Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Totul despre Strategica

- - - - -
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#145
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008
Punte peste Latorita dar pentru mers cu piciorul
[ http://a.imageshack.us/img269/6716/390572236.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta este coborare de pe drum spre Latorita (in spatele camerei) si spre acele urme de TAF care erau pe partea cealalta mai spre nord.
[ http://a.imageshack.us/img386/4033/imgp83304737780jt8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vedere spre acelas loc dar cu 2-300m inainte
[ http://a.imageshack.us/img398/6497/imgp83224726337an0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si aici de pe mal dar mai in aval aproape de coada lacului. Si pe aici se poate trece prin vad destul de usor
[ http://a.imageshack.us/img20/3958/098597317.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si mai din amonte posibil un afluent
[ http://a.imageshack.us/img168/4043/108641890.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si un film din locul de campare si apoi de pe malul Latoritei.
Primele 2 minute sunt neinteresante dar apoi veti vedea un vad de trecere ce se afla intorcandu-te inapoi spre Galbenu pe mal iar la min 4:48 vadul din zona de coborare de pe drum, tot acolo se afla si puntea din trunchiuri de pin.
Filmul nu are veleitati artistice deoarece a fost facut ca amintire din acel concediu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ER2MAX1ge6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pleampa, 18 August 2010 - 16:08.


#146
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
M-am cam hotarat: incepand cu 15 septembrie, la prima ocazie, iau drujba si caut drumul asta :-))

#147
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008
Este important sa ai vreme uscata deoarece sunt zone in care te poti afunda in muschi si noroi, mai pacatos decat gheata sau zapada.
Dincolo de podetul improvizat incepe Rezervatia Iezerul Latoritei, este si un semn galben, mare, prins pe un trunchi de pin.
[ http://img364.imageshack.us/img364/9736/imgp83344748090yu9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De cealalta parte a lacului Galbenu se pare ca nu mai este rezervatie sau nu am vazut eu nici un semn.
Ar fi bine de intrebat si la cabanele din zona. De la unul din ei am aflat traseul spre cascadele din Rezervatie dar si despre cum sa ajung la Iezer si cascada Moara Dracului deoarece nu sunt poteci ci doar urme.

Ma gandesc ca ar fi sanse mai mari daca se face intai o recunoastere a traseului cu piciorul si abea apoi, cu alta ocazie, incercarea de a strabate regiunea cu un 4x4 preparat special si in grup, nu singur.

Edited by pleampa, 18 August 2010 - 18:12.


#148
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008
Drumul de pe partea dreapta a lacului Galbenu si zona de la coada lacului pot fi vazute in filmul urmator
Intentia a fost sa am o amintire de atunci si nu pentru documentarea in vederea unei viitoare expeditii, deci scuze pentru inconsecventa filmarii.
La inceput se vede coborarea de pe baraj si faptul ca drumul este inchis acolo iar de la secunda 30 se vede drumul pe marginea lacului, drum de intretinere, cred eu.
Minutul 2:30 si 4:02 dar si la finalul filmului se vede coada lacului, muntele dar si drumul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mgDheMEcjz0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pleampa, 19 August 2010 - 08:57.


#149
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postwatcher, on 18th August 2010, 18:31, said:

M-am cam hotarat: incepand cu 15 septembrie, la prima ocazie, iau drujba si caut drumul asta :-))

Sa-l si marchezi cumva daca ajungi inainte noastra :OK: Trebuie sa ai cu tine cat mai multe harti ultradetaliate ca sa te orientezi cand jungi acolo.
Sper sa nu gresesc insa fix la 3:56 in filmul lui pleampa de mai jos pare a se ramifica drumul forestier de la coada lacului Galbenu care trece Latorita si o ia sper spre muchia Borcei direct in Transalpina pe unde o luasera si ciclistii. Am atasat si screenshot-ul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mgDheMEcjz0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS Pleampa, multumim mult pt poze si filmari  :peacefingers: Cand mai ajungi pe acolo?

Attached Files


Edited by Masterboy, 19 August 2010 - 10:13.


#150
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008
Intradevar, dincolo de rau putin mai sus in dreapta se vedeau urmele de TAF insa era plin de noroi si bolovani dusi de apa.

Aveam intentia sa merg in vara asta dar din cauza ca Rex sa imbolnavit am fost nevoiti sa-l operam si am renuntat la acest concediu.
Ardeam de nerabdare sa ajung acolo dar poate la anul :( deabea desi in acest an intre 6 si 9 septembrie am liber si poate dau o fuga pana acolo, cu intentia de a ajunge la Iezerul Latorita pe care nu l-am vazut pana acum.
Daca veti merge voi eu voi astepta cu nerabdare imaginile de la voi.

Edited by pleampa, 19 August 2010 - 10:33.


#151
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Am urcat in weekend pe Curmatura Vidrutei: nu e prea complicat cu o garda la sol decenta. Ce mi s-a parut interesant este ca unul din ciupercari era cu un BMW seria 3 vechi; cum naiba a ajuns acolo cu el, nu-mi dau seama.
Atasez o poza facuta inainte de urcarea finala in Strategica (m-am ratacit luand-o inainte spre stana in loc sa fac la stanga 'pe camp'): de remarcat intersectia DN7A cu drumul spre statiunea Vidra, care nu se mai vede din Strategica.

View Postminitehnicusro, on 16th August 2010, 19:34, said:

vaideeni - curmatura oltetului, un drum de nota 10. privelisti spectaculoase, drum accidentat, multe intersectii, posibiliati multiple de ratacire.
Am incercat sa urc mai sus de Lacul Balota (acu' vreo luna), dar cu garda mea de 22 mi s-a parut ca n-am sanse. Cu ce ai urcat?

Attached Files



#152
minitehnicusro

minitehnicusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.08.2008

View Postmtest, on 19th August 2010, 15:04, said:

Am incercat sa urc mai sus de Lacul Balota (acu' vreo luna), dar cu garda mea de 22 mi s-a parut ca n-am sanse. Cu ce ai urcat?

Din Vaideeni, daca urci pe versantul din dreapta, ajungi la Ciunget, trecind pe langa Roman, Ursu si coborand prin valea raului Repedea
Daca urci pe versantul stang, ajungi la Curmatura Oltetului pe la Casarie, Funicel, Nedeia, Negovanu, Boul.
Dupa ce treeci de Negovanu, inainte e Curmatura Oltetului, daca o iei la dreapta, poti sa ajungi la Ciunget, pe la Piatra Tarnovului, iar drumul se intersecteaza apoi cu cel de mai sus.
Daca urmezi drumul ce merge prin vale, ajungi la lacul Balota, de unde conform unor cunoscatori nu se poate urca cu masina.

Masina de plimbare este un papuc 4x4.

Edited by minitehnicusro, 20 August 2010 - 06:08.


#153
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View Postminitehnicusro, on 20th August 2010, 07:06, said:

Daca urci pe versantul stang, ajungi la Curmatura Oltetului pe la Casarie, Funicel, Nedeia, Negovanu, Boul.
Mersi de pont, am facut in weekend; a fost chiar lejer (poate si pentru ca n-a mai plouat de ceva vreme).

Totusi o intrebare: care este de fapt 'Strategica'?

Vorbind despre accesul din Ciunget cu cineva cazat la cabana CHE de langa Petrimanu era foarte nedumerit cum vreau sa ajung eu din Ciunget pe Strategica... m-a intrebat chiar 'ce numesti tu Strategica?'. I-am explicat si a facut o fata ceva de genul 'mda... ma rog'.
Urcand de la Ciunget, ma intalnesc cu niste ciupercari si ii intreb daca n-am gresit cumva drumul spre Strategica iar ei: a... pai nu, ati gresit, luati-o inapoi spre Voineasa; eu am crezut ca vor sa ma trimita la Valea Macesului si n-am dat mare atentie.
Dar: am auzit de la un coleg ca ar fi un drum din Voineasa care trece spre Sadu; o iau eu pe Voinesita, ma ratacesc pe Jidoaia si intalnesc niste localnici. Le explic eu ce vreau, se uita ei stramb la mine, dupa care unul zice 'a... pai vrea pe Strategica!'.

Deduc eu de aici ca localnicii numesc 'Strategica' drumul de la Voineasa la Sadu si nu Valea Macesului - TA.
Pana la urma nu e asa important daca e una sau alta, dar e bine de stiut cand ajungi in situatia de a cere indicatii localnicilor, ca risti sa te trimita la plimbare aiurea.

Edited by mtest, 23 August 2010 - 13:37.


#154
MrHaihui

MrHaihui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.08.2009
Dupa toate cele spuse pe forum, Strategica pare sa fie totusi drumul care urca din Valea Macesului, ajunge la Plaiul Poienilor, trece pe langa Fratosteanu Mare si debuseaza in Transalpina la Saua Stefanu. Intrebarea pe care mi-am pus-o eu este de ce se cheama "Strategica"? Incercand sa gasesc un raspuns legat de semnificatia acestui nume, eu mai degraba as fi inclinat sa cred ca Strategica are legatura cu Ciunget si nu cu Valea Macesului. Deci, venind sa zicem dinspre TA, la Plaiul Poienilor nu trebuie mers inainte catre Valea Macesului ci trebuie coborat la dreapta spre Ciunget. Cred ca asa ar exista o logica. Cine a facut Strategica stie ca segmentul Valea Macesului - Plaiul Poienilor are multe portiuni unde drumul practic este aproape insesizabil, se merge pe iarba ca pe mocheta. In alte portiuni arata ca un drum de care de la tara (nici macar de tractor!), doar din pamant fara vreun substrat de piatra, facut doar pentru uzul celor care au fanete sau stane prin zona. Ei bine, de la Plaiul Poienilor spre TA situatia se schimba, drumul este din piatra si in conditii mult mai bune in caz de ploaie. N-am fost spre Ciunget, dar se pare ca si acolo drumul e cam la fel, ceea ce m-ar face sa cred ca, de fapt, Strategica este cuprinsa intre TA si Ciunget.

#155
cezarm

cezarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 29.08.2008
Cum tot eram prin preajma (http://forum.softped...1), nu am rezistat tentatiei de a ne catara pe drumul strategic. Intreband prin zona, am aflat ca drumul a fost construit in 1916 cu prizonieri de razboi (evident ca DN7A nu exista pe atunci).
Pe la 10 dimineata am refacut jonctiunea si cu prietenii cu papucul (minitehnicus). Fotografia II_09_58Attached File  II_09_58.jpg   500.48K   292 downloads este facuta la intersectia drumului de acces din Ciunget spre pensiunea Luminita cu cel spre Cabana Plaiul Poienii. Spre cabana drumul este un forestier bun care poate fi facut lejer cu orice tip de masina. La fiecare intersectie care apare pe parcurs, trebuie sa alegem drumul din dreapta pentru a nu ne rataci Attached File  II_10_22.jpg   557.15K   240 downloads. Cam in 30 de minute de mers lejer se ajunge la Plaiul Poienii Attached File  II_10_34.jpg   470.42K   253 downloads.
Strategica, fata de anul trecut, mi s-a parut mai degradata in partea de gol alpin, in unele locuri chiar trebuind sa fim foarte atenti: II_11_41 (multumesc MrHaihui), II_11_43 (multumesc minitehnicus),  II_11_46, II_12_10. Attached File  II_11_41.JPG   267.44K   464 downloads Attached File  II_11_43.jpg   233.13K   386 downloads Attached File  II_11_46.jpg   398.24K   291 downloads,Attached File  II_12_10.jpg   429.08K   380 downloads
Aici realizam, pentru a nu stiu a cata oara ca, muntele are maretia lui: II_11_03, II_11_22, II_11_39, II_11_40, II_11_54 Attached File  II_11_22.jpg   250.58K   227 downloads Attached File  II_11_03.jpg   282.61K   235 downloads Attached File  II_11_39.jpg   189.47K   169 downloads Attached File  II_11_40.jpg   170.07K   147 downloads Attached File  II_11_54.jpg   171.14K   191 downloads.
Cu aceasta ocazie avem si o imagine inedita a drumului facut in ziua precedenta: II_11_38,  II_12_24Attached File  II_11_38.jpg   456.7K   277 downloads Attached File  II_12_24.jpg   66.77K   324 downloads, dar si a transalpinei in zona Muntinu II_13_08 Attached File  II_13_08.jpg   211.36K   272 downloads.
Am mers destul de alert si dupa 3 ore eram deja in Saua Stefanu la intersectia cu DN 67C (II_13_27) Attached File  II_13_27.jpg   264.26K   303 downloads.
Am continuat pe DN67C pana la Ranca. Zapada cazuta se cam topise II_13_41, II_14_14 Attached File  II_13_41.jpg   245.86K   277 downloads Attached File  II_14_14.jpg   181.45K   267 downloads, ramanand niste noroaie consistente. Mari probleme erau pe urcarea din Pasul Muntinu unde Sorin la si ajutat pe un nene cu un Kalos sa iasa din ...;
Ca impresie generala. in special pentru prima parte a traseului, eu cu Outback-ul am luat "premiul de cel mai spectaculos participant"; in vreo 2 locuri am aruncat cu pietre in toate partile, am ramas in 3 si chiar 2 roti de nenumarate ori. In alte doua locuri chiar am avut nevoie si de putin "span"; ca sa pot urca.  De fapt, dintre toti eu eram cem mai putin adaptat dar am facut fata fara sa ating niciodata masina pe dedesubt, fara sa fie nevoie sa fiu impins si fara sa imput ambreiajul. Sorin cu Foresterul si minitehnicus cu papucul s-au cam plictisit tot drumul. Am ramas placut surprins de Freelander (1,8l benzina dar cu ceva asistenta electronica la urcare si coborare). De Allroad nu mai zic nimic, desi avem dimensiuni similare de offroad s-a vazut diferenta data de cuplul dieselului si garda la sol care se poate ridica pana la 24 cm.
Inca odata ii multumesc lui watcher pentru sensibilizare si lui minitehnicus pentru ajutorul din ziua precedenta pe traseul Vaideeni - Curmatura Oltetului - Ciunget: nu odata am fost in pericol de a o lua pe un drum gresit.

Edited by cezarm, 14 September 2010 - 00:11.


#156
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008
:clapping: :thumbup: :first:

#157
MrHaihui

MrHaihui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.08.2009
Subscriu si eu la cele spuse de @cezarm, fata de anul trecut Strategica este acum mai greu de parcurs (dar inca nu imposibil!), cel putin de la Plaiul Poienilor la Saua Stefanu. Sunt curios cum e pe Chica Lupului si Valea Macesului! Oricum, traseul ramane la fel de pitoresc si merita cu prisosinta strabaterea lui.
Voi atasa si eu cateva fotografii:
Pensiunea Luminita si puiutii de lup, dintre care unul (o superba catelusa) si-a schimbat domiciliul, locuind acum langa Bucuresti. Ne-a insotit tot drumul de intoarcere, neasteptat de cuminte pentru atatea ore bune de stat in masina.
Attached File  P1080366.JPG   459.64K   231 downloads
Attached File  P1080364.JPG   561.03K   253 downloads
Attached File  P1080373.JPG   311.1K   211 downloads
Un dialog interesant intre animale destul de diferite
Attached File  P1080368.JPG   490.55K   222 downloads
Aici este intersectia de unde spre stanga se ajunge la pensiune, iar la dreapta spre Plaiul Poienilor.
Attached File  P1080378.JPG   540.5K   190 downloads
Attached File  P1080376.JPG   657.79K   196 downloads
Alte cateva poze de pe traseu, sus in apropiere de Fratosteanu, unde exista pericolul de a gresi drumul, cel corect este la dreapta. Chiar daca gresiti, merita, pentru ca zona - cca. 1km. - este magnifica, important este totusi sa va intoarceti. Datorita drumului ingust e destul de greu de gasit un astfel de loc...
Attached File  P1080402.JPG   108.37K   210 downloads
Coborarea din Strategica spre Curmatura Vidrutei si DN 7C (cu releul de la Manileasa)
Attached File  P1080410.JPG   336.3K   210 downloads Attached File  P1080409.JPG   96.24K   279 downloads
Parangul inzapezit
Attached File  P1080413.JPG   258.35K   165 downloads
Lacul si ceva din statiunea Vidra
Attached File  P1080446.JPG   498.63K   171 downloads
Catelusa Mara, cam somnoroasa
Attached File  P1080457.JPG   331.31K   172 downloads
Si, vorba bancului, un pastor ancestral alaturi de niste minunate patrupede paracopitate care, desi nu apar in poza, sunt, indubitabil, ale lui...
Attached File  P1080466.JPG   317.16K   225 downloads
Iar aproape de finalul povestirii (avea sa mai urmeze un pic de adrenalina si pe noroaiele Transalpinei!) traditionala fotografie de "sfarsit de promotie" cu "absolventii":
val93, @MrHaihui, @minitehnicus, @sorintudosie si @cezarm.
Attached File  P1080468.JPG   252.78K   343 downloads
Nu ma sfiesc sa afirm ca am facut o echipa minunata. E meritul acestui forum (multumim Masterboy pentru topicul initiat de tine si dedicat Transalpinei!) ca ne-a adus impreuna, am legat o frumoasa prietenie si am avut privilegiul - pot spune - sa exploram si sa ne bucuram de locuri de o incredibila frumusete. Inca o data am avut ocazia de a ne convinge ca "Pe-un picior de plai, pe-o gura de rai" nu e doar o metafora literara...

#158
dansoare

dansoare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.10.2010

View PostMrHaihui, on 14th September 2010, 18:30, said:

Subscriu si eu la cele spuse de @cezarm, fata de anul trecut Strategica este acum mai greu de parcurs (dar inca nu imposibil!), cel putin de la Plaiul Poienilor la Saua Stefanu. Sunt curios cum e pe Chica Lupului si Valea Macesului! Oricum, traseul ramane la fel de pitoresc si merita cu prisosinta strabaterea lui.
Voi atasa si eu cateva fotografii:

Nu ma sfiesc sa afirm ca am facut o echipa minunata. E meritul acestui forum (multumim Masterboy pentru topicul initiat de tine si dedicat Transalpinei!) ca ne-a adus impreuna, am legat o frumoasa prietenie si am avut privilegiul - pot spune - sa exploram si sa ne bucuram de locuri de o incredibila frumusete. Inca o data am avut ocazia de a ne convinge ca "Pe-un picior de plai, pe-o gura de rai" nu e doar o metafora literara...

salut! sint nou pe acest forum dar va pot lamuri cu strategica. are exact 48km,pleaca din valea macesului si se termina in saua stefanu. am parcurs intreg traseul anul trecut cu plecare din valea macesului. primii 6 km prin padure sint cu adevarat grei,multe sleauri si bolovani. la refugiul montan plaiul poienilor se poate ajunge si din CIUNGET,pe valea rudareasa,18 km de drum forestier acceptabil. din strategica se desprinde sub virful fratosteanu mare un drum ce coboara pe la stina NOPTEASA in curmatura vidrutei. am coborit tot anul trecut pe acolo,e foarte abrupt si multi bolovani. am stat 10 zile pe acolo si am executat multe trasee off in muntii latoritei si lotrului. masina  subaru forester 2.5T,benzina,modelul nou,230hp,garda 225mm,scuturi motor,cutie,diferential,cauciucuri yokohama all season. localnicii nu stiu foarte bine sa te indrume,fac confuzii. acel drum pe valea voinesita face stinga sub barajul jidoaia,trece prin curmatura si poiana buceciu si ajunge in valea sadului. eu am fost doar pina in poiana buceciu,e greu dar practicabil.

Edited by Masterboy, 02 October 2010 - 21:24.
Incadrare in pagina


#159
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMrHaihui, on 14th September 2010, 18:30, said:

......................
Inca o data am avut ocazia de a ne convinge ca "Pe-un picior de plai, pe-o gura de rai" nu e doar o metafora literara...

Frumos, va invidiez putin.  :)   Felicitari pentru expeditie.    :clapping:

#160
norab10

norab10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.06.2010
harta mai buna decat google earth
lpis.apia.org.ro
userneme   lpisweb
parola  apia2008

#161
cezarm

cezarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 29.08.2008
Uite ca se poate si cu Loganul pe Strategica!

https://picasaweb.go...esc/Strategica#

#162
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 02.11.2009

View Postcezarm, on 18th June 2011, 21:06, said:

Uite ca se poate si cu Loganul pe Strategica!

https://picasaweb.go...esc/Strategica#

Felicitari pentru traseul facut si pentru poze.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate