Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

probleme sistem de franare cielo

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
lyond1978

lyond1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 24.10.2008
Buna ziua,

    Am si eu o problerma cu masinuta mea, un cielo din 96. de vreo 2 saptamani imi incalzeste roata pe fata si nu la prea stu ce sa-i mai fac. Adica am facut reparatie capitala la etrier, placute schimbate, furtunasul de la etrier schimbat, ghidurie scoase curatate verificate garniturile, totul pare ok. Discul nu imi pare a fi ovalizat, zic nu imi par dar nu sunt prea sigur. Am ridicat-o pe cric etrierul lucreaza frumos si revine la starea initiala, roata nu da semne sa se blocheze cand o accelerez in viteza si fac teste de franare. Totusi de ce se incalzeste daca merg vreo 10 km faci oua prajite pe roata. chestia e ca daca merg mai mult incepe si scoate un suierat de zici ca e de la cutie. imi raman 2 lucruri pe care sa le mai fac: primul sa scot ganiturile de la cei doi cilindri de ghidaj si sa merg fara ele, stiu ca e posibil sa zdrangane la gropi, sau a doua varianta imi ramane pompa de frana care ma gandesc sa nu ramana in presiune, dar sa creeze presiune pe o singura roata?
    Va rog daca a mai patit cineva asa ceva sa ma ajute si pe mine sa nu schimb toata partea rulanta pana gasesc buba!  


    Va multumesc!

#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.677
  • Înscris: 14.03.2006
Nu iti huruie la curbe? E posibil sa fie rulmentul defect.

#3
lyond1978

lyond1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 24.10.2008
Nu , nimik de genu asta. doar incalzeste o roata. Si maine tre sa plec pana la Campina sa vedem cum se comporta!

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Cielo nu are doua circuite independente de frana legate diagonal? Verifica si roata din spate pe partea opusa - daca si aia se incalzeste mai mult decat cea de pe aceeasi parte, este posibil sa fie ceva mizerie pe acel circuit care sa impiedice revenirea fluidului inapoi in cilindrul de frana.

#5
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.817
  • Înscris: 08.02.2007
pot fi mai multe cauze
eu am patit-o tot la Cielo, cu faptul ca geometria nu era la punct...
cauciucurile sunt uzate uniform si egal pe ambele roti din fata?, sunt centrate cum trebuie?

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.154
  • Înscris: 05.12.2002
Cauta un drum liber. mergi cativa km fara sa franezi, si opreste-o usor din frana de mana. Daca roata e fierbinte, nu e e la etrier.

#7
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 3.977
  • Înscris: 19.08.2007
http://www.gmclub.ro...t...1299&st=600
Ce am inteles eu :
1 - glisierele trebuie unse cu vaselina siliconica
2 - lichid de frina bun
3 - garniturile de la pompa centrala

Editat de Neohori, 26 iulie 2010 - 11:00.


#8
lyond1978

lyond1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 24.10.2008
Am inteles ce spuneti dar din cate mai stiu , din auzite, nu exista garnituri pentru pompa de frana ci pompa cu totu, asa am inteles de la cineva.

#9
lyond1978

lyond1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 24.10.2008

 Alice, on 26th July 2010, 09:23, said:

Cauta un drum liber. mergi cativa km fara sa franezi, si opreste-o usor din frana de mana. Daca roata e fierbinte, nu e e la etrier.


    Am procedat azi asa cum mi-ai recomandat si nu incalzeste deloc, dar.... etrierii sunt curatati si inlocuite garniturile. Singurele la care nu m-am uitat sunt glesierele. cred ca tre sa vad si acolo cum sta treaba. va tin la curent!

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
La unele masini unsoarea de pe glisiere este speciala, diferita de ce se gaseste la buticurile auto din colt. Inainte de a umbla acolo, intereseaza-te la reprezentanta sau dintr-o carte service a masinii (nu la gica mesterica).

#11
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.932
  • Înscris: 09.12.2004
ABS ai? poate acolo e buba....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate