Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Fotografii...nu asa bune

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004

Rigid Aurel, on Jun 29 2005, 16:33, said:

Insa chiar si in conditiile astea au "infierat" fotografia fara cap si coada.

<{POST_SNAPBACK}>


Dar cea fara labe?!?

Edited by big_ipaq, 29 June 2005 - 15:35.


#20
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003
in ultimul timp mi se pare ca fotografiile sunt criticate mai mult pe baza de prietenii... exista tot felul de cercuri restranse: badorgood, fd, chiar softpedia... shi probabil mai sunt chiar la un nivel mai inalt (printre cei f buni)... asha ca de cate ori apare un rateu, prietenii se gandesc ca nu intzeleg fotografia, iar daca au curajul sa zica doua - trei vorbe, se lovesc de orgoliul celui in cauza (care pe cinstea mea ca mi se pare mare cam tot timpul)... in alta ordine de idei, e absolut nenatural sa scotzi fotografii bune pe banda rulanta, iar lumea nu mai are rabdare... e o lupta contra cronometru de a scoate waw pe web... shi cred ca de aici rezulta mai mult scrashnet de dintzi decat waw...

parerea mea

#21
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.04.2004
Si eu am avut reactii de uimire/dezamagire in fata catorva fotografii de Mircea Bezergheanu, pe care de altfel il admir. Cea mai odioasa mi s-a parut asta
http://fotodigital.r...o.php?foto=2472
Partea buna din toata povestea asta nu e ca moare si capra vecinului, ci ca daca vad ca si cei mari mai dau rateuri, ma simt motivata sa nu ma deprim vazand talentul altora si sa incerc in continuare.  :peacefingers:

#22
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004
geea nu sunt de acord cu tine. Imaginea nu e proasta si daca imi permiti o sa incerc sa explic de ce.

Mi-a spus mie cineva ca noi astia care citim de la stanga la dreapta ne formam un reflex,obisnuinta sa privim si imaginile tot asa (cica in cinematografie chestia asta are si un nume, care evident imi scapa)
Plecand de la ideea asta, poti sa observi ca fetele sunt din ce in ce mai imbracate adica exact opusul a ceea ce face de obicei  Mircea Bezergheanu, care dezbraca  :naughty:
Pentru mine poza are sens.

#23
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003
domnul Nicolae Sotir a fost notat f bine pentru aceasta fotografie

http://fotodigital.r...=7554&fromcat=1

am citit criticile favorabile de pe respectiva imagine, dar tot nu am reushit sa pricep ce se spune acolo

#24
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.04.2004
stai ca-ti explica imediat acrac care-i sensul. :P acrac, ai cuvantul  :coolspeak:

#25
soreanu

soreanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.02.2005
E putin offtopic dar daca tot a venit vorba de pozele de pe fotodigital, au primit mai ieri o fata care a fost votata cu 66% NU pe forum insa a fost facuta membra FD cu "Felicitari". Initial am crezut ca-i o greseala a lui zzz dar nu, i-au fost afisate pozele pe FD si culmea a mai primit si nota 4 pt poza asta http://www.fotodigit...o.php?foto=7557  :huh: Este chiar o poza buna? Eu nu-i prind unghiul de unde se vede bine.
In ce priveste cercurile de prieteni de care vorbea msdan... este 1000% adevarat. Poti sa nu stralucesti dar daca esti intre favoritii unora "tari in gura" si influenti esti propulsat in top fara prea multa munca.
Scuze pt offtopic si daca am incalcat vreo parte a regulamentului - este doar o parere personala.

#26
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004
Multumesc geea. Deci poza..... in poza este vorba despre ...bzzbbbzzzzzzzzzbbz ...................care ne duce cu gandul la ...............

Din cauza dificultatilor de transmisie ma vad nevoit sa dau legatura in studiou. Geea ai legatura ............... bzbbzzzbbzb  

:proud:

#27
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003
cosmin bumbut

http://www.7zile.ro/...2&id_camp=4&t=3

eu nu zic ca-i buna sau rea... mie nu-mi place

am vazut ca el foloseshte efectul asta de radial blur(cred ca asta-i efectul) in multe locuri... e fotografia mai valoroasa in felul asta? ce dispare in ceatza ar trebui sa fie misterios?

#28
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Nici mie nu-mi place asta  :puke:

Am observat si eu ca in mod automat daca un fotograf e celebru, i se lauda toate pozele. Asa ceva nu e corect. Chiar si fotografii mareti mai scot rebuturi. Pe de alta parte ar trebui sa-si dea seama si singuri daca poza are valoare sau nu.

#29
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
mama ce de replyuri imi venea sa dau pe masura ce tot citeam threadul, dar m-am abtinut incercand sa il citesc pana la capat.
voi prezenta pe bulleturi:

- frumosa ideea acestui thread. chiar imi place mult si consider ca e un lucru care trebuia facut de multa vreme. de ce nu mi-a venit mie ideea? de ce mie imi vin numai idei dubioase in cap? de ce cei de la polul sud daca stau cu capul in jos nu cad?

- big_ipaq: baltazar caci despre el e vorba este o poveste mai veche pe care nu ai cum sa o intelegi atata vreme cat nu ai un pet. atunci cand ai un pet se creaza o altfel de relatie cu el si o poza care unora fara animalutze nu spune nika, pt tine inseamna f mult.
ca sa fiu mai concret, pozele voastre de la festivalul taranului roman ma lasa absolut rece. revenind la baltazar, cred ca primul pas spre intelegerea pozelor ar fi sa iti iei unul. daca totusi nu poti sau nu esti lasat de parintzi, poti sa incerci sa iti gasesti pasiuni comune cu pet-urile; uite de ex. baltazar e si el programator ca tine, mai exact e webdesigner. la portofolui avem site-ul: MY DOG MADE THIS SITE
Poate nu m-am facut prea bine inteles, dar e o chestie pe care nu prea poti sa o explici si sa o intelegi ci sa o simti. Uite de ex. cea mai buna poza a mea din ultima perioada o consider facuta ieri (cu telefonul) motanului tarzan. gasesc in ea atitudine, miscare, echilibru, traiectorie, mesaj, si multe altele pe care f. multi nu le simt si drept urmare vor considera poza o tampenie.
si poza:
Attached File  28062005_017_.jpg   38.83K   82 downloads




- fred> f urata treaba cu stersul celor 2 serii.
urata pentru ca nu ai inteles inca conceptul ca parerea ta e mai importanta decat suma celor din jur si ca chiar si atunci cand gresesti nu trebuie mereu sa recunosti gresala ci poti merge cu lupta pana in panzele albe si (surprinzator!) destul de des vei obtine victoria.  
urata pentru ca ai altele mult mai proaste si puteai incepe cu ele.
urata pentru ca erau ceva diferit fata de abordarile obisnuite. faci portrete bune, dar este prea cantonat intr-un stil lucru care e f periculos pt tine si f plictisitor pentru cei care iti urmaresc atent activitatea.


- fred, rigid, big_ipaq> io unu' nu am probleme d'astea acum, sunt f multzumit de mine si de pozele mele. probabil si datorita relatiei bune cu psihologul meu. daca tot nu mai trageti o perioada puteti sa imi dati mie si psihologului meu din scule? mai exact: sigma-ul 12-24, canon 70-200 2,8, 20D-urile, cardurile, CF-urile, trusele de curatat senzorul si obiectivele, dispozitivele de stocare?
problema voastra in ultima vreme este ca nu ati mai iesit cu mine si de aici si rezultatele.... daca pana acum nu v-ati prins, eu sunt muza voastra si in absenta mea este greu sa razbiti.

- Nicu Sotir in acceptiunea mea nu are o poza naspa ci 95% din pozele lui sunt kitch-uri de cea mai joasa speta. ma dezgusta omul asta si in mintea mea are asociata imaginea unui batran pervers care baleste cand pozeaza nuduri cu tinere. Bezergheanu are 10% din poze f bune, iar restul f corecte si comerciale, dar lipsite de suflet, de mesaj, de continut.

#30
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
noname> f. bine ca am avut puterea sa-mi asum niste esecuri. motivul cu "stilul" meu mi se pare periculoas. Am fotografiat pana acum asa cum mi-a placut si la fel am sa fac in continuare chit ca-ti place tie sau nu, chit ca tu vrei altceva.

Altfel, inca sunt in pauza. Si de facut si de admirat imagini.

#31
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
bumbutz, din cate stiu eu, foloseste un obiectiv tilt&shift si niste filtre cokin, de aceea apar acele efecte, nu de la postprocesare.

#32
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004

noname, on Jun 29 2005, 21:13, said:

- big_ipaq: baltazar caci despre el e vorba este o poveste mai veche pe care nu ai cum sa o intelegi atata vreme cat nu ai un pet. atunci cand ai un pet se creaza o altfel de relatie cu el si o poza care unora fara animalutze nu spune nika, pt tine inseamna f mult.
ca sa fiu mai concret, pozele voastre de la festivalul taranului roman ma lasa absolut rece. revenind la baltazar, cred ca primul pas spre intelegerea pozelor ar fi sa iti iei unul. daca totusi nu poti sau nu esti lasat de parintzi, poti sa incerci sa iti gasesti pasiuni comune cu pet-urile; uite de ex. baltazar e si el programator ca tine, mai exact e webdesigner. la portofolui avem site-ul: MY DOG MADE THIS SITE
Poate nu m-am facut prea bine inteles, dar e o chestie pe care nu prea poti sa o explici si sa o intelegi ci sa o simti. Uite de ex. cea mai buna poza a mea din ultima perioada o consider facuta ieri (cu telefonul) motanului tarzan. gasesc in ea atitudine, miscare, echilibru, traiectorie, mesaj, si multe altele pe care f. multi nu le simt si drept urmare vor considera poza o tampenie.
si poza:
Attachment attachment

<{POST_SNAPBACK}>



Noname, ce te face sa crezi ca daca nu am acum un pet, nu am avut niciodata si nu inteleg. Acum am pet-ul suprem din viata unui om. Asta cu siguranta nu o poti intelege.

Cat despre poza ta cu pisica, imi place, are atitudine. Cea cu Baltazar si Cosmin, sunt doua poze pe care nu le inteleg.

Dar zi asa, ca sa imi inteleg o poza cu un caine, trebuie sa am unul? Sau o poza cu un copac, sa am si eu unul? Sau nud, sa am acasa unul viu? Samd... Aiurea...

Pozele alea nu-mi plac. Pot admite ca nu le inteleg si sunt dispus sa ascult pe cineva care le intelege. Poate daca am un Cosmin acasa voi pricepe si eu...

#33
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Am mai spus-o si cu alte ocazii. O fotografie misca ceva acolo inauntrul nostru, declanseaza un mecanism daca pica pe niste fantezii sau frustrari ale noastre visate sau de ce nu traite.

Daca fotografia infatiseaza lucruri care pe tine nu te bucura sau nu te sperie imaginea respectiva nu-ti spune nimic.

Asa ca, Da, trebuie sa ai un pet acasa pentru a intelege anumite lucruri. Si da. Trebuie si un Costin din cand in cand.

#34
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
In treaba asta cu fantezia sunt de acord cu tine mr.fred. Dar tu sti discutia cu mine despre pozele respective. Nu-mi plac si gata. Faptul ca pica pe o fantezie, nu inseamna ca e o poza buna, ci doar ca place cuiva.

Stiu si ce o sa spui acum, ca-s intolerant. Stiu, si-mi asum orice critica. Nu imi plac toate pozele acelui autor. Dar imi plac TOATE pozele altor autori. Deci pentru mine, "nu a confirmat" inca.

#35
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

big_ipaq, on Jun 30 2005, 00:34, said:

Faptul ca pica pe o fantezie, nu inseamna ca e o poza buna, ci doar ca place cuiva.

<{POST_SNAPBACK}>



Tocmai aia e o imagine buna. Cea care place cuiva (a se citi "ii transmite ceva").

#36
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004

mr.fred, on Jun 30 2005, 00:38, said:

Tocmai aia e o imagine buna. Cea care place cuiva (a se citi "ii transmite ceva").

<{POST_SNAPBACK}>


Ai pus degetu' pe rana. Eu cred ca nu place nimanui, sau doar autorului si cercului ei de prieteni. Ceilalti sunt orbiti de semnatura. Autorul despre care vorbesc nu e Picasso totusi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate