Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Scule "low cost" care si-au facut treaba bine, chiar foarte bine

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Aparata de spalat cu presiune Karcher... dupa 10 minute de spalat a trecut "in nefiinta".L-am dus la service si mi l-au trimis semireperat si cu carcasa sparta; la fel si rezervorul pt. detergent.Scapa presiune din 15 in 15 sec, asta pana s-a stricat de tot (cam 2 ore de folosinta,insumat).L-am dus din nou si le-am atras atentia asupra sparturilor, dar la punctul de colectare din Dedeman_Constanta, service-ul fiind la Bucuresti.
  Dupa o sptamana s-a intors nereparat si cu rotile de transport sparte.Motivatia :s-a spart si s-a defectat la transport, dar nici o bucata de plastic nu era in colet.
  Evident ca am refuzat sa-l ridic.Zace de atunci (mai bine de-o luna),la Bucuresti.
Am trimis E-mail-uri si la service si la conducere, dar sunt prea mic sa fiu luat in seama s'apai daca mi-am luat Karcher e vina mea nu a lor.Si firma vine "de la Germania"...dar angajatii "este de la Romania". :thumbdown:

Vreti Karcher pt. ca investiti in calitate si asistenta la standarde nemtesti? :console:  :uhuhno:

Edited by horia66, 18 August 2011 - 13:12.


#74
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Si eu am un Karcher. Spala de 3 ani, fara sa zica "pa^s". Eu l-am luat din Praktiker.

La "protectia consumatorului" ai incercat ?

Trimite niste mail-uri si la karcher in germania.

Si, daca nu te baga in seama, incearca sa deschizi un web site in genul "Karcher sucks..." cu cat mai multe detalii...

Edited by horia66, 18 August 2011 - 13:16.


#75
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Am vorbit cu un prieten de la O.P.C. si mi-a zis ca poate, cel mult, sa-i amendeze pe astia de la Dedeman, ei fiind trecuti ca punct de service in certificat.Dar nu se rezolva "mare branza", fiindca supermarcket-urile au parte de "tratament special", si amenzile nu trebuie sa depaseasca o suma lunara "bine stabilita".
Pt. Karcher Bucuresti trebuie sa rezolve Dedeman-ul deoarece e vorba de un parteneriat intre companii si depaseste sfera de competenta a O.P.C.-ului
Asa ca tac si inghit in continuare si ma uit cu jind la popoarele care au avut parte de educatie, secole si milenii de-a randu'.
Cand am vrut sa returnez o ciocolata mucegaita la magazinul din sat in loc de "ne cerem scuze", vanzatoarea mi-a reprosat: bine ca-i desfacut-o, ca acum cum o mai vand?
Scuze de off-topic.

#76
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Cred ca pana nu manca ciocolata aia nu scapa de mine!

#77
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006

View Postsudest_om, on 18th August 2011, 10:01, said:

Aparata de spalat cu presiune Karcher... dupa 10 minute de spalat a trecut "in nefiinta"...

Un pic off topic: Eu m-am gandit la un spalator si chiar ma uitam la Karcher insa e plin de plastic si m-am reorientat spre Makita HW101. Crezi ca merita banii? Service este in localitate.

#78
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Bormasina de insurubat /gaurit si fierastrau pendular marca Fairline.
Le am de vreo 5 ani, iar bormasina am utilizat-o intensiv, dar inca isi fac treaba.  :coolspeak:

#79
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
Acum sa va spun si eu cate ceva despre masinile de insurubat cu acumulatori...
De vreo 8 ani tot am incercat diferite marci si dupa cateva luni de folosinta, fara a le utiliza excesiv sau brutal, fiecare isi dadea duhul, fie acumulatorul fie motorasul sau angrenajul de langa el.
La un moment dat, cand cascam gura la un targ unde vindeau niste moldoveni scule aduse din Rusia, vad un meserias care cerea cu insistenta un anumit tip de bormasina cu acumulator. Il intreb pe respectivul ce este asa special la aceasta, si-mi raspunde ca vreau ceva sa ma tina ani buni sa caut ,,TEMP'' .
Este o bormasina cu acumulator de culoare albastra cu incarcator si acumulator de rezerva de fabricatie ruseasca. Nu vreau sa-i fac reclama ca nu am nimic de castigat va dati seama, dar fratilor, am lucrat un gard de vreo 240m si timp de 6-7 ore pe zi rupea nu alta fara nici o exagerare. Se incarca foarte repede, timp de 2 ore.
Incercati cu incredere acest produs de fabricatie ruseasca si nu o sa fiti dezamagit.
Si  inca ceva ce m-a uimit la ea este faptul ca pastreaza curentul in acumulator foarte mult timp. Eu am incarcat-o la un moment dat si dupa o pauza de nefolosire in primavara de vreo luna si jumatate, cand am vrut sa o incerc sa vad daca are ceva forta, am zis ca imi rupe pielea din palma cand am tinut de mandrina.
Numai bine va doresc si daca mai are cineva asa ceva, astept pareri din partea lui.
Nu este chinezarie, e productie ruseasca 100%.
Sanatate!

#80
bobonrone

bobonrone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.01.2012
Salut. Polizoare unghiulare vreo 4 din care doua inca mai muncesc in stil barbar.Primul a fost un RTR de 125,exploatat de vreo 5 ani incoace,i s-a schimbat set de perii de 2 ori si grupul conic 1 data; 2 stern ambele de 230,ambele dupa 2 luni de munca distruse complet(motoare arse si uzura pronuntata la grup); 1 einhel de 230 care isi face treaba de 2 ani jumate fara nici o interventie, doar gresat grupul.Precizez ca au fost muncite destul de mult insa au primit gresare la timp si primul si ultimul se vede ca si-au meritat banii. Un aparat de sudura einhel de vreo 2 ani jumate(a fost luat odata cu flexul) i s-a defectat comutatorul de pe 220-380 si i-am adaptat cablu pt fiecare,schimbat ventilator pt ca nu reusea sa raceasca si se oprea(over-heat),in rest merge bine.Bormasina rtr de vreo 5 ani merge si acum(a mers 2 zile si 2 nopti continuu ca sa dea un kmtraj inapoi) i s-au schimbat periile si un rulment la axul mandrinei,in rest vaselina si forja.Drujba chinezeasca a cedat dupa doua luni de exploatare(motor gripat) in schimb lantul e excelent, lucreaza pe o husqvarna 240e care a ''decimat'' doua lanturi,cel original si un oregon intr-o vara iar chinezu merge de 2 ani f bine insa i se cam apropie sfarsitul. Husqvarna 240e de 3 ani i-a cazut frana de lant si o garnitura la peretele dintre carburator si motor in schimb motorul nu prezinta nici cea mai mica uzura.Precizez ca are in jur a 150 mc lemn taiat si arbori doborati nu le mai retin nr, oricum nu afost exploatata in regim de parchet. In concluzie orice lucru daca il intretii si-l folosesti cat de cat rational,si producatorul a respectat niste standarde la fabricarea sa, va rezista destul de mult si iti vei fi multumit de el. Daca e o scula din ''plastic'' poti sa o dai si cu lapte de cuc ca tot degeaba.

#81
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Hai sa ma bag si eu in seama...
- Un rotopercutor Stern vechi de vre-o 5-6 ani, luat pe la 250 lei de la talcioc, greu si bulky, dar puternic si de incredere. Acum are joc la un rulment motiv pentru care l-am desfacut urmand sa schimb rulmentul. O sa-i schimb si periile de la motor ca s-au dus. Am senzatia ca daca nu-l imprumutam la prieteni m-ar mai fi tinut inca 5 ani. Surpriza placuta e ca in Obor am gasit un magazin cu piese de schimb. Deci ma declar foarte multumit desi acu tre sa-l repar.
- Un flex cu discuri mici tot Stern de vre-o 2 ani pe la 150 lei. L-am folosit destul de putin dar o data l-am folosit destul de intens (s-a incins destul de tare). E in stare foarte buna. Ma declar multumit si de asta desi, repet, nu l-am folosit prea mult.
- Un pendular de la Einhel (sub 100 lei cred) de care nu prea sunt multumit. I se desface panza si taie destul de greu in lemn chiar cu panze bosch. Am lucrat si cu un bosch si e mare diferenta. Ma declar nemultumit de acesta desi poate fi si "operatorul" de vina.
- Aparat de lipit Einhel de la talcioc de care ma declar multumit.
- Termosuflanta Stern de la talcioc de care sunt multumit. Am dat 150 lei dar e cu variatia continua  temperaturii si 2 trepte de viteza.

Concluziile personale:
- Pentru cei care nu fac bani cu sculele, nu-i necesar sa ia scule scumpe. Daca ai investi doar intr-o bormasina Hilti nu ar fi o problema pretul. Dar pentru a bricola cate ceva iti trebuie o gramada de scule electrice si nu numai (patenti, chei, surubelnite, menghine, consumabile, etc...), care te costa destul de mult daca sunt toate "de firma".
- Sculele Stern par a fi destul de bune.
- Conteaza mult si "operatorul". O scula mai buna nu inlocuieste o "mana mai sigura".
- Conteaza mult accesoriile. De obicei cele care vin la "trusa" cu unealta "low cost" nu sunt suficient de bune. As zice ca la un rotopercutor, burghiele fac 80% din treaba (la gauri in beton si otel/inox)

Ca sa ma laud, nu am numai scule low cost. Am un biax si o menghina de precizie proxxon. O sa-i fac si un stand de gaurit si taiat pentru ca merita. Nu i-l cumpar ca e cam scump.

#82
suirampop

suirampop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.12.2011
Buna!

Ce parere aveti despre acest circularul cu masa 1700 W Einhell RT-TS 1725 U ? As fi interesat sa cumpar unul pentru lemnute (grosime mica pana in max 10 cm) de foc la munte dar am citit in instructiuni cum c-ar fi interzis sa tai si lemne rotunde? Vecinii au la munte majoritatea improvizate de ei si isi fac treaba cu brio, taie lemne marunte si rotunde si patrate orice, pt foc. Nu stiu cum este aceasta firma Einhell, si daca ar fi cat de cat ok acest circular.

Niste opinii?
Merci anticipat!

#83
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
treaba cu lemne rotunde e de la faptul ca ti le rasuceste in mana cand incepe sa taie panza. poate sa-ti taie mainile. ca sa nu aiba ei probleme, scriu clar ca e interzis si au scapat.
nici la cele facute nu e indicat sa tai lemn rotund, dar fiecare face ce vrea acasa
producatorul scrie ca taie max 73mm. eu va recomand sa nu-l fortati. mai bine taiati max 50mm.
modelul acesta e destnat in special pt pal, paf, pfl, mai putin lemnului brut..
eu am acasa un circular facut ,dar la lemnele descris de dvs bag drujba
sanatate si spor

Edited by mirel81gl, 27 February 2013 - 19:44.


#84
suirampop

suirampop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.12.2011
Buna,
Pana la urma mi-am achizitionat o drujba elctrica bosch AKE 35 S la care ii voi croi o capra reglabila, cred ca e mai sigur asa . Credeti ca ok cat de cat modelul ca drujba electrica?

Insa nedumerirea mea e urmatoarea: in gura rezervorului pentru uleiul de ungere se vede ca un burete negru (cu rol de filtrare a impuritatilor din ulei, banuiesc) . In timp, acel burete fiind "uleit" permanent nu se vor desface din el impuritati care sa faca mai mult rau decat sa isi indeplineasca scopul de filtrare, pentru care cred ca a fost pus acolo? Nu scrie in instructiuni ca s-ar putea schimba si nici nu cred ca se poate ca e undeva putin mai adanc in gatul gurii rezervorului. Deci oare se poate schimba acel "burete" cu timpul?

#85
albertoturbo

albertoturbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.05.2007

View PostAUREL211252, on 04 iunie 2011 - 16:18, said:

Salut.Am multe"scule"Stern Austria",unele de circa 5 ani si sunt foarte multumit de ele.Am:masina de gaurit 650W,m.d.gaurit rotopercoutor 15oow,3 flexuri de diverse marimi:500w la 1800w,ferestrau pe verticala,masina de slefuit cu panza abraziva cu trepidatii,ferastrau electric(drujba) de 2000w,ferastrau pe benzina 1.6cp(e mai recenta si am folosit-o dupa rodaj-->e ok), 1masina de gaurit cu 2 acumulatori,,am si motocositoare al-ko de 1,6cp.La anul doresc sa-mi cumpar o motosapa sa vad fie de la al-ko,stern sau...la 2ooolei...Apropo am uitat de aparatul de sudura-->il am de 3 ani si e ok,are recire cu ventilator-pot suda cu electrozi de la 2,5-4mm...
Am tras pe un flex Stern ani buni cu carbunii originali , am luat din Obor carbuni si dupa 10 minute de functionare deja erau la jumatate iar arcurile decalite si ramase presate .... acum caut o sursa pentru carbuni de calitate daca stie cineva ...nu-mi recomandati site-urile care ne streseaza zilnic cu reclama lor la tv , sunt aceleasi porcarii scoase la vanzare .

#86
nelugrosu

nelugrosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.06.2011
Cu orice circular de mana poti taia dimensiunea maxima pe care o are discul.Important ca lemnul rotund sa fie bine fixat,Blocat cu piciorul e ok.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate