Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Foto obiecte metal

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Vreau sa fotografiez un sasiu de televizor pe lampi (sasiul e din ala metalic, cu cablaj normal). Aparatul se afla intr-o camera care are feresterele pozitionate inspre apus. Cand e bine sa fac pozele. De dimineata sau dupa amiaza? (lumina soarelui sa-mi direct pe obiect). E bine reglez diafragma in functie de ce spune blitz-ul (de ex., daca spune sa folosesc daca obiectul e la 3 metri diafragma 8 daca am film de 200 ASA).
Aparatul cu care vreau sa fac pozele e un "Minolta" X-700
Ar trebui sa pun o diafragma mai mica decat imi indica exponometrul atunci cand fotografiez pe un soare puternic o masina care are caroseria stralucitoare?

#2
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
da de ce nu incerci inainte sa intrebi? eu zic ca n-ar trebui sa bata soarele direct in metal, sa nu folosesti blitz, si sa fie multa lumina.

#3
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
djl, dar cu cele din autobuz ai rezolvat?  B)
de ce nu postezi aici in loc sa deschizi un topic ptr fiecare poza care vrei sa o faci?

mult succes cu poza  :peacefingers:

#4
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Incearca sa creezi cumva o lumina difuza. De exemplu poti reflecta lumina de afara sau lumina artificiala cu ajutorul unei coli albe de hartie sau a unei folii reflectoare.

#5
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Pana la urma ar trebui sa facem 2 theard-uri sticky pentru sfaturi foto (unul pt. aparate cu film, celalt pt. aparate digitale)!

#6
petite

petite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 30.05.2005

djl, on Jul 19 2005, 13:00, said:

Pana la urma ar trebui sa facem 2 theard-uri sticky pentru sfaturi foto (unul pt. aparate cu film, celalt pt. aparate digitale)!

<{POST_SNAPBACK}>

again, ai tendinta sa creezi thread-uri noi si lasi celelalte tot incepute :angry:
mai bine realizezi cateva poze cu blitz, fara blitz, dimineata, dupamasa, in plina zi, noaptea la lumina luni (sau a becului), orice iti trece prin minte si cand ai si tu timp, sa vedem si noi cateva incercari  :rolleyes: asa sunt numai vorbe fara fapte  B)

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
djl, nu'mi vine sa cred ca foloseshti film... ai uitat de placile fotosensibile sau inca n'ai aflat de ele... acolo e meseria man... acolo... filmu' ... kitch, de dijital nici nu mai zic...

#8
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Ca tot erati curios de rezultate. Aici sunt ceva rezultate.
Nu le-am pus intro galerie persoanal pt. ca in galeria pe care am s-o fac vreau sa pun mai multe poze cu chestii tehnice, iar unele din pozele pe care le-am pus aici vreau sa le mai prelucrez inainte de a le pune in galerie.
Primul televizor e un "Record" sovietic din 1958. Aparatul mai merge!  :coolspeak:
dar are nevoie de restaurare (cand l-am reparat i-am pus un etaj autio pe tranzistoare, ca n-am gasit unul orginal, dar acum am mai gasit un televizor de la care sa iau, plus de asta mai tre' sa la inlcouiesc ceva condenstori)

Edited by djl, 18 August 2005 - 15:42.


#9
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005

Quote

Ca tot erati curios de rezultate. Aici sunt ceva rezultate.


aici unde? sau acestea sunt toate? ...

#10
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Site-u' asta nu citeste JPG-uri?

Edited by djl, 18 August 2005 - 15:52.


#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Browse... Add ataŗament, :ermm:, add ataŗament īn post...

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
jpegurile lui nu pot fi citite... sunt jpeguri pe lampi...

#13
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Asta-i televizorul "Record"

Attached Files



#14
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Aici sunt 2 televizoare color Made in Japan prin '63-'65 (ambele au cinescoapele fabricate de "R.C.A."-Made in U.S.A.). Cele 2 televizoare au ecranul cu diagonala de 54 cm (21").
Primul e un "Hitachi" CT-150, iar al doilea un "Victor (J.V.C.)" (nu stiu ce model).
Televizoarele nu sunt ale mele.

Attached Files



#15
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
trebuie sa remarc cropul total neconventional din aceste fotografii :) si pozele gigantice! personal imi pare rau de film, il puteai folosi mult mai bine pe autobuzul ala ;)

#16
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Iar asta e "anticul" meu de V.C.R., un "Panasonic" NV-630 PX fabricat prin 1986. E Multisistem (P.A.L./SECAM frantuzesc/N.T.S.C. 3.58). Aparatul poate inrgeistra si pe sitem N.T.S.C. 3.58, si de asemena, are tuner N.T.S.C.! Pe P.A.L./SECAM recptioneaza programele transimise in benzile F.I.F. (V.H.F.) si U.I.F. (U.H.F.) si cateva transmise pe CATV. Din nefericire tunerul nu mai e asa de performant, asa ca tre' sa bag semanl direct din tv.
@cold_fire: niciodata n-am reusit sa tin aparatul drept. Si marginile s-ar putea si fie curbate din cauza obiectivelor. Corpul neconvetial a aparatu in umra faptului ca trebuit sa reduc dimnesiunea (in KB) a imaginii ca se le pot baga pe disketa, si n-am avut la dispozitie decat "Painting"!

Attached Files


Edited by djl, 19 August 2005 - 21:37.


#17
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Premiu pt originalitate la rame :)

#18
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
puteai macar sa le stergi de jeg. tu tii cu ala care mi-a zis sa tin regim.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate