Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#6409
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Se pot planta la baza vadului, in zig-zag, pt a absorbi mai bine apa si totodata se face si mai multa economie, de apa. Asa pe creasta vadului trebuie sa bagi apa la greu. Am desenat eu ceva pe acolo dar vad ca nu se observa in poza atasata.

Attached Files


Edited by virg72, 06 May 2015 - 09:28.


#6410
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Unde vreau sa plantez, terenul e un pic in panta. Deci voi putea face randurile de rosii in sensul pantei, de sus in jos ? Udarea este cu ajutorul unui furtun , prin cadere, apa fiind undeva mai sus. Insa nu stiu unde sa plantez rasadurile.... Din 3 raspunsuri, unul este pt plantare directa in sant ( a vadului dintre 2 biloane - StudioOne), altul pt plantare pe ridicatura de pamant a randului , adica pe bilon (Eugen_D), iar virg 72 opteaza pt plantarea la baza randului inaltat (a bilonului).Chiar nu stiu ce sa fac. Posted Image

Edited by sov, 06 May 2015 - 10:22.


#6411
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Eu stiu ca bilonarea se practica pentru a nu ajunge apa la tulpina,doar la radacina.Poate gresesc.In santuri se iriga,sau se pune orez.

#6412
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

 sov, on 06 mai 2015 - 10:00, said:

Unde vreau sa plantez, terenul e un pic in panta. Deci voi putea face randurile de rosii in sensul pantei, de sus in jos ? Udarea este cu ajutorul unui furtun , prin cadere, apa fiind undeva mai sus. Insa nu stiu unde sa plantez rasadurile.... Din 3 raspunsuri, unul este pt plantare directa in sant ( a vadului dintre 2 biloane - StudioOne), altul pt plantare pe ridicatura de pamant a randului , adica pe bilon (Eugen_D), iar virg 72 opteaza pt plantarea la baza randului inaltat (a bilonului).Chiar nu stiu ce sa fac.

Rândurile nu este bine să fie făcute de sus în jos, în sensul pantei. Poate va fi mai rapid la udat, dar în final aproape toată apa se va acumula la baza pantei.
Plantarea pe ridicătura de pământ a rândului se practică mai mult la culturile extratimpurii, pentru a beneficia de cele câteva grade în plus ale ridicăturii. Nu interpretați că eu pe aceasta o susțin, dar așa am găsit pozele.
Trebuie să stabiliți și cum veți proceda în continuare, pentru ca sistemul ales să nu vă incomodeze la celelalte lucrări (palisat, prășit).

Edited by Eugen_D, 06 May 2015 - 10:57.


#6413
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
asa arata rasadurile de rosii din rasadnita de la tara, in varf se formeaza floarea.

Attached Files



#6414
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Vadurile sa se faca perpendicular  pe panta, pt ca apa sa nu stea numai intr un capat.Intr-adevar la ficare prasit, vadurile trebuiesc refacute, concomitent chiar cu prasitul.Metoda pe care o vei alege iti apartine, important e sa le mearga bine plantelor.Se mai pot  face brazde ingropate, adica niste vaduri mai late, pe care se pot planta mai multe rinduri, dar nu e cazul la tine pt ca ai terenul in panta. Si toate astea pt ca plantele sa beneficieze cit mai repede de apa. Dezavantajul plantarii pe mijlocul vadului e ca dupa fiecare udat, mai ales la ardei, pina ce vor mai creste, trebuie prasit. La plantarea pe creasta vadului, trebuie udat destul de mult, pt ca pamintul sa traga apa sa ajunga si la radacina plantei.Eu ti-am dat o solutie intermediara, nici nu bagi apa asa de multa  si nici nu trebuie neaparat sa prasesti dupa fiecare udat.

#6415
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Vreau sa dau azi Ortiva pe tomate, dar iar imi prind urechile cu preparatul . Zice 0,075 % ....cat inseamna asta / litru de apa ?  Mai putin de un mililitru ?

Daca zic bine, la 5 l apa ar trebui sa pun cam  4 ml ortiva ?

#6416
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
0,075 ml la 100 ml
0,75 ml la 1000ml, adica 1l
7,5 ml la 10 l
3,75 ml la 5 l

#6417
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
E simplu.
0,075% per litru x 5 litri=0,375 Adica o seringa din aia pentru insulina. Are gradatii. Tragi cu ea 0,4.
Daca gresesc sa ma corectati, colegilor!

Corect anknic!
Banuiam eu ca gresesc!

Edited by 1orgu, 06 May 2015 - 11:56.


#6418
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu am facut tabel cu cantitatea de fungicide/insecticide/acaricide pe care le foloseste tata per 50l (cat stropeste via o data), am plastifiat tabelul si l-am batut in cuie pe garaj langa etajera cu substante.

#6419
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012

 Achimitom04, on 06 mai 2015 - 11:43, said:

Vreau sa dau azi Ortiva pe tomate, dar iar imi prind urechile cu preparatul . Zice 0,075 % ....cat inseamna asta / litru de apa ?  Mai putin de un mililitru ?

Daca zic bine, la 5 l apa ar trebui sa pun cam  4 ml ortiva ?
Cine ti-a zis sa dai cu ortiva acum, pai daca dai acum cu asta, mai tirziu cu ce mai dai?
Lasa-le un moment de respiro acelor tomate, nu le mai imbuiba cu toate fungicidele, sint prea tinere pt fel si fel de substante.In primul rind sint hibrizi originali, sint in solar, deci protejate, concentreaza-te mai mult pe un plan de fertilizare, si asta daca bauiesti ca pamintul nu le asigura la ora asta cam ce le trebuie pt o dezvoltare normala si dupa aia te gindesti la fungicide.
Daca sint hranite cum trebuie, udate si aerisite, bolile cam greu le va atinge.Adica zic toate astea sa nu dai in extrema cealalta.Deci cauta informatii despre o fertilizare corespunzatoare, iar fungicidele si ierbicidele, in solar, le dai la nevoie.Iar dupa cum se vad in poze arita destul de bine, startul pierzindu-l doar la stimulat.Dar asta nu-i bai mare, ma repet, hranite corespunzator le vor ajunge din urma pe celelalte stimulate mai de mult.
@girus,erbicidele totale omoara tot, daca il dai pe partile verzi ale plantei, frunze.
Cauta informatii despre acestea si te lamuresti.

Edited by virg72, 06 May 2015 - 12:21.


#6420
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Virg frate, stii ca am avut probleme cu ele, alternarioza sau ce naiba.  Si-au revenit si sunt ok dar am urmat un program de stropire cu fungicide la 14 zile. Le-am alternat.

Acum au aproape 20 zile de cand nu le-am dat .  Serrifu mi-a zis ca el da ortiva odata la 14 zile.

Mai am in plan Switch pentru putregaiul cenusiu, dar inca nu stiu cand trebuie dat.

As da ortiva pentru ca e preventiv, asa si scrie in prospectul lui, are efect curativ redus   . Asta vreau si eu....sa previn.

Plan de fertilizare am( ma tin de el), doar cu cana am dat, maine iau un dozator ingrasaminte venturi, azi intind picurarea si folia de mulcire daca apuc.

Am dat alaltaieri si pe flori pentru polenizare . Am dat doar pe cele inflorite , multe sunt cu "boboc de gogo" micut, micut.

Edited by Achimitom04, 06 May 2015 - 12:43.


#6421
mapost

mapost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 11.06.2002

 virg72, on 06 mai 2015 - 11:26, said:

Vadurile sa se faca perpendicular  pe panta, pt ca apa sa nu stea numai intr un capat.Intr-adevar la ficare prasit, vadurile trebuiesc refacute, concomitent chiar cu prasitul.Metoda pe care o vei alege iti apartine, important e sa le mearga bine plantelor.Se mai pot  face brazde ingropate, adica niste vaduri mai late, pe care se pot planta mai multe rinduri, dar nu e cazul la tine pt ca ai terenul in panta. Si toate astea pt ca plantele sa beneficieze cit mai repede de apa. Dezavantajul plantarii pe mijlocul vadului e ca dupa fiecare udat, mai ales la ardei, pina ce vor mai creste, trebuie prasit. La plantarea pe creasta vadului, trebuie udat destul de mult, pt ca pamintul sa traga apa sa ajunga si la radacina plantei.Eu ti-am dat o solutie intermediara, nici nu bagi apa asa de multa  si nici nu trebuie neaparat sa prasesti dupa fiecare udat.

Foarte bine spus.
În practică se zice terasare; în funcție de lațimea terasei pe ea se pot planta un rând sau mai multe; cele 2 capete ale terasei se vor afla la aceeași altitudine -adică dreapta imaginară care le unește să fie în plan orizontal care să conțină suprafața terasei. Dacă panta este abruptă atunci se impune ca 'talozul'(peretele terasei) să fie consolidat cu plante perene cu rădăcini adânci. Așa am văzut o podgorie pe niște versanți de 600  dar și un documentar cu chinezi sau vietnamezi care cultivau orez pe un versant (tot pe la 600 ) stâncos pe care sapaseră niște terase adânci (gen copaie) în care aduseseră sol fertil iar apa dintr-un izvor aflat la înălțime cobora din terasă în terasă.

#6422
pation

pation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 16.01.2015
buna seara
ce parere aveti ?
la 0 zi dupa repicare.

Attached Files


Edited by pation, 06 May 2015 - 19:07.


#6423
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@girus, @chiperr & company, avem topic pentru omorat buruieni, bata-l cucu, da' voi cred ca v-ati inteles sa imi dati mie de lucru la ceasurile de seara, ca parca nu mi-a ajuns cat m-am luptat si eu cu balariile pe ziua de azi. V-am mutat posturile la balarii, unde le e locul

#6424
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Multumesc.Sunt la inceput.Pana invat toate topicurile,cred ca ne intelegi.Data viitoare nu mai fac.Promit.Dar sa pun o poza cu frunze de tomate afectate de "ceva" se poate?Nu stiu ce ar putea fi.Daca nu aici,pe care topic?Este vreunul cu bolile tomatelor?Multumesc de intelegere.

Edited by girus, 06 May 2015 - 21:07.


#6425
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Girus, aici e locul.
Te rog eu, vecinul tau, toata lumea stie ca ai FOST incepator, acum cateva luni. Esti profesionist de acum!

#6426
adelutza24

adelutza24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.01.2015
Si eu am roșioare...astea au mai rămas pt pozat,restul sunt deja in gradina.cele care sunt deja afara ar trebui stropite cu ceva preventiv?De când au fost semănate au primit o data previcur si după acea ceva cropmax
Attached File  uploadfromtaptalk1430939488437.jpg   83.03K   34 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate