Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Tractoare- Sfaturi tehnice- Documentatii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2843 replies to this topic

#55
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006

 iuliandumitrescu, on 11th April 2011, 12:41, said:

Multumesc si apreciez promtitudinea cu care mi-ai raspuns la intrebari. Cand l-am desfacut, pt ca am schimbat rulmentul de presiune am crezut ca discul e centrat intrand usor pRiza pe disc cand l-am cuplat.
Am revenit din nou cu o problema.Ce poate fi daca priza de putere atunci cand este cuplata se invarte in gol si in sarcina se aude un carait putenic si nu se invarte.Acum 2 ani a schimbat discul de ambreiaj,rulment,sincroane...si de atunci cand pleaca cu treapta a 4 a de pe loc se intampla ca la colegul care a scris mai sus.

Multumesc anticipat!

#56
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pe capacul transmisiei finale este un capac pe care este si maneta de cuplare priza putere.
Demontati acel capac(cu atentie si maneta pe pozitia decuplat) si examinati capatul axului care intra in disc spre motor.Daca acel ax are canelurile intacte verificati cuplajul culisant la interior.Pt a schimba acel cuplaj se demonteaza capacu spate al transmisiei finale(de unde se leaga inclusiv tirantii).Axul iese prin spate cu capacul transmisiei odata.Tot pe aici se poate schimba si axul care intra in discul de ambreiaj,dupa demontarea blocarii rulmentului de langa cuplajul cu pricina.

#57
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006

 gcom61, on 17th April 2011, 12:13, said:

Pe capacul transmisiei finale este un capac pe care este si maneta de cuplare priza putere.
Demontati acel capac(cu atentie si maneta pe pozitia decuplat) si examinati capatul axului care intra in disc spre motor.Daca acel ax are canelurile intacte verificati cuplajul culisant la interior.Pt a schimba acel cuplaj se demonteaza capacu spate al transmisiei finale(de unde se leaga inclusiv tirantii).Axul iese prin spate cu capacul transmisiei odata.Tot pe aici se poate schimba si axul care intra in discul de ambreiaj,dupa demontarea blocarii rulmentului de langa cuplajul cu pricina.
Deci nu trebuie decuplat ca sa-i schimbe axul sau cuplajul culisant?

#58
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 condaru321, on 17th April 2011, 14:38, said:

Deci nu trebuie decuplat ca sa-i schimbe axul sau cuplajul culisant?

Nu;axul care intra in discul de ambreiaj iese lejer catre spate cu rulment cu tot prin spatiul in care a fost montat axul intermediar,fixat pe capacul spate al transmisiei finale. :cheers:

#59
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006

 gcom61, on 17th April 2011, 17:42, said:

Nu;axul care intra in discul de ambreiaj iese lejer catre spate cu rulment cu tot prin spatiul in care a fost montat axul intermediar,fixat pe capacul spate al transmisiei finale. :cheers:
Multumesc frumos!!
Are cineva vreun manual de reparatie pentru cutia de viteze si diferentialul de u445dt,si schema de la diferentialul fata?
Multumesc!

#60
mih38

mih38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.04.2011
Recent am cumparat un tractor SAME SATURNO 80 4wd. Pana in prezent nu l-am folosit la nimic, dar am observat ca am o problema la distribuitorul hidrauluic. Tractorul este echipat cu mecanism hidrauluic monobloc, pe circuitul direct functioneaza (ridica si coboara tirantii), insa atunci cand actionez maneta pentru circuitul secundar (are 2 furtune de presiune), se aud caraituri si trosnituri prin transmisie sau cutie. Daca actionez ambreiajul prizei de putere nu se mai aude nimic, dar nici nu stiu daca face presiune. Am nevoie de un sfat sau eventual un manual de utilizare si intretinere pentru acest tip de tractor.
Multumesc anticipat!

#61
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006

 condaru321, on 17th April 2011, 11:57, said:

Am revenit din nou cu o problema.Ce poate fi daca priza de putere atunci cand este cuplata se invarte in gol si in sarcina se aude un carait putenic si nu se invarte.Acum 2 ani a schimbat discul de ambreiaj,rulment,sincroane...si de atunci cand pleaca cu treapta a 4 a de pe loc se intampla ca la colegul care a scris mai sus.

Multumesc anticipat!
A reusit sa faca sa mearga priza dar numai atunci cand este in miscare, poate face se mearga in stationare?

multumesc,

Edited by condaru321, 29 April 2011 - 20:45.


#62
sebyplujar

sebyplujar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.01.2007
am gasit un manual scanat de u445 in engleza pentru cine are nevoie.

Attached Files



#63
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 sebyplujar, on 3rd May 2011, 19:04, said:

am gasit un manual scanat de u445 in engleza pentru cine are nevoie.
e bun pt toti care nu au manualul,bvo tie k te-ai gandit sa-l adaugi aici,toata stima

#64
alecs616

alecs616

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.06.2008
salutare,

ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o documentatie pentru o caseta de directie de L445? Abia am cumparat tractorul si am joc la directie mai bine de jumatate de tura de volan. pot sa o repar fara sa schimb caseta?
multumesc.

#65
savo_stelyca

savo_stelyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 06.01.2011

 alecs616, on 3rd May 2011, 21:33, said:

salutare,

ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o documentatie pentru o caseta de directie de L445? Abia am cumparat tractorul si am joc la directie mai bine de jumatate de tura de volan. pot sa o repar fara sa schimb caseta?
multumesc.
Daca esti sigur ca este din caseta de directie exista o posibilitate!Pe partea dreapta a casetei(opusa levierului care iese din ea)este o piulita pe care merge cheie de 30 si in centru un surub cu cap pt surubelnita.Slabesti piulita si cu surubelnita strangi cat iti permite si strangi piulita la loc.Asta daca nu a tot fost stransa dinainte.Daca da,esti nevoit sa cumperi melc si rola noi si atunci sigur ai rezolvat!

#66
alecs616

alecs616

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.06.2008

 savo_stelyca, on 3rd May 2011, 22:11, said:

Daca esti sigur ca este din caseta de directie exista o posibilitate!Pe partea dreapta a casetei(opusa levierului care iese din ea)este o piulita pe care merge cheie de 30 si in centru un surub cu cap pt surubelnita.Slabesti piulita si cu surubelnita strangi cat iti permite si strangi piulita la loc.Asta daca nu a tot fost stransa dinainte.Daca da,esti nevoit sa cumperi melc si rola noi si atunci sigur ai rezolvat!

Am urmarit jocul si cat timp volanul se misca in gol, caseta nu schiteaza niciun gest, nicio tentativa de miscare a levierului din partea stanga. Cand levierul se misca, totul e ok, rotile se misca si ele. Deocamdata sunt plecat, dar cand ajung acasa, ma pun pe mesterit. multumesc mult de raspuns.
O zi placuta!

#67
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Documentatii pentru toti.

#68
corso_marius

corso_marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2009
ai idee cum traduc documentele in engleza macar?multumesc

#69
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Nu prea am idee...eu ma lupt cu un pdf de vreo 120 de pagini in sarba.
Daca ar fi fost in franceza eram mai mult decat multumit. :D

#70
BFCkt

BFCkt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.07.2007
Salut . o intrebare ca vad ca sunteti in tema... un manual reparatii pentru un fiatagro 780 sau 780 dt gasesc pe undeva ca am cautat de 4 zile si nu gasesc nimic . multumesc anticipat

#71
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006

 corso_marius, on 31st May 2011, 12:35, said:

ai idee cum traduc documentele in engleza macar?multumesc
Daca nu e poza foloseste  translate.google.com

#72
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 alecs616, on 11th May 2011, 14:20, said:

Am urmarit jocul si cat timp volanul se misca in gol, caseta nu schiteaza niciun gest, nicio tentativa de miscare a levierului din partea stanga. Cand levierul se misca, totul e ok, rotile se misca si ele. Deocamdata sunt plecat, dar cand ajung acasa, ma pun pe mesterit. multumesc mult de raspuns.
O zi placuta!

Ai rezolvat cu caseta de directie la 445?In afara de reglajul ca ti s-a spus ,mai exista posibilitatea demontarii casetei si daca rola de pe levierul de comanda este in stare buna (nu are joc la bile)mai poti incerca eventuala reglare a jocului in rulmentii conici si daca tipul casetei permite rotirea capacelor  de sus si jos ,se mai poate incerca o rotire a acestora in sensul ca,carcasa nu este niciodata centrata perfect si apar abateri.Poate ai noroc si poti roti aceste capace(cu rulmentii conici) in sensul aproprierii rolei de melc.Eu chiar am recurs la o descentrare fortata a acestor capace pt a recupera o caseta; bineinteles se poate cumpara tot ce este uzat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate