Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#6445
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
La piata le vad ca cele mai multe(din import) vin in cutii de carton si cele romanesti in ladite de plastic. Probabil cele din lemn sunt mai scumpe

#6446
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View PostXenon2006, on 07 mai 2015 - 17:49, said:

am si eu o intrebare: unde as putea gasi ladite de lemn pt transport tomate? multumesc!


ladite de lemn pt.fructe (lemn destul de subtirel), gasesti gratis la kaufland intr-un cos special pt.ladite aflat pe langa casele de marcat. gasesti si cutii de carton si ladite de plastic. smecheria este sa te duci dimineata la deschidere sau seara la inchidere.

#6447
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
multumesc frumos!dar daca ar fi sa cumpar?

Edited by Xenon2006, 07 May 2015 - 18:15.


#6448
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
In primele 3 poze se vad fetele mele...kivelutele. Le-am scos la bronzat din solar pe latura vestica. Azi au stat afara toata ziua desi innourat au prins o ora, doua si putin soare. Le las si la noapte acolo ca sunt invatate cu aerul rece. De 2 saptamani le tin jos in usa solarului si le este mai bine vad. Daca si maine vremea e la fel nu mai pupa fetele loc la solar. Si chiar daca e soare nu vad mai mult de 3-4 ore pe zi.
Toate au primit deja un tratament preventiv cu Dithane.

Floarea este de la Alvaro F1 din solar. Acum intrebarea desi pare copilareasca pentru unii mai experimentati. E bine sau nu sa palisam Alvaro pe 2 brate? Sau o conducem sus ca si pe celelalte pe un singur brat.

Attached Files



#6449
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Ce face GB-ul din meserias.Sa stie toata lumea ca esti din Tulcea.Sa ai multe rasaduri sanatoase si recolta bogata,iti doresc.

Nene Iorgule,mata ai stiut ce peturi am folosit?Studio-one,da.Profesionist.

Edited by girus, 07 May 2015 - 19:17.


#6450
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007

View PostStudioOne, on 07 mai 2015 - 18:51, said:

Floarea este de la Alvaro F1 din solar. Acum intrebarea desi pare copilareasca pentru unii mai experimentati. E bine sau nu sa palisam Alvaro pe 2 brate? Sau o conducem sus ca si pe celelalte pe un singur brat.

E o intrebare buna. Daca aplicam tehnica conducerii pe 2 brate, trebuie sa o fertilizam si sa-i asiguram spatiul necesar, putand considera ca avem 2 plante in loc de una.

In concluzie: hrana si irigare duble cantitativ + spatiu de 2 ori mai mare ca la o tomata condusa pe un singur brat, asta daca vrem sa obtinem rezultate. De accea trebuie putina organizare in modul de conducere si hranire.

Edited by jumborom, 07 May 2015 - 20:06.


#6451
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Multumesc de raspunsul scurt si la obiect. Am inteles ce trebuie facut. Il vom palisa si pe el ca si pe ceilalti din solar pe un singur rand, dar voi lasa si cateva fire(3/4) pe care le voi palisa pe 2 brate experimental cum palisam uneori ardeiul. In solar am plantat deja 200 de fire cu distanta intre plante de 30 de cm, deci nu e cazul pentru aglomerare. Apa nu e chiar o problema, in schimb d.p.d.v. al hranirii pamantul a fost imbunatatit in iarna cu mult gainat vechi de cotcodac si prin martie maruntit si incorporat in sol. Altceva nu a primit solarelul nimic. Nu facem in el decat pentru uz familiar si nu am urmarit cresteri mari de productie. Doar gustul conteaza.

#6452
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Cat mai muti cu acesta conceptie si cu sfaturi.E greu sa cresti fara "nurienti sintetici".Si aceasta este tendinta.Si eu vad castiguri considerabile la cresterea in conditii cat mai aproape de mediul natural.Preturi mai mari la aceeasi munca.Si protejarea mediului de cultura,care va produce mereu.Este o tendinta de "clienti abonati la cos saptamanal".Pe baza de abonament.Produse apropiate de cele naturale.Cat mai apropiate.

#6453
hortifun2

hortifun2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.03.2015

View PostXenon2006, on 07 mai 2015 - 18:14, said:

multumesc frumos!dar daca ar fi sa cumpar?

Silva Forest S.R.L.
Facaeni, Ialomita, Romania
tel: 0040 723 416 146
fax: 0040 243 313 351
e-mail: [email protected]

Preturile sint OK.

#6454
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
determinatele mele (cateva fire de Unibac), semanate pe 1 Mai pentru experimente de balcon, au rasarit in proportie de peste 75% Posted Image

Attached Files



#6455
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,575
  • Înscris: 27.01.2012
Jumbo, era vorba de conducere in camp nu in solar...conditii diferite...reguli diferite!
N-as conduce o tomata in camp pe un singur brat...pierdere de timp si de...recolta!

#6456
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postgirus, on 07 mai 2015 - 19:15, said:

Nene Iorgule,mata ai stiut ce peturi am folosit?Studio-one,da.Profesionist.

Am vazut ,,peturile''. in urma postarii tale, am aflat si ce dimensiuni au anumite ambalaje din plastic. Am postat constatarile si masuratorile respective.
Cred ca nu prea multi colegi, stiau dimensiunile acestora.Dar, cum suntem pe forum pentru informare corecta, cred ca am procedat normal in concluziile mele.
Avem un cantautor. Nu stiu care este numele lui.  Are o melodie, sau cantec, in care face urmatoarea afirmatie; Nu conteaza cat de lung am parul, ci conteza cat si cum  gandesc...

#6457
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Gurule Alvaro este in solar. Despre ele vorbeam in postul anterior. Afara in curte alta poate fi problema cu siguranta. Afara inca nu stiu cum o sa le pun. Ori le pun mai dese si le conduc pe un fir ca in solar sau le pun mai rar si le conduc pe 2 brate.
Gurule sfatuieste-ma in privinta schemei de plantare pe un rand simplu cu alei de 130 sau dublu cu alei de 95 luand in calcul ca aleile sunt trasate, bilonii sunt ridicati.

Eu am pus un rand simplu (vorbesc de curte) din 30 in 30. Am mai scris zilele trecute. Pot conduce la densitatea asta pe 2 brate avand in vedere ca pana la randul urmator tot simplu este 130 cm? Daca pun pe urmatorul rand dublu scad 30-35 din alee si raman la 95. Nu ma inghesui prea mult? Ca nu vreau jungla de anul trecut. Macar anul trecut nu am avut timp de gradina. Anul acesta vreau sa ma implic mai mult.

Aha... Nu m-am hotarat daca mai pun folie in curte. Vorba lui 1orgu. Parca la 80-90 de m2 de gradinita plivitul pare o relaxare de multe ori. Poate pun totusi la ardei dar la rosii nu. Ma mai gandesc.

#6458
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Posthortifun2, on 07 mai 2015 - 21:26, said:


Sper ca moderatorii au vazut aceasta jignire. Vor lua masuri sau unii sint protejati pe aceasta arie ?

Sunt vecini, se cunosc de mult. Se tolereaza mai mult sau mai putin in anumite imprejurari. ceva de genul ,,Doamna si vagabondul''!
Mariane, cauta sa-ti schimbi putin comportamentul fata de colegele noastre.
Toti avem o mama, o sotie, o fiica, o nora, o nepotica. sunt sigur ca ai inteles impartial tastarea mea!

#6459
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,575
  • Înscris: 27.01.2012
Studio, eu in curte nu mai pun demult decat la randuri duble...la ardei pun la randuri triple!

Edited by subway_guru, 07 May 2015 - 21:56.


#6460
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postcarprom, on 07 mai 2015 - 15:50, said:

Unde pusca  mea sunt rachetele alea, ca la mine ploua cu grindina ?  Posted Image
Si-mi rupe tomatele !


le-au dat la Valea.

stiu ca voiau sa extinda sistemul pe tot jud.Ph, pe zona Mizil-Tohani sigur l-au extins...da' la ce nebunie e la CJ acum...

LE: imi pare rau :(
ma apucasera si pe mine bataielile cand m-a sunat sotul si mi-a zis ca e o grindina in zona de vest ce n-a vazut in viata lui...am sunat un vecin sa-l intreb daca mai am ceva in gradina si mi-a zis ca au bubuit vreo 5 rachete.

Edited by anknic, 07 May 2015 - 22:13.


#6461
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
anknic multumesc pentru empatie !
Pana la urma a fost mai mare sperietura decat paguba.  Trebuie plasa de umbrire.

#6462
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cand am citit la tine despre grindina goneam spre casa pregatit sa intind plasa de umbrire peste gradina. Dupa o stropitura scurta cerul s-a limpezit asa ca am amanat pentru Sambata. Sper sa fie suficienta lumina ca sa merite umbrirea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate