Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

prin ce este superior CATIA - SOLIDWORKS -

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
in solidworks am comanda rollback cu care pot modifica obiectul inainte de anumite comenzi ex: shell , cut etc - ulterior pot reveni .
in catia se poate face asa ceva ?

si cu puctele alea tot nu am rezolvat nu se vad nici in swap !

#20
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postkappa_ii, on 12th July 2010, 21:16, said:

in solidworks am comanda rollback cu care pot modifica obiectul inainte de anumite comenzi ex: shell , cut etc - ulterior pot reveni .
in catia se poate face asa ceva ?

si cu puctele alea tot nu am rezolvat nu se vad nici in swap !
Punctele tale probabil exista in afara spatiului vizualizat. Ia trei puncte ale caror coordonate sa nu depaseasca 300.

#21
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
pun pucte pe drepte aflate in spatiu - le pun la mijlocul dreptei si nu apar - ele exista - daca le selectez din tree merge dar nu se vad .

#22
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postkappa_ii, on 12th July 2010, 14:16, said:

in solidworks am comanda rollback cu care pot modifica obiectul inainte de anumite comenzi ex: shell , cut etc - ulterior pot reveni .
in catia se poate face asa ceva ?

si cu puctele alea tot nu am rezolvat nu se vad nici in swap !
Fctia de Rollback in Catia o faci cu click dreapta pe feature-ul care il vrei sa fie curent si selectezi "Define work in object".

#23
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
nu pot vedea punctul nici la positinnning sketch la un hole definition .
nu stiu ce sa ma fac cu catia asta .

#24
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010

View Postkappa_ii, on 12th July 2010, 22:34, said:

nu stiu ce sa ma fac cu catia asta .
intreaba-l!

#25
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
am rezolvat partea cu vazutul puctelor in spatiu , si m-am jucat putin si cu suprafete si este net superior solidworks-ului dar mult mai greu de lucrat .
are cineva vreun tutorial detaliat pe parte de suprafete ?

Edited by ploiesteanu, 13 July 2010 - 20:11.


#26
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postkappa_ii, on 14th July 2010, 00:34, said:

am rezolvat partea cu vazutul puctelor in spatiu , si m-am jucat putin si cu suprafete si este net superior solidworks-ului dar mult mai greu de lucrat .
are cineva vreun tutorial detaliat pe parte de suprafete ?
http://catiatutor.co...ion-Part-5.html

#27
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Si aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sy8QkV5KE_U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
incet incet incep sa ma obisnuiesc cu metoda de lucru in catia - dar nu ii pot gasi logica
de exemlu - daca doresc sa cuplex in spatiu 2 arcuri de cerc care apartin unor plane diferite in solidwork am pirce - in catia trebuie sa creez un punct de intersectie si ulterior sa dau coincidenta .
catia nu se poate invata intuitiv - trebuie extrem de mult studiu amanuntit si memorie buna .
are cineva vre-un tutorial complet cu comanda sweep !?

#29
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postkappa_ii, on 16th July 2010, 23:36, said:

incet incet incep sa ma obisnuiesc cu metoda de lucru in catia - dar nu ii pot gasi logica
de exemlu - daca doresc sa cuplex in spatiu 2 arcuri de cerc care apartin unor plane diferite in solidwork am pirce - in catia trebuie sa creez un punct de intersectie si ulterior sa dau coincidenta .
catia nu se poate invata intuitiv - trebuie extrem de mult studiu amanuntit si memorie buna .
are cineva vre-un tutorial complet cu comanda sweep !?
Ce are sweep-ul cu unirea celor 2 curbe?. Acestea se pot uni in foarte multe feluri. Dand un punct prin care sa treaca curba reunita ii dai o solutie pentru a-ti calcula curba cea mai" naturala" cu gradul cel mai mic

Edited by ploiesteanu, 20 July 2010 - 07:22.


#30
rayn3

rayn3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.04.2007
ma bag si eu in seama, dar, Kappa, ce-ai fi zis daca ai fi trecut de la Solid Works la ProE Wildfire, sa nu zic 2001???? Tu ca si utilizator de Solid Works, ti se pare dificil CATIA, care culmea, amandoua sunt icon based si sunt dezvoltate de Dassault, atunci ProE iti spun din propria experienta ca ti s-ar fi parut nava spatiala....Eu in facultate am inceput cu Mechanical Desktop, acesta fiind prima interactiune cu un program 3D, am descoperit Solid Works, cel mai user-friendly program 3D, usor de invatat pentru cei ce se initiaza in 3D, dupa care dupa ce m-am angajat, usor usor am trecut la ProE Wildfire 2.0, 3.0 si 4.0. Iti spun sincer ca a fost un chin pentru mine. Aceleasi intrebari le aveam si eu, noroc ca am avut pentru o perioada un coleg fff bun in proe si mi-a mai explicat cate ceva. Oricum este total diferit, ca si mod de abordare si tot ce vrei tu, decat tot ceea ce exista pe piata. In 2007 am facut si un curs de ProE, dupa care am avut multe proiecte la servici, plastice, sheetmetal, assembly si doar eu stiu cat mi-am batut capul sa imi reuseasca ceea ce doream sa fac, cate ore suplimentare am facut. Pot sa zic ca pana in 2009, cand am plecat de la firma aceea la alta, dupa foarte multa munca in Wildfire, am ajuns sa cunosc zic eu destul de bine programul(Part, Assembly, Drawing, Sheetmetal, Surfaces). Pur si simplu adoram sa lucrez in el, de altfel si acum, inca tanjesc dupa el(la actuala firma nu mai lucru in ProeE :( ). Pentru mine este si va ramane marea "iubire", chiar daca mi-a mancat nervii mult timp. Dar dupa ce il "cunosti" foarte bine, il vei adora si mai ales vei avea o satisfactie foarte mare cand iti reuseste nu stiu ce forma vrei tu sa faci. De un an de zile, lucru pt o multinationala care foloseste CATIA V5 de la R16 - R19. Avand foarte multe cunostinte in ProE, crede-ma ca pe acesta ultimul mi-a luat foarte putin timp doar sa ma acomodez cu interfata, sa gasesc icoanele corespondente din ProE. Oricum, dupa un an de zile, inca consider CATIA sub ProE, cel putin la surfaces, ProE este rege. La aceasta noua firma, a trebuit sa ma acomodez in mare cu stilul lor de lucru, indeosebi la modul de lucru cu operatii boleene, ceea ce mi se par putin cam peste mana, sa tot lucri cu atatea body-uri. Ideea lor este ca cica te ajuta mai mult atunci cand ai de modificat...o prostie, este pierdere de timp. Ceea ce nu-mi place la CATIA si voi enumera cele mai importante functii:

1. nu integreaza suprafetele in body, creeaza Geometrical Set pentru ele, ceea ce este super naspa cand vrei sa mergi in spate. Stiu ca in Body, este acel define in work object, dar la suprafete nu merge treaba asta, deci daca vrei sa mergi pas cu pas in spate, mergi pe "intuneric". Stiu ca in mod normal si CATIA integreaza toate suprafetele inclusiv in Body, dar nu stiu daca chiar si asa ai posibiltatea sa mergi step by step in urma....Faza cu creerea automata a unui Geometrical Set, este ceva standard(aceasta firma la care lucru), deci un mare minus din partea mea.
2. Nu stie paternare dupa curba, de fapt e foarte slab in general la patternuri
3. Ca sa copiezi ceva(suprafata, curba, punct) trebuie sa-i dai extract si selectie, OK, pe cand la ProE mergea windows based cu copy/paste
4. Multe iconuri useless, care le puteau grupa in una singura
5. echivalentul Boundary din ProE, este Multi Section, care este slab fata de proe(abia am reusit sa creez o suprafata dupa mai multe curbe pe doua directii)
6. multe altele, care dpdv mie nu-mi plac, dar pentru care momentan ma opresc aici

Singurul capitol la care CATIA il consider peste ProE, este modulul de Drawing, chiar este mult mai usor si mai intuitiv. Deja am un un an de lucru si experienta in CATIA, il cunosc destul de bine, dar daca ar fi dupa mine, as face request pentru licenta de ProE. Dar asta, e...a trebuit si ma voi conforma politicii acestei firme.

Concluzie: CATIA pistol cu apa fata de ProE, dpdv al migrarii si al gradului de dificultate(de invatare) - parerea mea...

#31
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Domnu Rayn3 la pctul nr 1 sa stii ca este o bifa de pus sau de luat atunci cand dai create part si anume hybrid part ceea ce face exact ce zici tu: adica poti lucra in modul hybrid: solizii si suprafetele le vei gasi in cadrul modelului in ordinea crearii... sau pe modul nonhibrid in care iti creeaza acel geometrical set...
Pro-E e singurul soft mai cunoscut pe care eu nu-l stiu, m-am jucat putin cu el si mi se pare foarte strict, ceea ce in lucrul cu suprafetele uneori poate fi stresant in timp ce alte soft-uri sunt mai "lejere".
Eu am plecat de la Autocad in facultate apoi catia si solidworks iar cand m-am angajat a trebuit sa invat Unigraphics, soft de care pot spune ca si eu m-am indragostit chiar daca actualmente lucrez si eu cu Catia V5!
Daca spui ca Catia e mai bun la Drafting sa vezi UG-ul e bestial!
Unul dintre pctele forte ale UG-ului sunt  layerele (e cam aceeasi idee de la Autocad) lucru ce nu l-am vazut la soft-urile moderne si asta e un avantaj enorm in a gestiona un model...
Oricum as putea vorbi o gramada de UG... binenteles ca si el are dezavantajele lui asa cum orice soft are!!
Intr-un alt topic Kappa intreba: "care soft e cel mai folosit?" incerc sa raspund intr-o anumita masura:

Aici in Europa cel mai raspandit ar fi Catia (industria auto si aero): renault, bmw, audi, airbus, boeing
Prin America Unigraphics si ProE ar fi mai folosite... aici in Europa Unigraphics este folosit de FIAT si din ce am mai auzit Opel si Volskwagen... de ProE stiu ca e folosit mai mult in proiectare de motoare...
Apoi micile industrii folosesc cu preponderenta Solidworks din motive lesne de inteles: e un soft low cost!
Totul depinde de politica firmei si  "interesele de rigoare" oricum in ziua de azi mai ales in firmele mari nu mai este de ajuns sa ai doar un soft de proiectare trebuie neaparat ca pe langa el sa mai existe si un soft de gestionare a desenelor si componentelor, de exemplu TeamCenter...
E greu sa spui care e cel mai folosit soft de proiectare, daca stau sa ma gandesc probabil autocad-ul ar fi cel mai raspnadit deoarce poate fi folosit si in constructii si in industrie...

Edited by Engineer_xxl, 19 July 2010 - 17:05.


#32
rayn3

rayn3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.04.2007
Stiu ca By default, Catia pune inclusiv suprafetele create in acelasi tree cu comenzile de solid. Din pacate la firma la care lucru, este setat ca suprafetele sa fie trecute automat intr-un Geometrical Set, ceea ce mi se pare o mare prostie, intrucat comenzile de suprafete sunt combinate cu cele de solid, iar daca vrei sa mergi in spate, ar fi bine sa vezi care de care este legat. Stiu ca are CATIA, acel buton de Parents/Children, dar mi se pare atat de peste mana, sa deschizi tool-ul acela si sa verifici intr-o fereastra separata cum e structurata functia respectiva. DIn pacate, asa cum am mai zis asta e politica firmei. Mie unu mi-e groaza cand am un arbore de sute de features sa ma pun sa le modific, intrucat pierzi foarte mult timp, pana faci swap din Body in Geometrical Set, dai Hide/unhide si sa vezi suprafata X este legata de functia solid Y. UG, n-am avut ocazia sa lucru cu el pana acum, asa ca nu-mi pot da cu parerea despre el. Am fost pus in multe situatii de a modifica ulterior diverse parturi, cel putin in ProE, cu cateva sute de features in tree....Ideea este ca foarte usor trageam de o bara care ma ducea unde voiam eu in arbore, chit ca era vorba de o suprafata sau solid, si toate erau puse in ordine, le poti reedita sau deschide. Whatever, pentru mine, ProE-ul ramane pe primul loc, avand in vedere ca acum lucru de 1 an in CATIA, am lucrat in Solid Works si acel primitiv Mechanical Desktop.....ah si cate putin din SOlid Edge si Cimatron..

#33
rayn3

rayn3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.04.2007
O alta chestie ce nu-mi place la CATIA fata de proe, este faptul ca primul lucra foarte putin cu referinte.....La aceasta multinationala se foloseste ca si punct de plecare Axis System. Stiu ca default, iti afiseaza cele trei plane pe cele 3 directii X, Y, Z, dar iar la fel, asa este stilul lor. Mie unul imi placea in ProE ca se lucra foarte mult cu referinte la schite indeosebi. ProE-ul are un mod de gandire bazat mai mult pe logica matematica. Evident ca si la ProE cand iti baga o eroare si n-ai experienta, adica sa sti pe unde sa-l gadili, iti apare fereastra aceea si ai pus-o...:), nu vei putea avansa mai departe pana ce nu rezolvi treaba aceea. Am observat ca in Wildfire 5.0 au lasat-o mai moale cu acea fereastra, in sensul ca poti trece mai departe de acea fereastra, dar iti va aparea un semafor si respectivul feature cu rosu. ProE-ul este mult mai bine structurat, in sensul ca spre exemplu, la functia extrude poti face o groaza de chestii, atat solide cat si suprafete, lucruri care la CATIA te plimba prin nus cate butoane. Suprafetele sunt de vis, ma refer la modul de lucru, comparativ cu CATIA, aici ii da clasa. Stiu ca v-am disperat cu ProE-ul, dar chiar este marea mea iubire :D In momentul in care lucram intens in ProE, tot vorbeam cu prieteni care lucrau in CATIA si il tot slaveau, si-l laudau si sincer sa fiu eram putin in ceata...voiam sa vad daca chiar este mai deosebit decat ProE-ul meu. Ete ca am deja un an de lucru intens in CATIA(Part, Drawing, Assembly, Sheetmetal) si inca tanjesc dupa ProE.....Concluzia, dupa parerea mea, ca si utilizator al ambelor, este ca overall, ProE este peste CATIA. Cine are dubii referitoare la aceasta comparatie sa se "dueleze" cu mine :D, vom face un thread separat prin care voi argumenta in cel mai mic detaliu diferentele dintre ele....Faptul ca am tot laudat ProE-ul este din cauza faptului ca ii simt lipsa si mi-e tare dor sa lucrez in el, practic vorbeste partea ce tine de love :D Srry, daca am exagerat...O seara faina!!!

Edited by rayn3, 19 July 2010 - 20:49.


#34
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
paradoxal despre ProE am citit ca ar fi foarte slab pe partea de suprafete comparat cu CATIA pe un forum dedicat din anglia .

pina in prezent pot spune ca in solidworks poti face tot ceea ce poti face in CATIA chiar si pe partea de suprafete - doar ca pasii de urmat sint altii si ceva mai lungi .
in solidworks pentru a realiza un produs finit se poate realiza prin 1-2 metode
in catia doar din 10 ore de invatat am constatat ca le pot realiza prin cel putin 5 metode diferite ceea ce ma debusoleaza .
si metoda de lucru din freestyle m-a debusolat complet .
sint foarte multe de retinut si nimic intuitiv .

este mult mai usor de lucrat in hybrid part .

#35
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
am dat de o problema
la realizarea unei frestyle blend surface dupa ce aleg suprafetele si pun tangenta intre fete cum pot regla tensiunea pe tangenta ?

#36
rayn3

rayn3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.04.2007

View Postkappa_ii, on 19th July 2010, 22:20, said:

paradoxal despre ProE am citit ca ar fi foarte slab pe partea de suprafete comparat cu CATIA pe un forum dedicat din anglia .

pina in prezent pot spune ca in solidworks poti face tot ceea ce poti face in CATIA chiar si pe partea de suprafete - doar ca pasii de urmat sint altii si ceva mai lungi .
in solidworks pentru a realiza un produs finit se poate realiza prin 1-2 metode
in catia doar din 10 ore de invatat am constatat ca le pot realiza prin cel putin 5 metode diferite ceea ce ma debusoleaza .
si metoda de lucru din freestyle m-a debusolat complet .
sint foarte multe de retinut si nimic intuitiv .

este mult mai usor de lucrat in hybrid part .


Eu cred ca n-ai citit unde trebuia, referitor la faptul ca ProE este slab la suprafete. Repet, am lucrat foarte mult in suprafete, de toate felurile in ProE, lucrez si acum de 1 an in CATIA, in automotive, lighting(faruri, stopuri), deci suprafete la greu, si CATIA este mult sub ProE la acest capitol, crede-ma. Afirmatii din astea sunt facute de cei care sunt la fel acelei vulpi care daca nu poate ajunge la struguri, se plange ca-s acrii. Cam asa si acestia. Crede-ma ca am lucrat si eu in Solid Works si l-am laudat foarte mult in acea perioada, dar este slab rau la capitolul suprfete. Never ever nu vei face cu Solid Works ceea ce poti face cu ProE sau CATIA. Nu ai acces la multe functii sau poate ca este limitat, iar asta este lesne de inteles, intrucat SW este un program CAD low-cost.....Daca vrei sa te convingi, iti dau tema de casa...;) sa-mi faci o geometrie pe care o fac in ProE, tu sa mi-o realizezi in SW.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate