Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Copiii cu nevoi speciale

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
152 răspunsuri în acest subiect

#73
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.584
  • Înscris: 05.08.2008

 Thomas-, on 1st July 2010, 20:52, said:

Cateodata o viata este un chin, nu un dar. Pentru persoanele bolnave, tind sa cred ca e mai degraba tortura decat bucurie.

Si cine e omul normal care sa poata lua decizia ca e mai bine ca  un om handicapat  sa moara? Nu ma refer la parinti, ei au dreptul sa decida ce fel de copil vor/nu vor sa aiba, ci la amestecul statului in toate treaba asta.

#74
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.436
  • Înscris: 31.10.2008

 geanina15, on 1st July 2010, 21:16, said:

numai ca nu este decizia ta. ai fost in situatia asta? te-ai lovit de o problema aseamanatoare? doar asa cred ca poti sa decizi ce e mai greu de facut din punctul tau de vedere.

de ex. opinia lui ROX o inteleg, si as tine cont de ea, dar de parerea ta nu am de ce, nu ai argumente deloc. no offence

Nu trebuie sa tii cont de parerea mea. Ceream putin mai multa responsabilitate catre copilul ala pe care vrei sa-l faci. Si propuneam ideea ca, daca macar sanatate nu are la nastere - atat cat iti esti tie in putinta sa i-o asiguri-, mai bine-i sa nu se nasca.

 dyana25, on 1st July 2010, 21:17, said:

Si cine e omul normal care sa poata lua decizia ca e mai bine ca  un om handicapat  sa moara? Nu ma refer la parinti, ei au dreptul sa decida ce fel de copil vor/nu vor sa aiba, ci la amestecul statului in toate treaba asta.

Ce amestec al statului visezi?

Editat de Thomas-, 01 iulie 2010 - 20:19.


#75
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.645
  • Înscris: 07.11.2009

 CICI&Co, on 1st July 2010, 21:02, said:

Pentru că, de parcă n-ar fi fost de ajuns suferința prin care trec și nu și-ar blestema soarta destul, se mai lovesc de răutăți și din partea altora. Răutăți total gratuite care le fac să se izoleze sau să-și caute prieteni printre oamenii care au de a face cu aceeași problemă, oameni care îi înțeleg.
În magazine, pe stradă, copiii lor sunt priviți de parcă ar avea 7 capete și aici mă refer la cei cu dizabilități.
În parc sunt evitați, marginalizați și nu pentru că ar fi agresivi, ci pentru că românul este lipsit de educație.

Și da, și eu am avut de a face mai mult cu mamele, pentru că tații, ori sunt 24-24 la muncă să le poată asigura un trai decent, ori și-au găsit fericirea prin alte paturi.
da. stiu foarte bine cum e :)
si inca al meu mai are un pic si devine normal... no, cum sa nu-l educ sa-i mute-n fund p-astia gen...

 Thomas-, on 1st July 2010, 16:03, said:

Nu cred ca e corect fata de copil sa il nasti stiind ca ii iei din potential. Din cate stiam eu, copii cu Down merg la o scoala speciala, pretentiile sunt mult mai scazute acolo.

In plus, nu e corect nici fata de mine, platitor de taxe si impozite, care va trebui sa-i asigur ajutor social samd. pentru ca respectivul nu va fi capabil sa se intretina singur.

 Thomas-, on 1st July 2010, 21:08, said:

In momentul cand devine un membru al societatii noastre, trebuie sprijinit pe cat posibil. Bine ar fi ca acele situatii sa fie cat mai rare.

adica societatea!

#76
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.436
  • Înscris: 31.10.2008
adica societatea ce?

Sa inteleg ca ai un copil bolnav?

#77
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.645
  • Înscris: 07.11.2009
ansa. si daca am, ce? tot doo oo are, sa stii. iar io platesc la stat tot ca tine.

societatea = binevoitori d-astia care daca nu ne vedeti aranjati in randu lumii, aveti priviri d-alea de cazi pa spate!

Editat de lelali, 01 iulie 2010 - 20:23.


#78
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.436
  • Înscris: 31.10.2008

 lelali, on 1st July 2010, 21:22, said:

ansa. si daca am, ce? tot doo oo are, sa stii. iar io platesc la stat tot ca tine.

societatea = binevoitori d-astia care daca nu ne vedeti aranjati in randu lumii, aveti priviri d-alea de cazi pa spate!

Si ai stiut ca e bolnav in momentul in care avortul era inca posibil?

Din moment ce te bucuri ca e aproape normal, deduc ca-ti doresti, totusi, mult sa fii in randu' lumii.

Editat de Thomas-, 01 iulie 2010 - 20:24.


#79
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.944
  • Înscris: 22.08.2007

 lelali, on 1st July 2010, 21:19, said:

da. stiu foarte bine cum e :)
si inca al meu mai are un pic si devine normal...
Bravo vouă!  :)
Uneori se poate, voi sunteți dovada.
Mulți, pentru că nu știu ce să facă sau au idee dar e cam greu, nene... nu mai fac nimic. Include în oala asta și statul român.

 lelali, on 1st July 2010, 21:19, said:

no, cum sa nu-l educ sa-i mute-n fund p-astia gen...
:lol:

#80
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.584
  • Înscris: 05.08.2008

 Thomas-, on 1st July 2010, 20:55, said:

Eugenia este o ideea f. veche, sustinuta de multi oameni inteligenti, cu mult inainte ca Hitler sa o caricaturizeze. Un simplu search pe net demonstreaza asta. Iar eliminarea genelor defecte e o preocupare constanta a societatii noastre, parca genetica se ocupa cu asta.


Faptul ca e veche nu inseamna ca e buna. Si nu vad cum ar fi caricaturizat-o Hitler. Anyway, some things never change. Oricat de echilibrate vor unele persoane sa para ca urmare a unor schimbari majore, nu-i asa, in viata lor, se pare ca in realitate nu s-au schimbat deloc.

In fine, eu stiu ca pe lumea asta sunt unii care sustin moartea evreilor si a tiganilor, so...

#81
geanina15

geanina15

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 268
  • Înscris: 27.02.2008

 Thomas-, on 1st July 2010, 19:19, said:

Nu trebuie sa tii cont de parerea mea. Ceream putin mai multa responsabilitate catre copilul ala pe care vrei sa-l faci. Si propuneam ideea ca, daca macar sanatate nu are la nastere - atat cat iti esti tie in putinta sa i-o asiguri-, mai bine-i sa nu se nasca.

poate ai avea dreptate daca ai rezolva problema in cazul ideal. dar atunci exista si alti factori care influenteaza parintii, cum ar fi: experienta de viata, daca copilul este sigur blonav sau poate, daca se iveste vre-un doctor nebun care le promite marea cu sarea etc etc. si cum nu mai poti judeca 100% conform realitatii e posibil sa crezi ca poti face fata, ca nu va fi bolnav.

#82
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.436
  • Înscris: 31.10.2008

 dyana25, on 1st July 2010, 21:25, said:

Faptul ca e veche nu inseamna ca e buna. Si nu vad cum ar fi caricaturizat-o Hitler. Anyway, some things never change. Oricat de echilibrate vor unele persoane sa para ca urmare a unor schimbari majore, nu-i asa, in viata lor, se pare ca in realitate nu s-au schimbat deloc.

In fine, eu stiu ca pe lumea asta sunt unii care sustin moartea evreilor si a tiganilor, so...

Iar ma persecuti, vorba lu' Judith?  :photo:

Hitler a luat ideea eugeniei, adica a eradicarii pe cat posibil a bolilor inainte de a aparea (adica poate n-ar fi istet ca doi retardati sa faca un copil) si a aplicat-o la oameni deja existenti.

#83
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.584
  • Înscris: 05.08.2008

 Thomas-, on 1st July 2010, 21:19, said:

Ce amestec al statului visezi?

Ia uite dom'le cum isi revine Kathara! Tot tu ai ramas... Mie chiar mi-e teama sa nu cumva sa tipi la mine...

Pai din moment ce spui ca handicapatii sunt o amenintare, ca nu ar trebui adusi pe lume fiindca consuma aiurea banii contribuabililor... ce concluzie se poate trage de aici?

Ia zi, visez bine sau visez aiurea?

#84
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.436
  • Înscris: 31.10.2008

 geanina15, on 1st July 2010, 21:26, said:

poate ai avea dreptate daca ai rezolva problema in cazul ideal. dar atunci exista si alti factori care influenteaza parintii, cum ar fi: experienta de viata, daca copilul este sigur blonav sau poate, daca se iveste vre-un doctor nebun care le promite marea cu sarea etc etc. si cum nu mai poti judeca 100% conform realitatii e posibil sa crezi ca poti face fata, ca nu va fi bolnav.

Si daca este bolnav si nu poti face fata atunci ce se intampla?

#85
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.645
  • Înscris: 07.11.2009

 Thomas-, on 1st July 2010, 21:23, said:

Si ai stiut ca e bolnav in momentul in care avortul era inca posibil?

Din moment ce te bucuri ca e aproape normal, deduc ca-ti doresti, totusi, mult sa fii in randu' lumii.
exista posibilitatea - mama omida nu e nimeni - 51% (3.14 daca vrei tu!)
si tot il faceam! ca mai pot ori ba altu, nu-mi garantezi nici tu, nici taxele platite.

 CICI&Co, on 1st July 2010, 21:24, said:

Bravo vouă!  :)
Uneori se poate, voi sunteți dovada.
Mulți, pentru că nu știu ce să facă sau au idee dar e cam greu, nene... nu mai fac nimic. Include în oala asta și statul român.

:lol:
multumesc! :)
se poate. cand vrei, aproape orice :) iti trebuie nervi si calm pentru anumiti oameni!
de la stat, n-am vazut mai nimic. doar un loc pa o lista. daca asteptam randu, il si insuram pana ajungea in fata! :D

#86
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.603
  • Înscris: 25.10.2006
Thomas și dyana, dacă aveți chef să începeți show-ul vă sugerez aria H2H.

#87
geanina15

geanina15

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 268
  • Înscris: 27.02.2008

 Thomas-, on 1st July 2010, 19:28, said:

Si daca este bolnav si nu poti face fata atunci ce se intampla?

atunci se intampla ce se putea intampla daca copilul era sanatos .

#88
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.436
  • Înscris: 31.10.2008

 dyana25, on 1st July 2010, 21:28, said:

Ia uite dom'le cum isi revine Kathara! Tot tu ai ramas... Mie chiar mi-e teama sa nu cumva sa tipi la mine...

Pai din moment ce spui ca handicapatii sunt o amenintare, ca nu ar trebui adusi pe lume fiindca consuma aiurea banii contribuabililor... ce concluzie se poate trage de aici?

Ia zi, visez bine sau visez aiurea?

Visezi aiurea, nu stiu unde vezi tu concluzii care nu-s. Fii linistita, ma amuza fiecare intepatura, banuiesc ca nu te poti abtine.

#89
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001

 Thomas-, on 1st July 2010, 21:28, said:

Si daca este bolnav si nu poti face fata atunci ce se intampla?
la dreapta tatatului ..

#90
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.436
  • Înscris: 31.10.2008

 adadoi, on 1st July 2010, 21:30, said:

Thomas și dyana, dacă aveți chef să începeți show-ul vă sugerez aria H2H.

Eu n-am chef de niciun show, ar fi dragut daca n-as fi urmarita, totusi, pe orice topic.

 lelali, on 1st July 2010, 21:29, said:

exista posibilitatea - mama omida nu e nimeni - 51% (3.14 daca vrei tu!)
si tot il faceam! ca mai pot ori ba altu, nu-mi garantezi nici tu, nici taxele platite.

Hmmm...

 Celest, on 1st July 2010, 21:30, said:

la dreapta tatatului ..

?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate