Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Temperatura operare PC

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Salut,

Sper ca am postat bine.

O data cu venirea verii temperaturile din case au inceput sa creasca.
Cum eu locuiesc la casa, am calculatorul la etaj (casa are 155mp, parter + mansarda).
Problema este ca in aceasta camera aerul se incinde foarte repede, eu chiar transpir. De asemenea volumul de aer este 2/3 din cel normal, fiind o camera de mansarda.

Acuma, intrebarea mea este: la ce termperatura (de camera) poate un calculator sa functioneze normal?
Mentionez ca detin un procesor intel i5 750, HD 5850, 2x WD6400AAKS, HAF 922.

Ma cam alarmez cand vad ca in aceasta camera de ... 2,5 x 3 metrii, temperatura este atat de ridicata ca transpir stand drept pe scaun, temperatura la procesor a crescut in full load cu 10 grade, la placa video in idle cu 5 grade (asta fara sa fi rulat vre un joc inainte), de asemenea la placa de baza.

Multumesc anticipat ^_^

Later edit: (@N3XTevolution) Daca am mentionat HAF 922, asta inseamna carcasa cu 3 ventilatoare de 20 cm si unul de 12cm

Edited by reventon, 08 June 2010 - 21:20.


#2
N3XTevolution

N3XTevolution

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 10.01.2010
din cate stiu eu 40-50grade C. Daca depaseste 60 cam e prea cald si trebuie sa mai bagi un cooler si sa curati carcasa.

#3
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Undeva pe la 42-46 grade vara ar fi o temperatura buna pentru i5.

#4
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
~45grade in idle e ca si cum l-as duce de la 2,9 la 3,2 ghz, Eu stiu ca iarna la temp mici se face condens, ceea ce este foarte rau, dar vara, la peste 30 grade?
overall as zice ca mai bine renuntam la haf 922 si luam un vaporx si cooler zerotherm

Edited by reventon, 08 June 2010 - 21:27.


#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,761
  • Înscris: 23.05.2013
Eu sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta. La fel, la mansarda stau. E cald, depinde de cum ajut si eu pot avea si 30 de grade in camera si mai mult. Asta fara AC, evident, ziua cand este soarele puternic.
PC-ul sta in coltul neventilat al camerei, eu la fel, ca acolo-i biroul. Temperaturi maricele dar sunt sigure.

Spune-ne ce temperaturi ai tu in camera si la sistem idle/load.
PC-ul poate functiona si la temperaturi mai mari de atat, mai depinde si de PC, si de regimul lui de lucru, dar la o temperatura de 30 in camera si un maxim de 20 peste temperatura ambientului (adica 50 CPU spre ex.) e in siguranta.

#6
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Iarna (temp ambianta 22grade):
procesor @2,9ghz  : 34grade/62grade
placa video @stock: 38 grade/66grade
placa de baza        :26 grade
hard diskuri           : cred ca din cauza la raid0 nu le pot vedea temperatura si ma simt foarte nasol din cauza asta

vara:
procesor @2,9ghz  : 44grade/71grade
placa video @stock  : 44 grade/70grade
placa de baza:       : 33grade
hard diskuri           : la fel ca iarna

temperaturile sunt cele de dupa 10 minute de funtionare idle ale calculatorului (pe messenger) iar cea full load de la procesor este din prime 95

#7
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008
Si eu pe timp de vara am la procesorul meu in idle cam 38 grade si temperatura la placa de baza a crescut dar asta e, il tin la frecvente stock si nu am probleme iar la placa video tin fan-ul pe manual setat la 50 %.

#8
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
la mine cu fanul setat si pe 45% te da afara din camera, dabia de la 30% in jos este suportabil

Edited by reventon, 08 June 2010 - 21:53.


#9
necalex

necalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.09.2004
Temperatura recomandata in camera este aceasi recomandata si pentru oameni, undeva in jur de 22-24 maxim 26
Ca idee daca tie iti e bine si calculatorului o sa-i fie.

Eu iti recomand sa-ti iei un aer conditionat, si nu pentru calculator, si pentru tine, calculatorul se descurca si singur, isi modifica turatia de la cooler ca sa nu "fiarba", iar daca chiar nu mai poate incepe sa bipaie dupa care se inchide. Deci mai bine te gandesti la tine decat la el.

#10
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
:lol: am 3 aere convidionate in casa, dar aceasta camera a fost initial configurata ca si dressing, dar si-a gasit alta folosinta, un sifonier si biroul meu

#11
necalex

necalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.09.2004
atunci mai pune unul si in zona aia, tot pe ideea ca sa poti sa stai si tu acolo comod, ca n cred ca ti-ar place ca calculatorul sa stii ca poate rezista in conditiile astea in timp ce tu o sa fii fleasca.
ce zici ?

Edited by necalex, 08 June 2010 - 22:20.


#12
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 30.06.2009
Ce bine ca nu am probleme.La mine temperatura e constanta pe intreg anul!Asa ca le tin OC-ate tot anul, non stop, cu temperaturi misto! :D

Stiu cum se aude fanul de la astea din seria HD5000.Ma refer la cele care au vent tip turbina.La mine de la 40% in sus, devine zgomotos.Noroc ca in full load imi sta undeva pana in 30%.Oricum, deocamdata sunt destul de OK temperaturile!Iti dai seama ca si cei de la Intel se gandesc ca vine vara si unii isi tin componentele la temperaturi ridicate, nu?

#13
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 reventon, on 8th June 2010, 21:38, said:

temperaturile sunt cele de dupa 10 minute de funtionare idle ale calculatorului (pe messenger) iar cea full load de la procesor este din prime 95
Temperaturile sunt ok. Nu prea sunt aplicatii care sa-ti incinga procesorul mai tare ca prime '95.
Daca ai ventilator front panel, temperaturile hardurilor sunt cu cateva grade peste cea a placii de baza (2-3, maxim 5), deci nici acolo nu e motiv de ingrijorare.

#14
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
OK, multumesc de sfaturi.
Da, am si ventilator front pannel de 20cm.

Am un aer conditionat fix in camera vis a vis de birou, usa in usa, la mine in dormitor pus deasupra usii de la balcon, problema este ca nu bate 5-6 metrii pana aici. Asa ceva am eu in calculator: [ http://www.mygarage.ro/attachments/my-garage/90914d1268981578-liefjes-pc-dsc00953.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by reventon, 09 June 2010 - 09:08.


#15
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 30.06.2009
HAF 922 e buna la airflow, mie mi-au scazut temperaturile cu 5 grade de cand am achizitionat-o!Cooler-ul de pe procesor trebuie schimbat, daca zici ca ai aprox 30 de grade in camera, cu cooler-ul stock si cu OC, normal ca e cald CPU-ul.Placa video la 70 de grade e parfum, crede-ma!

#16
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,761
  • Înscris: 23.05.2013

 reventon, on 8th June 2010, 22:38, said:

Temperaturile astea sunt ok. Vara, decat la procesor in load ar fi cam maricica insa cum nu te joci prime e ok, inseamna ca va fi mai mica de atat de obicei.
Placa de baza o avea 33 de grade, insa chipsetul trebuie sa aiba mult mai mult - oricum, si ala ar avea temperatura ok sunt sigur.
La HDD nu apare temperatura/SMART/PowerOnTime/Health (in HD Tune)  sau alte lucruri daca ai activat AHCI/RAID, depinde ce vrei si in ce mod sunt HDDurile.
Placa video e obisnuita cu temperaturi mari, e ok. Incearca sa-i maresti totusi turatia ventilatoarelor manual - chiar de o fi un pic mai galagioasa.

#17
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Stie cineva cat costa un aer conditionat mobil (dinala pe roti care este ajutat de apa rece)?

#18
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008
Pentru ce ? Mai bine iti cumperi un cooler si o pasta buna  :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate