Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Napoli si imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
1407 replies to this topic

#73
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Poststlx, on 5th June 2010, 15:30, said:

meno15 (luat cu 7 zile inainte) si meno30 (luat cu 15zile inainte)  le spune si reduc pretul biletului cu 15-30%.
citeste ce mai scrie pe acolo, eu am preferat sa nu ma incurc cu ele si bine am facut, ca mi-a facut oricum figura leonardo express si nu l-as mai fi prins pe roma-napoli la care as fi cumparat in avans biletul.

Mda.... cu asta am facut cea mai mare prostie in materie de trip planning de pana acum. M-am tot fatait pe trenitalia si totusi mi-a scapat prima pagina.... in concluzie, desi aveam biletele de avion cumparate, am ratat reducerea aceea la peste 30 de zile... Acum, in loc sa ma coste 38 euro, ar trebui sa dau 62 si asta daca ma grabesc! Desi nu cred ca Wizz sa intarzie, iar transportul local roman sa intre in greva tocmai in ziua in care plecam, stau si socotesc "cu abacul" daca in acest moment nu ar fi mai util sa inchiriem masina din Ciampino... Am plati 45 euro taxa de returnare in alta locatie si 38 benzina si taxe pana la Napoli, in loc de 8 euro Terravison Ciampino-Termini si 62 euro trenul Roma-Napoli... Cred ca am castiga timp pentru ca am tine direct Sorrento (scapand de nebuneala de trafic din Napoli si de drumurile cu autobuzul gara-port-gara, am parca in apropierea hotelului la Sorrento si apoi ne-am face plimbarea la Capri (este un pic mai ieftin si mai rapid). Daca timpul ne permite (adica traficul e OK intre Roma si Napoli), poate traversam Napoli ca sa-l vedem macar din masina, gandind ca la intors sa mergem direct la aeroport.

View Postauriciu, on 5th June 2010, 18:58, said:

Nu ma pot abtine sa te necajesc iar cu ideile mele fixe dar m-ai prins si pe mine cu planurile tale de vacanta. Vezi cita lume se chinuie sa te sprijine cu sfaturi  :) ? Intr-adevar e o provocare sa faci un plan in care sa vezi Capri, Sorrento, Positano, drumul pe coasta amalfitana in 24 de ore. Pina la urma, probabil ca daca vrei foarte foarte mult vei reusi si performanta asta. Eu urmaresc acest forum de mult timp si am vazut de multe ori postarile tale si multe sfaturi avizate pe care le-ai dat altora. Doar ca de data asta te indrepti spre niste locuri care se preteaza in special pentru escapade romantice si poti incerca o altfel de experienta.
Cu banii dati pe ferry+ masina inchiriata+ parcari v-ati permite sa stati la un hotel superelegant intr-o locatie buna in Sorrento sau  Amalfi sau Ravello sau Capri sau Ischia.
Iti imaginezi cum ar fi daca ai ajunge la Ischia pe la amiaza , te-ai odihni pina seara in Giardini di Poseidon apoi v-ati plimba, ati merge la o terasa pe malul marii etc ? Am  vazut un filmulet cu gradinile termale pe care le-am pomenit ( daca te intereseaza, cauta pe you tube sau pe site-ul eicon produzione ) si tare mi-ar place sa ajung acolo dar cred ca va fi la urmatoarea vacanta in Italia.

P.S. Mi-a placut trip report-ul tau in legatura cu ultima excursie la Roma.

Poti sa ma "necajesti" oricat, nu ma supar, este o critica model constructiv si pot invata din ea.

Sper sa nu va stresez cu planul meu de calatorie, in general ma documentez de capul meu ca sa nu deranjez excesiv lumea si asa s-ar fi intamplat si acum daca nu as fi descoperit coasta amalfitana.... Un Napoli + Capri in 24 de ore ar fi fost usor de aranjat, pentru coasta insa trebui sa stiu detalii "din teren" ca sa vad cum impart rimpul...

Poate ai dreptate cu escapadele romantice, am si eu cateva astfel de locatii in minte (unele vizand Thailanda, un atol din Maldive etc.), insa de data asta va fi o calatorie "en famille", de aceea subiectul principal este de a vedea cat mai mult... In general, nu sunt de principiul alegerii unui hotel superelegant, nici nu-mi permit si chiar daca as avea bani nu i-as arunca pe cazare, avand in vedere ca niciodata nu am petrecut mai mult de cateva ore noaptea acolo. Nici macar o terasa sau un balcon cu vedere nu stiu unde nu ar fi un motiv suficient sa mai plusez la nota de plata. Intotdeauna caut hoteluri dragute, funny, cu personalitate, chiar ciudate...., dar le aleg numai daca pretul este rezonabil. Uneori ma fura "peisajul" si, intr-o excursie in care stam cate o noapte in 6 locuri diferite, unul din hoteluri il aleg pe gustul meu. Asa am facut la Nisa anul trecut, cand m-a incantat hotel Windsor (design) si am dat 120 euro, dar ma straduiesc sa renunt la extravagante, gandindu-ma ca pot face altceva mai interesant cu diferenta de pret. Merg pe ideea de hotel mediu, curat si aproape de zona obiectivelor (si cu parcare, daca este cazul).

Pe acelasi principiu, nu ma omor nici cu mesele la restaurant: un fast-food pe traseu este OK, sau un supermarket de unde pot lua una-alta pentru sandwich, mancare gatita sau fripturi nu-mi amintesc sa fi mancat pe undeva, dar nu le-am dus lipsa. Aaa, ba da, o data in Bruxelles la o terasa.... un snitel si un mousse au chocolat, am plans dupa bani o saptamana, acel mousse era o suma de 4 jumatati de lingura de budinca, la pretul de 7,5 euro!

P.S. La Roma a fost tur de forta, prefer excursiile de 6-7 zile, in care sa ma plimb in locuri diferite si sa am timp si sa ma odihnesc cat de cat!

View Postutopium, on 6th June 2010, 00:19, said:

In Positano te poti opri in mai multe locuri (parca sunt mai multe statii de autobuz) si parca am vazut si parcari amenajate, noi ne-am oprit in statia de autobuz "centrala", de unde cobori pe niste drumuri inguste (unde masinile intra dar e cam greu sa te opresti undeva) de unde vezi super localitatea de sus (treci pe langa hotelul Le Sirenuse care e renumit, a aparut si prin filme gen "Only You" - acum imi pare rau ca n-am intrat in hotel sa merg pe terasa sa vad privelistea de acolo) si apoi pe niste stradute pietonale in scari pe unde se vand diverse suveniruri, ajungi la biserica, iar de acolo pe plaja/in port. Ne-am facut un sandwich mare la Delikatessen (cum cobori pe scari spre centru e un magazin alimentar unde iti poti face sandwich-uri cu tot felul de chestii interesante - si eu am citit undeva in recomandari de magazinul asta alimentar ... au roti de alea mari de cascaval si jamboane atarnate de tavan ... pretty cool). Langa Delikatessen era ceva terasa unde puteai manca prajituri chiar interesante ... plaja/baie se poate face gratuit langa plaja cu sezlonguri, portul e si el foarte aproape. Plaja e cu ceva pietricele, dar e normal cand ai muntele langa tine. Biserica probabil merita si ea o mica vizita, oricum nu ai cum sa nu treci pe langa ea. Insa peisajul e atractia principala ... nici nu stiu sa zic care e mai frumos ... cel din autobuz/masina cum te apropii de Positano, cel de sus din partea opusa unde te lasa autobuzul, de pe plaja, de pe mare ... toate sunt super (mie mi-a placut panorama vazuta din apa, in timp ce inotam ... chiar ma gandeam ca e greu sa gasesti o locatie mai frumoasa de inot ... desi m-a piscat o meduza :) ) ... . Sunt si ceva fortificatii/turnuri langa mare destul de interesante (am descoperit ca dau bine in poze, n-am mers insa pana aproape de ele, probabil ar fi fost interesant).

Am notat.... tot! Parcari, Delikatessen, prajituri, panorama, fortificatii, baie (nu cred ca va fi timp, dar tare m-ar tenta sa inot "cu perspective"....)

Quote

Nu ma intelege gresit cu autobuzele - si eu as prefera sa fac traseul cu o masina dar doar daca as avea timp suficient sa ma plimb de-a lungul coastei, sa ma pot opri in refugii sa admir peisajul/fac poze, etc. La cat de multe vrei sa faci tu in 24 de ore si tinand cont ca unele locuri pe care vrei sa le vizitezi nu sunt accesibile direct cu masina (gen Capri sau chiar statiuni de pe Coasta Amalfi unde nu exista strazi pentru masini), o masina nu mi se mai pare la fel de practica (si am inteles ca firmele italiene nu inchiriaza masini romanilor cu foarte mult entuziasm, asta poate insemna o garantie depusa la inchiriere).

Eu sper sa avem timp sa ne oprim pentru peisaj si poze, sunt putini kilometri si daca plecam la ora 9-10 din Sorrento cred ca ne descurcam cu Positano, Ravello si Amalfi. Capri se va face in prima zi, evident fara legatura cu masina. Daca reusim sa tranzitam si Napoli, asa, macar sa ne facem o idee asupra orasului, va fi perfect.  

Quote

Daca ar fi sa merg intr-un weekend romantic fara limite de buget, as inchiria o decapotabila sport din Napoli, m-as duce la Positano, m-as caza la Le Sirenuse (500 de euro camera dubla cea mai ieftina pe noapte in sezon), as inchiria un mic iaht ca sa vizitez coasta si Capri-ul, baie/plaja pe iaht - dar aproape de mal sa pot admira peisajul, etc :) Cam cu 2000-2500 de euro ai putea avea un weekend de top in Positano :) Probabil majoritatea romanilor nu si-ar permite asa ceva (nu ca ar fi 2500 de euro o suma asa de greu de strans/dat pe o vacanta, dar totusi doar pe un weekend iti vine cam greu sa o dai - poate in luna de miere sau alte evenimente "speciale"). Asta nu inseamna insa ca daca mergi cu autobuzul, alegi un hotel de 3 stele in Sorrento (70 de euro pe noapte am dat) sau alta statiune mai ieftina, faci plaja/baie pe plaja gratuita, mananci in graba un sandwich la Delikatessen in loc de o masa serioasa la restaurant, etc. nu poate fi cel mai frumos mini-concediu din viata ta. Probabil nu la fel de romantic (cel putin nu dupa criteriile dupa care e perceputa notiunea de romantic de majoritatea), dar de 10 ori mai ieftin :)

Cred ca nu as da 2500 euro pentru un weekend indiferent ce situatie speciala ar fi. Am cercetat de curiozitate hotelurile cu camere de peste 400 euro pe noapte din Capri si de pe coasta amalfitana, nu mi s-au parut atta de tentante incat sa merite atatia bani. Cu 2500 euro am facut 2 persoane o excursie de 17 zile in 9-10 capitale ale Europei de Vest si asa as face si altadata (sau as zbura peste ocean sau in Asia si as sta mai putine zile). Romantismul nu sta in pretul camerei si in bogatia cinei. Oricum un lucru stiu sigur: sa zac la all-inclusive in vreo statiune n-am sa merg nicodata!


View Postauriciu, on 6th June 2010, 09:11, said:

Am ales Grand Hotel Capodimonte, dar am rezervat camera in ianuarie, cind pretul , nerambursabil, a fost acceptabil ( si stiti reclama : ".......pentru ca merit !!!! ").  Cred ca nu este cel mai bun hotel din toate punctele de vedere dar are cea mai teribila locatie din Sorrento ; gradinile hotelului si panorama fac toti banii.

Acum este peste 230 euro camera la Capodimonte. Eu am luat cu 85 langa Piazza Tasso, voi fi aproape de tot si toate.

Quote

Linga Capodimonte am vazut pe google maps ca exista un indicator catre un fel de camping si chiar am de gind sa merg sa vad care  e treaba pe acolo.

Si pe mine ma batea gandul sa iau la camping, sunt niste casute din lemn foarte simpatice, dar asta insemna ceva distanta fata de statiunea propriuzisa, iar seara vreau sa vizitez Sorrento.... Poate data viitoare...

View Postmetalactual, on 6th June 2010, 10:06, said:

Imi place ca acest topic s-a "insufletit" puternic in ultima vreme.  Nu pot partipa la discutii, sunt prins in alt trip. Voi reveni, prin iulie, daca mai sunteti pe aici.
Distractie placuta @fly ! Si da, sunt si eu de parere sa o iei un pic mai lejer.
Multumesc tuturor pentru infos !!

Merci, merci! Distractie placuta si tie, wherever you are! Acum nu pot s-o iau mai lejer, nu-mi permit timpul si peisajele (cum sa zac intr-o bucatica de mare sau intr-o gradina tropicala cand sunt atatea minunatii de explorat?), dar data viitoare promit sa incerc!

#74
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postfly_dream, on 6th June 2010, 17:20, said:

Eu sper sa avem timp sa ne oprim pentru peisaj si poze, sunt putini kilometri si daca plecam la ora 9-10 din Sorrento cred ca ne descurcam cu Positano, Ravello si Amalfi.

Daca nu gasesti loc de parcare in Amalfi, du-te mai departe fara cine stie ce regrete. Positano si Ravello merita cel mai mult sa poposesti in ele, primul jos la mare cu vedere spre munte, al doilea cocotat la cer cu vedere spre mare.
Positano e considerat "perla" coastei, iar Ravello e celebru pentru panorama spectaculoasa.

In Amalfi soseaua ajunge jos la tarm. Amalfi are istorie, muzeul hartiei, dom. Nu cred ca ai timp de ele, nici eu nu am avut. M-am plimbat pe chei si pe straduta lor principala perpendiculara pe chei (pravalii micute, suveniruri) si m-am oprit la intoarcere in piateta din fata domului unde am baut o spremuta d'arancia.

#75
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfly_dream, on 6th June 2010, 17:20, said:

Eu sper sa avem timp sa ne oprim pentru peisaj si poze, sunt putini kilometri si daca plecam la ora 9-10 din Sorrento cred ca ne descurcam cu Positano, Ravello si Amalfi. Capri se va face in prima zi, evident fara legatura cu masina. Daca reusim sa tranzitam si Napoli, asa, macar sa ne facem o idee asupra orasului, va fi perfect.
Dupa parerea mea, ora 9-10 e foarte tarziu sa pleci din Sorrento spre Coasta Amalfi tinand cont ca inainte de ora 15 trebuie sa fii in aeroport in Napoli (de fapt tinand cont ca trebuie sa lasi si masina, ar trebui sa ajungi inainte de ora 14 in Napoli). Distanta nu e mare, dar traseul dureaza ceva, media de viteza e mica, o sa dai de autobuze, autocare, etc care nu pot merge tare si pe care nu prea le poti depasi usor (e drept, autobuzul cu care am mers eu din Sorrento in Positano nu a mers pe cel mai scurt traseu ... si a durat peste 45 de minute traseul parca). Eu daca as fi atat de strans cu programul, as pleca pe la 7 dimineata din Sorrento. Hai maxim 8. Si eu zic ca poate ar fi bine sa renunti la una din cele trei (Positano, Ravello, Amalfi). Sau sa stai foarte putin in una dintre ele (Positano o sa-ti ia ceva timp pentru ca trebuie sa lasi masina si sa mergi pe jos cam 1 km pana pe plaja de la drumul principal, nu stiu la celalalte cum e)

#76
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postutopium, on 6th June 2010, 23:14, said:

Dupa parerea mea, ora 9-10 e foarte tarziu sa pleci din Sorrento spre Coasta Amalfi tinand cont ca inainte de ora 15 trebuie sa fii in aeroport in Napoli (de fapt tinand cont ca trebuie sa lasi si masina, ar trebui sa ajungi inainte de ora 14 in Napoli). Distanta nu e mare, dar traseul dureaza ceva, media de viteza e mica, o sa dai de autobuze, autocare, etc care nu pot merge tare si pe care nu prea le poti depasi usor (e drept, autobuzul cu care am mers eu din Sorrento in Positano nu a mers pe cel mai scurt traseu ... si a durat peste 45 de minute traseul parca). Eu daca as fi atat de strans cu programul, as pleca pe la 7 dimineata din Sorrento. Hai maxim 8. Si eu zic ca poate ar fi bine sa renunti la una din cele trei (Positano, Ravello, Amalfi). Sau sa stai foarte putin in una dintre ele (Positano o sa-ti ia ceva timp pentru ca trebuie sa lasi masina si sa mergi pe jos cam 1 km pana pe plaja de la drumul principal, nu stiu la celalalte cum e)

Chiar la 7 nu cred sa plecam din Sorrento, diminetile sunt o problema pentru mine.... un 8:30 cred ca suna mai bine. Nu este chiar tragic, avand in vedere ca masina am de gand sa o las in aeroportul din Napoli, deci la locul de decolare, iar drumul inapoi de pe coasta la Napoli il voi face din Amalfi direct, fara retur prin Sorrento, iar acolo nu cred sa fie cine stie ce circulatie, turistii folosesc varianta Napoli-Sorrento-Amalfi (Via Michelin imi da Amalfi-Napoli 72 km, 1h 20'). Voi insista pe Positano si Ravello, asa cum spuneti voi, depinde si de traficul de pe coasta.... Daca nu prind avionul, va scriu aici si contez pe o cheta sa revin in tara... (glumesc!).

Edited by fly_dream, 07 June 2010 - 02:03.


#77
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postfly_dream, on 7th June 2010, 03:01, said:

Daca nu prind avionul, va scriu aici si contez pe o cheta sa revin in tara... (glumesc!).

si mie mi s-a parut ora 9-10 mult prea tarzie.
de curiozitate, fly, cate zboruri ai in 12 luni si cate se intampla sa pierzi ca nu ajungi la timp?

Edited by stlx, 07 June 2010 - 05:54.


#78
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfly_dream, on 7th June 2010, 03:01, said:

Chiar la 7 nu cred sa plecam din Sorrento, diminetile sunt o problema pentru mine.... un 8:30 cred ca suna mai bine.
Eu ma trezesc la 10-11 in viata de zi cu zi (lucrez pana noaptea mai tarziu, sunt pe program american), dar cand merg in concediu ma trezesc pe la 7 si ceva, maxim 8 si ceva ;) Si nu e un efort, o fac cu placere daca stiu ca am ce vizita :) Daca ma gandesc bine, in fiecare concediu din ultimii 5 ani m-am trezit mai repede decat ma trezesc de obicei (cateodata chiar la 5 dimineata). Dar eu sunt mai flexibil, si daca dorm doar 5 ore sunt ok (cat timp nu se intampla zilnic)

#79
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Poststlx, on 7th June 2010, 06:53, said:

de curiozitate, fly, cate zboruri ai in 12 luni si cate se intampla sa pierzi ca nu ajungi la timp?

Din nefericitre, in ultimele 12 luni nu am avut prea multe zboruri, poate si din cauza ca ultimele 2 excursii din vara-toamna trecuta au fost mai mult pe baza de masina (experiment nou), insa am avut si ani prolifici in materie de zburatacit.... Nu tin socoteala precisa, dar cred ca la circa 60 de aboruri avute pana acum faptul ca nu am pierdut nici unul este imbucurator... Recunosc ca era sa pierd vreo 3-4 pentru ca am ales sa mai vizitez ceva, desi timpul nu permitea, sau pentru ca au fost unele intarzieri la transportul catre aeroport, insa dupa o alergatura pe cinste, cu tarat de bagaj, am reusit sa fiu la poarta de imbarcare la timp...

Cel mai riscant a fost in Stockholm, unde m-am bazat prea mult pe transportul local, am ajuns la "barca" (un Viking gen Titanic cu care urma sa ajungem la Helsinki) in clipa in care se pregateau sa ridice scara (in nici 5 minute, mastodontul s-a pus in miscare).

A mai fost un episod cu intarziere la Viena (la Sky), am ajuns la check-in cu 39 de minute inainte de decolare si austriecii aproape ca nu ne-au lasat sa ne urcam in avion!

#80
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
ai avut de alergat, nu gluma, la aeroport in Viena, de la check-in si pana la imbarcare.
esti de admirat, in cazul asta, daca reusesti sa ajungi, chiar alergand, la timp.

am bagat de seama ca esti o experta in combinatoristica aviatica. n-ai pierdut zboruri (secunde) nici din intarzieri de alte zboruri (prime)? pt. ca se intampla de multe ori la low cost sa nu se respecte orarul

60 de zboruri in cati ani? sau: cam cate pe an, in anii cei mai buni? te intreb, ca vreau, in secret, sa te intrec :)

Edited by stlx, 15 June 2010 - 20:01.


#81
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Poststlx, on 15th June 2010, 20:49, said:

ai avut de alergat, nu gluma, la aeroport in Viena, de la check-in si pana la imbarcare.

In Viena nu distanta aia era problema, ci faptul ca cei de la check-in s-au incapatanat sa respecte la secunda cele 40 de minute de dinaintea decolarii si nu au avut intelegere pentru un minut cat am intarziat (eram 5 persoane si mai aparuse inca un grup cam tot atat de mare). Era aiurea mai ales ca se anuntase ca zborul va intarzia circa 10 minute!

Quote

esti de admirat, in cazul asta, daca reusesti sa ajungi, chiar alergand, la timp.

am bagat de seama ca esti o experta in combinatoristica aviatica. n-ai pierdut zboruri (secunde) nici din intarzieri de alte zboruri (prime)? pt. ca se intampla de multe ori la low cost sa nu se respecte orarul

Nu se intampla chiar atat de des. O data MyAir mi-a amanat cu doua zile un zbor, dar m-au anuntat din timp, altadata am stat 3 ore in Budapesta, dar fiind ultimul zbor dintr-un set nu m-a deranjat, a mai fost o data o defectiune tehnica tot la MyAir cand pusesem cap la cap doua ca sa ajung la Paris, dar iar a fost OK pentru ca la al doilea a survenit intarzierea, si am mai avut 6 ore in Baneasa catre Viena exact cu 2 zile inainte de cel de care povesteam la inceput (tocmai asta m-a suparat: adica eu, calator, pot sa zac 6 ore in aeroport sa-i astept pe ei, iar ei n-au intelegere pentru un minut!).

Am riscat sa pun doua zboruri pe zi si sa imi aranjez excursii cu program foarte strans si cu cazari aranjate peste tot, asa ca si o intarziere de o ora ar fi fost neplacuta ca sa nu mai spun ca mi-ar fi ruinat tot traseul, mai ales ca o data am avut un tur de forta de 17 zile cu vreo 10 avioane, pe langa trenuri, autobuze, barci... N-am apucat sa fac acel test cu 3-4 avioane pe zi.... nu mai tine din cauza pretului!  

Quote

60 de zboruri in cati ani? sau: cam cate pe an, in anii cei mai buni? te intreb, ca vreau, in secret, sa te intrec :)

Pai am inceput in 2005 toamna, insa nu l-as pune, au fost doar 2 atunci. Sa zicem din 2006 pana in 2009, ca anul asta iar am avut doar 2 deocamdata.... Cei mai prolifici ani au fost 2007 si 2008.... ce timpuri! Vor mai fi 2 zboruri cand cu Napoli si apoi inca 2 in septembrie in Germania. Cand Ryan avea oferte cu 1 euro, cumparam bilete mai des.... Inca ceva: imi place sa combin zburatul cu o barca, o masina.... este mai interesant!

Intrece-ma, nu ma supar, eu m-as bucura sa zburam toti cat mai des. Am corupt de curand pe cineva de pe-aici si deja si-a cumparat 4 calatorii in urmatoarele 3-4 luni, nici n-ai idee cat ma bucur ca oamenii incep sa se descurce si sa-si croiasca excursii frumoase in functie de preferinte si fara sa fie jecmaniti de agentii!

#82
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postfly_dream, on 16th June 2010, 10:23, said:

Cei mai prolifici ani au fost 2007 si 2008.... ce timpuri! Vor mai fi 2 zboruri cand cu Napoli si apoi inca 2 in septembrie in Germania. Cand Ryan avea oferte cu 1 euro, cumparam bilete mai des....

A fost odata, ca'n povesti....acum orice "belet" dus-intors pana in 7o eur este o victorie personala, poate exceptand Italia.
Greu de crezut ca acele vremuri se mai intorc.

#83
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
atunci, ce sa spun, ai avut si noroc cu zborurile fly. eu am patit-o, culmea! nu cu zborurile, ci cu cele 2trenuri legate spre Napoli. Nici acum nu stiu ce-a fost cu Leonardo de-am stat mai bine de o ora pe peron in asteptarea lui. e drept ca se anunta la megafon, din sfert in sfert de ora, ceva in italiana si engleza, n-am inteles decat ca-si cereau scuze si promiteau ca trenul intra in statie in 10 minute, eu nu inteleg in gari ce se spune in megafoane nici in romaneste. Iar al doilea tren a intepenit intr-o statie si am fost dati toti jos si trimisi urgent la un alt peron, ca sa fim preluati de al treilea.

vorba lui utopium, acum ii dau dreptate: voi mai merge pe Coasta amalfitana si in Procida doar atunci cand baga wizzair-ul cursa Cluj-Napoli, altfel nu cred.

#84
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Poststlx, on 16th June 2010, 21:17, said:

Nici acum nu stiu ce-a fost cu Leonardo de-am stat mai bine de o ora pe peron in asteptarea lui.

vorba lui utopium, acum ii dau dreptate: voi mai merge pe Coasta amalfitana si in Procida doar atunci cand baga wizzair-ul cursa Cluj-Napoli, altfel nu cred.
Exista si alte trenuri din aeroport spre Roma, Leonardo Express e varianta scumpa (cost dublu). Eu am mers cu altul pana in gara Ostiense de unde treci in sistemul de metrou in statia Pyramide (la vreo 100-200 m). Si eu aveam gratuit oricum trenul, deci pretul nu conta ... dar nu aveam ce sa fac in Termini atunci, orice statie de metrou era buna pentru mine.

Eu am mers in Napoli tot cu trenul pentru ca am stat si in Roma 3 zile, dar daca ar fi sa merg din nou doar pe Coasta Amalfi nu cred ca as merge prin Roma (as merge doar daca as sta si la Roma o noapte-doua). Momentan nu exista solutii grozave din Cluj, solutiile de compromis sunt Cluj-Bucuresti-Napoli, Cluj-Budapesta-Napoli si desigur Cluj-Roma-Napoli. O alta solutie ar fi EasyJet spre Napoli din Milano sau Venetia. Nici una nu e o solutie grozava si mareste semnificativ costurile cu transportul ... asa ca eu cred ca astept zborurile directe spre Napoli (pana atunci o sa merg in alte destinatii unde am zbor direct gen Barcelona, Paris, Madrid, Valencia, Pisa, Londra, etc). Nu cred ca mai dureaza mult pana o sa avem Napoli direct, Wizz are deja zboruri din Bucuresti, Budapesta si Praga. M-au enervat "tantalaii" de la BlueAir care au venit la Cluj cu zboruri internationale si in loc sa ofere destinatii noi pentru clujeni gen Napoli, Nisa, Salonic, Koln, Viena si ce mai aveau ei in portofoliu in Bucuresti s-au bagat sa faca concurenta la Wizz pe Roma si Paris, si inca in aceleasi zile si la aceleasi ore. Ca raspuns, Wizz a pus si mai multe curse pe Roma si Paris. Bineinteles ca in mai putin de 6 luni lipsa lor de inspiratie a dat "roade" si au inchis toate cursele internationale la Cluj. Blueair incearca deja a nu stiu cata oara sa intre pe Cluj si dupa cateva luni se retrage, cineva de acolo ar trebui sa-si dea demisia. Wizz are nevoie de concurenta la Cluj, BlueAir ar fi o varianta buna si ea ... dar le trebuie o strategie cu cap (sunt destule destinatii neacoperite de Wizz care ar aduce calatori, de ex Grecia, sudul Frantei, sudul Italiei, sudul Spaniei, sudul Germaniei, Cipru, locuri unde Blueair zboara deja din Bucuresti)

#85
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Varianta cu trenul local din Fiumicino spre Roma a fost descrisa de multe ori, am pomenit-o si eu nu demult pe "Transport la Roma". Leonardo Express nu e doar varianta mai scumpa ci ar trebui sa fie si varianta cea mai rapida, eu de aceea am ales-o, bine, voiam si sa vad ce inseamna un tren rapid si elegant, macar pe distanta scurta. si am vazut. culoarul indesat bine cu pasageri in picioare.
Decat sa merg din Cluj la Bucuresti in drum spre Napoli, apoi mai bine merg la Roma! Curse la Roma avem zilnic, in miezul zilei, in timp ce Bucuresti-Napoli e doar de doua ori pe saptamana. Acuma, fiecare-si alege varianta care-l favorizeaza.
Chiar ma gandesc ca am un curs de 2 zile in septembrie la Bucuresti si poate-l leg ieftin, cumva, de Napoli, sa ma intorc cu vaporul pe coasta si sa ma opresc in Positano. Poate mai dau o fuga si pe o insula, poate ajung si la muzeul de arheologie din Napoli.

Cu blue, nu stiu ce sa spun, eu n-astept nimic de la ei, doar de la wizz.

Edited by stlx, 19 June 2010 - 14:37.


#86
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Poststlx, on 19th June 2010, 15:37, said:

Cu blue, nu stiu ce sa spun, eu n-astept nimic de la ei, doar de la wizz.
Din punct de vedere a strategiei aeroportul din Cluj n-ar trebui sa fie chiar asa de dependent de Wizz. Wizz face cred ca vreo 70% din traficul din Cluj, daca da faliment Wizz Clujul devine un aeroport de mana a doua, cu trafic ca a celui de la Constanta :) (pana vine altcineva in locul lui Wizz). Si mie imi place Wizz, avioane noi (fata de Blueair care au mult mai vechi), bilete ieftine, nu anuleaza curse decat cu motive serioase (greve, vreme, defectiuni, etc - Blueair a anulat cateva curse de Roma si Paris fara nici un motiv serios - probabil nu aveau destui clienti), dar un pic de concurenta nu le-ar strica. Daca baga un nou avion pe Cluj, eu sunt 90% sigur ca vor baga cursa de Napoli (cand baga un avion nou de obicei introduc vreo 4-5 destinatii noi - un avion face 2-3 curse pe zi iar unele destinatii nu sunt curse zilnice). Ei zic ca vor sa mareasca serios numarul de avioane pe viitor (nu la Cluj ci in general), asa ca nu cred ca dureaza mult pana o sa avem Napoli. Cand ai un aeroport care creste in criza cu 30-40% e logic sa mai aloci acolo un avion nou. Poate acum nu li se pare ca ar fi suficienti turisti spre Napoli (si e clar ca o cursa zilnica nu s-ar justifica in momentul de fata, dar o cursa de 3 ori pe saptamana cred ca ar fi ok - Napoli e chiar departe fata de Venetia de ex, iar un avion clar ar fi preferat de multi altor mijloace de transport).

#87
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
hai ca nici din Bucuresti nu-s decat 2 curse pe saptamana la Napoli, esti prea optimist in privinta Clujului. wizz a mai anulat curse, de ce esti asa de sigur ca nu? eu am patit-o cu Roma -pt. Napoli si chiar mi-a convenit, initial stabilisem sa stau mai putin,ca nu prea pot lipsi din Cluj primavara, dar ei mi-aui anulat cursa de intoarcere si am decalat-o cu o zi in plus. Ar fi trebuit s-o decalez cu 3-4 , la cate mi-au ramas de vazut:
-Ischia
-Procida encore une fois
-Positano
-Caserta
-Muzeul de arheologie din Napoli.

Sa te-auda al de sus, cu Cluj-Napoli :)
N-am inteles ce-ai vrut sa spui cu "Napoli e chiar departe de Venetia de ex si..."

#88
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Poststlx, on 20th June 2010, 22:41, said:

hai ca nici din Bucuresti nu-s decat 2 curse pe saptamana la Napoli, esti prea optimist in privinta Clujului. wizz a mai anulat curse, de ce esti asa de sigur ca nu?

N-am inteles ce-ai vrut sa spui cu "Napoli e chiar departe de Venetia de ex si..."
Da, 2 curse pe saptamana la Wizz plus inca trei la Blueair. Deci 5 curse din Bucuresti pe saptamana. Ar merge doua pe saptamana si din Cluj :) Wizz-ul a anulat curse dar nu am auzit sa anuleze pentru ca nu au clienti. Au anulat din cauza grevelor (dese in Italia), din cauza defectiunilor tehnice sau intarzierilor prea mari, din cauza vremii (vulcanul, ceata la Cluj prea mare, etc) ... eu n-am auzit de anulari fara motiv cum am auzit la Blueair (care au anulat curse cu 2 zile inainte, deci nu era nici vremea de vina, nici defectiunile si nici greve nu au fost atunci). Pur si simplu au anulat curse pentru ca nu le erau rentabile si si-au dus clientii la destinatie prin Bucuresti sau altfel.

Napoli e mult mai departe decat Venetia ... cu 60% mai departe. Pana la Venetia cu masina faci 13 ore, pana la Napoli 20 (estimari Google Maps). Sa mergi cu autocarul/microbuzul in Italia (cum merg multi din cei care lucreaza acolo, care sunt clienti potentiali pt Wizz) e greu, chiar si pana la Venetia. Dar pana la Napoli e chiar chinuitor :) Eu am venit de la Napoli la Cluj pe sol, fara avion (cu trenul), dar cu 3 pauze (de cateva zile sau macar jumate de zi): Florenta, Venetia, Viena. Pana la urma, cursele sunt rentabile pentru Wizz daca exista suficienti clujeni/ardeleni care lucreaza acolo ... turistii nu justifica introducerea curselor spre Napoli (inca - si va mai trece ceva timp pana vor descoperi romanii in masa farmecul zonei respective). Si totusi, acum exista avioane spre Venetia sau Forli, care sunt semnificativ mai aproape, dar nu sunt inca spre Napoli ... deci ...

#89
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Ba nu...Wizz a anulat un Cluj-Roma ca a redus din numarul de curse saptamanale, erau 6 la inceput, acum sunt 5: luni, miercuri, joi, vineri si duminica. eu imi rezervasem o intoarcere marti si dupa un juma' de an, cand mi-a venit vremea sa plec-ma intorc din Napoli, am fost nevoita sa schimb rezervarea pt. o zi de miercuri

Cluj-Roma "deserveste" clujenii/ardelenii si moldovenii care lucreaza in zona Napoli. probabil ca daca introduce Cluj-Napoli mai reduce iarasi din cursele spre Roma

#90
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Poststlx, on 21st June 2010, 07:11, said:

Ba nu...Wizz a anulat un Cluj-Roma ca a redus din numarul de curse saptamanale, erau 6 la inceput, acum sunt 5: luni, miercuri, joi, vineri si duminica. eu imi rezervasem o intoarcere marti si dupa un juma' de an, cand mi-a venit vremea sa plec-ma intorc din Napoli, am fost nevoita sa schimb rezervarea pt. o zi de miercuri
Ah, asta da, daca ai rezervat cu multe luni inainte si au schimbat programul intre timp.

View Poststlx, on 21st June 2010, 07:11, said:

Cluj-Roma "deserveste" clujenii/ardelenii si moldovenii care lucreaza in zona Napoli. probabil ca daca introduce Cluj-Napoli mai reduce iarasi din cursele spre Roma
Moldovenii au si optiunea Bacau care e destul de buna (Iasi-ul e slab ca aeroport). Pai cu trafic in crestere cu 30% nu cred ca vor mai reduce prea multe curse decat daca chiar nu sunt rentabile. Eu zic ca tot mai multi se conving ca e mult mai simplu sa vina acasa cu avionul in locul autocarului/microbuzului. Singurul motiv serios pentru care unii nu vin cu avionul e ca nu-si pot aduce toate bagajele ieftin. Cand am fost la Roma cu avionul, majoritatea nu pareau a fi turisti, ci romani care lucrau acolo ... e clar ca astia sunt clientii lor principali.

Edited by utopium, 21 June 2010 - 10:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate