Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Impozitul pentru masinile puternice a fost dublat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
282 replies to this topic

#235
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010
pai asa se va si intampla!
sper sa dispara masinile folosite pe post de camara in fata blocului...

#236
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

View Postcalinkgb, on 2nd July 2010, 13:55, said:

Cu nimic. Dar subestimezi puterea prostiei.....

poate esti mai explicit?

#237
allyna007

allyna007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 19.01.2009
Conform unui articol din EvZ editia on-line de azi, impozitul auto s-a marit pentru toate categoriile de masini. Si tot dupa calculele lor impozitul la masinile cu peste 2000cm3 a crescut cu 140% si nu cu 100%.

#238
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postionut_ionut, on 2nd July 2010, 14:15, said:

poate esti mai explicit?

Ma refeream la prostia guvernantilor, care vad intr-o singura directie. La o masina nu cilindreea este totul.
Dar ca de obicei, o dam din dreapta in stanga, cum bate vantul. Dupa ce luam masuri dure, de dreapta (reduceri salariale, reduceri de personal), dam si cu stanga in cei cu masini cu motoare mari, care "sug sangele poporului", ca sa dam satisfactie maniei proletare.....
Dupa cum vezi pe aici , ideea prinde.

#239
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Potrivit ordonanței de urgență pentru modificarea Codului Fiscal, pentru motorete, scutere, motociclete și autoturisme cu capacitatea cilindrică de până la 1.600 cm taxa a crescut de la 7 lei la 8 lei/200 cmc sau fracțiune din aceasta, iar pentru autoturisme cu capacitatea cilindrică între 1.601 cmc și 2.000 cmc inclusiv impozitul a urcat de la 15 lei la 18 lei/200 cmc.

La autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2.001 cmc și 2.600 cmc inclusiv, impozitul a fost majorat de la 30 lei la 72 lei/200 cmc.

O creștere sub stanțială a taxei a fost decisă pentru autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2.601 cmc și 3.000 cmc inclusiv, de la 60 lei la 144 lei/200 cmc, și la autoturisme cu capacitatea cilindrică de peste 3.001 cmc, respectiv de la 120 lei la 290 lei/200 cmc.

Impozitul pentru autobuze, autocare, microbuze a fost majorat de la 20 lei la 24 lei/200 cmc.

#240
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postcalinkgb, on 2nd July 2010, 13:55, said:

Pentru a mia oara, ca poate asa o sa pricepi si tu: Ala cu duba sau Q7, oricum plateste mai multe taxe la stat (in valoarea combustibilului, in rovigneta, etc). Si oricum, platesc mai mult pentru ca suprasolicita infrastructura inexistenta de la noi  :death:
Argumentul ecologic, de asemenea e de tot rasul, dar ma rog, mai exista oameni care cred in asa ceva, parte din convingeri bolsevice, parte pentru ca ii roade pizma pe cei care au mai mult ca ei...

Pentru a mia oara, ca poate asa o sa pricepi si TU. Foloseste te rog LOGICA SI MATEMATICA.

Tu stii cat consuma un TIR ? Iti spun eu, la 40 de tone greutate totala, undeva intre 40-50 litri la suta de km.  (Deci undeva la 0,001 litri/kilogram la 100km)
Un turism normal de 1,2 tone consuma 5-6%. (Deci undeva la 0,005 litri/kilogram la 100km)

DECI este EXACT INVERS masina mai mica plateste mai multe taxe prin combustibil, masina mai mare si mai grea consuma mai putin combustibil pe kilogram, deci plateste mai putine taxe pe kilogram, si CREDE-MA ca solicita cu mult mai mult infrastructura !
Infrastructura, aia care este, cui nu-i convine poate sa mearga pe camp, si nu mai plateste nici o taxa.

In alta oridine de idei, ma repet, nici eu nu sunt deacord cu o supraimpozitare, cel putin nu asa calculata, insa nu avem ce face, trebuie bani la buget.
Sunt la randul meu in PRIVAT in tara asta , si platesc destule taxe cat sa ma satur.

p.s. Acum poate intelegeti de ce nu sunteti unii dintre voi ministri, pentru ca nu v-ati descurca  :P

Edited by tavktm, 02 July 2010 - 13:54.


#241
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

View Postcalinkgb, on 2nd July 2010, 14:26, said:

Ma refeream la prostia guvernantilor, care vad intr-o singura directie. La o masina nu cilindreea este totul.
Dar ca de obicei, o dam din dreapta in stanga, cum bate vantul. Dupa ce luam masuri dure, de dreapta (reduceri salariale, reduceri de personal), dam si cu stanga in cei cu masini cu motoare mari, care "sug sangele poporului", ca sa dam satisfactie maniei proletare.....
Dupa cum vezi pe aici , ideea prinde.

sry,intelesesem altceva



View Postajaccio, on 2nd July 2010, 14:50, said:

Potrivit ordonanței de urgență pentru modificarea Codului Fiscal, pentru motorete, scutere, motociclete ?i autoturisme cu capacitatea cilindrică de până la 1.600 cm taxa a crescut de la 7 lei la 8 lei/200 cmc sau fracțiune din aceasta, iar pentru autoturisme cu capacitatea cilindrică între 1.601 cmc ?i 2.000 cmc inclusiv impozitul a urcat de la 15 lei la 18 lei/200 cmc.

La autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2.001 cmc ?i 2.600 cmc inclusiv, impozitul a fost majorat de la 30 lei la 72 lei/200 cmc.

O creștere sub stanțială a taxei a fost decisă pentru autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2.601 cmc ?i 3.000 cmc inclusiv, de la 60 lei la 144 lei/200 cmc, și la autoturisme cu capacitatea cilindrică de peste 3.001 cmc, respectiv de la 120 lei la 290 lei/200 cmc.

Impozitul pentru autobuze, autocare, microbuze a fost majorat de la 20 lei la 24 lei/200 cmc.

waw,adica unu golf R de 270cp plateste 180ron,iar unu cu un 2.7tdi de 179cp peste 1900ron,ce cretinitate

edit: boc ar trebui sa renunte la s500 si madam udrea la 530xi,asa in semn de solidaritate

Edited by ionutMembruAnonimut, 02 July 2010 - 13:58.


#242
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttavktm, on 2nd July 2010, 14:51, said:

p.s. Acum poate intelegeti de ce nu sunteti unii dintre voi ministri, pentru ca nu v-ati descurca  :P

Da da...si tu te-ai descurca cam ca Boc sau Vladescu :lol:  Erau alte masuri care trebuiau luate si impuse de ceva timp, preventiv, inainte de a se ajunge aici. Nu au facut-o, pentru ca nu au vrut. Pentru ca..pulimea plateste impozite cand li se scoala lor...si uite asa acopera gaurile facute tot de ei.
Asa ca lasa-ma cu sloganurile astea patriotice, nu pot fi patriot intr-o tara in care niste milioane de idioti l-au votat pe basescu si implicit au dat gir guvernului condus de el.

(Scuzati tonul si jignirile, dar pe cuvantul meu ca nu ma pot abtine sa nu jignesc pe cineva care a votat cu ala, asumandu-mi orice masuri impotriva mea)

Edited by richelieu, 02 July 2010 - 14:00.


#243
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postterratec, on 2nd July 2010, 14:05, said:

Cea mai buna metoda pentru reducerea impozitului la masinile de peste 2000cmc este marirea impozitului si pentru cele mici.

Citeam mai sus de uzura pe care o produce un 4x4 asfaltului. Este posibil ca o gargarita cu roti mici sa exercite o presiune mai mare pe zona de contact decat un SUV.

Este vorba de fundatia drumurilor, de terasament, de fortele de franare, viteze si temperaturi, de structura podurilor, podetelor etc etc, stratul bituminos de deasupra oricum il strica vremea in cativa ani (ca de, noi avem si clima pacatoasa, de la -30 grade la +60 grade).

#244
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
ce marlanie,impozitul pt s500 va fi 7920ron,cu baniii respectiv plateste un amarat 12 luni

#245
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005

View Postajaccio, on 2nd July 2010, 14:50, said:

Potrivit ordonanței de urgență pentru modificarea Codului Fiscal, pentru motorete, scutere, motociclete și autoturisme cu capacitatea cilindrică de până la 1.600 cm taxa a crescut de la 7 lei la 8 lei/200 cmc sau fracțiune din aceasta, iar pentru autoturisme cu capacitatea cilindrică între 1.601 cmc și 2.000 cmc inclusiv impozitul a urcat de la 15 lei la 18 lei/200 cmc.

La autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2.001 cmc și 2.600 cmc inclusiv, impozitul a fost majorat de la 30 lei la 72 lei/200 cmc.

O creștere sub stanțială a taxei a fost decisă pentru autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2.601 cmc și 3.000 cmc inclusiv, de la 60 lei la 144 lei/200 cmc, și la autoturisme cu capacitatea cilindrică de peste 3.001 cmc, respectiv de la 120 lei la 290 lei/200 cmc.

Impozitul pentru autobuze, autocare, microbuze a fost majorat de la 20 lei la 24 lei/200 cmc.

aha, deci s-a marit pt toti (chiar daca putin la alea mici) :lol: :lol: :lol:

#246
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006
@rotnic: eeeee in cazul asta DA! Nu mai comentez nimic. Doresc sa platesc impozit. Mult. doresc vreo 5000 de lei....la 2.5 litri. Sa fie acolo....

#247
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005
Acu sa vedem multumiri BOCISTE, mult la aia cu mult si putin la amarati. :lol:

#248
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postrichelieu, on 2nd July 2010, 14:58, said:

Da da...si tu te-ai descurca cam ca Boc sau Vladescu :lol:  Erau alte masuri care trebuiau luate si impuse de ceva timp, preventiv, inainte de a se ajunge aici. Nu au facut-o, pentru ca nu au vrut. Pentru ca..pulimea plateste impozite cand li se scoala lor...si uite asa acopera gaurile facute tot de ei.
Asa ca lasa-ma cu sloganurile astea patriotice, nu pot fi patriot intr-o tara in care niste milioane de idioti l-au votat pe basescu si implicit au dat gir guvernului condus de el.

(Scuzati tonul si jignirile, dar pe cuvantul meu ca nu ma pot abtine sa nu jignesc pe cineva care a votat cu ala, asumandu-mi orice masuri impotriva mea)

Stai linistit, te scuz, si eu am votat cu Basescu, numai ideea lui Geoana si PSD imi dadea frisoane masive. Nu puteam vota PSD-ul, nu de alta, dar a mea familie a mai fost in trecut si persecutata politic, deci nu-mi amintiti mie de comunism, sau nu ma considerati asa, pe cat va lasa inima bineinteles.  :peacefingers:

Sunt total deacord ca erau masuri ce trebuiau luate de mult, trebuiau sa fie luate si masuri ferme anti import-aiurea sau consum exagerat pe credit, insa acum degeaba ne lamentam, toti conducatorii nostri ne-au dus spre NIMIC, si-au vazut interesele sau mai grav au ascultat indicatiile care TREBUIAU sa vina.

Toata tara este corupta, nu numai politicul, toti, si profesorii, si politistii, si medicii, si functionarii, si controlorii de tranvai, si aia de la ITP, jumatate din soferii de masini diesel vor sa bage combustibil de la soferii de autobuze/camioane etc etc. Si noi suntem corupti, noi toti ne dam la geoale unuia altuia, direct sau indirect.
Numai ca fiecare la nivelul lui, si ala in piata te pacaleste la cantar, si ala la cadastru iti ia 300 Euro spaga, si procurorul iti ia 5000 de euro, avocatul iti ia 1200 euro pe bune dar nu plateste taxe la ei si tot asa.

Asa ca hai sa nu ne mai plangem si sa punem mana la treaba !  :rolleyes:

Edited by tavktm, 02 July 2010 - 14:13.


#249
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006
@rotnic:pai o sa primeasca mmmult(a) de la aia care au cu ce :lol:
@tavktm: pai si prin "a pune mana la treaba" inseamna "a plati impozit mai mare?"  Nu sunt afectat in mod deosebit de marirea asta de impozit....la 2.5 litri, cresterea e de vreo 400 lei -> o bagatela pana la urma.  E vorba insa de principiu. Iar principial vorbind, mi se pare ca sunt jecmanit de acest stat de kkt.

Edited by richelieu, 02 July 2010 - 14:16.


#250
cadillac

cadillac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 26.11.2008

View Posttavktm, on 2nd July 2010, 14:51, said:

Pentru a mia oara, ca poate asa o sa pricepi si TU. Foloseste te rog LOGICA SI MATEMATICA.

Tu stii cat consuma un TIR ? Iti spun eu, la 40 de tone greutate totala, undeva intre 40-50 litri la suta de km.  (Deci undeva la 0,001 litri/kilogram la 100km)
Un turism normal de 1,2 tone consuma 5-6%. (Deci undeva la 0,005 litri/kilogram la 100km)

Vrei logica?

conform calculelor tale un tir are o eficienta net superioara fata de un "turism normal". Normal ar fi sa taxeze mai mult cele cu eficienta redusa deoarece polueaza mai mult pentru a obtine rezultate inferioare;

View Posttavktm, on 2nd July 2010, 14:51, said:

DECI este EXACT INVERS masina mai mica plateste mai multe taxe prin combustibil, masina mai mare si mai grea consuma mai putin combustibil pe kilogram, deci plateste mai putine taxe pe kilogram, si CREDE-MA ca solicita cu mult mai mult infrastructura !

un tir are masa de 40 de tone dar greutatea cu care apasa asupra "infrastructurii pretioase a patriei" este raspandita pe o arie mult mai larga si o suprafata de contact mult superioara unui autoturism.

View Posttavktm, on 2nd July 2010, 14:51, said:

Infrastructura, aia care este, cui nu-i convine poate sa mearga pe camp, si nu mai plateste nici o taxa.

In alta oridine de idei, ma repet, nici eu nu sunt deacord cu o supraimpozitare, cel putin nu asa calculata, insa nu avem ce face, trebuie bani la buget.
Sunt la randul meu in PRIVAT in tara asta , si platesc destule taxe cat sa ma satur.

p.s. Acum poate intelegeti de ce nu sunteti unii dintre voi ministri, pentru ca nu v-ati descurca  :P

uite eu dau o declaratiie pe proprie raspundere ca nu mai circul cu masina pe sosele. Imi garantezi ca nu mai platesc impozit?

Daca vrei putem continua pana la dimineata cu aberatiile logice

ps:nici tu nu esti ca nici aici nu te descurci

Edited by cadillac, 02 July 2010 - 14:22.


#251
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postrichelieu, on 2nd July 2010, 15:10, said:

@rotnic:pai o sa primeasca mmmult(a) de la aia care au cu ce :lol:
@tavktm: pai si prin "a pune mana la treaba" inseamna "a plati impozit mai mare?"  Nu sunt afectat in mod deosebit de marirea asta de impozit....la 2.5 litri, cresterea e de vreo 400 lei -> o bagatela pana la urma.  E vorba insa de principiu. Iar principial vorbind, mi se pare ca sunt jecmanit de acest stat de kkt.

Ah ce mi-as dori sa ai posturi pe marimea nick-ului, chiar nu tii si tu deloc la blazon ?
Asta este, sunt deacord, masura aproape abuziva, la fel ca si cea cu TVA-ul, insa asta este acum, trebuie sa trecem peste, si pe mine ma afecteaza CU MUUUULT mai mult decat pe tine, ca eu lucrez in domeniul auto, si prin aceasta masura scade puterea de cumparare in domeniul auto.
Pe de alta parte trebuie sa gandim la rece, statul trebuie sa dea si pensii si salarii, chiar nu este clar ca suntem o tara mica si fara putere financiara ?

#252
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Posttavktm, on 2nd July 2010, 14:51, said:

Pentru a mia oara, ca poate asa o sa pricepi si TU. Foloseste te rog LOGICA SI MATEMATICA.

Logica si matematica pe care le folosesti tu, dau cu virgula, cum s-a vazut si pe alte topice, asa ca - ma lesi?

Tu stii cat consuma un TIR ? Iti spun eu, la 40 de tone greutate totala, undeva intre 40-50 litri la suta de km.  (Deci undeva la 0,001 litri/kilogram la 100km)

Da, stiu cat consuma un autocamion, conduc din cand in cand unul

Un turism normal de 1,2 tone consuma 5-6%. (Deci undeva la 0,005 litri/kilogram la 100km)

DECI este EXACT INVERS masina mai mica plateste mai multe taxe prin combustibil, masina mai mare si mai grea consuma mai putin combustibil pe kilogram, deci plateste mai putine taxe pe kilogram, si CREDE-MA ca solicita cu mult mai mult infrastructura !

Uite ca iar uiti sa vorbesti de taxele de drum, si tot felul de giumbuslucuri pe care le plateste in plus o masina de marfa. Nu se rezuma totul doar la combustibil

Infrastructura, aia care este, cui nu-i convine poate sa mearga pe camp, si nu mai plateste nici o taxa.

In alta oridine de idei, ma repet, nici eu nu sunt deacord cu o supraimpozitare, cel putin nu asa calculata, insa nu avem ce face, trebuie bani la buget.
Sunt la randul meu in PRIVAT in tara asta , si platesc destule taxe cat sa ma satur.

p.s. Acum poate intelegeti de ce nu sunteti unii dintre voi ministri, pentru ca nu v-ati descurca  :P

Oooooo, da. Logica in stare pura. Superioritate de 2 lei :death:

Edited by calinkgb, 02 July 2010 - 14:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate