Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Soparle care cresc pe langa casa.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu am asa de multe acolo, ca m-am dus la un magazin de animale si am intrebat daca nu cumpara/vand asa ceva! Daca iesea treaba eram boier acum! Dar una nu mi-a intrat in casa!

Edited by dorel232004, 16 June 2010 - 19:31.


#20
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Nu le-am dat otrava sau altceva. Daca voi ziceti ca fac un bine atunci le las in pace. Mi se pareau asa scarboase si am zis ca sa nu aiba ceva boli.

#21
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Posteug3n92, on 18th June 2010, 00:05, said:

.........Daca voi ziceti ca fac un bine atunci le las in pace. ...........

in sfarsit, o decizie inteleapta

Edited by pointiv, 18 June 2010 - 09:13.


#22
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007

View Posteug3n92, on 14th June 2010, 23:22, said:

Mai bine chem deratizarea  :thumbup:

chemi dratizarea si te scapa de ...sobolani :lol:

pune niste pietre mai plate prin gradina/curte marime gen gresie sau fa rost de 1-2 pisici, dar si cu pisicile o sa ai o problema cand or sa apara la usa miorlaind si cu soparla in gura :lol:

#23
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Posteug3n92, on 17th June 2010, 23:05, said:

Nu le-am dat otrava sau altceva. Daca voi ziceti ca fac un bine atunci le las in pace. Mi se pareau asa scarboase si am zis ca sa nu aiba ceva boli.

Reptilele in general sunt animale foarte rezistente la boli ... nu le fac si nici nu le poarta sau transmit... iar scarboase nu au de ce sa fie ... sunt uscate, mananca numai insecte ... din pacate ca orice reptila ... sunt foarte proaste ... au creierul cat o intersectie de nervi... deci sa nu te astepti sa raspunda la vre-o chestie de genul ... vreau sa le obisnuiesc sa ...

#24
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
mai , reptilele nu sunt proaste, ele sunt mai..incapatanate :lol:

#25
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Nu omora omule soparlele ca nu fac nici un rau, ce ai cu ele? Nici serpii de casa nu trebuiesc omorat au un rol foarte important. Nu iti place viata la tara cu vietuitoare, muta-te la oras in cutiile de chibrit unde te mai viziteaza un soricel sau un gandac.

#26
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 25th June 2010, 07:48, said:

Reptilele in general sunt animale foarte rezistente la boli ... nu le fac si nici nu le poarta sau transmit...

Sunt rezistente si nu fac bolile specifice animalelor cu sange cald.

Pentru ca virusurile, bacteriile si ciupercile - obisnuite cu un organism cu 37-42 de grade celsius se simt... oarecum stinghere si nelalocul lor in (sau pe) niste organisme a caror temperatura variaza zilnic cu mai mult de 15 grade, si simt asa... o stare de incertitudine - ca refuza sa se reproduca. Asta, asa banuiesc eu (chestia cu inconfortu').

Dar sa stii ca au si ele microbii lor - cu afinitati pentru organisme cu sange rece. Numai ca sunt prea putin cunoscuti. Pe medicii veterinari de cabinet ii apuca durerea de cap cand vine cineva cu vreo iguana sau broasca testoasa.

#27
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
nici medicamente nu sunt foarte multe pentru reptile si pasari

#28
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postvictor.andrey, on 26th June 2010, 08:49, said:

nici medicamente nu sunt foarte multe ...

Asta asa-i, da' din alea putine care sunt, daca ai nevoie, imi dai PM.

#29
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
da' pana la urma stie cineva ce mananca concret vietatile astea? in afara de ganganii asa, la modul general ?

ca am curtea plina de soparle si gusteri (astia-s si mai faini).  pe mine insa nu ma deranjeaza deloc. doar ca sunt si tantari la greu, si greieri, si furnici.
cu ce s-or hrani fratilor ? sau or tine la silueta ?

#30
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu nu stiu sa manance altceva, dar probabil ca aveai de 3 ori mai multe insecte daca nu erau soparlele! Poate si din acest motiv sunt atatea soparle, ca le prieste, au mancare destula!

#31
megatron-celular

megatron-celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.06.2010
taman ai shi tu cu ce te mindri

#32
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
da, intr-adevar ! nu mai imi incap in piele !

daca se mai aciueaza cateva vietati pot deschide un parc zoo pt. copii ... mai scot si eu un ban ...

PS: zilele trecute un vultur plutea tare fain si facea rotocoale pe deasupra curtii. o incantare ...

#33
citony2007

citony2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.11.2006
Sa vedem daca dupa aproape 4 ani mai careva un ochi pe aici.
OK...eu sunt de acord cu voi.,,sunt oarecum dragute, inofensive DAR eu am alta problema cu ele:
Am o rulota la un loc de vacanta, unde evident ca nu stau permanent, si tocmai de aceea sunt ceva insecte pe aici. Week-end-ul trecut am venit pe aici, toate bune si frumoase si hai la somn...cum am pus capul pe perna, miscare....unde?...in peretii rulotei si-au facut sau isi fac acum cuib pt toata ca noaptea trebaluiesc.... pana la urma nu m-ar deranja daca ar dormi noaptea....OK...dupa doua nopti nedormite ma duc si iau un insecticid puternic tip bariera de orice insecte, in ideea ca daca dau cu el 5-6 metri in jurul rulotei, dispar insectele, apoi se muta si soparllele.
Dupa o saptamana revin si ce credeti...insecte au disparut aproape complet INSA soparlele sunt parca si mai multe...si cum naiba s-au nimerit sa iti faca cuiburile exact in peretele unde stau noapte cu capul, cativa centimetrii de mine de zic ca intra peste mine.
Ma gandesc acum sa intorc cumva rulota, pt ca peretele asta e in soare si, fiind din aluminiu, se incalzeste ceva, dar m-ar bucura o alta solutie care sa le indeparteze.
Aveti?

#34
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Sigur sunt soparle si nu soricei?

#35
citony2007

citony2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.11.2006
Initial asa am crezut si eu, dar nu. Daca erau soricei treceau de mult de plalcajul care "ne desparte". Plus ca soriceii mai fac si chit-chit, nu? ;-)
Cert e ca nu le-am vazut, dar am vazut mutitudinea de insecte si nu vad ce altceva ar putea sa fie stiind ca sunt multe pe aici, in general.

#36
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Sa nu fie parsi! Am in prostie si eu, la tara! Sunt nocturni, nu rod si noaptea fac o galagie...Soparlele dorm de regula, noaptea!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate