Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Totul despre Strategica

- - - - -
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#163
cezarm

cezarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 29.08.2008

View Postmihaistoian, on 18th June 2011, 22:26, said:

Felicitari pentru traseul facut si pentru poze.

Pardon, nu eu sunt "faptasul". Informatia am gasit-o cautand aiurea pe net si am zis ca ar trebui sa fie mai bine cunoscuta. Eu sunt asta:

Attached Files



#164
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View Postcezarm, on 18th June 2011, 22:50, said:

Pardon, nu eu sunt "faptasul". Informatia am gasit-o cautand aiurea pe net si am zis ca ar trebui sa fie mai bine cunoscuta. Eu sunt asta:


Chiar ma miram ca ai schimbat masina pe care o stiam din postarile si pozele mai vechi.
Felicitari temerarului cu Logan-ul atunci.
TCB

#165
marius_85

marius_85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2010
Va salut,la mijlocul lunii august as vrea si eu sa ajung sa fac strategica,acum am si eu o intrebare,voi merge cu o singura masina 4 persoane masina fiind un jeep grand cherokee 2.5 tdi incaltat cu bfg A/T crede-ti ca risc daca ma duc asa?

Stima

Marius

#166
cezarm

cezarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 29.08.2008

View Postmarius_85, on 13th July 2011, 16:19, said:

Va salut,la mijlocul lunii august as vrea si eu sa ajung sa fac strategica,acum am si eu o intrebare,voi merge cu o singura masina 4 persoane masina fiind un jeep grand cherokee 2.5 tdi incaltat cu bfg A/T crede-ti ca risc daca ma duc asa?

Stima

Marius

Dupa cum am aratat mai inainte, strategicul a fost facut si cu Loganelul. Cu Grand Cherokee il faci fara probleme. Daca nu este noroi, poti sa urci prin Valea Macesului. Daca a plouat f. recent este mult mai dificil (sleauri omniprezente, noroi cat cuprinde - partea asta este drum de pamant!). Totusi cred ca trebuie sa fii atent, stiu o poveste cu niste tipi care au furat-o cu un Jimny. Eu anul trecut am gasit portiunea de drum alpin mai degradata anul trecut fata de 2009 cand am fost prima data. Revin, daca este noroi mai serios, poti incerca cu o urcare prin Ciunget - Cabana Plaiul Poienii (drum forestier bunut). Drum bun si sa postezi impresii si eventual poze. Chiar sunt curios pentru un up date de anul asta cu privire la calitatea drumului.

#167
silencedj

silencedj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.08.2009
Maine (16.07.2011) plec din cluj spre ranca iar duminica  dimineata ma intorc pana la saua stefanu si intru pe strategica cu iesire la Valea Macesului , de acolo spre cluj vedem pe unde. Se alatura cineva?

#168
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postnorab10, on 16th February 2011, 17:20, said:

harta mai buna decat google earth
lpis.apia.org.ro
userneme   lpisweb
parola  apia2008

din pacate nu mai sunt valbile datele pt. conectare
ai cumva altele corecte?
multumesc!

#169
tibinea

tibinea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.07.2006
Poate cineva sa faca o comparatie intre urcarea cu masina la ghetarul Scarisoara in Apuseni si Strategica?
Sau urcarea la Padis (tot in Apuseni) dispre Pietroasa si Strategica? Binenteles pastrand proportiile ca durata de timp.
Din ce am vazut pe aici, lasand la o parte bucata de la Plaiul Poienilor la Valea Macesului unde trebuie 4x4 clar,
restul nu ar parea atat de dur precum a fost la Scarisoara. Ma mir si acum cum am urcat cu DSN-ul acolo.
Aici problema ar fi distanta mai lunga si ghinionul de a se intampla ceva rau.
Am facut cateva trasee cu Supernova mea pe unde nici nu imi trecea prin cap ca o sa ajung, reusind sa lovesc scutul o singura data in Fagaras.
Cand o chinui prea mult, ma anunta caroseria printr-o oftare usoara sa o las mai moale.
Anul trecut era gata gata sa fac dreapta in saua Stefanu, dar nu citisem destul despre Strategica, cu toate ca sotia ma incuraja sa mergem.
Ce aventura a mai fost la urcare in Jina, printre excavatoare si basculante de 50t, nu mai vorbesc de drumul plin de noroi.
Nu credeam ca urc dupa ploaie, dar am reusit.

Edited by tibinea, 20 July 2011 - 14:44.


#170
minitehnicusro

minitehnicusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.08.2008

View Posttibinea, on 20th July 2011, 15:40, said:

Poate cineva sa faca o comparatie intre urcarea cu masina la ghetarul Scarisoara in Apuseni si Strategica?
Sau urcarea la Padis (tot in Apuseni) dispre Pietroasa si Strategica? Binenteles pastrand proportiile ca durata de timp.
Din ce am vazut pe aici, lasand la o parte bucata de la Plaiul Poienilor la Valea Macesului unde trebuie 4x4 clar,
restul nu ar parea atat de dur precum a fost la Scarisoara. Ma mir si acum cum am urcat cu DSN-ul acolo.
Aici problema ar fi distanta mai lunga si ghinionul de a se intampla ceva rau.
Am facut cateva trasee cu Supernova mea pe unde nici nu imi trecea prin cap ca o sa ajung, reusind sa lovesc scutul o singura data in Fagaras.
Cand o chinui prea mult, ma anunta caroseria printr-o oftare usoara sa o las mai moale.
Anul trecut era gata gata sa fac dreapta in saua Stefanu, dar nu citisem destul despre Strategica, cu toate ca sotia ma incuraja sa mergem.
Ce aventura a mai fost la urcare in Jina, printre excavatoare si basculante de 50t, nu mai vorbesc de drumul plin de noroi.
Nu credeam ca urc dupa ploaie, dar am reusit.

daca intri pe la stefanu, dupa satul ciupercarilor sunt citeva cratere maaaaaari in zona puru-zanoguta. ia cu tine pe cineva care sa te impinga daca ramai, pentru ca daca nu ai tractiune integrala 90% acolo ramai. sau mergi cu un grup.

dupa, nu mai ai probleme decit in padure, dar acolo esti la vale si nu se pune.
iesi pe la rudareasa-ciunget sau pe la valea macesului daca e uscat. la vale merge.

sa nu spui cum a fost  :thumbup:

#171
tibinea

tibinea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.07.2006

View Postminitehnicusro, on 28th July 2011, 19:01, said:

daca intri pe la stefanu, dupa satul ciupercarilor sunt citeva cratere maaaaaari in zona puru-zanoguta. ia cu tine pe cineva care sa te impinga daca ramai, pentru ca daca nu ai tractiune integrala 90% acolo ramai. sau mergi cu un grup.

dupa, nu mai ai probleme decit in padure, dar acolo esti la vale si nu se pune.
iesi pe la rudareasa-ciunget sau pe la valea macesului daca e uscat. la vale merge.

sa nu spui cum a fost  :thumbup:

Pe mine ma cam mananca pielea, dar nu stiu daca ma scarpin anul asta. Totusi daca se intampla o sa incerc sa urc din Ciunget pe la Plaiul Poienilor. De acolo daca am noroc sa mai mearga cineva, ar fi ideal si totodata obligatoriu sa fie cel putin doua masini, daca nu o sa merg pana unde se poate si unde nu mai merge ma intorc.
Dar daca lucrurile stau asa cum spui si pe deasupra a mai si plouat destul, iar zona respectiva e cam dincolo de jumatatea drumului....cred ca nici lanturile nu imi mai sunt de folos.
Multumesc frumos pentru raspuns. O sa monitorizez cu atentie forumul si orice informatie despre Strategica.

Edited by tibinea, 29 July 2011 - 07:21.


#172
atzitzi

atzitzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.02.2007
Si pe mine ma bate gindul sa incerc o abordare dinspre Ciungetu, luni 15 iulie, cu oprire la Rinca. Mai este cinea interesat? Ca parca n-asi merge singur. Exista si o varinta de backup Ciungetu-Lacul Petrimanu-Curmatura Oltetului-Polovraci, dar asta ar fi pentru duminica 14 iulie.

#173
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
imi poate spune cineva care a fost recent cum este drumul de la pasul curmatura vidrutei pana la saua stefanu?
se poate parcurge cu un autoturism sau e nevoie de ceva mai capabil in offroad?
in ce sens este mai indicat sa fie abordat acest traseu?

Attached Files



#174
minitehnicusro

minitehnicusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.08.2008

View Post_zenith_, on 19th August 2011, 18:41, said:

imi poate spune cineva care a fost recent cum este drumul de la pasul curmatura vidrutei pana la saua stefanu?
se poate parcurge cu un autoturism sau e nevoie de ceva mai capabil in offroad?
in ce sens este mai indicat sa fie abordat acest traseu?


combinatia de panta mare cu ravene adanci in curba ac de par face ca urcarea pe la curmatura vidrutei in strategica sa nu fie recomandata autoturismelor.
la coborare cu putin noroc si cu riscul polizarii masinii pe burta se poate incerca.

#175
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,475
  • Înscris: 04.05.2006
Mama ce-am ratat in zona...:huh:. Cum m-am plimbat eu pe asfalt prin muntii aia.....cand puteam sa imi clatesc ochii cu un asa drum :(.
Anul asta nu mai ajung prin zona si oricum, am cauciucurile cam duse la SUV, dar mai trag de ele pana mai spre iarna. Dar la primavara.....cum se duce zapada, cum il fac.

#176
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009

View Postminitehnicusro, on 23rd August 2011, 12:14, said:

combinatia de panta mare cu ravene adanci in curba ac de par face ca urcarea pe la curmatura vidrutei in strategica sa nu fie recomandata autoturismelor.
la coborare cu putin noroc si cu riscul polizarii masinii pe burta se poate incerca.
multumesc de info, cred ca voi renunta

#177
sica88

sica88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.01.2009
Aveti poze/filmare de la curmatura vidrutei? As vrea sa merg de la TA pana unde se poate cu o masina fara 4x4 si garda la sol de 15cm.

#178
minitehnicusro

minitehnicusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.08.2008

View Post_zenith_, on 19th August 2011, 18:41, said:

imi poate spune cineva care a fost recent cum este drumul de la pasul curmatura vidrutei pana la saua stefanu?
se poate parcurge cu un autoturism sau e nevoie de ceva mai capabil in offroad?
in ce sens este mai indicat sa fie abordat acest traseu?

am fost duminica pe strategica, urcare pe la valea macesului, coborare pe la curmatura vidrutei.

este al patrulea an in care fac drumul asta, dar niciodata nu l-am vazut asa de deteriorat.
in urma cu citeva luni au fost niste ploi torentiale care au adancit fagasele de pe drum, astfel incat urcarea pe la valea macesului e sport extrem pentru masinile fara 4x4 si garda mare.

coborarea pe la curmatura vidrutei.
drum foarte rau in prima parte, drumul principal este distrus de torenti, drumul actual este pe linga, dau trecut au tractoare care au facut "drumul" si pe acolo se merge.
coborarea pana la stana nopteasa este ok, apoi inca o portiune mai rea cu bolovani. unde in anii trecuti era cea mai grava portiune, la final, acum este reparta. exista o ravena dar este la marginea drumului, nu pe mijloc.

Edited by minitehnicusro, 05 September 2011 - 21:51.


#179
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Se poate ajunge pe acest sector de drum de la peștera Polovragi???
Dacă da, cum este drumul?
Mulțumesc!

Edited by copjob2000, 06 September 2011 - 19:07.


#180
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View Postcopjob2000, on 6th September 2011, 20:06, said:

Se poate ajunge pe acest sector de drum de la peștera Polovragi???
Dacă da, cum este drumul?
Mulțumesc!
Drumul de la Pestera Polovragi ajunge la Lacul Petrimanu pe Valea Latoritei si ai nevoie de masina 4x4.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate