Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

mai merita sa te intorci acasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdan84, on 15th May 2010, 02:29, said:

P.S.: 1.Nu va mai mirati ca strainii ne percep ca niste tigani infractori si jegosi! Explicatia e simpla: cum ne prezentam asa suntem cunoscuti si strigati!

Probabil ca ne vad asa datorita zecilor de tigani si romani care au plecat la dat in cap si furat nu pentru ca nu am sti noi cum sa ne prezentam.

#20
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
categoric merita; si experienta acumulata si buzunarul rotunjit deschid alte oportunitati
Romania nu poate fi definita numai prin ochii celui cu salariu minim pe economie, sunt si dintre cei care imping tara spre normalitate si stiu ca in Romania se munceste cam 30% din cat ar fi normal

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postscaiba, on 15th May 2010, 09:04, said:

categoric merita; si experienta acumulata si buzunarul rotunjit deschid alte oportunitati
Asa o fi dar nici atunci nu vad de ce s-ar intoarce cineva intr-o tara corupta si cu functionari incompetenti si scarbosi, fara infrastructura, cu un sistem educational si medical la pamant, cu o legislatie stufoasa si incalcita etc etc


View PostTipiric, on 15th May 2010, 02:43, said:

Cu tot respectul:
1. Poate castigi prea putin! Nu zic ca in Ro sint salarii excelente, nici pe departe, dar daca te-ai pricepe cat de cat la ceva ai putea castiga un 800-1.000 euro cu care ai supravietui!
Unii oamenii isi doresc un trai decent, nu doar sa supravietuiasca...

#22
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 05.06.2006

View PostTipiric, on 15th May 2010, 02:43, said:

Cu tot respectul:
1. Poate castigi prea putin! Nu zic ca in Ro sint salarii excelente, nici pe departe, dar daca te-ai pricepe cat de cat la ceva ai putea castiga un 800-1.000 euro cu care ai supravietui!
2. Ratele nu sunt obligatorii! Daca ai facut rate cacalau fara sa iei in considerare faptul ca salariul tau e limitat, ca trebuie sa mai si mananci, nu te supara dar esti cam ... :ciocan: !
3. Si in mirificul occident ajungi sa iti rozi unghiile de griji daca nu stii sa iti gestionezi veniturile! Si in UK sunt multi englezi care si-au facut rate cacalau si acum au intrat in imposibiliate de plata!

P.S.:Pentru toti smiorcaitii care si asa isi baga p*la in tara si oricum nu dau 2 bani pe ea am si eu o intrebare: De ce nu plecati fratilor pe taramul fagaduintei unde totul e numai miere si lapte si lingouri de aur in tomberoane? Nu va tine nimic aici nici macar sentimental, granitele se pot trece numai cu buletinul...
HA?

Cu tot respectul, iti raspund.
1. Am, la ora actuala, impreuna cu sotia, veniturile peste medie (>1000 euro)
2. Ratele erau necesare. Locuiesc in casa mea, ma bucur de curtea mea, nu sau cu chirie la vreun bosorog care sa-mi spuna ca mai am 3 zile de stat ca ii vine nepoata de la Viena.  Ratele le-am facut in perioada in care salariile se mareau de la un an la altul la firma unde lucrez, aveam venituri suficiente si un nivel de trai super decent... dar, in vremurile de restriste veniturile s-au micsorat cu vreo 25%, nici gand de obisnuita marire anuala sau mult asteptatele prime de sarbatori
3. Aici ai dreptate

Daca eram mai tanar cu vreo 25 de ani, plateam impozitele la Melbourne, nu aici

#23
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
coruptie exista peste tot
exista si invatamant privat si clinici unde esti tratat corect si in Romania
un 401K costa inzecit si trebuie sa fii al dracului de bun pentru o asigurare pe care scrie JohnDere
legislatie: stii ce usor iei un OC in state ?
suma problemelor ( lucruri mai putin placute ) este o constanta; se schimba numai natura lor, depinde de stomacul fiecarui individ ce digera mai usor
sunt cei pe care sistemul ii inghite si asimileaza si sunt cei care sunt rebeli oriunde ar fi
eu sunt rebel si ma adaptez dupa necesitati, m-am nascut si traiesc ( acum ) in Romania si-mi place fiecare zi traita aici :P

#24
ronicatalin

ronicatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.05.2010

View PostTipiric, on 15th May 2010, 02:43, said:

Cu tot respectul:
1. Poate castigi prea putin! Nu zic ca in Ro sint salarii excelente, nici pe departe, dar daca te-ai pricepe cat de cat la ceva ai putea castiga un 800-1.000 euro cu care ai supravietui!
2. Ratele nu sunt obligatorii! Daca ai facut rate cacalau fara sa iei in considerare faptul ca salariul tau e limitat, ca trebuie sa mai si mananci, nu te supara dar esti cam ... :ciocan: !
3. Si in mirificul occident ajungi sa iti rozi unghiile de griji daca nu stii sa iti gestionezi veniturile! Si in UK sunt multi englezi care si-au facut rate cacalau si acum au intrat in imposibiliate de plata!

P.S.:Pentru toti smiorcaitii care si asa isi baga p*la in tara si oricum nu dau 2 bani pe ea am si eu o intrebare: De ce nu plecati fratilor pe taramul fagaduintei unde totul e numai miere si lapte si lingouri de aur in tomberoane? Nu va tine nimic aici nici macar sentimental, granitele se pot trece numai cu buletinul...
HA?
cand am pus intrebarea asta speram sa aud pareri nu sa facem o mica cearta.este clar ca mult rau n-il facem noi si acasa si afara luat la modul general,insa nu trebuie uitat si faptul ca mai sunt romani cinstiti care isi vad de treaba si care indiferent unde se afla nu au cum sa stea cu mainile in san. 1. un salariu de 800-1000 E sunt putini aceia care il au,in tarile prin care ne-am inprastiat clasa sociala de mijloc este in proportie covarsitoare si au salarii intre 1000 si 1500, aici adaug faptul ca intro familie sotia si sotul aduc in casa aprocsimativ 2500E . in romania nu suntem toti doctori, ingineri sau parlamentari; marea majoritate suntem nevoiasi adica : strungari, zidari, electricieni etc. , cu un salariu de strungar in romania nu cred ca poti duce o viata decenta.    este o vorba ; cine vrea sa munceasca, ceva isi gaseste, insa la noi nu functioneaza,........ nu se mai gaseste de lucru!!!! stai in cap si nu gasesti!!! conducerea tarii in loc sa gaseasca solutii fiabile ne mai baga taxe in plus, mai nou taie din salarii si pensi ,asta este acoperirea gaurilor lasate de unii si altii care si-au facut palate si se plimba cu 7  jeepuri odata. cum pot eu sa vin acasa (care ma consider un om cinstit) sa vad ce?????   lacomie si abuzuri,,,, spuneti ca avem figuri in cap............. nu va uitati la tv???...  traim intr-o lume falsa plina de infectie sociala,avem miiiiiii de ""VEDETE"" care nu stiu sa deschida gura doar intr-un anumit fel :naughty: ne lasam dresati de toate jigodiile. asta este viata reala din romania,NU IMI ESTE SCARBA DE ROMANIA IMI ESTE SCARBA DE CE SE INTAMPLA IN EA.inclin sa cred ca cine spune ca este bine in romania sunt doar cei care nu sunt 100% corecti excluzand doctori, ingineri etc.  mi-e sa nu va plictisesc prea tare, ar ma-i fi o gramada de spus..........

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postscaiba, on 15th May 2010, 09:57, said:

coruptie exista peste tot

Adevarat!
Insa arunca o privire la clasamentul de-aici  
http://en.wikipedia....orruption_index
ca sa vezi pe unde se afla Romania si pe unde se afla tarile avansate din Vest


View Postscaiba, on 15th May 2010, 09:57, said:

exista si invatamant privat
Gen Spiru Haret?  :rolleyes:

#26
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postluk4, on 15th May 2010, 08:31, said:

Probabil ca ne vad asa datorita zecilor de tigani si romani care au plecat la dat in cap si furat nu pentru ca nu am sti noi cum sa ne prezentam.
Ai dreptate, dar vezi ca mai sunt si altii care dau in cap prin occident! Mai mult de atat, numai in Italia sunt peste 1.000.000 de romani, iar cateva zeci nu ar trebui sa faca o descriere a majoritatii! Acum cativa ani, in Italia erau in inchisori aproximativ 2.000 de romani (tigani sau nu), raportat la 1 mil vine cam 0.2 % (zero virgula doi) ceea ce d.p.m.d.v. NU reprezinta un popor!
DAR, din cei 1 mil si ceva peste 90%, daca sunt intrebati de straini ce parere au despre tara lor, cum e la ei, au acelasi text: "aaaa, un jeg, numai tiganie, se fura de se rupe, mizerie, violatori, criminali, Romania e un jeg de tara de care imi e scarba sa si vorbesc, de aia am si venit aici! A, frate, sa iti mai dau un sfat, prieteneste: FERESTE-TE DE ROMANI!" iar ceva mai tarziu cand se uita la TV si vad ca sunt facuti tigani si infractori periculosi de care trebuie sa te feresti, se mira si nu stiu de ce ca doar ei au muncit si au fost cuminti, dar uita ca de fapt asa s-au prezentat ei insisi, ei singuri si-au facut descrierea asta!

In Italia sunt natii - algerienii, nigerienii din occident, in proportie de 90% sunt infractori - care sunt MULT mai violente decat orice alta natie din acea tara, dar nu sunt asa de injurate! De ce? Pentru ca au grija sa se prezinte cum trebuie, sau macar sa taca!

Acum o alta idee! Nu i-am inteles niciodata pe cei care se isterizeaza ca "Vai! E criza! Vai, ce o sa ne facem ca a dat criza peste noi!" FRATILOR!!! DE 70 DE ANI E CRIZA IN ROMANIA!!! Nu va mai mirati zi de zi de aceeasi "noutate" ca deveniti penibili!

Edited by dan84, 15 May 2010 - 15:34.


#27
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostBogdan R, on 15th May 2010, 15:59, said:

Gen Spiru Haret?  :rolleyes:
asa rupt de realitate iti par ? :huh:
  
  daca ai imaginatie multa, ( si numai atunci ) poti considera Spiru'Haret ca fiind orice, chiar si o forma de invatamant
bineinteles ca nu m-am referit la oaia asta neagra si nici la celelalte ciuperci

#28
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
In Ro nu exista forma de invatamant superior fie el de stat sau privat!

#29
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009
nu cred ca cineva care deja a iesit in europa si s-a invatat cu o stare de normalitate s-ar pute gandi sa se mai intoarca in romania unde sa fie jecmanit de mafia de la conducere,si sa nu-mi zica mie careva ca traieste normal in romania  dar nu fura sau are afaceri necurate...un om cinstit cu un salariu cinstit isi taraie zilele ,de cate ori m-am intors in tara cu gandul sa raman si sa fac acolo ceva am fost furat de administratiii...si atunci ..ce ne asteapta acolo???  sfatul meu incercati sa trimite-ti cat mai putini bani in tara si sa cheltuiti cat mai putin,pt ca pe fiecare euro cheltiut bagati in buzunarul mafiei 20 centi cel putin,deci 20%bani care nu se vor folosi pt drumuri pensii educatie sanatate...bani care se folosesc doar pentru ingrosarea conturilor celor care au pus monopol pe romania

#30
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Containere de "carne" si ploaie de flegme catre cei care ne conduc, dar cred ca ii cam meritam! Nu uitati bucuria unora si pasivitatea majoritatii de acum cateva luni cand s-a auzit ca guvernul nostru ia credit de la FMI 20 miliarde de euro!  :thumbdown: Acum trebuie sa ii dam inapoi plus dobanda, daca nu, oricum au ce lua!

Edited by dan84, 15 May 2010 - 16:52.


#31
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

View Postdan84, on 15th May 2010, 16:47, said:

Containere de "carne" si ploaie de flegme catre cei care ne conduc, dar cred ca ii cam meritam! Nu uitati bucuria unora si pasivitatea majoritatii de acum cateva luni cand s-a auzit ca guvernul nostru ia credit de la FMI 20 miliarde de euro!  :thumbdown: Acum trebuie sa ii dam inapoi plus dobanda, daca nu, oricum au ce lua!
Daaaaa  corect si eu merg o statie!

#32
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

Quote

In Ro nu exista forma de invatamant superior fie el de stat sau privat!
exagerezi clar...

injuraturi la adresa celor care conduc am citit/auzit atatea...si toate la fel de constructive ca si cele de aici
poate sunt si astea remunerate...
sper ca nu asteapta cineva sa-i cada binele in cap

LE: da' mai stii ?

Edited by scaiba, 15 May 2010 - 17:35.


#33
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdan84, on 15th May 2010, 17:47, said:

:thumbdown: Acum trebuie sa ii dam inapoi plus dobanda, daca nu, oricum au ce lua!

Ce ar mai putea sa ne ia?

#34
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Pai deja au cam cerut: reactoarele 3 si 4 de la Cernavoda, muntele de aur de la Rosia se pregatesc sa inceapa exploatarea, ar mai fi de cerut delta, terenurile agricole din Baragan care sunt cele mai fertile din Europa, paduri, au ce sa ia stai linistit!

#35
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdan84, on 15th May 2010, 19:48, said:

Pai deja au cam cerut: reactoarele 3 si 4 de la Cernavoda, muntele de aur de la Rosia se pregatesc sa inceapa exploatarea, ar mai fi de cerut delta, terenurile agricole din Baragan care sunt cele mai fertile din Europa, paduri, au ce sa ia stai linistit!


Terenurile cele mai fertile din europa??Baragan?

#36
ronicatalin

ronicatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.05.2010

View Postdan84, on 15th May 2010, 16:47, said:

Containere de "carne" si ploaie de flegme catre cei care ne conduc, dar cred ca ii cam meritam! Nu uitati bucuria unora si pasivitatea majoritatii de acum cateva luni cand s-a auzit ca guvernul nostru ia credit de la FMI 20 miliarde de euro!  :thumbdown: Acum trebuie sa ii dam inapoi plus dobanda, daca nu, oricum au ce lua!
scuzatima dar cu banii astia guvernul trebuia sa faca ceva productiv ca sa poata acoperi ratele+dobanda aferenta, nu bataia de joc actuala. sau cheltuit si se mai cheltuie miliarde pe o autostrada inecsistenta iar rambursarea creditului se face din banul amaratului de pensionar si al profesorului,..... ce vina au ei ca un guvern nu este capabil sa gestioneze un buget???? sau NU VREA SA GESTIONEZE CORECT. Nu inteleg de ce trebuie sa sufere populatia? In cei 4 ani de guvernare fiecare se gandeste cum sa isi asigure viitorul (NU CEL NATIONAL, CEL PERSONAL) si tot asa se va face si in viitorul mandat, si uite cum iti dispare dorinta de revenire acasa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate