Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

Intrebari si raspunsuri pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
3853 replies to this topic

#109
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
:huh:
cine ma poate indrepta si pe mine catre un link (sau mai multe) din care sa ma lamuresc si eu ce inseamna fiecare detaliu de la denumirea obiectiveleor... de exCanon EF 18-55mm / f 3.5-5.6
ca deocamdata cand citesc aceste "coduri" nu-mi spun nimic... e o limba straina
10x

#110
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
De fapt e Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6

Asta inseamna ca obiectivul se potriveste la Canon 300D, 20D si 350D, fiind EF-S. Daca era EF, s-ar fi potrivit la toate modelele Canon recente (EOS daca nu ma insel) cu montura EF, inclusiv digitalele enumerate mai sus.

18-55 inseamna focala minima, respectiv maxima.

f/3.5-5.6 reprezinta deschiderea maxima a diafragmei la 18mm respectiv 55mm, sau luminozitatea maxima daca vrei. Adica la 18mm, diafragma maxima este f/3.5 iar la 55 mm este f/5.6.

Un obiectiv este in general cu atat mai bun cu cat valoarea maxima a diafragmei este exprimata printr-un numar mai mic. De ex. 70-200 f/2.8 are aceeasi deschidere constant la toate focalele intre 70 si 200 si este un obiectiv mai luminos si implicit mai bun decat 70-200 f/4 care este mai putin luminos.

De asemenea, la zoom-uri e preferabil sa nimeresti ceva care are diafragma constanta la toate focalele.

Edited by Necronomikon, 31 July 2005 - 20:48.


#111
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
pe scurt daca gasesti un 10-400 mm f/1.0 nu ezita sa-l cumperi :D

#112
Nemesis

Nemesis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.04.2004

ccezar2004, on Jul 31 2005, 19:00, said:

:huh:
cine ma poate indrepta si pe mine catre un link (sau mai multe) din care sa ma lamuresc si eu ce inseamna fiecare detaliu de la denumirea obiectiveleor... de exCanon EF 18-55mm / f 3.5-5.6
ca deocamdata cand citesc aceste "coduri" nu-mi spun nimic... e o limba straina
10x

<{POST_SNAPBACK}>

http://en.wikipedia....iki/Camera_lens
Citeste articolul de-acolo, cuvintele cheie sunt linkuri catre articole separate care le explica. Ai acolo cam tot ce trebuie sa stii, distanta focala, diafragma, etc. Nu uita sa citesti la f-number ca sa-ntelegi cum se masoara deschiderea diafragmei (adica de unde vine f/2.8 de exemplu).
Citeste tot daca ai timp :)

PS: aperture = diafragma ;)

#113
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
10x guys... deja incep sa ma "luminez"....  :D

#114
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ok, sa continui cu "intrebarile": cine a folosit obiective vivitar e rugat sa isi exprime parerile :)

Si inca ceva... Mai off-topic. Photoraidul ala de la dor de duca pe la bisericile din Transilvania arata foarte fain pe calculator... mi'a placut mult; dar le'am vazut printurile... arata cam rau. Si mai si scrie mare langa titlu la multe dintre ele "printed on a hp nu-mai-stiu-de-care with original supplies".  Nu puteau sa scoata cumva mai bine fotografiile? :notangel:

Edited by AlexIP, 02 August 2005 - 01:36.


#115
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
daca faci foto in RAW mai au vreun efect Parametrii aparatului (sharpness, tone, contrast, etc)? dar white balance?

am vazut ca se pot seta toate ulterior din PC nu stiu insa daca au vreun efect in momentul in care faci fotografia

#116
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004

arunescu, on Aug 2 2005, 21:49, said:

daca faci foto in RAW mai au vreun efect Parametrii aparatului (sharpness, tone, contrast, etc)? dar white balance?

am vazut ca se pot seta toate ulterior din PC nu stiu insa daca au vreun efect in momentul in care faci fotografia

<{POST_SNAPBACK}>


Prin definitie asupra fisierului RAW nu actioneaza nici una din prelucrarile camerelor digitale. Se encodeaza informatiile EXIF in un JPEG care se include in fisierul RAW. Acesta are o dimensiune mai mica decat fisierul original RAW. Acest JPEG este prelucrat conform setarilor parametriilor aparatului. De asemenea mai este inclusa si informatie relativ la temperatura de culoare/alinierea la alb.

Pe scurt, RAW contine ce vede senzorul plus ceva informatii ajutatoare, plus un fisier deja prelucrat conform parametrilor. Dar asupra datelor originale NU se actioneaza in nici un fel.

#117
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
de obicei care e raportul cel mai bun intre calitate/dimensiune/marime fisier pentru un jpeg ce va fi afisat pe web?

in PS setarea calitatii la 8 e ok?

apoi 800x600 sau 640x480?

#118
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Nu e o reteta. Depinde de ce e in imagine. Sunt imagini unde poti mari compresia fara ca sa apara o evidenta alterare a calitatii si sunt imagini cu detalii multe si mici unde orice modificare se cunoaste.

#119
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
@arunescu: daca ai schite, desene, texte incearca si gif in 256 culori, cu paleta adaptiva

#120
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004
in ignoranta mea de superincepator, am descoperit abia astazi lucrarile lui radu suciu, care m-au lasat fara cuvinte. exista vreun site unde pot vedea mai multe fotografii ale lui?

#121
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
http://www.badorgood...hoto.php?id=262

#122
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004

mr.fred, on Aug 3 2005, 16:03, said:


da, sorry, am uitat sa specific ca acolo am vazut. dar ma mira ca la o cautare pe google (e adevarat, intr-un timp f scurt) nu am mai gasit alte informatii... ma asteptam sa vad si alte galerii online sau un site, ceva...
oricum, dupa ce vad astfel de fotografii, chiar imi vine sa ma bag intr-un colt si sa ma fac mic-mic... :)

#123
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
...

Edited by noname, 03 August 2005 - 16:28.


#124
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Buna dimineata noname...

:lol:

#125
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
:cursing:
vreau un trepied.... bun si ieftin... DUUUHHH
m-am saturat ... :confuzzled:

#126
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004
am gasit un site interesant pt incepatori...

http://www.basic-dig...photography.com

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate