Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Masina de batut porumb

- - - - -
  • Please log in to reply
607 replies to this topic

#145
xx-04-xxx

xx-04-xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.05.2012
va multumesc pentru raspuns...
dar acum am intampinat alta problema .....am vazut ieri motorul pe care il am eu si am citit pe el ca defapt este un motor de 1.8 kw , 2800 rot/min. si fulia la el este de 110 mm.
oare duce acest motor?(tinand cont ca vreau sa fac tintr-un butoi mai mic nu din ala de 200 de litri)
si daca ar fi sa pot folosi acest motor o sa imi trbuiasca o fulie de 470 mm la masina?(sper ca am calculat corect )

#146
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Daca ai fulia de 110 mm la motor , este cam greu sa gasesti o fulie de 470. Cel mai simplu (parerea mea) mergi la un centru de fier vechi sau la un atelier reparatii masini de spalat si cumpara o fulie de la masina de spalat de 320mm sau 300mm de care gasesti cu canal de curea in v trapezoidala si depinde de fulia care o gasesti iti faci calculul ce fulie iti trebuie la motor. Ti-o modifici pe cea existenta pe motor acum sau faci alta. Asta este sfatul meu. Faci cum doresti. Si in legatura cu motorul cred ca duce fara probleme daca o faci mai micuta. Sanatate.

Edited by ciprian_vladis, 02 June 2013 - 20:32.


#147
traian_dnc

traian_dnc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.12.2010
Ciprian are dreptate.Este grei sa gasesti fulii asa mari dar la fier vechi sint .Nu trebuie sa folosesti pe motor neaparat fulia de 110.Se poate modifica sau face alta.Bunaoara eu am pe motorul de 1,8 fulie in doua trepte.60 respectiv 100 mm in felul asta o pot folosi la diverse aplicatii.La fier vechi cum spune si Ciprian gasesti de tot felul iar in ultima instanta poti pune si de masina de spalat si cum spune el calculezi cit trebuie sa aiba pe motor.Daca motorul este de 2800 rpm imparti diametrul fuliei mari pe care o gasesti la 4,3 si obtii diametru fuliei de pe motor.La fier vechi eu am gasit o fulie de 410mm.Daca pui de masina de spalat care dupa cum spune Ciprian are320 mm la motor trebuie sa ai 74,4 mm sau poti rotunji la 75 mm.Fara sa faci anumite adaptari e cam greu sa le nimeresti din prima.

#148
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Cum arata mecanismul interior al masinariei asteia?
Multumesc!

Attached File  61167091681970904997593_5823582_700_700.jpg   69.79K   161 downloads

Edited by crull, 17 September 2013 - 20:37.


#149
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Salutare. Am batut astazi la un vecin niste porumb si cu ocazia asta am mai facut un filmulet. Va invit sa il vizionati.    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jj3oFohzU0E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#150
JFLagro

JFLagro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.01.2013
As avea de vanzare si eu o masina de batut porumb marca BURGOIN frantuzeaca.cei interesati ma puteti contacta

#151
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Nici un like nimic??? Posted Image  paremi-se ca nu va place cum lucreaza masina...

#152
traian_dnc

traian_dnc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.12.2010
Nu-ti face probleme ca lucreaza foarte bine.

#153
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011

View Postciprian_vladis, on 23 septembrie 2013 - 21:13, said:

Nici un like nimic??? Posted Image  paremi-se ca nu va place cum lucreaza masina...
buna ziua.
ai bagat si porumb mai verde(mai neuscat,cu umiditate mai mare) si a mers la fel de bine?ce face boabele sa se desprinda de pe stiulete?

#154
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postciprian_vladis, on 23 septembrie 2013 - 21:13, said:

Nici un like nimic??? Posted Image  paremi-se ca nu va place cum lucreaza masina...

Parese ca singurul neajuns este faptul ca evacuarea cocenilor se face discontinuu,iar curatarea unei sarje pare ca dureaza cam mult.
Oricum sistemul este interesant si foarte usor de facut in conditii homemade.
Ai [cronometrat] cumva ce cantitate de porumb ai curatat/unitatea de timp?-este bine de stiut

#155
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Mie nu mi se pare ca dureaza mult. Cam un min jumate la tura. Pe ora se face 500 kg de boabe depinde cum se misca operatorul se poate face si mai mult. Asta depinde si de porumb, normal. Oricum eu sunt multumit de calitatea lucrarii. La fel si ci care au achizitionat de la mine .. Nu am primit nici o reclamatie.

#156
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Am alimentat la minutul 5.50 si am evacuat ciucalaii la minutul 6.35 . Deci sub un minut. dureaza un pic pina ies cocenii si pina alimentez iar. avantajul este ca nu sar boabe si curg direct in caldare. Erau 2 gramezi de porumb. Aia de unde am batut in clip erau uscati de anul trecut si ceilalti erau verzi de anul asta. I-am batut si pe aceia verzi . A trebuit sa ai las un pic mai mult in masina cam dublu timp fata de cei uscati dar nu a ramas bob pe ciocalau. Deci se bat si verzi si mai uzi fara brobleme. Anul trecut in iarna am batut cuiva 10 saci de porumb care erau cu zapada si a mers.

Edited by ciprian_vladis, 26 September 2013 - 21:48.


#157
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011

View Postciprian_vladis, on 26 septembrie 2013 - 21:42, said:

Am alimentat la minutul 5.50 si am evacuat ciucalaii la minutul 6.35 . Deci sub un minut. dureaza un pic pina ies cocenii si pina alimentez iar. avantajul este ca nu sar boabe si curg direct in caldare. Erau 2 gramezi de porumb. Aia de unde am batut in clip erau uscati de anul trecut si ceilalti erau verzi de anul asta. I-am batut si pe aceia verzi . A trebuit sa ai las un pic mai mult in masina cam dublu timp fata de cei uscati dar nu a ramas bob pe ciocalau. Deci se bat si verzi si mai uzi fara brobleme. Anul trecut in iarna am batut cuiva 10 saci de porumb care erau cu zapada si a mers.
multumesc de raspuns

#158
ioansibiu

ioansibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.12.2012

View Postlaurentiu_tepes, on 27 septembrie 2013 - 07:39, said:

multumesc de raspuns
Stie cineva cat costa o masina de batut porumb la mecanica marius,si un nr de contact ceva..

#159
Herculet

Herculet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 23.01.2012
nr de telefon il gasesti pe site;http://www.mecanicam...ro/ro-index.htm.
Tel., Fax: 04-0264-415.067

Edited by Herculet, 18 October 2013 - 17:59.


#160
mitza_009

mitza_009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.12.2010
Vezi si aici: http://tehnofavorit....umb-monofazica/

#161
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Salutare. Am fost nevoit sa vand masina de batut porumb. A venit cineva din Piatra Neamt si mi-a luat-o de acasa. O sa imi fac alta dar cu lanturi. Cu tipul asta (cu lanturi) se pot bate pe langa porumb si fasole , floarea soarelui. Deci are mai multe intrebuintari plus ca este de capacitate mai mare.

#162
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ciprian,cea cu lanturi(orizontala)am vazut ca are sibar(inchidere) si in partea de sus,care se inchide dupa alimentare cu porumb..
Facand alimentarea tangential  s-ar putea elimina acel sibar?Pt mazare si fasole m-ar bate gandul sa fac si eu una ,insa ma enerveaza acea inchidere de sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate