Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Ce inseamna?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008
Hristos  a inviat!
Ieri (15 aprilie) am facut radiografie pentru coloana lombara, pentru ca persista dureri puternice, uneori chiar insuportabile, in urma unei nucleoplastii percutane facuta pentru Hernie de disc L5-S1. Rezultatul este acesta: - Ușoară rotație spre stanga a axului coloanei lombare;
                                                                                     - Fără pensări discale în prezent;
                                                                                     - Osteoporoză L4-L5;
                                                                                     - Reacție de osteoscleroză perimarginală la nivelul articulației S1.
Ce înseamnă "reacție de osteoscleroză perimarginală"????
Medicul radiolog mi-a spus să fac gimnastică medicală (am făcut intervenția pe 23 februarie). Atat.
La medicul de familie sunt programata pe 5 mai, nu pot sa merg mai devreme la el, pentru ca nu ma primeste.
Astept raspunsuri avizate.
Multumesc frumos!

#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Osteoporoza : in termeni mai neacademici, la acele vertebre ( in cazul tau L4 si L5 ) coloana se curbeaza spre stanga sau dreapta si revine la normal de la urmatoarea vertebra. Gen, o curba nu foarte periculoasa la stanga sau dreapta.

#3
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008

 SirLaurentiu, on 16th April 2010, 21:25, said:

Osteoporoza : in termeni mai neacademici, la acele vertebre ( in cazul tau L4 si L5 ) coloana se curbeaza spre stanga sau dreapta si revine la normal de la urmatoarea vertebra. Gen, o curba nu foarte periculoasa la stanga sau dreapta.


Osteooroza stiu ce inseamna. Nu inteleg expresia "reactie de osteoscleroza perimarginala a articulatiei S1".
Multumesc

P.S. Stiu ca osteoscleroza unei articulatii nu e ceva bun. In cazul meu cum e????

Edited by istocescu, 17 April 2010 - 18:48.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,130
  • Înscris: 25.06.2007

 SirLaurentiu, on 16th April 2010, 22:25, said:

Osteoporoza : in termeni mai neacademici, la acele vertebre ( in cazul tau L4 si L5 ) coloana se curbeaza spre stanga sau dreapta si revine la normal de la urmatoarea vertebra.
Faci o confuzie.
Probabil te gandeai la scolioza.

 istocescu, on 17th April 2010, 19:47, said:

Nu inteleg expresia "reactie de osteoscleroza perimarginala a articulatiei S1".
Adica osul e tasat si din aceasta cauza tesutul osos trabecular si spongios de langa periferia vertebrei se transforma in tesus osos dens.
Fenomenul poate duce la tulburari in irigatia sanguina a osului etc.

Edited by Bogdan R, 19 April 2010 - 05:29.


#5
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008

 Bogdan R, on 19th April 2010, 00:40, said:

Faci o confuzie.
Probabil te gandeai la scolioza.


Adica osul e tasat si din aceasta cauza tesutul osos trabecular si spongios de langa periferia vertebrei se transforma in tesus osos dens.
Fenomenul poate duce la tulburari in irigatia sanguina a osului etc.

Multumesc pentru raspuns.
E grav?

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,130
  • Înscris: 25.06.2007

 istocescu, on 20th April 2010, 19:55, said:

E grav?
In principiu nu e grav. E vorba de un proces cronic in care vertebra sclerozata, cu o consistenta si densitate marita, va eroda prin frecare discul intervertebral adiacent. In acelasi timp va suferi si ea un proces de erodare (chiar daca mai redus) iar procesul de regenerare nu va mai avea loc corespunzator datorita tulburarilor de circulatie sanguina (in speta scaderea ''cantitatii'' de capilare pe unitatea de volum osos) de care am amintit.

#7
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008

 Bogdan R, on 21st April 2010, 14:07, said:

In principiu nu e grav. E vorba de un proces cronic in care vertebra sclerozata, cu o consistenta si densitate marita, va eroda prin frecare discul intervertebral adiacent. In acelasi timp va suferi si ea un proces de erodare (chiar daca mai redus) iar procesul de regenerare nu va mai avea loc corespunzator datorita tulburarilor de circulatie sanguina (in speta scaderea ''cantitatii'' de capilare pe unitatea de volum osos) de care am amintit.

Va multumesc pentru raspuns. Numai bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate