Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Masina de batut porumb

- - - - -
  • Please log in to reply
607 replies to this topic

#127
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
pai ce sa zic, mult succes!
singura problema pe care o vad este spatiul dintre surub si tubul in care va fi montat
trebuie ales nici prea mare sa nu cada prea multe boabe printre tub si surub, nici prea mic sa nu atinga de tub sau sa se blocheze de la boabele care intre intre cele doua piese
evident axul trebuie sa fie drept si tubul fara indoituri in interior

#128
penciucromica

penciucromica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.02.2012

 draku, on 26 februarie 2013 - 13:45, said:

pai ce sa zic, mult succes!
singura problema pe care o vad este spatiul dintre surub si tubul in care va fi montat
trebuie ales nici prea mare sa nu cada prea multe boabe printre tub si surub, nici prea mic sa nu atinga de tub sau sa se blocheze de la boabele care intre intre cele doua piese
evident axul trebuie sa fie drept si tubul fara indoituri in interior

sper sa reusesc  mersi mult

#129
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Alta masina de batut construita si expediata. Dupa cum se vede am progresat.

Attached Files



#130
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Astazi am mai finalizat o masina de batut cu motor. Erau toate pregatite numai ce le-am imbinat. Dar am o nelamurire. Inainte faceam fulii din fier pentru motor la un nene strungar . Asta am facut-o la altul dar mi-a facut  fulia din textolit. Am observat ca daca nu este intinsa bine cureaua patineaza si iese un fummmmm. Ce as putea face ca sa aiba cureaua aderenta mai buna la fulie? Sau fac alta de fier? La fulia de fier chiar daca nu era intinsa cureaua tare nu imi patina.

#131
ravenshield

ravenshield

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.07.2008
Unge fulia cu vaselina ca sa scapi de fum la curea. Mi-a spus tata ca e truc vechi de pe vremea primului razboi mondial.

#132
traian_dnc

traian_dnc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.12.2010
Ciprian fuliile cele mai bune sint din fonta.Urmeaza cele din aluminiu.

#133
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Asta pentru ca se racesc mai repede sau elibereaza caldura mai repede de la frecarea curelei pe fulie?

 ravenshield, on 30 martie 2013 - 20:37, said:

Unge fulia cu vaselina ca sa scapi de fum la curea. Mi-a spus tata ca e truc vechi de pe vremea primului razboi mondial.
Daca ung fulia cu vaselina nu va patina mai tare cureaua ?

Edited by ciprian_vladis, 30 March 2013 - 23:40.


#134
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Salutare. Am remediat ... am mai tras motorul si s-a intins cureaua plus ca am mai adancit canalul la curea pentru ca baza curelei era pe fundul fuliei ... Deci era mai larga fulia decat cureaua. Nu cu mult dar atat cat sa mearga rau. Facut proba (300 KG boabe batute) totul este ok. Pregatita pentru expediat la client (este la asta).

Edited by ciprian_vladis, 01 April 2013 - 20:17.


#135
traian_dnc

traian_dnc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.12.2010
Ciprian vreau sa vezi niste poze cu o masina de batut porumb facuta din butoi. Acum citeva zile am terminat lucrul la ea.

Attached Files



#136
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

 traian_dnc, on 11 aprilie 2013 - 11:36, said:

Ciprian vreau sa vezi niste poze cu o masina de batut porumb facuta din butoi. Acum citeva zile am terminat lucrul la ea.
Faina. Multa tinichigerie necesita... Ai avut nevoie de ceva timp sa o dichisesti. Felicitari !!!

#137
traian_dnc

traian_dnc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.12.2010
Multumesc pentru apreciere si ma bucur ca-ti place.Timp si placerea de a face un lucru bine cit se poate din ciocan flex si aparat de sudura.

#138
robuadr

robuadr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2011
@traian_dnc
Frumoasa lucrarea. Felicitari. Ai testat-o? Spune-mi, te rog, cum se evacueaza cocenii.

#139
traian_dnc

traian_dnc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.12.2010
Daca te uiti pe youtube la [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gwYhgQdb-wY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] sa vezi una asemanatoare cu a mea.Acolo se vede cum se arunca ciocalaii afara.

#140
xx-04-xxx

xx-04-xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.05.2012
buna ziua,
in saptamanile care urmeaza as vrea sa imi construiesc si eu o masina de batut porumbul.
as avea cateva intrebari/nelamuriri. 1.de care este mai buna cu tije/tevi in interior sau cu lanturi? 2.la ce distanta se monteaza acele tije/lanturi una de cealalta? 5-10 cm? 3.cam ce motor ar trebui ca sa duca fara probleme un asemenea ansamblu? unul de 2-2,2 kw ar merge?
va multumesc anticipat!

#141
traian_dnc

traian_dnc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.12.2010
Parerea mea este ca cele cu lanturi sunt mai bune din mai multe motive.In primul rand nu ramane nici un bob pe ciocalau,nu rupe ciocalaii si are o productivitate mare.Jgheabul este din tabla perforata si porumbul ramane curat.Lanturile eu le-am pus la 70 mm unul de altul.Motorul de 2,2 kw este suficient.Bune sunt ele si celelalte modele iar parerile sunt impartite.Daca vrei sa faci o comparatie intra pe youtube si acolo o sa vezi diferite modele si poti sa iei o hotarare de care sa-ti faci.Cu stima.

#142
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
io am taiat barele de fier si am pus lanturi acu nu mai farma grauntele nu se blocheaza nu zdrobeste  ciocalaii .

#143
xx-04-xxx

xx-04-xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.05.2012
va mutumesc mult pentru raspunsuri....pana la urma se pare ca o sa fac cu lanturi.
as mai avea o intrebare...fulia de la masina de batut....conteaza dimensiunea ei? adica cam cediametru ar trebui sa aiba? dar cea de la motor? adica stiu ca la motor trebuie mai mica si la masina mai mare dar poate aveti ceva dimensiuni exacte...
mersi

Edited by xx-04-xxx, 31 May 2013 - 20:40.


#144
traian_dnc

traian_dnc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.12.2010
La masina trebuie sa obtii aproximativ 650 rpm.La motor de 3000 rpm fulia de pe masina trebuie sa fie de 4,6 ori mai mare decat pe motor.De exemplu la fulie de 60 mm pe motor pe masina trebuie aproximativ 276 mm.La motor de 1500 rpm fulia de pe masina trebuie sa fie de 2,3 ori mai mare decat pe motor.De exemplu la fulie de 60 mm pe motor pe masina trebuie sa fie de 138,6 mm.Binenteles ca se permit abateri de la aceste dimensiuni da nu ar fi bine sa fie prea mari.Daca obtii o turatie mai mare creste productivitatea dar exista riscul sa sparga boabele.Asta e parerea mea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate