
Concret: am facut o noua configuratie, un mash-lauter tun cu recilculare. Vreau sa ajung la un randament final cat mai mare si unul dintre factori este controlul aciditatii. Ma refer la randamentul preboil. Am o singura temperatura de mashing la 65°C timp de 90 minute, un mash out la 75°C  si apoi fly sparging.
Cel mai probabil nu exista. Problema e ca mashul contine un amestec compelex de aminoactizi, peptide si proteine, iar toate au atat grupari acide (-COOH) cat si bazice (-NH2), rezultand de aici un comportament acido-bazic prea complex pentru a fi prezis in absenta unor informatii clare privinta compozitia.

Acum, incercand sa te ajut, ai avut probleme cu controlul pH-ului? Pe tine, pana nu te apuci de bere, ar trebui sa te intereseze doar activarea betaamilazelor pentru care pH-ul optim ar fi in jur de 5.5.  Sincer am masurat pH-ul in timpul brasajului doar de cateva ori, pana m-am convins indiferent de tipul de malt, pH-ul era acolo unde ar fi trebuit sa fie. Pe mine ma intereseaza 4-5 reactii enzimatice, si tinta mea e intre 5.1-5.5 pentru ca trebuie sa tin cont de toate.SIngura exceptie e atunci cand utilizez cantitati mari de malt ars (la beri brune/negre), care e mai acid, si trebuie sa adaug bicarbonat de sodiu.
De 3 ani n-am mai masurat pH-ul la facut de bere pentru ca ma plictisisem sa citesc tot acceasi valoare.
In principiu sunt si alte metode de imbunatatire a randamentului de brasaj. Spune-mi care este densitatea produsului nediluat cu apa de spalare, sau baremi densitatea dupa diluare insa spunandu-mi si raportul apa brasaj/apa spalare. SI mai spune-mi cat e randamentul acum.

Edited by ain, 20 April 2019 - 21:11.


#1231
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012
Iti spun exact datele de la ultima plamadire: Am avut 1.5 kg de malt acidulat si 28 kg de malt de la Buzau (mie nu imi place, mi se pare de o calitate foarte proasta, dar e ieftin...) pentru care am folosit 97.5 litri de apa la mashing. Folosesc un raport de 3.12 litri de apa / kg de malt plus 5.3 litri volumul de sub fundul fals. Pentru sparging am folosit 52 l de apa.
Ca procedura la sparging, nu am inceput sa adaug apa decat dupa ce s-a scurs tot mustul care era peste nivelul maltului.
Inainte de mash-out am avut 19°Bx, adica 1.078. Fac mash-out pentru ca la temperatura mai mare se dizolva mai bine zaharurile in must si ajuta la scurgere. Nu ma intereseaza ca apar zaharuri nefermescentibile pentru ca adaug glucoamilaza care actioneaza in timpul fermentatiei.
Am colectat 118 l de must la 16.8°Bx adica 1.069.
pH-ul din timpul plamadirii a fost 5.4. Asta pentru ca am folosit acel malt acidulat care este destul de scump. As vrea sa pot sa corectez pH-ul, in sensul scaderii lui, folosint acid lactic 80%. Apa pe care o folosesc are ph 7.8-8.
In formula pe care o folosesc pentru calculul eficientei am estimat 80% cantitatea de extract si a rezultat un randament putin sub 90%. Am vazut ca pe configuratii asemanatoare cu a mea se poate ajunge si la 95%.
Sau poate am estimat gresit cei 80% extract...

#1232
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostSineNomine, on 21 aprilie 2019 - 06:52, said:

Ca procedura la sparging, nu am inceput sa adaug apa decat dupa ce s-a scurs tot mustul care era peste nivelul maltului.
Asta e cea mai eficienta varianta, sa nu o schimbi niciodata.

View PostSineNomine, on 21 aprilie 2019 - 06:52, said:

Iti spun exact datele de la ultima plamadire: Am avut 1.5 kg de malt acidulat si 28 kg de malt de la Buzau (mie nu imi place, mi se pare de o calitate foarte proasta, dar e ieftin...) pentru care am folosit 97.5 litri de apa la mashing. Folosesc un raport de 3.12 litri de apa / kg de malt plus 5.3 litri volumul de sub fundul fals. Pentru sparging am folosit 52 l de apa.
Nu pot sa fac calculul daca nu stiu volumul de colectat inainte de spalare. Spun asta pentru ca maltul meu (homemade) absoarbe cam 1.2L pentru fiecare Kg de malt introdus initial. Nu am lucrat niciodata cu malturile tale. Daca nu ai volumul asta, spune-mi si o sa estimez cu valoarea mea. Un volum de colectat total, in care sa ai si apa de spalare inclusa, ar fi bun pentru calcul.
Maltul de buzau e pilsner. Or pilsnerul are cel mai superficial tratament termic final (curring). De aceea mai contine cantitati apreciabile de DMS (produs de degradare a aminoacizilor cu sulf) care este un mercaptan si miroase ca orice mercaptan. Cand se foloseste la bere neaparat mustul trebuie fiert nu 1h pentru pasteurizare, ci minim 1,5h pentru a purja DMS din mustul de bere. Or tu nu fierbi deloc mustul obtinut, de unde vin problemele.
In principiu un malt pilsner poate fi transformat in pal daca se reface etapa de curring: se tine la 80oC timp de 8-10h.

View PostSineNomine, on 21 aprilie 2019 - 06:52, said:

Fac mash-out pentru ca la temperatura mai mare se dizolva mai bine zaharurile in must si ajuta la scurgere. Nu ma intereseaza ca apar zaharuri nefermescentibile pentru ca adaug glucoamilaza care actioneaza in timpul fermentatiei.
Aice-ai un loc de imbunatatire: rolul mash out-ului e altul: e sa denatureze enzimele (in special alfaamilaza) care ar fi avut timp sa transforme zaharurile nefermentabile in unele fermentabil. Alfaamilaza ataca polizaharizii intr-o pozitie aleatoare. astfel incat produce si fragmente mari (nefermentabile), cat si fragmente mici (fermentabile). Pe masura amidonul se termina, fragmentele cu dimensiune intermediara sunt "maruntite" astfel incat daca le lasi prea mult timp la dispozitie vei obtine doar fragmente mici fermentabile.

Berarul doreste ceva zaharuri fermentabile si de aceea e bine sa faca mash out. Tu, dimpotriva, trebuie sa protejezi cat poti alfaamilazele care, desi initial faceau zaharuri nefermentabile, lasandu-li-se timp suficient le transforma tot in fermentabile.

La fabricatul de spirtoase mash out-ul e contraproductiv.

View PostSineNomine, on 21 aprilie 2019 - 06:52, said:

Am colectat 118 l de must la 16.8°Bx adica 1.069.
Ok, avem o baza sa fac un calcul.
Folosesc Brewsmith 3.0, maltul acid gasit are cica 2% acid (lactic), deci tu in timpul brasajului introduci 30 g acid lactic. La pisnerul meu am gasit  79% extract, la acid doar 58%.
Radamentul (ce include si spalarea) e 92%.

Acum, ca sa evaluez randamentul de brasaj propriu-zis utilizez in calcul volumul de brasaj si refac calculul ca sa obtin 1.078. Mi-a dat 84%.

Da vei spune, randamentul de brasaj trebuie sa fie mai mare decat cel ce include spalare, insa astea-s valorile numerice. Insa in intervalul ala ai randamentul 85-90%, ceea ce as zice ca e multumitor.

View PostSineNomine, on 21 aprilie 2019 - 06:52, said:

Asta pentru ca am fo losit acel malt acidulat care este destul de scump. As vrea sa pot sa corectez pH-ul, in sensul scaderii lui, folosint acid lactic 80%. Apa pe care o folosesc are ph 7.8-8.
Ai 2 variante:
- utilizezi 30/0.8 g din acidul ala 80%;
- aduci apa de brasaj la pH 7 si, daca e cazul, mai adaugi si in mash. S-ar putea sa fie nevoie mai putin decat ai utilizat. pH-ul trebuie sa fie 5.4-5.6.

View PostSineNomine, on 21 aprilie 2019 - 06:52, said:

In formula pe care o folosesc pentru calculul eficientei am estimat 80% cantitatea de extract si a rezultat un randament putin sub 90%. Am vazut ca pe configuratii asemanatoare cu a mea se poate ajunge si la 95%.
Sau poate am estimat gresit cei 80% extract...
Variantele comerciale de pilsenr stiute de BeerSmith sunt chiar mai mici, pana spre 77%. Da un telefon la Buzau si poate-ti spun valoarea exacta, desi se mai schimba de la lot la lot in functie de materia prima utilizata.

In concluzie, nu prea ai motive de ingrijorare. Dar daca vrei randament mai bun trebuie sa:
- lungesti etapa de brasaj;
- introduci o etapa de alfaamilaze, pe la 70oC, sa zicem 0.5h;
- renunti la mashout;
- folosesti malt cu mai multe enzime sau ceva concentrat de enzime

#1233
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012
Multumesc pentru analiza!

La urmatoarea plamadire voi aplica sfaturile tale! Voi reveni cu amanunte.

#1234
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Sine, nu vorbi urat malțul de Buzău. Fi atent ce cumperi când cumperi pt că sunt două categorii. Suna-l pe Florin înainte să faci un drum și îți va spune daca are malțul bun sau malțul scump (câțiva bănuți in plus la kg) dar se schimbă și randamentul.
După părerea mea, nu ar fi pilsner, mai degrabă pale ale pt că am fiert doar 60min și n-am avut niciodată dms la nici o bere.

#1235
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012
Ok, poate am luat eu varianta mai proasta. Data viitoare voi intreba de cel mai scump.

#1236
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postb42kef, on 22 aprilie 2019 - 18:32, said:

După părerea mea, nu ar fi pilsner, mai degrabă pale ale pt că am fiert doar 60min și n-am avut niciodată dms la nici o bere.
In cartile in care sunt descrise procedurile industriale de obtinere a maltului (cele mai bune fiind cele ale lui D.E.Briggs) cand ajunge la curring vorbeste de limite foarte largi. La pal spune ba 8h la 80oC, ba vreo 10h la 70oC, Ultima nefind prea departe de valoarea "recomandata" de la pilsner, 8h la 75oC, ba parca fiind mai blande conditiile. Nu e exclus ca cei de la Buzau sa faca ceva intre pal si pilsener. La berari, fierband cat de cat mustul continutul de DMS sa fie suficient de redus, prin urmare sa se comporte ca un pal, insa pentru producatorii de spirtoarse nivelul de DMS sa fie deranjant.

Sine, daca ai acces la un cuptor electric la care poti regla 80oC +/- 5oC, incearca sa faci tu tratamentul ala, barem cateva ore, ar trebui sa se simta diferenta daca maltul e (cvasi)pilsner. Maltul nu trebuie sa fie in strat subtire, ci doar sa ajunga la temperatura aia un timp semnificativ.

#1237
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012
Am un cuptor electric cu reglaj de temperatura, dar nu cred ca pot sa fac tratamentul ala. Adica pot, dar mie imi trebuie aproape 30 kg de malt la o sarja si  nu cred ca pot sa bag mai mult de 5 kg o data in cuptor. Nu prea ma atrage ideea de a face 6 sarje de cate 8 ore...
Oricum eu nu am simtit ceva neplacut in produsul final.
Ma gandeam chiar sa iau niste malt de la Fabrica de bere ca sa fac o proba cu un malt la care sa cunosc toate caracteristicile. Voiam sa iau chiar Pilsner. Tu zici ca ar fi mai bine sa iau Pale Ale?

#1238
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostSineNomine, on 23 aprilie 2019 - 21:00, said:

Oricum eu nu am simtit ceva neplacut in produsul final.
Atunci ce reprosezi maltului de Buzau? E important raspunsul deoarece eu am presupus ca ar fi implicat gustul/aroma produsului final prin prezenta DMS.

In esenta maltul Pilsner e tratat termic minum astfe incat sa duca la obtinerea unei beri galben-pai, Maltul pal are un tratament termic ceva mai serios, insa continutul de enzime e cam tot acelasi. Urmatorul malt, in ordinea tratamentului termicm ar fi Vienna, mai aromat dar cu vreo 30% mai putine enzime, iar ultimul este Munich cu activitate enzimatica pe jumatate, insa foarte aromat. Restul practic nu mai au activitate enzimatica.
In mod sigur la spirtoare nu te intereseaza culoarea (deschisa a) mustului. Eu as cauta de la pal in sus.

#1239
Miky70

Miky70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.04.2018
Salutare tuturor,in primul rand tin sa-i multumesc lui Ain,SineNomine ,b42kef si celorlati forumisti care au bunavointa sa impartaseaca cu noi din cunostintele si experientele lor care sunt de mare importanta pentru  incepatori in ale berii facuta acasa.

Pentru Sine,din ce am citit pe net ,cel mai indicat pentru distilate este maltul din orzoaica de primavara care are un continut mai ridicat in amidon si mai mic in proteine.pentru bere e mai indicat maltul din orzul de toamna cu 6 randuri mai bogat in  proteine si din care sunt facute majoritatea malturilor.Am inteles ca la Buzau au di ambele asa ca cere malt di orzoaica de primavara.incearca si vezi ce rsndament ai.ar trebui sa fie mai bun..Asta este parerea mea si daca gresesc sa ma corectati.

Pentru cei ce sunt din Bucuresti daca stiti un atelier bun(nu carpaci) unde as putea sa-mi fac un mash tun dintr-un keg de 30 l cu pompa de recirculare.
multumesc anticipat pentru raspuns

#1240
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011


Pentru cei ce sunt din Bucuresti daca stiti un atelier bun(nu carpaci) unde as putea sa-mi fac un mash tun dintr-un keg de 30 l cu pompa de recirculare.
multumesc anticipat pentru raspuns la

Pune în calcul sa faci un mash tun de 50l pt că diferența de preț e mica și poți face șarjă de 20l într-unul de50l dar invers nu merge.
Cam greu cu meseriașii care au dispărut din toate domeniile... Daca ai nevoie să tai precis cu jet de apa (scump dar bun) sunt unii pe la fosta fabrică semănătoarea. Referitor la pompe...nu lua ieftine de plastic, nu merg, am folosit doua și au decedat mortal după două, trei șarje



#1241
Miky70

Miky70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.04.2018
Multumesc foarte mult pentru raspuns si pentru sfat,cred ca o sa iau un keg de 50 l,dar din pacate pentru pompa deja am luat una la 20 €  si trebuie sa o primesc saptamana asta.Asta este pompa nu stiu cat de buna este.
Pentru modificaea keg-ului ai cumva un numar de telefon?Multumesc  b42kef

#1242
Miky70

Miky70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.04.2018
Asta este pompa

Attached Files

  • Attached File  9.jpg   24.09K   7 downloads


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate