Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Diferentele intre religia Judaica la Crestinism.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
126 replies to this topic

#55
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 cristip71, on 18th October 2010, 19:44, said:

bun raspuns si la obiect ....ca sa spun , mai lamurit  ,foarte inteligibil . Cu cuvintele astea ai daramat dogma Sfintei Treimi.( cat pricepi   atata spui )
e o lectie pt. incepatori.


 cristip71, on 14th October 2010, 19:26, said:

de unde stii tu ce ne invata preotii nostri ? Vii cumva la Biserica in fiecare Duminica ?
vin simbata.

 cristip71, on 12th October 2010, 22:36, said:

idolul este o reprezentare a ceea ce nu exista , este o inchipuire a omului , pe cand in icoane se reprezinta persoane care exista
Petru crestini idolul este o reprezentare a ceea ce nu exista. Idolatrii cred altfel si se adreseaza crestinilor cu:
idolii nostri sunt ma mari ca ai vostri.

Edited by Ben_Gal_1, 19 October 2010 - 04:21.


#56
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 cristip71, on 18th October 2010, 18:24, said:

Deci atunci cand Dumnezeu zice : " sa facem " sigur se refera la alte Persoane egale Lui , adica are loc Sfatul Sfintei Treimi .
  Apropo , daca nu ma insel Elohim inseamna Dumnezei , nu Dumnezeu . Sa ne invete perpetuum.

Cand ma plimb ca turist in Romania,mi se adreseaza lumea si mie cu "dumneavoastra" si eu sunt singur....

Nu cunosc exact textul original asa ca nu ma pot referii la ce nu cunosc exact cum nu pot si nu trebuie ca eu evreul sa explic ce scriu crestinii in cartile lor sau traduse de ei. Ti-am propus sa inveti ebraica cum fac zeci de preoti,calugari , calugarite si teologi crestini la o catedra speciala pentru ei la Universitatea din Ierusalim unde invata ebraica si studiaza textul original al VT .

#57
cristip71

cristip71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 01.01.2009

 perpetumobile, on 13th October 2010, 08:26, said:

Daca ai stia ebraica si ai fii citit cele zece porunci in textul original, ai fii observat ca "Batranul" a cerut limpede sa nu-ti faci poze si statui. Nu numai asta ci in prima porunca a declarat raspicat si fara drept de apel ca numai El este Dumnezeu si sa nu indraznesti sa ai pe altii ca El este tare gelos....Asa ca ce ai scris si probabil ce crezi tu are valoarea cojii cepei. Chestia este simpla: sau crezi in El si implinesti ordinele Lui sau i-ti faci de cap.


DUMNEZEU A DAT ACEASTA PORUNCA NUMAI PENTRU EVREI , PENTRU CA ERAU IUBITORI DE A SE INCHINA LA IDOLI .
Crestinii nu au avut astfel de porunca din partea Domnului .

 perpetumobile, on 19th October 2010, 15:59, said:

Cand ma plimb ca turist in Romania,mi se adreseaza lumea si mie cu "dumneavoastra" si eu sunt singur....



Irelevant...
Dumneavoastra este o prescurtare de la" domnia voastra" si sunt doua cuvinte care se refera la o singura persoana . Daca vrei sa le folosesti la plural spui " domniile VOASTRE "

Edited by cristip71, 19 October 2010 - 19:36.


#58
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 cristip71, on 19th October 2010, 19:34, said:

DUMNEZEU A DAT ACEASTA PORUNCA NUMAI PENTRU EVREI , PENTRU CA ERAU IUBITORI DE A SE INCHINA LA IDOLI .
Crestinii nu au avut astfel de porunca din partea Domnului .
si de aia inca mai fac idoli si icoane.

#59
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 Ben_Gal_1, on 20th October 2010, 01:28, said:

si de aia inca mai fac idoli si icoane.

Ben Gal,cand ti-e greu si nu mai poti,cand te enerveaza alde X,Y care ...etc....etc...
adu-ti aminte de gluma asta

Un evreu intr-o cafenea Starbucks in US citea un ziar arabesc.
Intra un prieten care, vazand straniul fenomen, se supara si-i spune:
'Moshe, ti-ai pierdut mintile? De ce citesti un ziar arabesc?"
Moshe raspunse:
"Citeam ziarele evreiesti si cand colo? Evrei persecutati, Israelul atacat, evrei disparuti prin asimilare si casatorii interrasiale, evrei traind in saracie. Asa incat am trecut la citirea ziarelor arabesti. Si ce-am gasit? Evreii detin toate bancile, evreii controleaza mass-media, evreii sunt toti bogati si puternici, evreii conduc lumea.
Stirile sunt mult mai bune!"

#60
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 cristip71, on 19th October 2010, 19:34, said:

DUMNEZEU A DAT ACEASTA PORUNCA NUMAI PENTRU EVREI , PENTRU CA ERAU IUBITORI DE A SE INCHINA LA IDOLI .
Crestinii nu au avut astfel de porunca din partea Domnului .





Irelevant...
Dumneavoastra este o prescurtare de la" domnia voastra" si sunt doua cuvinte care se refera la o singura persoana . Daca vrei sa le folosesti la plural spui " domniile VOASTRE "

Cand Dumnezeu a dat porunca la evrei de a nu se inchina la idoli si icoane "crestinii" inca nu au fost inventati. Majoritatea lor se rugau la o droaie de idoli si o alta parte traiau pe copaci si in timpul liber cautau purici. Asa ca ai dreptate. Cum se putea referi Dumnezeu la crestini atuncia? Asta si ce pretinde Judaismul,Dumnezeu si-a ales un popor a Lui si numai cu el a vorbit.

Cat de neintelegator poti tu sa fii? sau asta este numai rezultatul lipsei de cultura?  Ce te face sa crezi ca tu,romanul crestin care nu stii o boaba de ebraica,sa stii si sa intelegi intentia  cuvantului "Elohim"? Ca un patefon stricat repeti incontinu idei care numai arata ignoranta in subiect.
Termenul de Elohim cu toate ca gramatical este la plural,are exact aceias intentie ca  Dumneavoastra care si el este la plural ca nu se spune din politete dumneatu.

 abbulafia, on 20th October 2010, 08:17, said:

Ben Gal,cand ti-e greu si nu mai poti,cand te enerveaza alde X,Y care ...etc....etc...
adu-ti aminte de gluma asta

Un evreu intr-o cafenea Starbucks in US citea un ziar arabesc.
Intra un prieten care, vazand straniul fenomen, se supara si-i spune:
'Moshe, ti-ai pierdut mintile? De ce citesti un ziar arabesc?"
Moshe raspunse:
"Citeam ziarele evreiesti si cand colo? Evrei persecutati, Israelul atacat, evrei disparuti prin asimilare si casatorii interrasiale, evrei traind in saracie. Asa incat am trecut la citirea ziarelor arabesti. Si ce-am gasit? Evreii detin toate bancile, evreii controleaza mass-media, evreii sunt toti bogati si puternici, evreii conduc lumea.
Stirile sunt mult mai bune!"

Esti colosala!
Daca de umorul evreu este vorba, inca una: Un batran arab credincios moare si se urca in cer si cel mai mult vrea ca sa se intalneasca cu Mohamed.
Ajunge la o poarta si intreaba portarul Aci se afla Mohamed? Portarul zice,nu,aci se afla Moise ,tu urca-te mai sus. Ajunge la alta poarta dar si acolo se afla Iisus si i se spune sa se urce mai sus.  Mai mult ca fericit ca Mohamed se afla peste Moise si Isus ,vesel se urca mai sus si ajunge la alta poarta . Portarul cu mare barba alba raspunde arabului ,nu draga,eu nu sunt Mohamed,eu sunt Dumnezeu. Cauti pe Mohamed? Cand batranul arab da din cap ca da,se intoarce Dumnezeu si tipa: Mohamed! adu doua cafele ca avem musafiri!

#61
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 perpetumobile, on 20th October 2010, 08:50, said:

Daca de umorul ...... este vorba,

da,de umor este vorba,de umor in general si nu ne strica din cand in cand sa mai si zambim
(scuze ca am scos cuvantul evreu,dar eu cel putin, ma refer la umor in general)

#62
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Reveniti la subiect si lasati bancurile.

#63
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Sa revenim la subiect. Subiectul este: Diferentele intre religia Judaica la Crestinism.   Din punctul de vedere a unui evreu. 9Stiu asta ca eu am propus subiectul.)
Religia Judaica se difera de religia  Crestina si de alte religii prin faptul ca mentalitatea evreilor ii fac sa ia "bnanalele necazuri a vietii" mai usuratec si chiar in ras.  Am mai scris ca evreii sunt  acei care inventeaza si povestesc cele mai multe bancuri despre evrei.
Rabinii care indrumeaza si invata scrierile sfinte elevilor lor,nu pierd nici o ocazie sa descriu situatii din Tora in forma moderna care de multe ori este nostima.
De multe ori  ei sar si danseaza cu elevii. In Judaism  a fii vesel este o obligatie a crediciosilor la Dumnezeul lor. O parte din evreii care se chiama Hasidim,se vad obligati a fii veseli si a antrena si pe altii la veselie. Uneori, grupe de hasidim ajung cu un autobuz la cele mai indepartate localitati din tara cum si la centrul tarii,opresc autobuzul si la muzica care iese din megafoanele de pe autobuz,rad,sar ,danseaza cu oamenii din prejur care uimiti dar razand se iau la dans.
Rabinii evrei se insoara si au multi copii ca Dumnezeu asa a cerut credinciosilor. Sexul nu este pacat. Nimic din ce a facut Dumnezeu nu poate fii pacat.  De neinteles la evrei cum au ajuns crestinii sa se refere la sex ca ceva spurcat sau oprit. In ultimii douazeci de ani au fost descoperite multe acte in care preoti catolici care nu au voie sa se insoare au exploatat copii mici ca sa satisfaca poftele lor.  De neinteles.
La evrei nu exista un "reprezentant "  a lui Dumnezeu pe pamant ca Papa de la Vatican. Dumnezeul evreilor se afla in sufletul tuturor.

#64
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Daca e asa de abominabil in UE de ce nu va duceti inapoi in tara voastra sa ne lasati in pace sa ne cautam puricii ? V. ca abbu (prietena voastra) a postat un mesaj f.util pe blog al guvernatorului Australiei. Asa cum este liber la intrarea in Romania si in UE tot asa este de liber drumul pt. iesire.

#65
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 orlandosorin, on 23rd October 2010, 09:53, said:

Daca e asa de abominabil in UE de ce nu va duceti inapoi in tara voastra sa ne lasati in pace sa ne cautam puricii ? V. ca abbu (prietena voastra) a postat un mesaj f.util pe blog al guvernatorului Australiei. Asa cum este liber la intrarea in Romania si in UE tot asa este de liber drumul pt. iesire.

Noi tocmai suntem in tara noastra nu in UE unde nu am fost niciodata. Ca UE ne baga din interesul ei la tot felul de comisii,asta o face numai in binele Europei.
Noi israelienii nu facem parte din nici o organizatie. Noi suntem o tara  tanara dar un popor  mai matur decat multe alte popoare. Noua,independenta  si libertatea  ni-e este asa de scumpa ca nu vrem sa o inpartim cu altii. Egoisti.

Nu prea inteleg dece crezi ca ce ai scris este on topic aci dar eu tocmai ti-am raspuns in topic si am descris cum cred evreii si cum crestinii.
Noi am lasat in Europa numai cativa evrei ca sa conduca UE   :thumbup:  ca voi sunteti ocupati sa va scarpinati.(Asta am scris ca sa-ti fac placere.)

#66
cristip71

cristip71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 01.01.2009

 perpetumobile, on 20th October 2010, 07:50, said:

Cat de neintelegator poti tu sa fii? sau asta este numai rezultatul lipsei de cultura?  Ce te face sa crezi ca tu,romanul crestin care nu stii o boaba de ebraica,sa stii si sa intelegi intentia  cuvantului "Elohim"? Ca un patefon stricat repeti incontinu idei care numai arata ignoranta in subiect.


Stii care este prostia omului care s-a Ajuns ? Ca se crede buricul pamantului si  ca nimeni nu-i ca el . Nu mai fi atat de ingamfat ca a-i sa ajungi ca regele Babilonului  Nabucodonosor , care in mandria lui prosteasca credea ca nimeni nu-i ca el pana nu L-a smerit Dumnezeu . N-ai invatat nimic din toata istoria lui Israel ...nu ai citit in Sf Scripturi ca totdeauna cand v-ati  trufit peste masura  Dumnezeu v-a pus la pamant ? Nu ati inteles nimic din toata pribegia voastra de 2000 de ani . Eu incerc sa vorbesc la modul serios cu tine , dar tu ma jignesti la orice fraza .

Afla domnule ca in Romania si in alte tari ortodoxe , exista destui preoti experti in limba ebraica si care stiu VT de pe rost si de la care tu  poti lua lectii oricand , asa ca las-o mai moale , nu te mai umfla in foale ca nu-ti sta bine .

#67
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 cristip71, on 23rd October 2010, 11:22, said:

Stii care este prostia omului care s-a Ajuns ? Ca se crede buricul pamantului si  ca nimeni nu-i ca el . Nu mai fi atat de ingamfat ca a-i sa ajungi ca regele Babilonului  Nabucodonosor , care in mandria lui prosteasca credea ca nimeni nu-i ca el pana nu L-a smerit Dumnezeu . N-ai invatat nimic din toata istoria lui Israel ...nu ai citit in Sf Scripturi ca totdeauna cand v-ati  trufit peste masura  Dumnezeu v-a pus la pamant ? Nu ati inteles nimic din toata pribegia voastra de 2000 de ani . Eu incerc sa vorbesc la modul serios cu tine , dar tu ma jignesti la orice fraza .

Afla domnule ca in Romania si in alte tari ortodoxe , exista destui preoti experti in limba ebraica si care stiu VT de pe rost si de la care tu  poti lua lectii oricand , asa ca las-o mai moale , nu te mai umfla in foale ca nu-ti sta bine .

Haide-haide.

#68
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 cristip71, on 23rd October 2010, 11:22, said:

Afla domnule ca in Romania si in alte tari ortodoxe , exista destui preoti experti in limba ebraica si care stiu VT de pe rost si de la care tu  poti lua lectii oricand , asa ca las-o mai moale , nu te mai umfla in foale ca nu-ti sta bine .


asta imi aduce aminte cum stiam teoria la soferie pe de rost si am picat exemenul de 10 ori....
asa ca desigur pot sa dau lectii.....

Orlando-sorin...
fostul prim ministru al australiei se referea la enigranti veniti in australia...
tu la ce te referi ?????

#69
cristip71

cristip71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 01.01.2009

 abbulafia, on 23rd October 2010, 16:03, said:

asta imi aduce aminte cum stiam teoria la soferie pe de rost si am picat exemenul de 10 ori....
asa ca desigur pot sa dau lectii.....


mai femeie , in'afara de a fi acra , mai stii sa spui ceva ? Cum poti fi atat de limitata incat sa crezi ca daca tu nu esti in stare de nimic trebuie sa fie toti ca tine .... a ....am uitat .....esti o muiere , scuze femeie .
Mai bine iti puneai  centura de dinamita si apasai pe buton , daca sa te lauzi ca  ai picat examenul de 10 ori ... :D

Edited by cristip71, 23 October 2010 - 20:10.


#70
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Exact la acel raspuns dat de guv. Australiei. Excelenta pozitie. Asa cum drumul este inspre la fel este si in sens invers. Cine vrea sa traiasca intr-o tara straina care-l adopta trebuie sa-i respecte CUTUMELE daca nu plecare va avea loc cu supliment de viteza (datorita sutului in fund de rigoare). In orice caz minoriatea se supune majoritatii. Minosritatea inclusiv cea evreiasca din Romania este tolerata atata timp cat accepta regulile impuse. Ei sunt toleratii ci nu noi pe aici, din intamplare intrucat nu au nici 0,001% din voturi oricat s-ar stradui. Nu le place drumul e liber si cu un singur sens (chiar ne face placere sa plece ca avem tiganii nostrii nu mai avem nevoie de altii).

#71
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 orlandosorin, on 24th October 2010, 00:03, said:

chiar ne face placere sa plece ca avem tiganii nostrii nu mai avem nevoie de altii).

ce bine le zici.....
ia mancat-as o nevasta pentru tine daca nu ai - daca ai, poate de nora...o cheama Rashelica lu Ouatu

[ http://www.webphoto.ro/evenimente/foto-evenimente2/tiganca.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


 orlandosorin, on 24th October 2010, 00:03, said:

Minosritatea inclusiv cea evreiasca din Romania este tolerata atata timp cat accepta regulile impuse.

interesant...interesant...cum dumnezeu te mai tolereaza pe tine....

Edited by abbulafia, 24 October 2010 - 00:57.


#72
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 orlandosorin, on 24th October 2010, 00:03, said:

Exact la acel raspuns dat de guv. Australiei. Excelenta pozitie. Asa cum drumul este inspre la fel este si in sens invers. Cine vrea sa traiasca intr-o tara straina care-l adopta trebuie sa-i respecte CUTUMELE daca nu plecare va avea loc cu supliment de viteza (datorita sutului in fund de rigoare). In orice caz minoriatea se supune majoritatii. Minosritatea inclusiv cea evreiasca din Romania este tolerata atata timp cat accepta regulile impuse. Ei sunt toleratii ci nu noi pe aici, din intamplare intrucat nu au nici 0,001% din voturi oricat s-ar stradui. Nu le place drumul e liber si cu un singur sens (chiar ne face placere sa plece ca avem tiganii nostrii nu mai avem nevoie de altii).

In primul rand, evreii romani au aceleas drepturi ca si tine si ultimul tzigan roman,chiar daca detii amandoua titluri. Nimeni nu trebuie sa le dea voie sa traiasca si desigur nu jigodile antisemite care li s-a terminat timpul in Romania. Nimeni nu a alungat evreii din Romania si emigrarea lor s-a facut din doua motive: Primul,ca slava Domnului a fost infintat din nou statul lor in Israel si al doilea ca au fost bucurosi sa nu mai intalneasca jigodii ca acele  cum am scris mai sus. Evreii nascuti in Romania au fost intotdeauna romani nu mai putin decat ignorantii care cred ca evreii au fost straini in Romania. Daca cineva are greutati la digestie din cauza asta,vreau sa amintesc ca in Israel,actual avem zeci de mii de evrei israelieni care au cetatenia romana.
In 62 de ani au infintat   evreii in Israel o tara care multe tari nici in vis nu pot vedea. Asta din simpla diferenta ca evreii au o religie care toata este indreptata numai in relatile omului cu Creatorul si binele poporului lor. Nu-i loc la ura si discriminari.Nu-i loc la trei Dumnezei si o droaie de sfinti. Numai Unu care i-a ales tocmai pe ei si asa ca ei nu  Il pot desamagii . Ei trebuie sa fiu cei mai buni si reusesc nu rau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate