Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Cum pierzi banii de o viata dand copia de Carte de Identitate bancilor

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009

 dan84, on 23rd June 2010, 14:49, said:

Da! O CI falsa in Valcea gasesti cu 50 ron, asta daca iti e lene sa iti cumperi o imprimanta de printat pe plastic pentru legitimatii firme la 300-400 ron, plastic de grosimea CI se gaseste prin occident in librariile mai smechere, chiar si in Ro dar mai rar, cunostinte MINIME de Photoshop si...


Daca faci cel mai mic research sa vezi cam ce studii au functionarii bancari, si cum au fost angajati,
vei vedea ca peste 80% din ei nu au facultate SAU au terminat facultatea de educatie fizica si sport, de istorie,
de geografie, sau chestii asemanatoare...

Nu exista nici o cerinta referitoare la existenta finalizarii unei facultati de finante banci,
asa ca o multime de  fosti si viitori puscariasi  ajung cu cea mai mare usurinta
functionari bancari  in fiecare zi, la cele mai mari banci din Romania

si ei va copiaza zi de zi  actele de identitate nestingheriti...

#38
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 mIRaJj, on 27th November 2010, 14:49, said:

Daca faci cel mai mic research sa vezi cam ce studii au functionarii bancari, si cum au fost angajati,
vei vedea ca peste 80% din ei nu au facultate SAU au terminat facultatea de educatie fizica si sport, de istorie,
de geografie, sau chestii asemanatoare...

Nu exista nici o cerinta referitoare la existenta finalizarii unei facultati de finante banci,
asa ca o multime de  fosti si viitori puscariasi  ajung cu cea mai mare usurinta
functionari bancari  in fiecare zi, la cele mai mari banci din Romania

si ei va copiaza zi de zi  actele de identitate nestingheriti...


Sa nu crezi ca sunt absolvent de "educatie fizica si sport, de istorie,
de geografie, sau chestii asemanatoare...", dar poti sa crezi ca astfel de aberatii nu am citit de mult timp.

#39
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
@denky
Hhihihi mare dreptate ai frate... ma mir cum rabda paamantul asta unele  "chestii"  :D

On topic: Stirea asta e ca sa-i prosteasca pe prosti. Exista specimene de semnatura scanate in bazele de date ale bancilor, care sunt verificate cu atat mai abitir in cazul existentei unor suspiciuni legate de titularul contului sau suma retrasa. Iar ca sa-ti deschida cont la banca, e normal sa-ti faca si o copie dupa buletin, pe care s-o pastreze, nu?

#40
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009

 Sorin84k, on 18th June 2010, 03:59, said:

La ebanking-ul de la BCR si ING se da un dispozitiv token, degeaba cineva falsifica site-ul, poate intra atunci repede sa vada cati bani sunt in cont dar NU poate da ordin de transfer in alt cont daca nu are token-ul, pentru ca trebuie introdus alt cod care sa permita asta.
Da asa e, mi se pare foarte ok aceste lucru, eu folosesc ing si sunt foarte multumit ai mult de tastat pana faci o tranzactie dar iara stai frumos in pat tihnit la caldurica, duduia de la caserie nu se uita urat si multe alte lucruri de care scapi, o bila alba si pentru bcr vad ca au acelasi sistem.

#41
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
exista si 20% exceptii, care sunt oameni cu facultate si corecti, printre functionarii bancari...

mai cititi :

asta e unul din rarele cazuri fericite cand politia a gasit pe faptasi...

26 Noiembrie 2010

http://observator.ro...alse-63608.html

În urma percheziþiei, au fost identificate mai multe copii xerox ale unor cãrþi de identitate aparþinând mai multor persoane din Ilfov, Bucureºti, Olt, Argeº ºi Dâmboviþa.

In urma cercetãrilor, poliþiºtii au stabilit cã Z.M. s-a folosit de o societate de intermedieri credite bancare care aparþinea surorii lui, pentru întocmirea de documente, în vederea obþinerii de credite bancare de cãtre persoane care nu aveau loc de muncã sau care aveau probleme cu creditele contractate anterior.

S-a mai stabilit faptul cã, cei în cauzã au folosit cãrþile de identitate a cinci pãrþi vãtãmate, cu ajutorul cãrora au încheiat contracte de telefonie mobilã ºi au achiziþionat telefoane mobile, prejudiciul ridicându-se la aproximativ 5.000 de lei.


#42
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 mIRaJj, on 28th November 2010, 12:58, said:

exista si 20% exceptii, care sunt oameni cu facultate si corecti, printre functionarii bancari...

mai cititi :

asta e unul din rarele cazuri fericite cand politia a gasit pe faptasi...

26 Noiembrie 2010

http://observator.ro...alse-63608.html

În urma percheziþiei, au fost identificate mai multe copii xerox ale unor cãrþi de identitate aparþinând mai multor persoane din Ilfov, Bucureºti, Olt, Argeº ºi Dâmboviþa.

In urma cercetãrilor, poliþiºtii au stabilit cã Z.M. s-a folosit de o societate de intermedieri credite bancare care aparþinea surorii lui, pentru întocmirea de documente, în vederea obþinerii de credite bancare de cãtre persoane care nu aveau loc de muncã sau care aveau probleme cu creditele contractate anterior.

S-a mai stabilit faptul cã, cei în cauzã au folosit cãrþile de identitate a cinci pãrþi vãtãmate, cu ajutorul cãrora au încheiat contracte de telefonie mobilã ºi au achiziþionat telefoane mobile, prejudiciul ridicându-se la aproximativ 5.000 de lei.

Prefer sa citesc (foarte rar, intr-adevar, pt asta chiar ma consider un ignorant) altceva decat desfasuratorul emisiunilor de stiri, care numai informatie nu-ti dau.

#43
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009

 denky, on 28th November 2010, 16:00, said:

Prefer sa citesc (foarte rar, intr-adevar, pt asta chiar ma consider un ignorant)

Mda, pai de ce sa citim sau sa gandim, nu e mult mai simplu sa credem orbeste
orice ne spune  functionarul bancar  care de-abia a terminat liceul
industrial sau liceul de educatie fizica, si care ne cere imperativ copie dupa buletin,
trebuie sa i-o dam
ca doar stie el foarte bine ce "face" cu copia, he he he...   :naughty:

#44
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,134
  • Înscris: 31.07.2007

 dan84, on 23rd June 2010, 16:44, said:

Uite AICI niste exemple! Cu aceleasi imprimante se pot clona si cardurile bancare!  ;)

Nope. Alea nu au treaba cu banda magnetica de pe carduri. Oricum, un aparat de inscriptionat blank-uri de carduri cu banda magnetica ii mai ieftin decat imprimantele alea.

#45
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 mIRaJj, on 22nd December 2010, 02:56, said:

Mda, pai de ce sa citim sau sa gandim, nu e mult mai simplu sa credem orbeste
orice ne spune  functionarul bancar  care de-abia a terminat liceul
industrial sau liceul de educatie fizica, si care ne cere imperativ copie dupa buletin,
trebuie sa i-o dam
ca doar stie el foarte bine ce "face" cu copia, he he he...   :naughty:

Tu cand te uiti la stiri ai senzatia ca-ti folosesti creierul?

#46
dinsubpamant

dinsubpamant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 04.07.2008

 dan84, on 23rd June 2010, 17:44, said:

Uite AICI niste exemple! Cu aceleasi imprimante se pot clona si cardurile bancare!  ;)
Mai zi ceva.Cum de permit asa ceva pe piata?Adica isi poate cumpara cine vrea.E democratie dar un pic mai mult.

#47
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,134
  • Înscris: 31.07.2007

 dinsubpamant, on 23rd December 2010, 14:35, said:

Mai zi ceva.Cum de permit asa ceva pe piata?Adica isi poate cumpara cine vrea.E democratie dar un pic mai mult.

Amice, cu aparatu' ala nu clonezi carduri bancare, laminezi doar carduri de identificare pt. anumite institutii. Cum am spus, exista alte aparate cu care inscriptionezi benzi magnetice pe suport de plastic identice cardurilor bancare. Nici acest aparat nu incalca nici o lege, nici macar morala, deoarece aplicatiile acestora nu sunt limitate la cardurile bancare. Cardurile bancare sunt destul de sigure daca ai putina grija, la fel si contul de pe care nu-ti scoate oricine bani doar pe baza unei copii de buletin sau mai stiu eu ce magarii.

#48
dinsubpamant

dinsubpamant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 04.07.2008

 edy_wheazel, on 24th December 2010, 08:58, said:

Amice, cu aparatu' ala nu clonezi carduri bancare, laminezi doar carduri de identificare pt. anumite institutii. Cum am spus, exista alte aparate cu care inscriptionezi benzi magnetice pe suport de plastic identice cardurilor bancare. Nici acest aparat nu incalca nici o lege, nici macar morala, deoarece aplicatiile acestora nu sunt limitate la cardurile bancare. Cardurile bancare sunt destul de sigure daca ai putina grija, la fel si contul de pe care nu-ti scoate oricine bani doar pe baza unei copii de buletin sau mai stiu eu ce magarii.
whatever,la prima vedere pare altceva.Faza e ca nu prea sunt pasionat de aceste chestii si nici nu am timp sa verific,sa intru in detalii,asta insemnand sa fiu ori pasionat ori sa am timp de pierdut.
Pana la urma si-a pierdut cineva banii,i-au disparut bani din cont?Eu am fost pe la banci pentru ca imi trebuia un cont/card dar nu mi-a placut ca trebuia sa platesc lunar intretinere si culmea ma ajungea pana pe la 4 ron.
Oare e bine daca intreb aici de ce BT nu cere comisionane.E bizar cand toate celelalte banci au comisioane mari,oare are ceva probleme banca,e pe faliment sau ceva de genu,"striga" dupa clienti?Sau sistemul lor nu e la fel de sigur,oare un smecher pasionat de furturi iti goleste mai usor contul de la aceasta banca?

#49
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
http://stirileprotv....le-bancare.html

Cum intra hotii in posesia datelor voastre personale si cum ajung sa va devalizeze contul? Pentru ei este suficienta o copie dupa cartea de identitate, pe care o obtin fie de la o institutie la care ati lasat actul la receptie, cum ar fi un hotel sau o companie, fie din neglijenta unor functionari de la o banca.

Cer un extras de cont, spre exemplu, ca sa afle cati bani mai aveti si apoi trec la fapte. Completeaza un formular si pleaca linistiti cu toti banii dvoastra din cont

#50
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ai aflat ca se inchid subiectele unde nu se mai scrie nimic timp de mai mult luni si cum asta e copilasul tau te lupti sa ii mentii in viata?

Realizezi ca exista specimen de semnatura si ca pentru fiecare retragere de la ghiseu se face copie la CI? Stii ca anumite tranzactii spre exemplu schimburi valutare, nu se pot realiza fara aprobarea unui al doilea funcionar, de obicei directorul de sucursala?

#51
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Materium, on 22 martie 2014 - 23:18, said:

Ai aflat ca se inchid subiectele unde nu se mai scrie nimic timp de mai mult luni si cum asta e copilasul tau te lupti sa ii mentii in viata?

Realizezi ca exista specimen de semnatura si ca pentru fiecare retragere de la ghiseu se face copie la CI? Stii ca anumite tranzactii spre exemplu schimburi valutare, nu se pot realiza fara aprobarea unui al doilea funcionar, de obicei directorul de sucursala?

Exista o banca care detine si copii scanate ale CI si in eventualitatea ca vine cineva cu un act fals, se vede imediat.

Edited by november_soul, 24 March 2014 - 10:24.


#52
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,936
  • Înscris: 06.10.2003
La ghiseurile BT iti fac tot timpul copie la buletin. La caserie - da buletinul, na banii.

#53
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 shiva, on 24 martie 2014 - 11:08, said:

La ghiseurile BT iti fac tot timpul copie la buletin. La caserie - da buletinul, na banii.

Știți vorba aia cu cel care arunca o piatra in apa, dupa 4 ani colegul ne ia la ținta din nou si vad ca muscam iar... Problema e la noi.

#54
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 24.12.2010

 Materium, on 22 martie 2014 - 23:18, said:

Realizezi ca exista specimen de semnatura si ca pentru fiecare retragere de la ghiseu se face copie la CI? Stii ca anumite tranzactii spre exemplu schimburi valutare, nu se pot realiza fara aprobarea unui al doilea funcionar, de obicei directorul de sucursala?

La BT pentru orice operatiune in cadrul contului de depozit imi cere buletinul, ma intreaba numele imputernicitului, si semnatura care trebuie sa coincida cu cea de pe contractul de depozit (de 2 ori am patit sa-mi dea reject din cauza semnaturii,, funny moments lol).. altfel mi se respinge cererea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate