Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Masina de batut porumb

- - - - -
  • Please log in to reply
607 replies to this topic

#109
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
filmulet cu masina in probe.    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8jk4ShC3rak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#110
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Astea sunt jucarii mai mari cumva?

#111
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

 NOSZTALGIA, on 14 februarie 2013 - 09:46, said:

Astea sunt jucarii mai mari cumva?
cum adica jucarii? sunt masini de batut porumb.

#112
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
@NOSZTALGIA umple un tIr de 20 de tone in cateva zeci de minute, normal ca i se par jucarii. Doar nu ai vrea sa curete la mana 20 de tone de boabe

#113
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Poze..

Attached Files



#114
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
masinile pe care le confectionez sunt de uz casnic dar fac fata cu brio la un numar de 4-5 familii. pentru tone si tone de porumb unde vrei sa mearga iute, trebuie sa ai si vreo 7 oameni ca manipulanti , o masina actionata de un tractor sau motor mare ... faci si cu masina mea lejer cateva tone de porumb intr-o zi .

#115
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Batoza mea data jos de pe suport intra in portbagaj la cielo, si am si buteliede gpl.
Sincer eu nu a s sta langa tine cand bati porumbii .Tot vad un lant zburand.

#116
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

 stefanut23, on 14 februarie 2013 - 20:40, said:

Batoza mea data jos de pe suport intra in portbagaj la cielo, si am si buteliede gpl.
Sincer eu nu a s sta langa tine cand bati porumbii .Tot vad un lant zburand.
a mea este cu disc nu cu lanturi. cred ca era adresat mesajul altcuiva. chiar daca se rupe lantul ramane in butoi fara sa afecteze cu nimic. cand evacuiezi ciucalaii atunci arunca si lantul dar la cel mult 2-3 m. are turatie mica. cam 750 rpm la axul cu lanturi

Edited by ciprian_vladis, 14 February 2013 - 21:44.


#117
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Lucrul de astazi... BOURGOIN BAMBY rulezzz :D

Attached Files


Edited by rand, 14 February 2013 - 21:59.


#118
JFLagro

JFLagro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.01.2013

 rand, on 14 februarie 2013 - 21:57, said:

Lucrul de astazi... BOURGOIN BAMBY rulezzz Posted Image

cate ture are motoru tractorului in timpul lucrului?

#119
traian_dnc

traian_dnc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.12.2010
Stefanut23 daca se rupe un lant unde crezi ca merge?Ca totul este inchis.Daca sa zicem ca se rupe un lant e dat afara impreuna cu ciocalaii asa ca nu se poate intimpla nimic mai ales ca masina merga la maxim 600 rpm.http://www.youtube.com/watch?v=j_1gR1QEf2s Aici o poti vedea pe a mea mergind.Nu este de mare productivitate dar face peste o tona pe ora.Fara pauze.Pentru casa e mai mult decit buna.Asta este parerea mea si nimeni nu este obligat sa mi-o impartaseasca.Cred ca o sa ma opresc aici cu postarile.Va salut pe toti si numai bine.

Lanturile se inlocuiesc usor ca sint prinse cu suruburi

Ciprian are perfecta dreptate.A inteles perfect procedeul de lucru.

#120
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

 traian_dnc, on 15 februarie 2013 - 17:49, said:

Stefanut23 daca se rupe un lant unde crezi ca merge?Ca totul este inchis.Daca sa zicem ca se rupe un lant e dat afara impreuna cu ciocalaii asa ca nu se poate intimpla nimic mai ales ca masina merga la maxim 600 rpm.http://www.youtube.com/watch?v=j_1gR1QEf2s Aici o poti vedea pe a mea mergind.Nu este de mare productivitate dar face peste o tona pe ora.Fara pauze.Pentru casa e mai mult decit buna.Asta este parerea mea si nimeni nu este obligat sa mi-o impartaseasca.Cred ca o sa ma opresc aici cu postarile.Va salut pe toti si numai bine.

Lanturile se inlocuiesc usor ca sint prinse cu suruburi

Ciprian are perfecta dreptate.A inteles perfect procedeul de lucru.
am inteles pentru ca am facut si eu una numai ca la a mea erau lanturile sudate.

#121
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
pozele promise. astazi a plecat masina de batut in caras severin.

Attached Files



#122
penciucromica

penciucromica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.02.2012
buna ziua, stie cineva cum se confectioneaza un snec?sau poate vreo formula de calcul a elicei, un tutorial ,ceva.multumesc anticipat

#123
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

 penciucromica, on 24 februarie 2013 - 14:59, said:

buna ziua, stie cineva cum se confectioneaza un snec?sau poate vreo formula de calcul a elicei, un tutorial ,ceva.multumesc anticipat

empiric, fara calcule elaborate, eu as face asa:
dupa ce stabilesc dimensiunile generale (lungime, diametru, diametru ax) fac niste discuri din tabla cu diametrul exterior un pic mai mic decat diametrul interior al tubului in care va functiona (ca sa nu atinga de el) si diametrul interior egal cu al axului.
se face o taietura pe raza, se pune pe ax, se sudeaza un capat pe ax iar celalalt capat se trage de-a lungul axului, creindu-se "pasul" snecului (mai mare sau mai mic, in functie de ce va transporta, puterea motorului, etc) si se sudeaza pe ax. cu celelate discuri se procedeaza la fel, pana se ajunge la lungimea dorita. discurile se sudeaza intre ele, creind un "surub fara sfarsit" continuu
pentru exemplificare, in poza de mai jos am trasat cu rosu cam cum ar veni un snec din bucati.
intre liniile rosii ar fi un disc despre care am scris mai sus

Attached Files

  • Attached File  snec.jpg   25.41K   205 downloads

Edited by draku, 24 February 2013 - 17:23.


#124
penciucromica

penciucromica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.02.2012

 draku, on 24 februarie 2013 - 17:22, said:

empiric, fara calcule elaborate, eu as face asa:
dupa ce stabilesc dimensiunile generale (lungime, diametru, diametru ax) fac niste discuri din tabla cu diametrul exterior un pic mai mic decat diametrul interior al tubului in care va functiona (ca sa nu atinga de el) si diametrul interior egal cu al axului.
se face o taietura pe raza, se pune pe ax, se sudeaza un capat pe ax iar celalalt capat se trage de-a lungul axului, creindu-se "pasul" snecului (mai mare sau mai mic, in functie de ce va transporta, puterea motorului, etc) si se sudeaza pe ax. cu celelate discuri se procedeaza la fel, pana se ajunge la lungimea dorita. discurile se sudeaza intre ele, creind un "surub fara sfarsit" continuu
pentru exemplificare, in poza de mai jos am trasat cu rosu cam cum ar veni un snec din bucati.
intre liniile rosii ar fi un disc despre care am scris mai sus

multumesc de raspuns.m-am gindit si eu la asta ,dar am vazut la cineva unul de vreo 2 metri si era de-a intregul;avea suduri doar la contactul cu axul.de asta am intrebat daca exista vreo metoda specifica.oricum inca o data multumesc mult.

#125
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
nu ma indoiesc ca exista si alte modalitati de fabricatie
dar asta mi se pare cel mai la indemana de facut acasa

PS
daca ai sa te uiti cu atentie la snecul anumitor cazane de incalzire cu peleti (eu acolo am vazut), snecul nici nu arata ca cel diin poza de mai sus, ci e simplu (fara ax) ca un "span" gros care rezulta la aschierea unui metal
cam ca aici  http://www.component...-250-produs.gif

Edited by draku, 26 February 2013 - 11:48.


#126
penciucromica

penciucromica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.02.2012

 draku, on 26 februarie 2013 - 11:42, said:

nu ma indoiesc ca exista si alte modalitati de fabricatie
dar asta mi se pare cel mai la indemana de facut acasa

PS
daca ai sa te uiti cu atentie la snecul anumitor cazane de incalzire cu peleti (eu acolo am vazut), snecul nici nu arata ca cel diin poza de mai sus, ci e simplu (fara ax) ca un "span" gros care rezulta la aschierea unui metal
cam ca aici  http://www.component...-250-produs.gif

am vazut si din astea.eu vreau sa modific o batoza de porumb sa trimita boabele direct in saci sau remorca,am vazut cava asemanator pe net.cind se mai incalzeste ma apuc  sa fac discuri ptr a le suda ca in poza ta.toate bune.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate