Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

mai merita sa te intorci acasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
ronicatalin

ronicatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.05.2010
cati dintre voi v-ati pus intrebarea asta si cati ati luat deja o decizie? eu de ceva timp ma gandesc la treaba asta si in proportie de 70% sunt hotarat sa raman unde sunt (italia), proportia creste in fiecare zi.am ajuns la concluzia ca in romania viitorul iti este spulberat de minciuna, hotie etc. cu alte cuvinte romania ma dezgusta.

#2
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.02.2008
Asta ar fi cel mai prost moment sa te intorci in tara. Daca e, dupa ce se mai linistesc apele, dupa ce isi mai revine tara (daca isi mai revine). Daca ai un post ok acolo si esti multumit si te descurci ok cu banii eu zic ca nu s-ar merita sa te intorci, doar in vizita...

#3
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
sau cel mai bun moment...sa revii si sa pui umarul, depinde cum o privesti.

#4
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
Am un amic de era innebunit sa se intoarca in tara, sa isi cumpere pamant si sa isi faca o casa in regie proprie. A plecat dezgustat dupa ultima vizita in tara, acum il vad din ce in ce mai scarbit de ceea ce se intampla pe acolo si nu mai are ganduri de repatriere.
Eu n-am avut ganduri de intoarcere ... cel mult in vizita

#5
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postronicatalin, on 14th May 2010, 23:12, said:

cati dintre voi v-ati pus intrebarea asta si cati ati luat deja o decizie? eu de ceva timp ma gandesc la treaba asta si in proportie de 70% sunt hotarat sa raman unde sunt (italia), proportia creste in fiecare zi.am ajuns la concluzia ca in romania viitorul iti este spulberat de minciuna, hotie etc. cu alte cuvinte romania ma dezgusta.
te felicit,
traiesti intr-o tara care este a 7 putere economica in lume, de ce ai veni inapoi in jegul asta numit Romania???

Edited by errai, 14 May 2010 - 22:26.


#6
ronicatalin

ronicatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.05.2010

View PostLord_Silver, on 14th May 2010, 23:14, said:

Asta ar fi cel mai prost moment sa te intorci in tara. Daca e, dupa ce se mai linistesc apele, dupa ce isi mai revine tara (daca isi mai revine). Daca ai un post ok acolo si esti multumit si te descurci ok cu banii eu zic ca nu s-ar merita sa te intorci, doar in vizita...
serviciul este ok, la fel si bani chestia este ca romania e o tara falsa (opinia mea) am fost in constanta doar pentru 24 ore si am fost coplesit de grandomania unora, de lipsa de respect de saracia altora si multe alte chesti.

#7
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Posterrai, on 14th May 2010, 23:26, said:

te felicit,
traiesti intr-o tara care este a 7 putere economica in lume, de ce ai veni inapoi in jegul asta numit Romania???


Niciodata nu am inteles placerea unora de a denigra Romania.

#8
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,082
  • Înscris: 14.09.2007
Pai ce ti se pare ca ofera tara asta inafara de niste peisaje minunate?
NIMIC .

#9
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postdyana25, on 14th May 2010, 23:53, said:

Niciodata nu am inteles placerea unora de a denigra Romania.
:wave: tie-ti place viata din Romania?

#10
vicky8

vicky8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.04.2009
Depinde unde te simti acasa. La inceput mi-a fost tare greu, dar acum am inceput sa ma simt mai bine aici decat in Romania. Ma doare sa vad ce se intampla si cum se duce de rapa tara in care m-am nascut, dar nu m-as intoarce. Vin in vacante, dar dupa 2-3 zile incep sa ma smiorcai ca vreau acasa.

#11
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostNicu90, on 14th May 2010, 23:56, said:

Pai ce ti se pare ca ofera tara asta inafara de niste peisaje minunate?
NIMIC .

Poate niste scriitori minunati, si asta pentru mine inseamna mult. Amintirea demnitatii unor oameni care si-au pastrat identitatea nationala desi au fost in apropierea unor mari imperii, si chiar au facut parte din ele. Si ca sa revenim la prezent - banuiesc ca pentru foarte multi nu  inseamna nimic ce am spus eu mai sus - ofera oameni foarte destepti. Din pacate multi dintre ei nu raman in tara, e adevarat, dar gena e romaneasca.


View Posterrai, on 14th May 2010, 23:56, said:

:wave: tie-ti place viata din Romania?


poate sa nu-mi placa viata din Romania, dar asta nu inseamna ca pot sa o numesc un jeg. O tara reprezinta mai mult decat drumuri proaste, spitale nefunctionale, etc.

#12
ronicatalin

ronicatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.05.2010

View Postdyana25, on 15th May 2010, 00:01, said:

Poate niste scriitori minunati, si asta pentru mine inseamna mult. Amintirea demnitatii unor oameni care si-au pastrat identitatea nationala desi au fost in apropierea unor mari imperii, si chiar au facut parte din ele. Si ca sa revenim la prezent - banuiesc ca pentru foarte multi nu  inseamna nimic ce am spus eu mai sus - ofera oameni foarte destepti. Din pacate multi dintre ei nu raman in tara, e adevarat, dar gena e romaneasca.





poate sa nu-mi placa viata din Romania, dar asta nu inseamna ca pot sa o numesc un jeg. O tara reprezinta mai mult decat drumuri proaste, spitale nefunctionale, etc.
demnitatea nationala  nu ti-o ia nimeni, doar in cazul in care o ""predai"" singur.  in ce privese partea culturala nu imi fac probleme, atat cat exista netu avem si scriitori si opere si teatru si tot ce este legat de cultura le avem pe toate, poate mai aproape decat le aveam acasa........ eu ma refer la viata de zi cu zi.....la minciuna asta continua. ai dreptate in privinta culturi , d-ar cand baiatu meu imi cere de mancare nu pot sa il dau pe ION CREANGA la micu dejun.

#13
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 05.06.2006

View Postdyana25, on 15th May 2010, 00:01, said:

poate sa nu-mi placa viata din Romania, dar asta nu inseamna ca pot sa o numesc un jeg. O tara reprezinta mai mult decat drumuri proaste, spitale nefunctionale, etc.

Azi am luat salariul. Dupa ce am platit ratele si facturile (online, ca doar avem internet) am ramas cu 10 (zece) lei pentru a trai 2 saptamani. E ok asa?
Pai nu-ti vine sa-ti iei campii????
Vorba unui coleg forumist de mai sus... Ma hranes cu scriitorii neamului?

#14
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
nu mai veniti fratilor inapoi...
am ramas in tara si ce am facut in 15 ani aici faceam in 5 dincolo...fara atatia nervi si suparare...

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu.fa-mi loc ca vin si eu.

#16
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
si nici bani sa nu mai trimiteti aici decat strictul necesar...te fura si jecmanesc astia fara sa vezi nimic in schimb

Edited by buleala, 15 May 2010 - 00:09.


#17
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Romania are multe lipsuri dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne apucam sa ne denigram singuri pe cat posibil! Pana la urma urmei tara asta e asa cum e ca multi "sunt scarbiti pe zi ce trece si ii doare ca nimeni nu face nimic"! Vreti sa vina neamtu sa munceasca pentru noi si sa ne faca ordine prin tara?
E ca atunci cand iti vezi ograda neingrijita, animale (daca ai) murind de foame, gardul rupt si hotii sar mereu gardul si isi fac de cap pe proprietatea ta iar tu, in loc sa te apuci de treaba, stai gura casca prin vecini si tipi intr-una ca vai, cat de rau si cat de mult jeg e la tine in curte!

Nu am nimic cu cei care sunt plecati! Am ceva cu cei care, plecati sau nu, sufera de paranoia, mai mult sau mai putin si mai si tipa exact unde nu trebuie! Am fost si eu mult prin occident si mi-a placut si am facut si ceva treaba si o sa mai plec, dar NICIODATA nu am zis ca Romania e un jeg, locuita de oameni jegosi, hoti, criminali, violatori si tigani, asa cum fac majoritatea! Avem uscaturile noastre, dar ar fi bine sa nu generalizam si mai ales sa incercam sa nu ne asociem imaginea cu ei! Faptul ca am injurat si am denigrat intodeauna sistemul, comunist dupa parerea mea, e cu totul altceva!


P.S.: 1.Nu va mai mirati ca strainii ne percep ca niste tigani infractori si jegosi! Explicatia e simpla: cum ne prezentam asa suntem cunoscuti si strigati!
        2. Vedeti ca si la ei sunt lucruri nu tocmai bune, dar sunt considerate tabu! Italia are parti bune dar si parti rele, tinuturi vaste de localitati si orase cu o criminalitate si dezordine MULT peste oricare zona din Romania!

Edited by dan84, 15 May 2010 - 01:47.


#18
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007

View Postliviu_np, on 15th May 2010, 01:02, said:

Azi am luat salariul. Dupa ce am platit ratele si facturile (online, ca doar avem internet) am ramas cu 10 (zece) lei pentru a trai 2 saptamani. E ok asa?
Pai nu-ti vine sa-ti iei campii????
Vorba unui coleg forumist de mai sus... Ma hranes cu scriitorii neamului?
Cu tot respectul:
1. Poate castigi prea putin! Nu zic ca in Ro sint salarii excelente, nici pe departe, dar daca te-ai pricepe cat de cat la ceva ai putea castiga un 800-1.000 euro cu care ai supravietui!
2. Ratele nu sunt obligatorii! Daca ai facut rate cacalau fara sa iei in considerare faptul ca salariul tau e limitat, ca trebuie sa mai si mananci, nu te supara dar esti cam ... :ciocan: !
3. Si in mirificul occident ajungi sa iti rozi unghiile de griji daca nu stii sa iti gestionezi veniturile! Si in UK sunt multi englezi care si-au facut rate cacalau si acum au intrat in imposibiliate de plata!

P.S.:Pentru toti smiorcaitii care si asa isi baga p*la in tara si oricum nu dau 2 bani pe ea am si eu o intrebare: De ce nu plecati fratilor pe taramul fagaduintei unde totul e numai miere si lapte si lingouri de aur in tomberoane? Nu va tine nimic aici nici macar sentimental, granitele se pot trece numai cu buletinul...
HA?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate