Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

mai merita sa te intorci acasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#37
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postscaiba, on 16th May 2010, 00:09, said:

daca ai imaginatie multa, ( si numai atunci ) poti considera Spiru'Haret ca fiind orice, chiar si o forma de invatamant
bineinteles ca nu m-am referit la oaia asta neagra si nici la celelalte ciuperci
Pai atunci da si tu exemplu de o institutie de invatamant privat, din Romania, care e pe picior de egalitate cu cele din vest. Hai nu cu toate, dar macar asa, sa fie printre primele 3-400 in categoria ei de greutate. Ai ceva exemple? Macar unul?
Despre spitale nici nu vreau sa vorbim. Cand o sa ajunga femeile din Romania sa nasca pe scara larga fara sa plateasca *nici un ban* in cele mai bune conditii, asa cum a facut nevasta-mea in Melbourne in spital public, atunci o sa putem trece si peste subiectul cu spitalele.
Sunt atatea categorii la care, din pacate, Romania si-o ia rau de tot cand vine vorba de comparatii.

#38
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Cat plateste angajatorul tau (ori tu ) pentru health insurance ?
Cu 1,000E ai conditii super OK si in Romania

Consider ca atunci cand gandesti ca vrei un copil, 1,000E nu sunt o suma...

Voi ori o dati in politica, ori amestecati binele cu starea materiala
Naivii pentru care starea materiala inseamna fericire, nu isi vor gasi locul sub soare
Despre cei care se intind mai mult decat pot duce, nu pot spune nimic

#39
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postscaiba, on 16th May 2010, 20:25, said:

Cat plateste angajatorul tau (ori tu ) pentru health insurance ?
Cu 1,000E ai conditii super OK si in Romania
Daca intrebarea mi-ai adresat-o mie: nu avem asigurare privata, ci doar medicare-ul pe care-l are orice cetatean sau rezident permanent. Si am mentionat ca e vorba de spital *public*, unde asigurarea medicala privata nu conteaza.

#40
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Fiind dupa postul tau, sigur iti era adresata ;)
Nu compara sistemele din temelii: sigur sunt diferite si nu in bine -_-
Cel care se intoarce, nu se intoarce cu buzunarul gol, deci nu este limitat la sistemul public
Discutia este daca merita sa te intorci, ori nu...

Edited by scaiba, 16 May 2010 - 12:48.


#41
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postliviu_np, on 15th May 2010, 01:02, said:

Azi am luat salariul. Dupa ce am platit ratele si facturile (online, ca doar avem internet) am ramas cu 10 (zece) lei pentru a trai 2 saptamani. E ok asa?
Pai nu-ti vine sa-ti iei campii????
Vorba unui coleg forumist de mai sus... Ma hranes cu scriitorii neamului?

Faptul ca nu esti multumit(a) cu situatia ta materiala nu inseamna ca trebuie sa arunci la gunoi tot ce tine de Romania, fiindca o tara inseamna mult mai mult decat politicieni si administratie. Daca nu iti place o parte nu inseamna ca trebuie sa condamni intregul.

#42
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postdyana25, on 16th May 2010, 18:29, said:

Faptul ca nu esti multumit(a) cu situatia ta materiala nu inseamna ca trebuie sa arunci la gunoi tot ce tine de Romania, fiindca o tara inseamna mult mai mult decat politicieni si administratie. Daca nu iti place o parte nu inseamna ca trebuie sa condamni intregul.
Renunta, multi dintre ei nu vor intelege niciodata...
Va trebui sa luati experienta asta prin propriile puteri, ca sa intelegeti.
Daca va veti complace vreodata cu statutul de vesnic imigrant, poate va va fi bine.
Eu unul mi-am dorit altceva de la viata...am fost curios, am fost, am vazut, am rabdat o perioada si m-am intors.
Si nu-mi pare rau nici macar o secunda.

#43
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postronicatalin, on 15th May 2010, 00:47, said:

demnitatea nationala  nu ti-o ia nimeni, doar in cazul in care o ""predai"" singur.  in ce privese partea culturala nu imi fac probleme, atat cat exista netu avem si scriitori si opere si teatru si tot ce este legat de cultura le avem pe toate, poate mai aproape decat le aveam acasa........ eu ma refer la viata de zi cu zi.....la minciuna asta continua. ai dreptate in privinta culturi , d-ar cand baiatu meu imi cere de mancare nu pot sa il dau pe ION CREANGA la micu dejun.


"D-ar" nu ti-a spus nimeni sa-l dai pe Ion Creanga de mancare baiatului tau, ideea era ca nu e corect sa spui ca Romania e un 'jeg" doar fiindca e o tara in care foarte multi oameni nu traiesc bine, pentru simplul motiv ca o tara nu trebuie redusa la imaginea ei de astazi.

View Postdan84, on 15th May 2010, 02:29, said:

Romania are multe lipsuri dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne apucam sa ne denigram singuri pe cat posibil! Pana la urma urmei tara asta e asa cum e ca multi "sunt scarbiti pe zi ce trece si ii doare ca nimeni nu face nimic"! Vreti sa vina neamtu sa munceasca pentru noi si sa ne faca ordine prin tara?
E ca atunci cand iti vezi ograda neingrijita, animale (daca ai) murind de foame, gardul rupt si hotii sar mereu gardul si isi fac de cap pe proprietatea ta iar tu, in loc sa te apuci de treaba, stai gura casca prin vecini si tipi intr-una ca vai, cat de rau si cat de mult jeg e la tine in curte!

Nu am nimic cu cei care sunt plecati! Am ceva cu cei care, plecati sau nu, sufera de paranoia, mai mult sau mai putin si mai si tipa exact unde nu trebuie! Am fost si eu mult prin occident si mi-a placut si am facut si ceva treaba si o sa mai plec, dar NICIODATA nu am zis ca Romania e un jeg, locuita de oameni jegosi, hoti, criminali, violatori si tigani, asa cum fac majoritatea! Avem uscaturile noastre, dar ar fi bine sa nu generalizam si mai ales sa incercam sa nu ne asociem imaginea cu ei! Faptul ca am injurat si am denigrat intodeauna sistemul, comunist dupa parerea mea, e cu totul altceva!


P.S.: 1.Nu va mai mirati ca strainii ne percep ca niste tigani infractori si jegosi! Explicatia e simpla: cum ne prezentam asa suntem cunoscuti si strigati!
        2. Vedeti ca si la ei sunt lucruri nu tocmai bune, dar sunt considerate tabu! Italia are parti bune dar si parti rele, tinuturi vaste de localitati si orase cu o criminalitate si dezordine MULT peste oricare zona din Romania!

Ma bucur ca am gasit un om care gandeste normal. Asta voiam si eu sa spun putin mai devreme, ca e normal ca strainii sa aiba o parere atat de proasta despre noi avand in vedere ca romanii vorbesc atat de urat despre ei insisi.


View Postdan84, on 15th May 2010, 17:47, said:

Containere de "carne" si ploaie de flegme catre cei care ne conduc, dar cred ca ii cam meritam! Nu uitati bucuria unora si pasivitatea majoritatii de acum cateva luni cand s-a auzit ca guvernul nostru ia credit de la FMI 20 miliarde de euro!  :thumbdown: Acum trebuie sa ii dam inapoi plus dobanda, daca nu, oricum au ce lua!


Din nou sunt de acord cu tine. Avem conducatorii pe care ii meritam. Pasivitatea, denigrarea tarii in care traim si alte atitudini de genul asta au ca rezultat, in cele din urma, un nivel de dezvoltare scazut, deci un trai prost.

#44
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostCipsu, on 16th May 2010, 18:33, said:

...Daca va veti complace vreodata cu statutul de vesnic imigrant, poate va va fi bine.
Eu unul mi-am dorit altceva de la viata...am fost curios, am fost, am vazut, am rabdat o perioada si m-am intors.
Si nu-mi pare rau nici macar o secunda.
Frumos si corect !

View PostCipsu, on 16th May 2010, 18:33, said:

Renunta, multi dintre ei nu vor intelege niciodata...
Pastrand linia subiectului, vor fi gasite aici numai posturi ale celor care sunt departe si ale celor care am fost.
Cei care nu sunt intorsi inca, vor putea afla ca se poate si altfel, se poate sa fii si cu fruntea destinsa si bucuros de fiecare zi traita acasa
Cine vrea si poate, va intelege.

Referitor la nivelul de trai, ( in special pentru cei care considera ca merita cu mult mai mult ): veniti inapoi in Romania si lucrati ( pentru voi, ori pentru cei mari, fiindca pentru cei mici sunteti deja prea buni ) asa cum ati vazut ca se lucreaza acolo.
Nu ma voi mira daca imi veti spune dupa o vreme ca faceti banii mai usor aici...

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View Postscaiba, on 16th May 2010, 19:13, said:

Referitor la nivelul de trai, ( in special pentru cei care considera ca merita cu mult mai mult ): veniti inapoi in Romania si lucrati ( pentru voi, ori pentru cei mari, fiindca pentru cei mici sunteti deja prea buni ) asa cum ati vazut ca se lucreaza acolo.
Nu ma voi mira daca imi veti spune dupa o vreme ca faceti banii mai usor aici...
Nu conteaza doar banii...
Mai conteaza si mediul: functionarii obraznici, vanzatoarele sictirite, situatia din scoli si spitale, hotii de buzunare, traficul infernal, flegmele si rahatii de caine de pe trotuar etc etc
Calitatea vietii nu se rezuma doar la cati bani ai...

#46
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Dpdv material, depinde ce posibilitati ai. E clar, nu e momentul sa-ti cauti un job in Romania, dar merita spre exemplu sa investeti intr-un teren, o casa in Ardeal, Bucovina, Nordul Moldovei, Delta, Baragan (natural, unde ai neamuri). Bineinteles, in limita economiilor, nu abuza de credite in tara. Observ ca foarte multi romani munces sezonier in Italia si Spania si vin periodic in Romania. Daca insa ai privilegiul sa muncesti calificat, iti dai seama ca nu se compara nivelul de trai din Romania cu cel din Italia.

Treaba umana e relativa. Conteaza foarte mult cercul de prieteni si relatii in care te invarti. Daca ai pierdut contactul cu tara, ce poti sa-ti spun este ca relatiile interumane s-au deteriorat mult de tot. Romanul s-a smecherit si sunt toti pusi pe tras tepe, politicieni, patroni, angajati. Cum insa orice padure are si uscaturi, si copaci sanatosi, si in Romania gasesti oameni de toate calitatile. Important sa-ti faci o selectie a contactelor personale, de la partenerii de afaceri pana la bere. Pentru mine, refrenul "Poti sa-mi iei ce vrei cand am langa mine toti prietenii mei" este cat se poate de realist. Iar daca tie iti place sa fii corect, sa oferi, nu numai sa pretinzi, gasesti oameni de treaba, caci cine se aseamana se aduna.
Si ce imi place ca toti dau de pamant cu medicii, functionarii, politistii, dar uita subit cand "s-au descurcat" omeneste cu tanti de la ghiseu, tipul de la Garda, Comisia nu stiu de care etc. Sa nu mai vorbesc de medici care i-au scos din situatii grave, cu toata mizeria sistemului sanitar. Sau nerecunostinta la romani, fiecare tine minte ce da, nu ceea ce primeste.

PS Treaba capitala: evita sa faci datorii in Romania! Dobanzile practicate la noi sunt de asa natura incat fac imposibila concurenta cu intreprinzatorii de peste hotare. Romanii nu s-au invatat minte si se imprumuta in continuare ca oile si raman datori vanduti.

#47
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postscaiba, on 16th May 2010, 20:45, said:

Discutia este daca merita sa te intorci, ori nu...
Depinde de multe aspecte, iti dai seama: de unde pleci, unde te intorci, in ce conditii, pentru ce motive, si asa mai departe. Nu exista o reteta ci depinde de la caz la caz.
Iar acasa e acolo unde te simti tu acasa. Omul nu s-a nascut legal de glie, ci liber, pana si sclavii tanjeau la libertate. Fiecare om trebuie sa-si poata trai viata acolo unde-i place daca dovedeste ca are posibilitatea de a o face.

View PostCipsu, on 17th May 2010, 01:33, said:

Daca va veti complace vreodata cu statutul de vesnic imigrant, poate va va fi bine.
Depinde ce vrei de la viata. Eu unul consider statutul de emigrant ca o evolutie, un pas inainte :)

View PostCipsu, on 17th May 2010, 01:33, said:

Eu unul mi-am dorit altceva de la viata...am fost curios, am fost, am vazut, am rabdat o perioada si m-am intors.
Si nu-mi pare rau nici macar o secunda.
Felicitari pentru ca ti-ai gasit locul, bravo tie ca ai avut curajul sa dai piept si cu alta față a lucrurilor. Putini incearca, multi ravnesc iar unii doar comenteaza despre patriotism si alte prostii. Singura certitudine in privinta emigrarii, din punctul meu de vedere, e aceea ca emigrarea nu e pentru toata lumea.

View Postdyana25, on 17th May 2010, 01:43, said:

Pasivitatea, denigrarea tarii in care traim si alte atitudini de genul asta au ca rezultat, in cele din urma, un nivel de dezvoltare scazut, deci un trai prost.
Orice individ are sansa de a schimba ceva in viata lui in momentul in care e nemultumit.

View PostBogdan R, on 19th May 2010, 14:45, said:

Calitatea vietii nu se rezuma doar la cati bani ai...
... ci la ce poti face cu ei :)

#48
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postluk4, on 15th May 2010, 20:31, said:

Terenurile cele mai fertile din europa??Baragan?
Da!

#49
calator_2000

calator_2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.05.2010
Din pacate daca vrei o viata decenta, un viitor pentru copii tai, o pensie linistita alegi altceva decat Romania... Si v-o spune unul care are casa in Ro si bani sa traiasca 15-20 de ani fara sa munceasca acolo ca sa nu va ganditi ca motivatia e financiara de a locui in alta tara.  Cand zic o viata decenta ma refer la atitudinea oamenilor, functionarilor statului. servicii si tot ce inseamna o societate normala. Cand spun viitor pentru copii ma refer la educatie (recunoastere la nivel international a educatiei) si oportunitati cand isi iau zborul de acasa, In plus faptul ca un copil are contact cu alte nationalitati, mi se pare o educatie in plus. Cand zic pensie linistita din nou nu ma refer la bani si ma refer la un sistem medical decent si la respectul societatii fata de un om in varsta. Am vrut si noi sa ne intoarcem dar pe vremea aia nu aveam un copil.  Acum gandim putin altfel...


Mai nou s-a mai adunat un motiv... demonstram inca odata ca suntem un popor caruia ii place statutul de asistat social si este nostalgic dupa comunism unde statul iti da de "toate"....  Nu stiu de ce se iese in tara aia la greva sa ne mareasca salariul dar nimeni nu iese la greva sa se dea o lege anume care ar rezolva una alta.... Responsabilitatea oamenilor e ZERO in Ro... drept exemplu este ceea ce s-a intamplat in Ro in ultimii ani... Aia de la guvern au furat.... populatia a "tacut" ca a mai luat un pic la salariu, penie, ajutor social. Cam asta e mentalitatea in Ro... Pacat de cativa care sunt prea idealisti si inca mai cred in povesti.... Daca am citi putin istoria Romaniei am vedea ca nu ne vom schimba niciodata ca popor .... Ca avem si noi chestii bune, sau mai bune decat alte natii... da, poate avem dar in momentul asta nu pot sa specific  ceva anume care in Ro ar fi mai bun decat daca as face comparatii cu Bulgaria, tari din Asia sau nu stiu ce tari care sunt de aceeasi teapa sau mai jos decat Ro. Pacat totusi ca ar fi putut fi si altfel... Tot ii dam cu Romania e frumoasa.. e pentru ca acolo ne-am nascut sau o comparam cu tari care sunt mai "urate" decat Ro... Cand o compari cu ceea ce e frumos nu mai pare chiar asa.

Edited by calator_2000, 20 May 2010 - 06:45.


#50
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postbeastie, on 19th May 2010, 14:42, said:

1. Depinde de multe aspecte, iti dai seama: de unde pleci, unde te intorci, in ce conditii, pentru ce motive, si asa mai departe. Nu exista o reteta ci depinde de la caz la caz.
Iar acasa e acolo unde te simti tu acasa. Omul nu s-a nascut legal de glie, ci liber, pana si sclavii tanjeau la libertate. Fiecare om trebuie sa-si poata trai viata acolo unde-i place daca dovedeste ca are posibilitatea de a o face.

2. Depinde ce vrei de la viata. Eu unul consider statutul de emigrant ca o evolutie, un pas inainte :)
Felicitari pentru ca ti-ai gasit locul, bravo tie ca ai avut curajul sa dai piept si cu alta față a lucrurilor. Putini incearca, multi ravnesc iar unii doar comenteaza despre patriotism si alte prostii. Singura certitudine in privinta emigrarii, din punctul meu de vedere, e aceea ca emigrarea nu e pentru toata lumea.

3. Orice individ are sansa de a schimba ceva in viata lui in momentul in care e nemultumit.

4. ... ci la ce poti face cu ei :)


1. Total de acord, intr-un final responsabilitatea deciziilor proprii apartine fiecaruia dintre noi, deci ne suntem datori sa cantarim cat mai bine cursul pe care-l dam actiunilor noastre. Cu toate acestea, uneori, o indrumare, parere sau sfat poate fi de ajutor, la fel ca si experienta similara impartasita de altii.
Cat despre "acasa" - eu sunt mai rezervat in a afirma ca "acasa poate fi oriunde" dar sunt total de acord ca poate fi "oriunde te simti acasa" Intrebarea care ramane este ce anume este nevoie pentru a te simti "acasa" Un venit stabil, asistenta medicala publica de calitatea, potentialul acces la invatamant public de calitate, eventuala siguranta a zilei de maine. Cu orice pret? Nici aici nu cred ca poate raspunde cineva pentru altcineva...

2. Evolutie catre ce? rezidenta si apoi cetatenie? in sensul asta?
Clar emigrarea nu e pentru toata lumea, exemplul sunt chiar eu, pentru mine nu a fost o solutie. DAr din nou, asta tine de individ si de situatia specifica.

3. Oare? Ar fi bine sa fie atat de simplu, schimbarea este exceptia, compromisul este regula, cel putin pentru majoritatea dintre noi.

4. Trist dar adevarat, banii nu sunt importanti dar ceea ce-ti asigura ei e vital. Desi nu peste tot banii sunt priviti ca un mijloc...de multe ori raman in principal...un scop :)

#51
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostCipsu, on 20th May 2010, 15:15, said:

Cat despre "acasa" - eu sunt mai rezervat in a afirma ca "acasa poate fi oriunde"
Nu am zis asta.

View PostCipsu, on 20th May 2010, 15:15, said:

2. Evolutie catre ce? rezidenta si apoi cetatenie? in sensul asta?
Nu neaparat. Evolutie in sensul de a cunoaste oamani, atitudini, limbi, locuri, sisteme diferite, de a-ti oferi tie si familiei tale posibilitatea de a alege intre aceste sisteme. E un exercitiu mental foarte bun, te tine in priza.
Cand intri in contact cu persoane si imprejurari apartinand unei culturi diferite de cea in care tu crescut, dupa ce ai acumulat si digerat suficienta informatie, cred ca esti intr-o pozitie mult mai buna sa emiti judecati de valoare atat despre tine cat si despre altii. Si sa alegi in cunostinta de cauza unde anume si cu cine ti-ar placea sa-ti petreci timpul.
Dar deja am deviat rau. Revenind la intrebarea initiala: daca merita sau nu sa te intorci? Pui rele si bune in balanta si vezi ce iese. Rezultatul e intotdeauna un compromis.

#52
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

View Postdan84, on 19th May 2010, 15:40, said:

Da!
Baragan, dar mai ales Podisul Transilvaniei (centrul tarii), Campia Transilvaniei, Valcea, Arges, Nordul Moldovei si Bucovina. Cu toate ca Oltenia este mai secetoasa, pamantul este cultivabil.


View Postcalator_2000, on 20th May 2010, 07:45, said:

Mai nou s-a mai adunat un motiv... demonstram inca odata ca suntem un popor caruia ii place statutul de asistat social si este nostalgic dupa comunism unde statul iti da de "toate"....  Nu stiu de ce se iese in tara aia la greva sa ne mareasca salariul dar nimeni nu iese la greva sa se dea o lege anume care ar rezolva una alta.... Responsabilitatea oamenilor e ZERO in Ro... drept exemplu este ceea ce s-a intamplat in Ro in ultimii ani... Aia de la guvern au furat.... populatia a "tacut" ca a mai luat un pic la salariu, penie, ajutor social. Cam asta e mentalitatea in Ro... Pacat de cativa care sunt prea idealisti si inca mai cred in povesti.... Daca am citi putin istoria Romaniei am vedea ca nu ne vom schimba niciodata ca popor .... Ca avem si noi chestii bune, sau mai bune decat alte natii... da, poate avem dar in momentul asta nu pot sa specific  ceva anume care in Ro ar fi mai bun decat daca as face comparatii cu Bulgaria, tari din Asia sau nu stiu ce tari care sunt de aceeasi teapa sau mai jos decat Ro. Pacat totusi ca ar fi putut fi si altfel... Tot ii dam cu Romania e frumoasa.. e pentru ca acolo ne-am nascut sau o comparam cu tari care sunt mai "urate" decat Ro... Cand o compari cu ceea ce e frumos nu mai pare chiar asa.

Da, dar tie observ ca iti place ca statul italian sau spaniol sa-ti dea de toate. Ori cel canadian sau australian, unde primesti subventie pentru agricultura, somaj (2000 de euro, Spania, normal ca nu te mai intorci in tara), IMM-uri. Sa fii tu sanatoasa cati bani baga statul italian, francez in industrie si cum ies frantujii, nemtii, grecoteii in strada pentru simbrie. Hai sa nu mai vorbim despre ceea ce nu stim, totul, absolut totul este sustinut de state.

#53
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postclara_spiele, on 20th May 2010, 15:57, said:

Baragan, dar mai ales Podisul Transilvaniei (centrul tarii), Campia Transilvaniei, Valcea, Arges, Nordul Moldovei si Bucovina. Cu toate ca Oltenia este mai secetoasa, pamantul este cultivabil.
Mai discutam (sper) peste 30 de ani...

View Postclara_spiele, on 20th May 2010, 15:57, said:

Hai sa nu mai vorbim despre ceea ce nu stim, totul, absolut totul este sustinut de state.

Cred ca in viitorul apropiat se va modifica usor modifica timpul, de la prezent la trecut - a fost

#54
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Multi patrioti ramasi acasa sant furiosi cand se vorbeste de imaginea tarii peste hotare , si desi nu au fost plecati in alte tari sa vada realitatea , stiu ei sigur ca s-a creat datorita faptului ca cei care sant in strainatate au vorbit urat de tara cand au fost intrebati cum este Romania .

Ma intreb , daca sant atat de revoltati si convinsi ca imaginea Romaniei au creat-o emigrantii prin catalogare ireala , de ce nu se unesc sa faca o campanie prin lume sa incerce sa schimbe aceasta imagine si sa arate de fapt adevarata Romanie ?

Cand spun patrioti ma refer la cei care considera ca " acasa este aici in tara mea , Romania " .
Si de ce spun asta ?
Pentru ca  aceasta expresie ar trebui scoasa din uz , sau cel putin din uzul unora , deoarece pe timpuri , cand Romanii erau mai uniti putea fi folosita de toata lumea , acum nu .

Romania nu mai apartine tuturor romanilor de mult , apartine doar catorva din ei , care sant haita de hiene de la conducerea tarii , politicienii si marii afaceristi " curati " aflati in spatele politicienilor , o haita destul de mare insa mica in comparatie cu numarul locuitorilor tarii dar dupa cum se stie foarte periculosi daca nu chiar invincibili .

Acest grup nu este " grupul patriotilor " , grupul patriotilor vine apoi si este format din un grup destul de mare de sacali care dau din coada de bucurie ca mai pot si ei pe langa haita de hiene sa linga oscioarele cazute de la ospat .

Ultimul grup si cel mai mare ca numar este " grupul caprelor de muls " si este format din cei saraci , din oamenii muncitori , din someri , din pensionari , considerat asa deoarece nu are nici curaj si nici mijloace pt. a se apara de celelalte doua grupuri care il considera grupul celor lipsiti de creier si continua sa le suga sangele .

Dar din cine este format grupul de sacali ?
De exemplu ; din micii afaceristi , angajatii cu salarii mari , " descurcaretii " in general care nu sant  capre de muls  ( deocamdata ) dar nici nu vor ajunge niciodata  hiene .

Ceea ce le da forta celor care au pus stapanire pe tara , este indiferenta cu care trateaza acesti mici afaceristi situatia in care se zbate clasa de jos , mergand pe ideea ca daca lor le este bine ( sau relativ bine ) ce mai conteaza ceilalti .
Micii afaceristi , sau " descurcaretii " cum li se mai zice cand discuta intre vecini de cel de la etajul 2 care tocmai l-au concediat si mai are si sotia somera si trei copii de intretinut , striga in gura mare , sa fie auziti  " Vai saracii de ei !!! " si apoi in soapta " Da-i in p..a mea , hai sa ne tiram in casa sa nu cumva sa ne ceara bani de-o paine . "  

Ce nu realizeaza acesti  descurcareti  , fiind orbiti de mandria lor prosteasca , este faptul ca pe masura ce politicienii si marii afaceristi din spatele lor capata tot mai multa putere , tot mai multi dintre ei vor deveni urmatoarele capre de muls  .

Romania era ca un peste care incepuse sa se strice , precum se zice de la cap , dar acum acest peste nu miroase urat , acum il mananca viermii .
Toata lumea este pusa pe furat sub orice forma si in orice cantitate justificand fiecare faptele sale prin exemplificarea celor de sus ; daca politicienii fura , furam si noi .

Daca Gigel a putut sa vina de la servici acasa cu trei rulmenti in buzunar sa-i vanda lui vecinu perfect , un plus de salariu.
Daca Ionel a putut sa bage azi la butic trei pachete de tigari si cinci sticle de vodca fara factura asa-i sistemu .
Daca Maria la ghiseu la cadastru a putut sa obtina azi doar 5o de euro spaga asta este , o zi mai buna alta mai rea .
Daca Vasile a putut sa-i vanda lui vecinu o gaina si sa obtina pretul cat pt. trei curci s-a descurcat bine .
Daca Mitica instalatorul i-a incasat unui client de parca ar fi pus tevi de aur nu de cupru in baie , asta inseamna stiinta .
Daca pacienta a murit azi neoperata pt. ca neamurile nu au avut bani de spaga pt. doctori , asta este la razboi sant si victime .
Daca primarul si-a bagat azi un milion de euroi in buzunar comision de la o firma germana investitoare in tara , are dreptul ca are imunitate .
Iar daca presedintele este gasit beat la volan si da pozitiv la testul alcooloscopic se scoate de pe piata acel model de testere deoarece dau rezultate gresite iar firma producatoare este inchisa si amendata .
Daca .............
Daca ............
Daca ............

Eu unul am dat " bir cu fugitii " asa cum tot mai multa lume a facut-o si o va face , plecand din tara cu mult timp inainte ca mafia din tara sa devina atat de puternica ,cu mult timp inainte ca indiferenta fata de cel de langa tine sa nu mai aiba limita , si vreau sa spun ca atunci cand un spaniol ma intreba cum este Romania raspundeam zicand ca este una dintre cele mai frumoase tari din Europa si ca este cea mai bogata tara din Europa ( si sustin in continuare acest lucru ) dar cu o proasta conducere , niciodata nu am spus vorbe urate .
Si as dori sa spuna cei care au preferat sa nu plece , si au ramas acasa , cati din ei au ramas ca fiind cinstiti din toate punctele de vedere ?

Chiar daca unii se vor supara or sa le treaca insa eu personal cred ca adevaratii hoti au ramas acasa , in tara .


Cam asta este situatia din tara la ora actuala si atunci ; " merita sa te intorci  ?"  eu consider ca nu .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate