Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

prin ce este superior CATIA - SOLIDWORKS -

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
in catia sint la inceput - dar
1 - in solidworks dintr-un sketch complex cu multe close conturs se poate extruda la alegere fiecare contur chiar daca sint cu laturi comune  - in CATIA NU SE POATE - sau nu stiu eu cum
----------- later - aha am gasit cum se face ---- dar nu inteleg de ce atitea iconite cind puteau fi incluse ca in solidworks in una singura .
2 - in solidworks sint o sumedenie de butoane predefinite cu care se poate lucra extrem de repede - in catia nu sint si nu stiu cum se pot seta .
4 - daca am un obiect si aleg o fata pentru sketch in solidworks pot trage linii care au contact cu cele de la obiectul initial - in catia trebuie sa fac o proiectie !!!!!!!!!!!

ar mai fi dar le las pentru data viitoare :))

nu inteleg cum poate fi superior un program care necesita mult mai multe click-uri si miscari ale mouse-ului pentru a face acelasi lucru .
poate dupa ce mai avansez in el imi schimb parerea dar sint foarte sceptic .

Edited by kappa_ii, 08 July 2010 - 22:37.


#2
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postkappa_ii, on 9th July 2010, 05:30, said:

in catia sint la inceput - dar
1 - in solidworks dintr-un sketch complex cu multe close conturs se poate extruda la alegere fiecare contur chiar daca sint cu laturi comune  - in CATIA NU SE POATE - sau nu stiu eu cum
----------- later - aha am gasit cum se face ---- dar nu inteleg de ce atitea iconite cind puteau fi incluse ca in solidworks in una singura .
2 - in solidworks sint o sumedenie de butoane predefinite cu care se poate lucra extrem de repede - in catia nu sint si nu stiu cum se pot seta .
4 - daca am un obiect si aleg o fata pentru sketch in solidworks pot trage linii care au contact cu cele de la obiectul initial - in catia trebuie sa fac o proiectie !!!!!!!!!!!

ar mai fi dar le las pentru data viitoare :))

nu inteleg cum poate fi superior un program care necesita mult mai multe click-uri si miscari ale mouse-ului pentru a face acelasi lucru .
poate dupa ce mai avansez in el imi schimb parerea dar sint foarte sceptic .
Se poate lucra pe o fata a unui obiect chiar daca acel obiect face parte din alt product. Nu inteleg la ce butoane predefinite te referi. Da-mi un exemplu.

#3
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Una din cele mai mari diferente intre solidworks si catia este lucrul cu asa numitele curbe libere, adica fara sketch-uri, ceea ce in SW nu e posibil! Asta faciliteaza enorm de mult lucrul cu suprafete!!
In legatura cu problemele tale la deschiderea part-urilor... ce sa zic... cauze pot fi multe: part-uri corupte, crack prost, bug-uri etc... sincer sa fiu eu nu prea am avut probleme de genu... incearca sa fac rost de un v5R19 sau R18, dupa parerea mea sunt mai stabile...

#4
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
aoleu si cate alte neajunsuri am gasit
inclusiv la realizarea planurilor solidworks este mai bine gandit

- cat despre butoane
de exemplu daca ai fi lucrat in solidworks ai fi vazut ca majoritatea comenziilro sint pune pe diverse butoane \
principalul buton este S - si se pot pune ulterior dupa preferiinte si altele .
zoom se poate face cu z si shift z , etc etc .
nu ca m-ar deranja sa fac zoom din mouse - dar prea toata atentia se focalizeaza pe mouse si mai nimic pe tastatura .

nu are de exemplu lupa - de ce sa dau non stop zoom -
nu are section view sau daca le are nu stiu unde ! nu se pot selecta 2 lunii diferentiat daca sint suprapuse .
split point este asa de mic ca practic pare invizibil !

si nu pricep de ce pune pentru fiecare comanda cate o icoana - cand in solidworks aceeasi comanda le are incluse in submeniu pe toate .

catia este mult mult mai greu de invatat , toate sint aberant de incurcate .

Daca in solidworks cunosc fiecare buton , comanda ce face in detaliu - in catia pentru a le sti pe toate cred ca imi ia enorm de mult timp , si probabil rezultatul final este acelasi , cel putin pe partea de obiecte .

Ce avantaj vad in catia - programul este mai rapid - si se comporta mai bine cu obiecte complexe si in numar mare .

Poate cand ajuns la suprafete o sa imi schimb parerea , dar in ritmul actual mai dureaza ceva - pentru ca pur si simplu catia ma enerveaza .

Edited by ploiesteanu, 10 July 2010 - 10:08.


#5
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postkappa_ii, on 9th July 2010, 23:12, said:

aoleu si cate alte neajunsuri am gasit
inclusiv la realizarea planurilor solidworks este mai bine gandit

- cat despre butoane
de exemplu daca ai fi lucrat in solidworks ai fi vazut ca majoritatea comenziilro sint pune pe diverse butoane \
principalul buton este S - si se pot pune ulterior dupa preferiinte si altele .
zoom se poate face cu z si shift z , etc etc .
nu ca m-ar deranja sa fac zoom din mouse - dar prea toata atentia se focalizeaza pe mouse si mai nimic pe tastatura .

nu are de exemplu lupa - de ce sa dau non stop zoom -
nu are section view sau daca le are nu stiu unde ! nu se pot selecta 2 lunii diferentiat daca sint suprapuse .
split point este asa de mic ca practic pare invizibil !

si nu pricep de ce pune pentru fiecare comanda cate o icoana - cand in solidworks aceeasi comanda le are incluse in submeniu pe toate .

catia este mult mult mai greu de invatat , toate sint aberant de incurcate .

Daca in solidworks cunost fiecare buton , comanda ce face in detaliu - in catia pentru a le sti pe toate cred ca imi ia enorm de mult timp , si probabil rezultatul final este acelasi , cel putin pe partea de obiecte .

Ce avantaj vad in catia - programul este mai rapid - si se comporta mai bine cu obiecte complexe si in numar mare .

Poate cand ajuns la suprafete o sa imi schimb parerea , dar in ritmul actual mai dureaza ceva - pentru ca pur si simplu catia ma enerveaza .

Nu zic ca catia nu are neajunsuri, dar te grabesti sa critici... multe din lucrurile pe care le zici tu catia le face (ex: selectarea unei linii suprapuse: te duci cu mouse-ul deasupra ;inii;or si apesi de la tastatura pe sageata jos si selectezi ce vrei...)
Dupa parerea mea de as putea sa lucrez numai cu mouse-ul ar fi perfect... ma streseaza soft-urile care pta a manipula piesele tre sa tin ctrl sau shift apasat... am avut ocazia de cateva oris a lucrez cu mouse spatial si a fost fantastic.. ce n-as da sa am si acasa asa ceva.... (uite aici minunea: http://www.3dconnexion.com/)
Incearca sa mai aprofundezi anumite chestii: pt inceput lucreaza mult cu sketch, apoi treci pe curbe libere sa le aprofundezi si pe alea (in catia sunt multe optiuni pt a construi linii si alte curbe pe care e bine sa le inveti) abia apoi treci la modelare propriuzisa si dupa ce stapanesti astea treci pe suprafete, abia apoi zic eu ca poti avea un cuvant  in compararea celor 2 softuri... pr a afla anumite "chichitze" nu ezita sa intrebi sau sa ma intrebi (acum ai ID-ul meu) si cand pot iti raspund cu placere!
Noapte bune

Edited by ploiesteanu, 10 July 2010 - 10:11.


#6
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

View PostEngineer_xxl, on 9th July 2010, 22:45, said:

... am avut ocazia de cateva oris a lucrez cu mouse spatial si a fost fantastic.. ce n-as da sa am si acasa asa ceva.... (uite aici minunea: http://www.3dconnexion.com/)

Pana nu demult 3dconnexion vindea spacenavigatorul in doua editii - una profesionala la 100?+ si una home-use  :naughty: la 50?, singura diferenta fiind ca nu aveai suport client in 24 de ore la cea home. La banii aia nici mouse Logitech mai spalatel nu luai asa ca visatul cu ochii deschisi la spacemouse nu prea avea rost... Dar de cateva luni mai e la vanzare numai versiunea pro. Oricum adevaratul spacemouse se poate procura usor si la preturi absolut decente - de exemplu de aici


Trecerea de la un soft la altul totdeauna genereaza oarece frustrari si comentarii de genul "cat de simplu era... de ce draq nu..." dar dupa un an de utilizare al V5-ului orice dubiu ar trebui sa dispara. Daca ma gandesc bine eu am vazut prima data V5-ul cu R8 cand nu-l adoptase mai nimeni, pe la R12 devenise deja suficient de bug-free sa inceapa marile companii tranzitia de la V4 asa ca pe la anul de gratie 2004 cam toti aveam starea de spirit a colegului Kappa. Acum nu prea mai gasesc vreun neajuns major versiunii curente de catia cu care lucrez (R18). Pe implementarea unix-ibm fug meniurile si butoanele geva de speriat - odata la 2-3 zile trebuie sa consum 10 secunde sa dau un restore la pozitiile meniurilor...

Edited by SIR, 10 July 2010 - 08:02.


#7
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Poti face comenzile si din tastatura , tastand initial c: insa e ineficient. Aici Autodeskul prin Autocad , Revit si Inventor, detine superioritatea, aproape toate comenzile le poti executa prin prescurtari de tastatura. Unele sunt implicite, altele le poti fixa tu. Intradevar (am lucrat si eu in solidworks), iti poti concepe pictograme de scurtatura, ceea ce nu poti face la Catia. Daca ai incepe sa lucrezi cu UG ti-ai blestema zilele. Un program exceptional, deosebit de complex (depaseste uneori  Catia in anumite domenii de exemplu in pipe-uri), dar trebuie sa tastezi mai multe specificatii.

Edited by ploiesteanu, 10 July 2010 - 10:50.


#8
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postploiesteanu, on 10th July 2010, 11:34, said:

Poti face comenzile si din tastatura , tastand initial c: insa e ineficient. Aici Autodeskul prin Autocad , Revit si Inventor, detine superioritatea, aproape toate comenzile le poti executa prin prescurtari de tastatura. Unele sunt implicite, altele le poti fixa tu. Intradevar (am lucrat si eu in solidworks), iti poti concepe pictograme de scurtatura, ceea ce nu poti face la Catia. Daca ai incepe sa lucrezi cu UG ti-ai blestema zilele. Un program exceptional, deosebit de complex (depaseste uneori  Catia in anumite domenii de exemplu in pipe-uri), dar trebuie sa tastezi mai multe specificatii.
Eu unul iubesc UG-ul!!! :thumbup:  E adevarat ca si cea mai mare experienta a mea e in UG... In urma cu ceva timp intr-adevar Catia avea superioritate dar de vreo 3 ani incoace imi place enorm de mult ce a devenit UG... Catia parca devine din ce in ce mai incalcita in comparatie cu UG, am mai spus intr-un topic pe aici cateva chestii care sunt de-a dreptul enervante la Catia... dar cred ca fiecare dintre noi suntem cam subiectivi in astfel de polemici...
Oricum poate cineva care lucreaza intens cu modulul assembly din catia imi poate explica avantajul publicarii fetelor in vederea aplicarii da mate-uri  :thumbdown: ... nu reusesc sa gasesc avantajul si e enorm de enervant la ansamble mici darami-te la niste superansamble...

#9
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

View PostEngineer_xxl, on 10th July 2010, 15:45, said:

... poate cineva care lucreaza intens cu modulul assembly din catia imi poate explica avantajul publicarii fetelor in vederea aplicarii da mate-uri  :thumbdown: ... nu reusesc sa gasesc avantajul si e enorm de enervant la ansamble mici darami-te la niste superansamble...

Eu lucrez la modul intens cu toate modulele de assembly din V5 si nici nu stiu despre ce vorbesti  :confuzzled: Nu ai nimic de publicat! Poti sa fii mai explicit si sa detaliezi ce e asa de "enorm de enervant"?

#10
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
Cum poti sa compari un program pe care nu il cunosti cu unnul pe care il stii si sa zici ca cel pe care il stii e mai bun ?

daca un tractorist se urca intr-un avion zice ca tractorul e mai rapid, ca el nu a reusit sa faca nici 2 metri cu avionul

#11
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
nu stiu ce il enerveaza pe MS - dar pe mine ma scoate din sarite . pur si simplu unele sint aberante .

de exemplu un obiect relativ complex - realizat in solidworks - durata 12 minute - si in catia l-am realizat de doua ori pentru a prinde putina experienta - durata de timp a fost putin peste 20 minute .

de exemplu in solidworks se pot da marimi exact la crearea unei linii sau alta forma geometrica direct la realizarea ei -fara a mai fi nevoie de smart dimension . in catia am cautat si am tot cautat - nu se poate face .

apropo - daca definesc un punct in spatiu de ce nu il vad - este practic invizibil . il pot selecta din tree dar de vazut nu il vad

- am gasit in schimb si unele boolean operations - ceea ce in solidworks nu !

multi section solid - intre un patrat si un rotund nu se poate face legatura - de ce ?
in solidworks pot pune orice forma si nu da nici o eroare !

#12
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
cum adica nu vezi punctele ?

Attached Files



#13
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
pur si simplu nu se vad - le fac in general shape design

si cu mates - este aberant - nu inteleg cum poate cineva sa lucreze
in solidworks pun 100 de obiecte si le dau mates foarte usor - in asta pina selectez si pozitionez ceva ma apuca somnu .
si dupa ce le fac nu apar - ele exista dar nu se vad - nu le mai pot sterge .
in tutorial exista dar la mine in program nu .

daca mut icoanele cum pot face sa apara pe orizontala nu verticala cum apar default si in bara lor sa se vada ce scrie - nu doar litera de inceput ?

este singuru program pe care incerc sa il invat si nu imi place . cine a facut programu asta are o doaga lipsa .
este folosit pe scara larga si sint citiva foarte buni in el - dar doar pentru ca cine il invata ii trebuiesc nervi de fier - iar cine reuseste cu siguranta ca este foarte perseverent si ajunge la realizari bune .

mie tot nu imi vine a crede ca un asemenea program nu are posibilitate de customizare personala .

Edited by kappa_ii, 11 July 2010 - 00:35.


#14
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postkappa_ii, on 11th July 2010, 08:32, said:

pur si simplu nu se vad - le fac in general shape design

si cu mates - este aberant - nu inteleg cum poate cineva sa lucreze
in solidworks pun 100 de obiecte si le dau mates foarte usor - in asta pina selectez si pozitionez ceva ma apuca somnu .
si dupa ce le fac nu apar - ele exista dar nu se vad - nu le mai pot sterge .
in tutorial exista dar la mine in program nu .

daca mut icoanele cum pot face sa apara pe orizontala nu verticala cum apar default si in bara lor sa se vada ce scrie - nu doar litera de inceput ?

este singuru program pe care incerc sa il invat si nu imi place . cine a facut programu asta are o doaga lipsa .
este folosit pe scara larga si sint citiva foarte buni in el - dar doar pentru ca cine il invata ii trebuiesc nervi de fier - iar cine reuseste cu siguranta ca este foarte perseverent si ajunge la realizari bune .

mie tot nu imi vine a crede ca un asemenea program nu are posibilitate de customizare personala .
Corespondentul lui mates in solidworks, este mate in ProE si contact constraint si offset constraint 0 (pentru a intoarce obiectul pe fata care o vrei) in Catia. Daca imi amintesc eu bine, n-am programele in fata. In Catia poti manipula usor obiectele ca apoi sa le dai constrangerile musai a fi date. Lasa tutorialul, da o comanda iar daca nu cunosti bine apasa F1 si ti se va explica totul despre comanda respectiva. Exista si o documentatie de peste 2 giga. In R20 o iei direct de pe retea, am mai spus asta. Poti si in Catia sa dai marimea direct, fii atent la iconitele care apar, in cazul racordurilor si lungimilor de dreapta se dau direct (tastand valorile).

Edited by ploiesteanu, 11 July 2010 - 10:26.


#15
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
In mod sigur Catia poate tot ceea ce face si SW trebuie doar sa te obisnuiesti cu modul in care a fost gandita...
SIR treaba cu publicatul: am la munca versiunea R19 si manipulatul cu snapul nu sunt probleme e ok, dar in momentul in care vreau sa fac un mate de exemplu intre 2 cilindri nu pot selecta fetele lor pana nu merg in Tools ==> Publicate si abia dupa ce publici fetele cu care vrei sa lucrezi le poti selecta in assembly... Eu sper ca nu-i doar o chestie care au implementat-o cei de la munca (ca au multe politici interne...), sper ca am explicat ok!
Kappa pct-ul tau de care vorbesti nu se vede pt ca ti-l creeaza direct in spatiul invizibil! In partea de jos a ecranului ai 2 butoane: unul pt ascuns entitati si altul pt a intra in spatiul "invizibil", trebuie sa apesi acest al-2-lea buton si acolo vei gasi pctul tau la care ii vei da hide si se va vedea in spatiul tau de lucru...

Edited by Engineer_xxl, 11 July 2010 - 08:54.


#16
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

View PostEngineer_xxl, on 11th July 2010, 08:50, said:

am la munca versiunea R19 si manipulatul cu snapul nu sunt probleme e ok, dar in momentul in care vreau sa fac un mate de exemplu intre 2 cilindri nu pot selecta fetele lor pana nu merg in Tools ==> Publicate si abia dupa ce publici fetele cu care vrei sa lucrezi le poti selecta in assembly...
Pentru a putea lucra cu ansamble gigantice Catia incarca default initial doar o reprezentare simplista a entitatilor din ansamblu (cgr) - visualisation mode. Pentru a putea pune constrangeri geometrice trebuie incarcata bineinteles geometria respectiva - un dreapta mouse pe ramura unde e actiunea, "switch to design mode" si gata. Cam trei secunde ia actiunea. Nu trebuie nimic publicat si nu e nimic enervant. Se poate seta in optiuni sa incarce direct ansamblele in "design mode" si nu mai ai de facut nimic, dar nu e recomandat daca lucrezi cu ansamble mari.

#17
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
D. Ploiesteanu daca ai timp si rabdare sa imi dai citeva sfaturi pe mess te rog sa o faci
id [email protected]
eventual daca ai si vre-un tutorial detaliat as fi bucuros daca mi l-ai putea da .
multumesc anticipat

#18
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View PostSIR, on 11th July 2010, 16:17, said:

Pentru a putea lucra cu ansamble gigantice Catia incarca default initial doar o reprezentare simplista a entitatilor din ansamblu (cgr) - visualisation mode. Pentru a putea pune constrangeri geometrice trebuie incarcata bineinteles geometria respectiva - un dreapta mouse pe ramura unde e actiunea, "switch to design mode" si gata. Cam trei secunde ia actiunea. Nu trebuie nimic publicat si nu e nimic enervant. Se poate seta in optiuni sa incarce direct ansamblele in "design mode" si nu mai ai de facut nimic, dar nu e recomandat daca lucrezi cu ansamble mari.
Merci! Ai dreptate era o chestie banala la care ar fi trebuit sa ma gandesc!! :OK:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate