Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 

Problema aparat foto SONY Alpha 230

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bogdancon

bogdancon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.07.2006
Am o problema la un aparat foto DSLR. In partea din stanga sus imi apare o zona ceva mai intunecata (cam 4mm diametru la o poza pe un monitor de 17inci), ca si cand obiectivul ar avea o picatura de murdarie pe el. Am incercat sa il curat cu servetele speciale pentru ochelari dar problema persista. Ce sugestii aveti? O sa atasez o fotografie concludenta.

Attached Files



#2
kartush45

kartush45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.03.2010
cel mai probabil ai senzorul murdar...din obiectiv e putin probabil sa fie

#3
bogdancon

bogdancon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.07.2006

 kartush45, on 17th July 2010, 22:55, said:

cel mai probabil ai senzorul murdar...din obiectiv e putin probabil sa fie

OK. Dar cum il curat?

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Este o procedura simpla dar foarte riscanta, in special daca nu ai experienta in mecanisme fine, cava indemnare nativa.
http://www.cleaningdigitalcameras.com/
Sau tradus automat in romana.

Edited by SuperDuper, 17 July 2010 - 22:19.


#5
kartush45

kartush45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.03.2010
gasesti la f64 kit de curatare a senzorilor...in care ai de toate....riscant nu e daca folosesti ceea ce trebuie...cauta pe youtube cum se curata senzorii de dslr..iti arata mura-n gura

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Mai terminati cu yotube asta, ca nu este scoala! Oricine poate posta orice pe youtube, chiar si un idiot, risti sa dai peste el...
Folositi siteri serioase, ale firmelor care se ocupa cu asa ceva!

#7
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 19.06.2008
Eu zic sa nu sari asa de repede la ceva de curatat senzorul care necesita contact cu acesta. Intai incearca procedeul de curatare descris in maualul aparatului. Nu pare sa fie ceva de dimensiuni f mari si pare sa fie doar un punct....nu mai multe. Si eu am avut asa ceva si s-a rezolvat f usor cu procedeul din manual alaturi de o pompa Rocket Giottos. Da...stiu...praful f probabil e inca in aparat...dar nu e pe senzor asa ca nu imi fac probleme. Daca nici asa nu merge(repeta procedeul de 2-3 ori) atunci poti incerca ceva mai "drastic". Pentru a verifica daca a mai ramas ceva ...faci o poza la o foaie alba cu obiectvul la f22 sau cat e apertura minima la tine(nu uita sa dezactivezi steady shot daca folosesti trepied sa ceva similar)

#8
bogdancon

bogdancon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.07.2006
Ok. Am incercat procedeul de curatare din meniul aparatului. Din pacate problema persista. Nu m-as baga la curatarea senzorului decat ca ultima varianta asa ca mai lansez o intrebare: exista vreun service specializat in zona Braila/Galati care sa faca asa ceva. Si in cazul nefericit in care nu exista, unde in Bucuresti ar fi cel mai bine sa ma indrept?

#9
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 19.06.2008
Lista cu service-urile autorizate Sony

http://support.sony-...?site=odw_ro_RO

In general la centrele locale nu fac f multe "reparatii" si de cele mai multe ori trimit la Bucuresti la NEW LINK care e service-ul oficial. Daca aparatul e inca in garantie poti incerca varianta asta. Nu stiu daca se ocupa si de asa ceva...dar s-ar putea....daca nu...un service de incredere din zona e singura solutie.

Cat despre curatare...sper ca ai tinut aparatul cu montura in jos cand ai suflat cu pompita in cadrul procedeului de curatare(atentie sa nu o introduci in aparat ca poti avea surprize neplacute cu oglinda)... stiu... e la mintea cocosului...dar un prieten care ma rugat sa incerc sa ii curat senzorul si care spunea ca a incercat de nu stiu cate ori sa il curete el singur cu optiunea din meniu... ca sa imi spuna cand am incercat eu...."aaaahhhh.....pai trebuia intors aparatul?"

#10
bogdancon

bogdancon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.07.2006
Pai inseamna ca eu sunt mai tare decat prietenul tau. Am crezut ca pur si simplu accesind optiunea din meniu am si curatat aparatul. :rolleyes: Asa e cand nu citesti instructiunile . (Nici nu prea ma pricep la DSLR-uri, ce sa-i faci)
Nu am deocamdata nici pompita nici perie. O sa caut si de abia dupa aia o sa apelez la service daca nu scot punctul.

Edited by bogdancon, 18 July 2010 - 23:19.


#11
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 19.06.2008
Cel mai util lucru care il face procesul de curatare din aparat e sa iti ridice oglinda pentru o scurata perioada de timp. Asta iti permite sa suflii cu pompita un jet de aer in speranta ca vei sufla punctul de praf de pe senzor. Practic nu ai nevoie in cazul asta de perie si nici nu iti recomanda sa atingi cu asa ceva senzorul. Tot ce trebuie sa faci e sa nu intruduci varful pompitei in aparat dincolo de inelul monturii. Daca o faci risti sa coboare oglinda in pozitia normala si sa loveasca varful pompei ceea ce va deteriora mecanismul oglindei....deci atentie cum lucrezi. Totodata incearca sa faci operatiunea de curatare intr-un mediu cat mai lipsit de praf ca sa nu risti sa introduci alte fire.

#12
bogdancon

bogdancon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.07.2006
Am inteles. Mersi de lamuriri. O ultima intebare: pompitele respective se gasesc la magazinele care vand in general aparatura foto sau trebuie comanda speciala?

#13
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
ia de la F64. eu in fiecare saptamana imi curat senzorul cu pompa si se curata frumos de fiecare data. daca iei pompa, ia cel mai mare model, sa sufle cu putere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate