Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Masina de batut porumb

- - - - -
  • Please log in to reply
607 replies to this topic

#595
sammsung

sammsung

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.05.2007
Salutare tuturor forumistilor! Frumoase realizari! Vreau sa ma apuc si eu de o batoza cu lanturi cum am vazut pe aici! Am si eu cateva intrebari.Axul trebuie sa fie din otel mai special?Trebuie neaprat echilibrat pe strung, nu?Motorul ideal ,sa zic asa, este de cel 2,2 kw? Personal ma gandeam daca si cum se poate face o izolatie , zgomotul este destul de mare cand lucreaza batoza! Am vazut pe cineva care lucra cu casti din aceasta cauza:)) Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

Edited by sammsung, 02 May 2017 - 08:21.


#596
sammsung

sammsung

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.05.2007
Nu mai raspunde nimeni?:(

#597
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Casetele ar trebui să fie cu rulmenti oscilanți. Axul se face cotă pentru rulment pe capete. Axul nu trebuie din otel special. Doar să fie drept. De izolare pentru zgomot nu stiu cum s-ar putea face.

#598
sammsung

sammsung

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.05.2007
Buna ziua forumisti ! Primul lucru vreau sa ii multumesc lui Ciprian_Vladis pentru ca a fost amabil si mi-a dat cateva sfaturi prin telefon, sfaturi care mi-au fost de folos! Acum vreau sa va arat ceea ce am facut si am achizitionat pentru a confectiona si eu o batoza pt. socrul meu! Am luat doua lagare cu rulmenti oscilanti cu interiorul de 25mm, un motor de 3kw chinezesc (am luat de putere mai mare pentru are bobinajul de aluminiu), sper sa fie ok. Fulia motorului are 58 mm! Mai am o fulie de 240 mm pentru ax. Axul il face un strungar si ma gandeam sa il fac de 30-40mm, sa dau gauri de 6mm si sa prind lantul pe acele suruburi care au in capat ca o zala. Intrebarea mea este cam ce turatii am sa am cu cele doua fuli avand in vedere ca motorul are 3000 de turatii?Daca credeti ca vor tine suruburile pe care le-am luat lanturile, multumesc!

#599
sammsung

sammsung

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.05.2007
Am vrut sa atasez niste poze dar nu ma lasa:(

Edited by sammsung, 17 July 2017 - 14:01.


#600
sammsung

sammsung

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.05.2007
Am reusit sa fac ceva ! Sper sa fie ok!
Am sa duc axul la un strungar luni. Am cumparat o fulie de 300 mm. Plasa gen "pentru ciur" otelita pentru " scurgerea" boabelor.
Multumesc celor care au avut amabilitate sa  posteze realizarile lor ca sa invatam de la ei!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   104.44K   76 downloads
  • Attached File  2.jpg   64.14K   78 downloads
  • Attached File  3.jpg   43.89K   87 downloads
  • Attached File  4.jpg   53.8K   82 downloads
  • Attached File  5.jpg   38.38K   80 downloads
  • Attached File  6.jpg   37.3K   73 downloads
  • Attached File  7.jpg   32.56K   71 downloads
  • Attached File  8.jpg   55.96K   68 downloads
  • Attached File  9.jpg   49.97K   72 downloads
  • Attached File  10.jpg   56.01K   72 downloads
  • Attached File  11.jpg   59.33K   77 downloads
  • Attached File  12.jpg   63K   77 downloads

Edited by sammsung, 22 July 2017 - 21:05.


#601
sammsung

sammsung

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.05.2007
Daca ceva nu este in regula sa ma corectati, multumesc!

#602
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Axul central din ce material vrei sa-l faci : bara bruta rotunda /hexagon ? Am vazut facut din teava cu diametrul de 62mm ( de 5-6mm sau mai groasa )prelucrata pe strung la care au fost sudate doua axe (strunjite la cota  de rulment) unul fiind ceva mai lung pentru fixarea fuliei....
Ai scris undeva mai sus despre fulia mare de 300 mm in diametru,dar cea de la motor dupa aprecierea ,,ochiometrica ....Posted Image Posted Imagenu cred ca are nai mult de 50-55 de mmm !
Oricum trebuie schimbata sa ajungi undeva la 600-700 rot/min....adica un raport de 1:5 aproximativ...
Am facut si folosit  cu ceva timp in urma doua tipuri de batoza pentru porumb : una din butelie ruseasca care functioneaza foarte bine si astazi la alt proprietar  si al doilea model asemanator cu cea facuta din bazin de masina de spalat.....daca nu ai de batut tone de porumb zilnic  merge foarte bine al doilea model !
https://forum.softpe...0#entry15159897
Acum  o folosesc si tocatoare de lucerna -am schimbat platoul cu 2 cutite -iar la nevoie revine la starea initiala....o sa adaug ceva imagini spre lamurire...Posted Image

Edited by cristian68n, 23 July 2017 - 21:00.


#603
PetruBucovina

PetruBucovina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.01.2017
Ma apropii de finisaje, dar i-am facut si o proba. Trebuie modificat "esapamentul" la pleava ca vine peste motor. Si mai am de facut o cupla de remorcare dupa motosapa.

Attached Files



#604
PetruBucovina

PetruBucovina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.01.2017
Am trecut proba. Urmeaza usoare imbunatatiri.
https://www.youtube....w_as=subscriber

#605
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Nu e ceea ce mă așteptam, credeam că e cu regim continuu de funcționare. Chiar eram contrariat de pozele dinainte de vopsire, văzusem cocenii ăia în roabă întregi și fără prea multe boabe printre ei.
Acum înțeleg de ce.

#606
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011

View Postsammsung, on 22 iulie 2017 - 21:00, said:

Am reusit sa fac ceva ! Sper sa fie ok!
Am sa duc axul la un strungar luni. Am cumparat o fulie de 300 mm. Plasa gen "pentru ciur" otelita pentru " scurgerea" boabelor.
Multumesc celor care au avut amabilitate sa  posteze realizarile lor ca sa invatam de la ei!
Motoarele alea chinezesti is bune de ceva? Ca imi trebuie si mie unul, ca ma lasa al de la moara...

#607
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Am cautat dar nu gasesc....cat este distanta intre lanturi pe ax ?

#608
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Masina de batut porumb, cu disc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AE77OK7NjJs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate