Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Totul despre Strategica

- - - - -
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#127
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Drumul care urca in Plaiul Poienilor este cel care nu urca la pensiuni :-) adica dreapta dreapta dreapta.
Starea lui este una buna, la Plaiul Poienilor se merge usor cu dacia papuc, etc.

Strategica chiar incepe de la Valea Macesului dar nu imi pot imagina sa reusesti cu loganul pe acolo...

#128
cristiconea

cristiconea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.07.2008

 watcher, on 11th August 2010, 19:54, said:

Drumul care urca in Plaiul Poienilor este cel care nu urca la pensiuni :-) adica dreapta dreapta dreapta.
Starea lui este una buna, la Plaiul Poienilor se merge usor cu dacia papuc, etc.

Strategica chiar incepe de la Valea Macesului dar nu imi pot imagina sa reusesti cu loganul pe acolo...

sa inteleg ca harta mea nu este actuala si atunci ''dreapta, dreapta, dreapta'' ce inseamna? prima "la dreapa" banuiesc ca este in curba ac de par ce se vede pe harta, dar celelalte?
va rog sa completati harta atasata, daca se poate.
merci!

Attached Files



#129
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

 DeathRipple, on 5th August 2009, 20:47, said:

de la petrimanu/galbenu NU se ajunge cu masina pe transalpina. nici pe strategica. numa' spre cheile oltetului e "drum".

 pleampa, on 5th August 2009, 21:15, said:

Si intradevar de la Petrimanu/Galbenu nu se ajunge cu masina pe transalpina si nici cu enduro ci doar pe jos ......

Totusi, pe harta apare un "drum" (l-am incercuit in portocaliu) care se continua de la coada lacului Galbenu si se bifurca  de-alungul Latoritei de mijloc si de-alungul Latoritei. Unul ar da direct in Transalpina iar unul in  Strategica. Vreau sa fac traseul Ciungetu - L. Galbenu si sa ies in Transalpina. Altfel trebuie sa ma intorc si ocolesc cred ca peste 100 km prin Voineasa-Vidra-Transalpina.
Ce sanse am cu un Jeep Wrangler bine echipat sa continui de la L. Galbenu si sa ies direct pe Transalpina sau Strategica? Aveti vreo poza cu "drumul" de la L. Galbenu pe Valea Latoritei  spre Transalpina/Strategica?

Attached Files


Edited by Masterboy, 12 August 2010 - 13:27.


#130
mmorut

mmorut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.08.2010

 Masterboy, on 12th August 2010, 14:05, said:

Totusi, pe harta apare un "drum" (l-am incercuit in portocaliu) care se continua de la coada lacului Galbenu si se bifurca  de-alungul Latoritei de mijloc si de-alungul Latoritei. Unul ar da direct in Transalpina iar unul in  Strategica. Vreau sa fac traseul Ciungetu - L. Galbenu si sa ies in Transalpina. Altfel trebuie sa ma intorc si ocolesc cred ca peste 100 km prin Voineasa-Vidra-Transalpina.
Ce sanse am cu un Jeep Wrangler bine echipat sa continui de la L. Galbenu si sa ies direct pe Transalpina sau Strategica? Aveti vreo poza cu "drumul" de la L. Galbenu pe Valea Latoritei  spre Transalpina/Strategica?


Imi cer scuze ca intervin, dar dupa legenda hartii, aia este o poteca nemarcata... Esti sigur ca vrei sa mergi cu masina?

#131
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

 Masterboy, on 12th August 2010, 14:05, said:

Totusi, pe harta apare un "drum" (l-am incercuit in portocaliu) care se continua de la coada lacului Galbenu si se bifurca  de-alungul Latoritei de mijloc si de-alungul Latoritei. Unul ar da direct in Transalpina iar unul in  Strategica. Vreau sa fac traseul Ciungetu - L. Galbenu si sa ies in Transalpina. Altfel trebuie sa ma intorc si ocolesc cred ca peste 100 km prin Voineasa-Vidra-Transalpina.
Ce sanse am cu un Jeep Wrangler bine echipat sa continui de la L. Galbenu si sa ies direct pe Transalpina sau Strategica? Aveti vreo poza cu "drumul" de la L. Galbenu pe Valea Latoritei  spre Transalpina/Strategica?


 mmorut, on 12th August 2010, 17:53, said:

Imi cer scuze ca intervin, dar dupa legenda hartii, aia este o poteca nemarcata... Esti sigur ca vrei sa mergi cu masina?

Asta incerc sa ma dumiresc si eu. Harta respctiva era veche, ma gandesc ca poate cu defrisarile s-a facut drum forestier.
Totusi, am gasit o harta  din 2006 care arata ca daca vii dinspre Ciungetu, treci barajul peste L. Galbenu si o tii pe malul drept al lui, urci si dai in Strategica.
Acelasi tip de drum cu gri e si pe Cheile Oltetului, deci ma gandesc ca nu e poteca totusi.
Cine poate sa confirme existenta acestui drum ? Poate scuti pe multi de un ocolis de zeci de km pt a ajunge in Strategica si Transqlpina de la L. Galbenu.

Pleampa, Watcher, Deatripple si restul veteranilor HELP please. A ajuns cineva de la Galbenu pe Strategica sau Transalpina?

Attached Files


Edited by Masterboy, 12 August 2010 - 22:56.


#132
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Din cate imi aduc aminte s-a mai discutat cu multe pagini in urma despre acel drum, dar el nu exista, putin dupa lacul Galbenu se opreste. Nu poti ajunge pe Transalpina sau pe Strategica cum e desenat pe harta.

#133
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Eu mi-am pierdut cateva nopti uitandu-ma pe Google Earth dupa variante dar nu am ceva sigur.
Cativa dintre prietenii de la Valcea zic ca s-ar putea, ca au facut ei drumul asta ceva de genul 1 kilometru in 1 ore, mutand pietre, etc, cu masinile de teren cele preparate. S-ar putea totusi sa confunde cu alt drum din ce am mai vorbit cu ei.

Nu am reusit sa identificam 100% nici o varianta strategica-lacuri nici transalpina lacuri, pe "direct"
Din strategica spre saua stefanu coboara niste drumuri spre niste stani, dar primele raspunsuri au fost ca se opresc acolo...

La acest moment nu pot da un raspuns afirmativ :-(

#134
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Attached File  ciunget_plaiul_poienilor.jpg   243.21K   168 downloads

#135
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007
Masterboy, in zona respectiva nu-mi aduc aminte de vreun drum. Am urcat insa (acum vreo 6-7 ani) pe o poteca cu multe scari de tabla, pana aproape de culme, sa nu fie aia marcata pe harta.
Oricum ce ai desenat tu prima data sunt poteci de picior...
Daca ajungi in zona, sa ne tii la curent!

#136
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

 rexkroki, on 13th August 2010, 10:14, said:

Din cate imi aduc aminte s-a mai discutat cu multe pagini in urma despre acel drum, dar el nu exista, putin dupa lacul Galbenu se opreste. Nu poti ajunge pe Transalpina sau pe Strategica cum e desenat pe harta.


 watcher, on 13th August 2010, 11:13, said:

Eu mi-am pierdut cateva nopti uitandu-ma pe Google Earth dupa variante dar nu am ceva sigur.
Cativa dintre prietenii de la Valcea zic ca s-ar putea, ca au facut ei drumul asta ceva de genul 1 kilometru in 1 ore, mutand pietre, etc, cu masinile de teren cele preparate. S-ar putea totusi sa confunde cu alt drum din ce am mai vorbit cu ei.
Nu am reusit sa identificam 100% nici o varianta strategica-lacuri nici transalpina lacuri, pe "direct"
Din strategica spre saua stefanu coboara niste drumuri spre niste stani, dar primele raspunsuri au fost ca se opresc acolo...
La acest moment nu pot da un raspuns afirmativ :-(


 vlad_G, on 13th August 2010, 12:53, said:

Masterboy, in zona respectiva nu-mi aduc aminte de vreun drum. Am urcat insa (acum vreo 6-7 ani) pe o poteca cu multe scari de tabla, pana aproape de culme, sa nu fie aia marcata pe harta.
Oricum ce ai desenat tu prima data sunt poteci de picior...
Daca ajungi in zona, sa ne tii la curent!

Multumesc de raspunsuri la toti. Am gasit ceva info pe un blog al lui Alin Ciula.
Se pare ca a existat pe vremuri un drum forestier intre L Galbenu si Strategica pe Muchia Borcei.
Intre timp drumul nu mai fost intretinut si dai peste brazi cazuti. Pe blog ei spun ca au coborat pe el de pe Strategica cu bicicletele pana la la coada lacului Galbenu.
Cu o drujba si un offroad capabil cred ca se poate face.  <_<  
Poze cu harta si drumul sunt mai jos. Sa vedem cine se incumeta sa-l faca cu masina vara asta :) Pe mine ma cam tenteaza dar e nevoie de minim 2 jeep-uri preparate pt a ne ajuta reciproc la urcare, desi daca coboram de pe Strategica ar fi mai usor teoretic. Mai ramane de facut rost de drujbe. :lol:

Attached Files


Edited by Masterboy, 15 August 2010 - 15:24.


#137
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Pe threadul de Transalpina, Masterboy a postat un articol de pe un blog de biking , articol in care zice ca au reusit sa coboare de la ciupercari pana la Galbenul.
pe atlasul meu cel buclucas exista acest drum, dar in practica nu prea l-am vazut de jos, de la lacuri.
Adica nu imi dau seama pe unde traversezi latorita.

Alin Ciula, autorul postului anterior mentionat pune aceasta harta.

Drumul nu ar fi usor, adica e nevoie sa avem trolii si drujbe, dar ar fi o mare smecherie daca l-am putea face.
Ramane problema "cum trecem prin Latorita"...

Edited by watcher, 16 August 2010 - 16:55.


#138
MrHaihui

MrHaihui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.08.2009

 Masterboy, on 12th August 2010, 23:51, said:

Asta incerc sa ma dumiresc si eu. Harta respctiva era veche, ma gandesc ca poate cu defrisarile s-a facut drum forestier.
Totusi, am gasit o harta  din 2006 care arata ca daca vii dinspre Ciungetu, treci barajul peste L. Galbenu si o tii pe malul drept al lui, urci si dai in Strategica.
Acelasi tip de drum cu gri e si pe Cheile Oltetului, deci ma gandesc ca nu e poteca totusi.
Cine poate sa confirme existenta acestui drum ? Poate scuti pe multi de un ocolis de zeci de km pt a ajunge in Strategica si Transqlpina de la L. Galbenu.

Pleampa, Watcher, Deatripple si restul veteranilor HELP please. A ajuns cineva de la Galbenu pe Strategica sau Transalpina?

Abia acum am studiat si eu harta ta. Referitor la drumul marcat cu gri, este perfect posibil sa fie totusi accesibil auto (chiar daca foarte 4x4!). Spun asta pentru ca, pe acceasi harta, drumul din Valea Macesului spre Plaiul Poienilor (care a fost parcurs de mai multi dintre noi) este marcat la fel. In acelasi timp nu figureaza nicio legatura Ciunget - Plaiul Poienilor, iar Lacul Petrimanu se cheama aici... Betrimaul (asta daca nu m-a lasat prea tare vederea!). Deci, mai toate hartile sunt incomplete sau chiar eronate si singura solutie este, dupa parerea mea, o cercetare la fata locului. Adica cateva echipaje, daca se poate cu masina bine, daca nu, pe jos, cel putin lamurim odata si chestia asta care ne framanta pe tot mai multi...

#139
minitehnicusro

minitehnicusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.08.2008

 watcher, on 7th July 2010, 09:57, said:

Dupa parerea mea se poate face cu orice 4x4. Noi in unele locuri am mai 'exagerat' si am luat-o pe aratura, peste deal, etc. Dar este drum din vaideeni, pana la vf Nedei si apoi la curmatura. S-a putut face cu captiva, urcand pe deal dupa noi (!)
Eu zic sa te duci linistit. Cauta-ma in vreun fel daca vrei trackul ;-)


sambata am facut-o ;)

vaideeni - curmatura oltetului, un drum de nota 10. privelisti spectaculoase, drum accidentat, multe intersectii, posibiliati multiple de ratacire.
cind am inceput urcarea din vaideeni a inceput si ploaia, noroc ca nu a fost una puternica, dar suficienta cit sa umple sleaurile de apa si sa nu stii cit de adanci sunt.

mi-a placut atat de mult, incat cred ca o mai fac odata peste vreo 2-3 saptamani.

pentru poze, aici

cezarm, mrhaihui, sorintudose, va bagati?

Edited by minitehnicusro, 16 August 2010 - 18:45.


#140
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008
Anul trecut am luat-o la picior peste barajul Galbenu si apoi pe o pasarele si o poteca de picior am coborat pe malul lacului si am continuat spre Rezervatia Iezerul latoritei.
Pe malul lacului erau urme de TAF, dar "drumul" era plin de gropi si de baltoace pline cu noroi si la un moment dat se termina si continua pe partea cealalta  a afluentului de la coada lacului, dar tot urme adanci de TAF si nici o sansa cu o domnisoara de oras, chiar si 4x4. Ulterior am continuat pe poteca spre cascada Dracului si am lasat urmele de TAF in alta directie.

Pe partea stanga a barajului drumul mai continua pana la un fost canton forestier si se inchide, insa cu cca 1km inainte este o bifurcatie care coboara spre Latorita si se poate trece prin vad unde se intalnesc urmele de TAF descrise mai sus.

Harta nu am vazut-o si nu pot spune nimic despre ea

Mrhaihui ai perfecta dreptate, trebuie mers acolo si vazuta zona de mai muti, mai multi ochi si mai multa experienta, si intrebat chiar la cabanele din zona Petrimanu.
Cel putin va alegeti cu o excursie pe cinste, mai ales dacatreceti pe la Polovragi prin Cheile Oltetului si apoi Galbenu.

Pentru mine Transalpina a fost un vis frumos si ma bucur ca am reusit sa-l vad nealterat.
Spuneti ca sa deschis un thread cu Strategica, dati-mi si mie linkul, sunt pe Vodafone GPRS si cam puturos la navigare si cautare...

Edited by ferrellroo, 16 August 2010 - 21:44.


#141
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008
Acum am vazut si harta, dumul de care vorbeam mai sus este cred cel punctat care da in Muntinu si Strategica iar cel ce da direct in Strategica nu este sau nu l-am remarcat eu.
In Rezervatie nici potecile nu sunt f. clare si nici nu sunt marcate, drumuri nici atat. Doar cel mult urme de TAF.
Gandestete ca fiind rezervatie nu se mai face exploatare forestiera si poate nici urme de TAF nu ai sa mai vezi.
Cred ca sunt marcate de fapt potecile ciobanilor catre stane.
Eu cred ca va trebui sa te intorci la Ciungetu.
De fapt sper sa nu sa faca vreodata drum prin Rezervatie deoarece va ajunge ca Ranca si Transalpina

Edited by pleampa, 16 August 2010 - 21:30.


#142
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Eu zic ca de la drum de taf pana la asfalt e mult timp de parcurs :-)

Din ce zice Pleampa eu trag concluzia ca pe acolo ar fi inceputul urcarii spre asezarea de ciupercari...

Masterboy, scrii pe forumurile de 4x4? Eu am lansat deja ideea pe forumul Lupilor Albi din Valcea, cei cu care am explorat eu mtii Capatanii. Sa vedem CAND putem incerca, caci pana pe 12 septembrie toate weekendurile le am deja booked cu concursuri :-(

Deja sunt excitat la gandul ca am putea sa croim acest drum. Drujbe sa fie :-))

@Pleampa: harta pusa de mine arat drumul de la Ciunget la Plaiul Poienilor, s-au suprapus posturile cu ce ii raspundeam unui coleg cu o harta foarte incompleta ;-)

Harta pusa de Masterboy o am si eu in atlasul de la MOL (pe care il are si MrHaihui :P )

Edited by watcher, 16 August 2010 - 22:28.


#143
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

 pleampa, on 16th August 2010, 21:05, said:

Pe partea stanga a barajului drumul mai continua pana la un fost canton forestier si se inchide, insa cu cca 1km inainte este o bifurcatie care coboara spre Latorita si se poate trece prin vad unde se intalnesc urmele de TAF descrise mai sus.
Cred ca la acea bifurcatie trebuie trecuta Latorita asa cum preciza si Watcher si de acolo incepe urcare pe muchia Borcei pana direct in Strategica. <_<
Oricum drumul nu pare a trece prin rezervatie deci teoretic se poate parcurge  cu masina.
Am gasit pe Alpinet mai mult info. Se pare ca e o poteca larga care urca lin in serpentine, deci posibil fost drum forestier cum a precizat si Alin Ciula pe blog.
Deci sperante bune sa poata fi facut cu 4x4.  :worthy:

".... Traversăm Latorița printre bolovani, pe o punte improvizată și urmăm poteca ce însoțește pîrîul Coasta Bengîi pînă la cantonul silvic situat pe malul său drept. De la canton (acum prăbușit), începem urcușul muchiei Borcei pe o potecă largă ce abordează panta în serpentine. Urcăm astfel o diferență de nivel de peste 200 m și ieșim pe un mic platou, într-o rariște a pădurii tinere. De aici înainte urcușul e foarte ușor, panta terenului fiind mică. Treptat poteca se îndreaptă spre nord-vest ajungînd la un vechi canton forestier. În continuare, depășind stîna aflată la liziera pădurii, poteca se racordează la drumul carosabil de culme Valea Măceșului-Ștefanu pe care îl vom urma spre vest pînă în Șaua Ștefanu, lăsînd privirea să alerge în ținuturile de vis de la izvoarele Latoriței de vest..."
Sursa: Alpinet.org

 watcher, on 16th August 2010, 23:25, said:

Masterboy, scrii pe forumurile de 4x4? Eu am lansat deja ideea pe forumul Lupilor Albi din Valcea, cei cu care am explorat eu mtii Capatanii. Sa vedem CAND putem incerca, caci pana pe 12 septembrie toate weekendurile le am deja booked cu concursuri :-(
Pe alte forumuri nu am mai scris de f mult timp. Este o provocare si o curiozitate care trebui sa ne-o satisfacem. Sa vedem cand ne sincronizam mai multi de aici. :peacefingers:

Edited by Masterboy, 16 August 2010 - 22:50.


#144
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004

Quote

Traversăm Latorița printre bolovani, pe o punte improvizată
Asta e partea care ma ingrijoreaza  :whistling:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate