Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

mai merita sa te intorci acasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#109
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006

View Postbeastie, on 24th April 2012, 16:45, said:

ce-ar fi daca parintii tai, care te-au nascut sa zicem in Anina, ti-ar reprosa cand ai ajuns la maturitate faptul ca nu te muti la ei inapoi in oras - de preferat chiar in aceeasi casa - in loc sa traiesti cu familia ta si prietenii in Bucuresti, Constanta sau Londra?
uite ca mama mea, saraca, face asta, de multe ori imi reproseaza ca am plecat in strainatati si am lasat-o singura la batranete si mie nu mi se pare nimic iesit din comun in asta

#110
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012

View Postronicatalin, on 14th May 2010, 23:12, said:

cati dintre voi v-ati pus intrebarea asta si cati ati luat deja o decizie? eu de ceva timp ma gandesc la treaba asta si in proportie de 70% sunt hotarat sa raman unde sunt (italia), proportia creste in fiecare zi.am ajuns la concluzia ca in romania viitorul iti este spulberat de minciuna, hotie etc. cu alte cuvinte romania ma dezgusta.

nu merita

#111
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdan210, on 28th April 2012, 21:48, said:

am lasat-o singura la batranete
De ce nu ai luat-o la tine?
Stiu cateva cazuri in care tinerii si-au luat parintii in strainatate si miscarea a fost excelenta: respectivii au conditii foarte bune, isi permit acum sa se distreze, sa se odihneasca, sa manance si sa bea orice le pofteste inima etc etc In Romania ce faceau? Stateau si se coceau de caldura in vreun apartament ceausist sau se chinuiau in vreo cosmelie la tara, cu buda-n fundul curtii?

#112
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostKarhu, on 25th June 2012, 16:40, said:

Stateau si se coceau de caldura in vreun apartament ceausist sau se chinuiau in vreo cosmelie la tara, cu buda-n fundul curtii?

Cunosc destule cazuri de svabi ce au refuzat sa plece din Romania inclusiv dupa '89 pentru ca se simteau "acasa", cu toate ca regimul comunist i-a distrus fizic si psihic, iar la nemti aveau pensie asigurata si diverse rude, si romani verzi ( nu mixtum compositum ca in vestul tarii ) ce compara plecarea din Romania cu evadarea dintr-o inchisoare. Care sunt oare cei mai morali ?

Asta imi aminteste si de bancul "Ce ii spune un oltean destept unui neamt prost - Salutari din Munchen ". Ma distreaza si azi cazul unui oltean ( varsta a treia ) ce se casatorise cu o nemtoaica si plecase cu "reintregirea familiei" sa ia pensie acolo, si care zicea ca e mult mai bine la Craiova decat in Koln cu toate ca - surpriza - statea in ultima localitate :)

De fapt si azi am vecini ce suspina dupa comunism in timp ce se distreaza prin mall asa ca ce ma mai mir ...

Edited by AMDG, 31 July 2012 - 14:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate