Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...
 EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 

credit ipotecar?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bakunin99

bakunin99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.03.2004
Vreau sa-mi iau casa  :D
Situatia mea ar fi : am o firma care o folosesc in principal pentru a incasa bani ca freelancer, si sunt angajat la ea, cu salariul minim pe economie :).
Problema e ca eu castig mult mai multi bani la negru decat ii rulez prin firma, asa ca, ma gandeam, pentru a-mi lua o casa cu credit ipotecar, sa-mi trec pentru cateva luni salariu in alb, sa zicem 1000, 1000 si ceva de euro, cat cred eu ca am nevoie, si dupa ce iau un credit sa ma reantorc la salariu minim pe economie.
Ce ziceti 1) as avea probleme la banca, adica sa li se para ciudat ca mi-a crescut brusc salariu de la 3 mil la 35mil?
2) Cam cu cate luni inainte sa fac asta (avand in vedere ca operatiunea costa destul de nasol, in taxe si impozite)

Ce parere aveti?

Edited by bakunin99, 04 July 2005 - 20:33.


#2
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
parca era de 3 sau 6 luni. dar sa stii ca nu e necesar la toate bancile. unele accepta la venituri si actiunile la o firma profitabila.

#3
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

bakunin99, on Jul 4 2005, 20:29, said:

Vreau sa-mi iau casa  :D
Situatia mea ar fi : am o firma care o folosesc in principal pentru a incasa bani ca freelancer, si sunt angajat la ea, cu salariul minim pe economie :).
Problema e ca eu castig mult mai multi bani la negru decat ii rulez prin firma, asa ca, ma gandeam, pentru a-mi lua o casa cu credit ipotecar, sa-mi trec pentru cateva luni salariu in alb, sa zicem 1000, 1000 si ceva de euro, cat cred eu ca am nevoie, si dupa ce iau un credit sa ma reantorc la salariu minim pe economie.
Ce ziceti 1) as avea probleme la banca, adica sa li se para ciudat ca mi-a crescut brusc salariu de la 3 mil la 35mil?
2) Cam cu cate luni inainte sa fac asta (avand in vedere ca operatiunea costa destul de nasol, in taxe si impozite)

Ce parere aveti?

<{POST_SNAPBACK}>


Nici nu imi vine sa cred cum poate bubui mintea romanilor...  :roflmaofast: Un strain din lumea civizilata nu s-ar gandi la asta niciodata. Dar desigur ca insusi statul si saracia ne face sa gandim asa, genial, trebuie recunoscut.

Nu cred ca vei avea nici un fel de probleme daca banii rulati nu trec printr-un cont Raiffeisen, altfel mi s-ar parea logic sa ridice unele semne de intrebare.

#4
bakunin99

bakunin99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.03.2004
De fapt vrei sa zici daca firma mea nu are cont la aceeasi banca unde vreau sa-mi iau credit ca persoana fizica :). Eh, asta ma gandeam si eu, ca or verifica si ei (desi sunt convins ca nu ar face asta daca m-as duce la alta sucursala) daca e chiar la aceeasi banca. Cu atat mai mult cu cat fetele alea de la sucursala unde operez eu ma cunosc :), si ar fi un pic ciudata faza  :notangel:

#5
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
Din cate stiu, nu e precizata NICIUNDE perioada pe care trebuie sa ai trecut in cartea de munca un anume salariu pt a fi "bun" de creditare. Valoarea maxima a creditului in functie de salariu, insa da. Este la dispozitia lor sa-ti acorde sau nu creditul orientandu-se dupa actele pe care le prezinti.
Avand suma in cartea de munca, constant timp de 6 luni, in mod normal, iei credit de oriunde, dar majoritatea cer 3 luni. Insa cum am spus nu e norma impusa de BNR.
Pe de alta parte tre` sa tii cont ca daca esti zugrav in cartea de munca si ai salariul minim, o crestere brusca a salariului de 20x fara o promovare, o schimbare a locului de munca, etc, sigur va ridica suspiciuni!

Spor

#6
bakunin99

bakunin99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.03.2004
Pai sunt programator ... deci nu e ciudat salariu. M-am gandit sa le zic ca in primele x luni mi-au dat banii la negru ... ca toata lumea stie cum se face si pe urma, la insistentele mele mi i-au trecut in cartea de munca :). Pare aproape credibil  :notangel:

#7
kabul

kabul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2005
Nu vreau sa te descurajez caci foarte multi fac asta...dar bancile au devenit suspicioase ca sa zicem asa...o sa vezi cum se vor uita daca ai o asemenea diferenta de mare...si mai mult decat atat desi majoritatea zic ca ia in calcul salariul pe ultimele 3 luni (deci ar fi suficienta o marire doar pt 3 luni) pot sa o mareasca la 6 luni dupa bunul lor plac...cel putin eu asa am patit la BCR...(tot asa salariul era un pic nu foarte mult marit dar imediat le-a sarit in ochi si mi-au servit pastila ca cica alea 3 luni sunt pt firme de stat ca stiu ei cum fac patronii, bla bla si deci pt mine e mai special si anume pt 6 luni...daca e posibil asa ceva!!!!!!!! :cursing: ). In concluzie sunt niste dobitoci din punctul meu de vedere. Eu zic ca mai intai sa te duci in recunoastere sa stai de vorba cu oameni "competenti" de la mai multe bani si sa zici 'ete domne eu a o crestere de salariu pt ultimele 3 luni etc...' sa vezi ce zic excat ca sa nu te trezesti ca o faci de poamana.
Multa bafta!

#8
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

bakunin99, on Jul 5 2005, 07:58, said:

Pai sunt programator ... deci nu e ciudat salariu. M-am gandit sa le zic ca in primele x luni mi-au dat banii la negru ... ca toata lumea stie cum se face si pe urma, la insistentele mele mi i-au trecut in cartea de munca :). Pare aproape credibil  :notangel:

<{POST_SNAPBACK}>

poti sa le zici tu ce vrei.....nu are importanta...actele vorbesc. Va trebui sa discuti prieteneste cu cineva care iti va face prescoringul.

#9
bakunin99

bakunin99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.03.2004
Ok, o sa vad. Poate o sa o fac in 2 trepte, sa para mai natural. Dar asta ma gandeam si eu, mai bine mai intai iau bancile la rand sa vad care fac sau nu figuri. Nu imi inchipuiam ca sunt primul care face asta,  :D ,  ca presupun ca nu e mare lucru sa iti treaca prin cap.

#10
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

bakunin99, on Jul 6 2005, 11:04, said:

Ok, o sa vad. Poate o sa o fac in 2 trepte, sa para mai natural. Dar asta ma gandeam si eu, mai bine mai intai iau bancile la rand sa vad care fac sau nu figuri. Nu imi inchipuiam ca sunt primul care face asta,  :D ,  ca presupun ca nu e mare lucru sa iti treaca prin cap.

<{POST_SNAPBACK}>

nu, nu esti primul, se poate face, dar trebuie sa-ti mentii salariul timp de 3 luni. ca sa dea bine incearca si o functie gen Director General. Toate astea iti aduc puncte la calcul.

#11
bakunin99

bakunin99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.03.2004
Ideea cu Director General e buna :)). Merci de sugestie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate