Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

pioneer dcs 585

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 01.07.2006
o problema oarecum similara am si eu la un pioneer dcs 585 cumparat acu vreo 2 luni, care niciodata nu mi-a afisat 'dts' pe display (desi in instructiuni scrie ca daca primeste semnal dts il va afisa corespunzator) nici la emisiuni tv, nici la dvd-uri nici la mkv-uri rulate de pe usb-stick.
semnalul dolby digital/pro logic il afiseaza fara probleme.
fireste ca am avut grija sa fie conectat (si) prin cablu optic la mediabox (cisco) sau tv, dupa caz(pt mkv folosesc intrarea usb din tv - lg lh5000)
care-o fi motivul? e sunetul dts mult mai rar folosit in filme etc., decat cel dolby digital - si pur si simplu n-am dat eu de el pana acum?
multumesc.

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,548
  • Înscris: 08.12.2006
Ai făcut o probă cu un fișier la care știi că  ai sunet dts? Găsești astfel de fișiere la download liber, de ex aici: http://www.diatonis....ds_dts_ac3.html

#3
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 01.07.2006
aha, buna idee. am descarcat primul din cele 2 fisiere dts dar cu nero n-am putut sa-l copii pe un dvd decat cu 'make data disk' - si mai apoi pe dvd player nu l-a detectat.
probabil imi trebuie altfel de cd/dvd (audio)?

n-am inteles la ce se refera mentiunea asta(de pe site-ul de scarcare free dts):
'You can not use these files on a DVD-Video (a normal DVD) without having to decode them back to the six 44.1kHz samplerate WAV files, resample the WAV files at 48kHz, then re-encode them at the 48kHz samplerate.'
nu stiu sa fac operatiunile alea.
o metoda mai simpla nu exista?

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Copiaza de aici fisierul test DTS 44.1kHz/16bit in format .wav.
In Nero, alegi optiunea Make Audio Disc si tragi fisierul ala wav pe disc. Il arzi pe un CD blank (nu DVD) si il pui in combina cu volumul spre minim. Daca stie DTS, il va detecta automat si vei auzi muzica. Daca nu, vei auzi fasait.
Tot acolo, mai in josul paginii, au niste fisiere DTS 48kHz/16bit pentru ardere pe DVD-Video, dar arderea este mai complicata.

Edited by SuperDuper, 14 June 2010 - 20:22.


#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,548
  • Înscris: 08.12.2006

 alecsus27, on 14th June 2010, 14:48, said:

n-am inteles la ce se refera mentiunea asta(de pe site-ul de scarcare free dts):
Se referă exact la ce spune, însă paragraful anterior nu l-ai văzut?

Quote

These are DTS 5.1 surround sound WAV files that have been zipped and requires something similar to WinZip to unzip them (its very simple). You can then burn the file to a CDr or if you have a DTS DVD decoder and a 4 or 5 speaker surround sound system you can listen to it on your computer.


#6
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 01.07.2006
<SuperDuper> da, merge, multumesc. apare si 'dts' pe display.
<antinari> ba da, dar nu m-am gandit ca e diferenta intre dvd si cd (tot mediu de stocare) si cum aveam un dvd in casa...

probabil la fisierele 'flac' (cu muzica) e aceeasi problema, nu? trebuie arse pe cd, nu pe dvd, pt a putea fi ascultate pe dvd la home cinema.
dar niste fisiere de muzica 'cd image' (mari) insotite de cate un fisier f. mic 'cue file' - tot pe cd vor putea fi ascultate?

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,548
  • Înscris: 08.12.2006
Da, tot pe audio cd. Pt flac cred că e nevoie de plugin pt nero, sau poți folosi flac frontend pt conversie în wav.
În ce privește imaginile de cd (care sunt convins că nu implică warez ci sunt niște copii de siguranță pe care ai uitat cum le-ai făcut) arzi audio cd după fișierul .cue

#8
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 01.07.2006
ok, le-am convertit cu frontend, multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate