Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Soparle care cresc pe langa casa.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Buna ziua.
Imi poate spune cineva cum pot scapa de soparlele care tot patruleaza prin gradina, prin curte, se urca pe zidurile casei?

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Pui otrava sau cresti 1-2 arici. Cu ei vei scapa si de melci, gindaci etc.

#3
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 eug3n92, on 14th June 2010, 16:35, said:

Buna ziua.
Imi poate spune cineva cum pot scapa de soparlele care tot patruleaza prin gradina, prin curte, se urca pe zidurile casei?


Si ce rau fac.

#4
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009

 ionut76, on 14th June 2010, 17:56, said:

Pui otrava sau cresti 1-2 arici. Cu ei vei scapa si de melci, gindaci etc.

Pe unde mai gasesti arici in ziua de azi?

Si cam cat e perechea? Acum fara misto intreb, in SUA de exemplu se cresc ca pet si eu mi-as lua chiar si pentru motivele descrise de tine, dar de unde ii iei? Sunt crescatori de arici in tara?

#5
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 eug3n92, on 14th June 2010, 17:35, said:

Buna ziua.
Imi poate spune cineva cum pot scapa de soparlele care tot patruleaza prin gradina, prin curte, se urca pe zidurile casei?
Ele cred ca stau pe zid ca sa se incalzeasca! Punele o tabla sau ceva care acumuleaza caldura si o sa stea acolo! Oricum, ele sunt benefice deoarece mananca multe insecte, care, dupa ce le omori, o sa te napadeasca!

#6
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009

 ionut76, on 14th June 2010, 16:56, said:

Pui otrava sau cresti 1-2 arici. Cu ei vei scapa si de melci, gindaci etc.
Mai exact ce otrava?

#7
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 eug3n92, on 14th June 2010, 19:36, said:

Mai exact ce otrava?


Lasa, bre, soparlele in pace ca sunt inofensive. Mananca tantari, goange si cam atat.

#8
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Solutie: prinzi cateva muste, le indopi cateva zile cu DDT sau cu Verde de Paris (daca nu ai, merge si cu cianura de potasiu), apoi le dresezi sa se plimbe pe la botul soparlelor. Soparlele le mananca si mor.

#9
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Mai bine chem deratizarea  :thumbup:

Unde sa le pun la botul soparlelor ca au alea o viteza :))

Edited by eug3n92, 14 June 2010 - 22:25.


#10
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 eug3n92, on 14th June 2010, 23:22, said:

Mai bine chem deratizarea  :thumbup:
Ce ai cu ele, ca sunt inofensive si fac si bine!

#11
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Arata foarte urat sa vezi cum se urca pe casa, sau mai ales sa mai imi intre si in casa.
Pana acum nu a intrat niciuna ca am plase de insecte si la geamuri si la usi. Dar daca nu as avea sau daca le uit deschise sunt sigur ca ar intra la un raid prin casa.

Edited by eug3n92, 14 June 2010 - 22:58.


#12
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu stricati ecosistemul zonal, mai ales daca respectivele fiinte sunt total inofensive. Soparlele consuma o mare cantitate de insecte, asta insemnand mai putine goange in casa.

La fel, de exemplu, daca aveti o nevastuica pe langa casa, nu mai aveti soareci si sobolani. Dar trebuie sa tineti puii si gainile in spatele unor plase de sarma...

#13
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
o pisica s-ar putea sa le vina de hac, da e pacat. Soparlele sunt chiar haioase. Nu inteleg ce farmec are viata la tara cand vrei sa starpesti tot ce misca sau creste in ograda fara permisiunea ta expresa.   Daca va displac atat de mult salbaticiunile mutati-va la bloc.

#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cauta niste pietre mai maricele ceva gen 30 x 40 cm sau aproximativ, mai plate si punele prin gradina in locuri care bate soarele. Au efect decorativ, iar partea buna este ca se incalzesc si stau soparlele pe ele plus ca isi fac cuib sub ele, barem asa stii unde sunt. Nu stiu cat te intereseaza pe tine, ca vad ca incepi cu otravuri, dar tine minte ca specia aia de soparla care vrei sa o sinucizi este una protejata. Eu am umblat mai bine de o luna acum cativa ani sa adun soparle sa le am pe langa casa. Aveam la musuroaie de furnici de tampisem. Soparlele se inmultesc daca au ce sa manance, implict cand o sa se reduca numarul cuibarelor de insecte sau ce iti cresc tie pe acolo o sa se reduca si numarul soparlelor.

La cateva luni de cand le adusesem am cautat sub pietrele lor si am gasit un cuib cu 4 oua minuscule. La un moment dat erau multicele si la mine dar dupa ce s-au redus numarul musuroaielor au scazut si numarul lor. Beneficii, nu mai stau cu spray de insecte sa omor furnicile care imi invadau casa, nu ma mai deranjeaza greierii sau alte goange ce salasuiai prin gazon. Si nici nu am vazut vreodata pe una sa se urce pe pereti sau sa intre in casa.

#15
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Pana la urma cianura e mai buna... ca vrea sa scape de boalele alea de crocodili pitici!
Daca zici ca nu poti rezolva cu mustele, poti sa iei o bucatica de carne fiarta(cat o imbucatura), cam 5 ml de cianura (o fiola), le mesteci bine in gura (foarte important, altfel se simte mirosul otravii si soparlele fug), FII ATENT SA NU INGHITI! sa se amestece cu saliva, si apoi pasta obtinuta o ascunzi in iarba, pe unde circula soparlele mai des.
Cianura de potasiu o poti obtine de la orice farmacie, doar ca iti trebuie reteta, pandeste si tu sa nu fie nimeni la coada, dai ceva farmacistei si te rezolva si fara reteta.

Edited by eureur, 15 June 2010 - 11:50.


#16
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Otrava nu-i o solutie.
Cum ti s-a raspuns aici, nu ar trebui sa le omori, altfel te vor invada furnicile/lacustele/ tantarii etc.

Nu cred ca ar intra in casa, dar daca vrei sa fii sigura, de ce nu pui o banda de jur-imprejurul casei, din tabla,aproape de fundatie ? Nu se pot catara pe tabla, asadar vor ramane in curte. Tabla poti sa o vopsesti, pentru mascare.

#17
ThugStyle

ThugStyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 26.03.2009
Dinamita... sau muta-te. Ce ai cu ele?  :habarnam: Bucura-te ca nu ai asa ceva in curte, apoi sa te gandesti la otrava.[ http://img692.imageshack.us/img692/6822/sweetlizzard.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009
eu stiu ca soparlele cauta soarele si nu umbra din casa ta.restul e scris mai sus.

Edited by marian36, 16 June 2010 - 19:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate