Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

Fotografii...nu asa bune

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Din cauza de plictiseala si splin, ma apucai sa initiez thread-ul asta in care sa "infieram" fotografii nereusite, publicate te miri pe unde, facute de fotografi de la care avem pretentii.
De multe ori am vazut ca sunt apreciate fotografii mai degraba mediocre doar pentru ca au fost postate de fotografi (amatori sau pro) care si-au facut deja un nume.
Ideea mi-a venit rasfoind site-ul liternet.ro si deshizand doua galerii recente apartinand lui Cosmin Bumbut si Dinu Lazar.

Sper din tot sufletul ca cei care vor mai aparea in acest topic sa nu conisdere rautacioasa aceasta initiativa. Vreau doar sa trecem putin de perdeaua de ipocrizie si diplomatie cu care ne obisnuieste deprinderea de a trai intr-o societate si sa avem curajul sa ne exprimam parerile liber. Si cei vizati, in masura in care ii intereseaza, vor avea ocazia sa "auda" si pareri un pic altfel, pentru ca daca te lauda lumea mereu s-ar putea sa incepi sa nu ii mai crezi niciodata, sau si mai grav, sa ii crezi mereu. ;)
De fapt, cei care se vor gasi pe aici se vor simti fara indoiala si flatati, sau ar trebui, din moment ce sunt din categoria celor de la care avem pretentii.

Cine ridica manusa?  :naughty:

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Daca vreti puteti incepe prin a comenta imaginea asta in care apare subsemntul, si unde calitatea indoielnica nu rezida din lipsa de maiestrie a fotografului ci din subict, care pe alocuri e porcesc.


Lasand la o parte divagatile astea si fara a incerca sa nasc altele, vorbeam mai deunazi cu big_ipaq in legatura cu niste fotografii de miri bratu. biggy imi arata 2 imagini si ma intreba daca nu cumva sonykel face imagini mai bune decat cele in cauza. Si el era de acord ca fata e super talentata, ca face niste imagini bune, dar ca pur si simplu cele 2 i se par niste kkt-uri.

Asta m-a pus pe ganduri si m-a facut sa cred ca daca noua ni se par slabe cateva imagini ale unor fotografi ce altfel au confirmat s-ar putea sa fie si vina noastra. E ca la inductie. Daca-mi plac 99% din ele si 1% nu, inseamna ca mie personal imi scapa mesajul.

E de discutat.

Edited by mr.fred, 29 June 2005 - 14:33.


#3
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005
<off topic>as vrea eu sa fac asa fotografii  :rolleyes: </offtopic>

#4
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Uite pun supun si eu cateva fotografii comentariilor voastre. Autorul este cunoscut si foarte foarte talentat.

Later edit: Imi cer scuze, nu este permis hotlinkingul. Si nu pot copia aici acele fisiere. Daca va dau pagina ele directa autorul este deconspirat.

http://www.fotomagazin.ro/weblog2/

Va uitati singuri. Cautati catelul fara labe, portretul lui Cosmin Bumbut si Vederea din bucatarie. Sunt iresistibile!

Chiar si ultima serie, toate sunt din aceasta categorie.

Edited by big_ipaq, 29 June 2005 - 14:44.


#5
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
Mie de exemplu, doua serii ale lui Mr.Fred, cu nunta, respectiv cel cu role, nu mi se par reusite de loc. Asta normal, fata de celelalte fotografii de pe TTL, la care imi venea sa-mi arunc camera de invidie.

#6
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005

Quote

www.fotomagazin.ro

Accesul la aceasta pagina de pe serverul Fotomagazin.ro este interzis.
trebuie sa fii logat?

#7
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004

mr.fred, on Jun 29 2005, 14:29, said:

.....
Asta m-a pus pe ganduri si m-a facut sa cred ca daca noua ni se par slabe cateva imagini ale unor fotografi ce altfel au confirmat s-ar putea sa fie si vina noastra. E ca la inductie. Daca-mi plac 99% din ele si 1% nu, inseamna ca mie personal imi scapa mesajul.

E de discutat.

<{POST_SNAPBACK}>


De fapt si eu tot la asta m-am gandit. De fiecare data cand am vazut o imagine nu prea reusita a unuia pe care eu il respectam ca fotograf, primul lucru la care ma gandeam era posibilitatea mea de a intelege si de a aprecia frumosul, mesajul, ideea sau mai stiu eu ce. De fiecare data am ales sa tac din gura si de a imi vedea de treaba gandidu-ma ca problema e la mine.
Insa acum ma gandesc ca e posibila si cealalta varianta. Si anume, sunt multi cei care gandesc si actioneaza ca mine si tocmai de aceea fotografiile modeste ale fotografilor consacrati raman fara comentarii sau aprecieri negative.
Si aici vor fi fara indoiala discutii de genul: "esti fraier pentru ca nu sti sa apreciezi o fotografie reusita" sau "nu ai inteles fenomenul". Tocmai aici vreau sa ajung. Sa vad cat subiectivism apare in interpretarea si aprecierea unei imagini.
@ionut, e de inteles, eu vorbeam de fotografii cu pretentii. Probabil ca imaginile lor modeste ar arata f. bine in portofoliu unor utilizatori de sapuniere digitale.

#8
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005

Quote

@ionut, e de inteles, eu vorbeam de fotografii cu pretentii. Probabil ca imaginile lor modeste ar arata f. bine in portofoliu unor utilizatori de sapuniere digitale.
stiu, eu doar visam cu degetele tastand  :peacefingers:

Edited by ionutz_cjv5, 29 June 2005 - 14:50.


#9
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004

atika, on Jun 29 2005, 14:44, said:

Mie de exemplu, doua serii ale lui Mr.Fred, cu nunta, respectiv cel cu role, nu mi se par reusite de loc. Asta normal, fata de celelalte fotografii de pe TTL, la care imi venea sa-mi arunc camera de invidie.

<{POST_SNAPBACK}>


Fred, poti fi flatat! :) Lumea se asteapta la lucruri mari de la tine si ai intrat intr-un cerc select: Lazar, Bumbut si Miri Bratu.  :naughty:
Sunt de acord cu atika in ceea ce priveste seria cu nunta doar. Si mie mi s-a parut foarte slaba comparativ cu ce faci tu de obicei. Asta e dezavantajul, ne-ai invatat prost.  :coolspeak:

#10
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

atika, on Jun 29 2005, 15:44, said:

Mie de exemplu, doua serii ale lui Mr.Fred, cu nunta, respectiv cel cu role, nu mi se par reusite de loc. Asta normal, fata de celelalte fotografii de pe TTL, la care imi venea sa-mi arunc camera de invidie.

<{POST_SNAPBACK}>


Sunt de acord. Asta m-a si facut sa scriu ultimul material cu deschisul usilor intre statii in care am pus imagini mai vechi. Nu ma dau jos dar fac o pauza de declansari si ma uit pe geam pana cand imi revin.

#11
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Misto raspuns! Il simt chiar in stomac pentru ca si eu sunt in ultimul timp nemultumit de ce imi iese de pe senzor. Mi-e frica sa mai declansez de teama ca nu o sa imi placa ce-a iesit. :)
P.S. Parca suntem la clubul fotoholicilor anonimi. :lol:

#12
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Dragii mei,

Am 32 de ani, ma numesc big_ipaq is sunt fotoholic de multi ani... Eu si senzorul meu, am ajuns la un moment de rascruce in viata. Poate ca o fi de o criza, poate...

[...]bla bla bla[...]

Inchei spunandu-va ca nu vreau sa mai pun degetul pe declansator, cel putin o vreme, pana-mi trece. Sper sa fiti alaturi de mine si sa ma sustineti in greaua incercare prin care trec.

Multumesc


;)

Acum serios, ce spuneti de catelul fara labe?

Edited by big_ipaq, 29 June 2005 - 15:10.


#13
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Nu l-am gasit. Am gasit unul cu.

#14
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Catelul este aici: http://www.fotomagaz...ateii_pa_1.html

Cosmin si vederea din bucatarie este aici: http://www.fotomagaz...ga_da_nu_1.html

Mai sapati si voi mama...

#15
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003

big_ipaq, on Jun 29 2005, 09:17, said:

Catelul este aici: http://www.fotomagaz...ateii_pa_1.html

Cosmin si vederea din bucatarie este aici: http://www.fotomagaz...ga_da_nu_1.html

Mai sapati si voi mama...

<{POST_SNAPBACK}>


eu nu le intzeleg... cred ca ma bate la cap chestia asta din semnatura unui vestit:

"There's nothing worse than a fuzzy picture of a sharp concept"

sau am greshit-o?

#16
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
E buna si asa. Eu astept pe cei care le inteleg. Si nu "fuzzy picture" nu inteleg, ci acel "sharp concept"...

#17
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003
probabil ca ai dreptate... cel mai bine ar suna
There's nothing worse than a fuzzy picture of a fuzzy concept

#18
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004

msdan, on Jun 29 2005, 15:21, said:

eu nu le intzeleg... cred ca ma bate la cap chestia asta din semnatura unui vestit:

"There's nothing worse than a fuzzy picture of a sharp concept"

sau am greshit-o?

<{POST_SNAPBACK}>


Sper ca te refereai la Ansel Adams cand ai spus vestit. :) Eu sunt oricum, numai vestit nu. A.A. a spus-o cum scrie la mine tocmai pentru ca ei au introdus in clubul F64 conceptul de fotografie clara si sharp pe tot frame-ul. Insa chiar si in conditiile astea au "infierat" fotografia fara cap si coada.

Raman totusi la parerea mea ca sharp picture-fuzzy concept e mai rau decat fuzzy-fuzzy. Barem in prima varianta nu vezi uratul in toata splendoarea lui.

P.S. Hai sa revenim on topic. Mai aveti exemple. Si daca le putem discuta in amanunt. Cineva sa incerce sa le explice celorlalti ce era de inteles.

Edited by Rigid Aurel, 29 June 2005 - 15:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate