Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Napoli si imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#55
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Poststlx, on 3rd June 2010, 12:51, said:

e ok asa, lasa Napoli mai bine la intoarcere, daca cumva iti mai ramane timp de el. incearca sa faci rost de-o decapotabila daca vremea e buna, eu am vazut in Capri numai taxiuri decapotabile si ma gandesc ca or fi si masini de inchiriat astfel.
cu vremea...eu i-am crezut pe aia de la accuweather ca furtuna zilnic, ca averse si mi-am carat cu mine pelerina cam peste tot. nici pomeneala, doar niste stropi intre Sorrento si Napoli, eram in bus. In Napoli totul era uscat.

asa-i, in Sorrento si eu am vazut coada de turisti care ne astepta, cand am sosit eu cu bus-ul gol din Napoli si s-a umplut pana si pe interval. ma astept insa ca in sezon sa fie si bus-uri de-alea supraetajate, fara acoperis, stil City sightseeing, intre Sorrento si Amalfi, eu cu unul de-ala am mers din Amalfi in Ravello si retur si din alea se vede totul incomparabil mai bine.

povestesc mai tarziu cate ceva despre Ravello, poate-ti foloseste.

Sunt si decapotabile la inchirieri, Peugeot parca, dar si eu ma tem de ploaie si de siguranta la parcare, in Napoli stiu ca se fura enorm si raspund pentru masina aia..... plus ca nu stiu cat de atractiv este sa conduci batut de vanturi.... ma tem sa incerc din postura de sofer pe drumul acela dificil....

Am cautat autobuze fara acoperis, dar numai intre Ravello si Amalfi am gasit.

Te rog povesteste despre Ravello, ma intereseaza! Deocamdata nu am cercetat ce anume este de vazut in localitatile de pe coasta, cu exceptia peisajului in sine....

#56
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postfly_dream, on 3rd June 2010, 14:06, said:

Sunt si decapotabile la inchirieri, Peugeot parca, dar si eu ma tem de ploaie si de siguranta la parcare, in Napoli stiu ca se fura enorm si raspund pentru masina aia..... plus ca nu stiu cat de atractiv este sa conduci batut de vanturi.... ma tem sa incerc din postura de sofer pe drumul acela dificil....

Am cautat autobuze fara acoperis, dar numai intre Ravello si Amalfi am gasit.

Te rog povesteste despre Ravello, ma intereseaza! Deocamdata nu am cercetat ce anume este de vazut in localitatile de pe coasta, cu exceptia peisajului in sine....

cu bus descoperit am fost 7 ore in Napoli si 2 x 15minute Amalfi-Ravello. N-am simtit niciun batut de vant si nici de vanturi, am avut si ceva sapca pe cap neluata de vant. doar soare, da, trebuie sa te protejezi, eu am exagerat si mi-am cremuit si obiectivul de la camera foto din greseala, tineam cu o mana si casca aia cu povestea si cantonetele, ca nu-mi sta in urechi niciodata singura.

peisajul in sine e subiectul principal pe coasta amalfitana.

la noapte povestesc de Ravello, din postura unui expert ;) am stat acolo fix 2 ore

Edited by stlx, 03 June 2010 - 13:18.


#57
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Poststlx, on 3rd June 2010, 13:16, said:

cu bus descoperit am fost 7 ore in Napoli si 2 x 15minute Amalfi-Ravello. N-am simtit niciun batut de vant si nici de vanturi, am avut si ceva sapca pe cap neluata de vant. doar soare, da, trebuie sa te protejezi, eu am exagerat si mi-am cremuit si obiectivul de la camera foto din greseala, tineam cu o mana si casca aia cu povestea si cantonetele, ca nu-mi sta in urechi niciodata singura.

Tocmai asta ziceam si eu: nu am gasit autobuz descoperit pe bucata dintre Sorrento si Amalfi, ori acolo ar fi cazul cel mai, cel mai, nu? Cat despre bataia vantului, ma refeream la cea resimtita in masina decapotabila, nu sus in autobuz! Prea multa distragere a atentiei ar fi cu decapotabila, cred ca voi lua una obisnuita, nici prea mare ca sa ma misc usor la curbe, dar nici prea slaba de motor ca sa nu raman cu ea in drum cand va trebui sa opresc in panta cand mi-o iesi un autobuz in fata la viraje!

Quote

peisajul in sine e subiectul principal pe coasta amalfitana.

la noapte povestesc de Ravello, din postura unui expert ;) am stat acolo fix 2 ore

Asa cred si eu, dar intr-o localitate din asta gen Positano, peisajul se vede cam din orice punct te-ai afla (adica pe de o parte marea, pe cealalta muntele cu casele insirate in trepte), astept povestirea ta ca sa inteleg pe unde ar trebui sa mai merg (probabil o plimbare pe stradute este un must do!). Chestia cu urcatul si coboratul scarilor imi place grozav, ma voi simti ca la manastirile de la Meteora!

#58
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postfly_dream, on 3rd June 2010, 16:12, said:

Asa cred si eu, dar intr-o localitate din asta gen Positano, peisajul se vede cam din orice punct te-ai afla (adica pe de o parte marea, pe cealalta muntele cu casele insirate in trepte), astept povestirea ta ca sa inteleg pe unde ar trebui sa mai merg (probabil o plimbare pe stradute este un must do!). Chestia cu urcatul si coboratul scarilor imi place grozav, ma voi simti ca la manastirile de la Meteora!

Nu, eu am vrut sa spun ca peisajul coastei e subiectul principal, calatoria in sine pe sosea pe sensul Sorrento-Amalfi sau chiar mai departe spre Maiori, tu cu masina inchiriata ai putea continua. Vazute de pe sosea, localitatile alea de pe coasta (sunt mai multe) si in special Positano arata fantastic pe fundalul muntelui si marii.  Eu in Positano nu am fost, doar l-am vazut mult timp, din multe unghiuri, la dus si la intors, ca soseaua face o multime de serpentine si ai o vizibilitate foarte buna asupra lui. Despre Positano, stradute si scari sa-ti spuna utopium, el a fost acolo. Eu am fost in Amalfi si Ravello.

Daca m-as duce din nou pe coasta amalfitana, pentru o zi, vara, atunci as alege neaparat pe sensul Sorrento-Amalfi o masina in care sa am o buna vizibilitate in fata si in dreapta (totusi, am citit undeva ca vara circula autobuze descoperite) iar inapoi as veni cu un vapor, spre apusul soarelui, imi imaginez ca atunci arata fantastic arhitectura aia. (Caremar si mai ales MetroDelMare ar trebui sa aiba vara nave pe acolo.) De pe sosea vezi localitatile de sus in jos, de pe mare le-ai vedea de jos in sus.

#59
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Ravello a fost multa vreme o suburbie aristocratica a orasului Amalfi, mai nou e oras de sine statator. Se afla la o distanta de 15minute de Amalfi. Amalfi se afla jos, pe tarm si Ravello sus de tot, langa cer. E vestit pentru panorama asupra golfului si orasului Amalfi, panorama despre care oameni celebri au spus ca ar fi cea mai frumoasa din lume, pentru liniste si atmosfera de relaxare. Prin vilele si hotelurile lui s-au perindat in ultimele secole unii dintre cei mai vestiti artisti si politicieni ai Europei si Americii.

Se ajunge cu Sitabus, 1 eur si ceva pe sens sau cu City sightseeing, 6eur dus-intors.

Ca oras, stradute, arhitectura, vile si gradini, mie imi aminteste de Capri: eleganta, rafinament, vegetatie luxurianta, liniste, relaxare, buticuri cu suveniruri.

Doua obiective importante sunt acolo, ambele se mandresc cu o panorama extraordinara: Villa Rufolo si Villa Cimbrone.

Villa Rufolo, aproape de centru si de locul unde te lasa bus-ul. Intrare 5 eur. Zidurile unui castel normand, muzica de camera prin incaperile castelului, gradina foarte ingrijita, priveliste de vis, "ilustrata" arhicunoscuta cu pinul si cele 2 turnulete stil arabesc pe fundalul golfului. Vila Rufolo este celebra pentru festivalul Wagner care se organizeaza acolo, in aer liber. Ambianta "culturala" si romantica.

Villa Cimbrone, la vreo 20 de minute in urcus de la Villa Rufolo. Intrare 6eur. O cladire in stil gotic, o gradina cu vegetatie bogata, lasata mai liber, mai salbatic decat la Rufolo, statui si sculpturi romane si, cel mai important, o terasa marginita de busturi romane, deasupra prapastiei. Panorama spectaculoasa asupra golfului si orasului Amalfi.

Primele 9 foto -Villa Rufolo, ultimele 9 - Villa Cimbrone.

Attached Files


Edited by stlx, 03 June 2010 - 22:14.


#60
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Vin si eu cu niste informatii
- nu te poti baza pe busurile SITA pentru coasta amalfitana, cel putin nu pe cele care pleaca din Sorrento. Noi in septembrie am asteptat vreo 2 ore sa prindem locuri intr-un autobuz, in conditiile in care veneau la 15 minute, dar era coada mare de turisti.
- ca si transport, cred ca cea mai buna solutie e inchiriatul masinii din aeroport si predarea in aeroport. Eu acuma poate zic o prostie, dar daca sunteti mai stransi cu bugetul, ai putea incerca si sa dormi in masina (daca sunteti 2 persoane, alege una care se poate transforma in pat in interior si cu siguranta vei gasi un loc in satucurile dintre napoli si sorrento unde o sa poti trage pe dreapta fara probleme).
- masina iti va crea probleme mari cu parcarea in amalfi si positano, dar cumva te descurci tu.
Eu as inchiria masina si as fugi direct in Sorrento, de unde as lua un ferry catre Capri. Exista ceva barci rapide cred ca am facut in jur de 20 - 25 de minute. Vizitezi Capri te intorci in jur de 19:00, ca parca atunci e ultimul ferry care pleaca si daca nu esti foarte obosita ai putea pleca intr-un tur de seara cu masina pe coasta. Sunt 31 de km intre Sorrento si Amalfi, deci oricata aglomeratie si oricat de incet ai merge, tot ii dovedesti.
In functie de cat apuci sa vizitezi, mai dai si dimineata o tura.
Eu nu as intra cu masina in Napoli defel. Mai ales inchiriata si cu cateva ore inainte de plecarea avionului. Se circula dupa complet alte reguli adica se merge pe ideea nici o regula si la o adica o simpla tamponare va insemna pierdere de timp pentru hartogarii. Lasa Napoli pe un weekend candva.

Pe coasta se circula civilizat, nu cred sa fie probleme, oricum vei merge in coloana cu viteza de deplasare a ei, asa ca te vei putea bucura de peisaj si daca esti sofer.

#61
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
ufff..nasol cu timpul..
eu am vizitat ischia,chiar este un loc frumos:(scuze poate te incurc.

#62
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postcodruta, on 4th June 2010, 00:12, said:

Vin si eu cu niste informatii
- nu te poti baza pe busurile SITA pentru coasta amalfitana, cel putin nu pe cele care pleaca din Sorrento. Noi in septembrie am asteptat vreo 2 ore sa prindem locuri intr-un autobuz, in conditiile in care veneau la 15 minute, dar era coada mare de turisti.
- ca si transport, cred ca cea mai buna solutie e inchiriatul masinii din aeroport si predarea in aeroport. Eu acuma poate zic o prostie, dar daca sunteti mai stransi cu bugetul, ai putea incerca si sa dormi in masina (daca sunteti 2 persoane, alege una care se poate transforma in pat in interior si cu siguranta vei gasi un loc in satucurile dintre napoli si sorrento unde o sa poti trage pe dreapta fara probleme).
- masina iti va crea probleme mari cu parcarea in amalfi si positano, dar cumva te descurci tu.
Eu as inchiria masina si as fugi direct in Sorrento, de unde as lua un ferry catre Capri. Exista ceva barci rapide cred ca am facut in jur de 20 - 25 de minute. Vizitezi Capri te intorci in jur de 19:00, ca parca atunci e ultimul ferry care pleaca si daca nu esti foarte obosita ai putea pleca intr-un tur de seara cu masina pe coasta. Sunt 31 de km intre Sorrento si Amalfi, deci oricata aglomeratie si oricat de incet ai merge, tot ii dovedesti.
In functie de cat apuci sa vizitezi, mai dai si dimineata o tura.
Eu nu as intra cu masina in Napoli defel. Mai ales inchiriata si cu cateva ore inainte de plecarea avionului. Se circula dupa complet alte reguli adica se merge pe ideea nici o regula si la o adica o simpla tamponare va insemna pierdere de timp pentru hartogarii. Lasa Napoli pe un weekend candva.

Pe coasta se circula civilizat, nu cred sa fie probleme, oricum vei merge in coloana cu viteza de deplasare a ei, asa ca te vei putea bucura de peisaj si daca esti sofer.

Multumesc  de info!

Am stat cu pixul in mana si am facut calcule peste calcule, astazi am sunat la centrele de inchirieri masini din Roma Ciampino si Napoli, precum si la hotelul pe care l-am ales dupa lungi peregrinari pe fel de fel de site-uri si concluzia este asta: vom opta pentru masina (in special datorita cozilor de la autobuzele SITA si cu unele rezerve privind gasirea unui loc de parcare atat in Sorrento, cat si in celelalte localitati unde vrem sa ne oprim pentru vizitare). Din cauza bugetului strans, am renuntat insa la ideea de a lua masina din aeroportul Ciampino, ar fi insemnat sa depasim limita a 24 de ore si s-ar fi adaugat si taxa de returnare in alta locatie decat cea de pick up, si benzina pentru drumul Ciampino - Napoli, asa ca vom merge cu Terravision pana la Termini, apoi cu trenul la Napoli, acolo vom face intai vizita la Capri intrucat oficiile de inchiriere masini din oras sunt inchise in timpul pranzului si am avea mai putin de 24 de ore ca timp de inchiriere, ceea ce ar reduce cheltuielile.

La revenirea de la Capri, pe la ora 17-18, luam masina si mergem la Sorrento. Pe drum poate vizitam Vezuviu, trebuie sa cercetez daca este posibil la ora aia, desi am fost pe Etna si nu mi s-a parut chiar impresionant.

M-am gandit la dormitul in masina, am mai facut asta o data undeva pe Route des Grandes Alpes cand nu am mai ajuns la timp la un hotel, dar acolo erau coclauri, aici nu stiu daca merge sa tragem pe dreapta si somn usor.... Am optat totusi pentru un hotel in Sorrento, dar imi place atat de mult unul incat voi plati loc de parcare separat.... Poate seara mergem pana la Positano, n-am idee, depinde cat va fi ceasul, vreau sa vedem si Sorrento cat de cat....

Dimineata vom parcurge coasta si poi vom reveni in Napoli, unde vom duce masina la aeroport, probabil fara sa mai intram in oras. Nu vom scapa insa de un drum cu masina prin el pentru ca vom lua masina de la gara centrala ca sa nu mai facem un drum pana la aeroport si la dus cand nu avem nici o treaba acolo. Stiu ca traficul in Napoli este criminal, insa dupa experienta Istanbul nu cred sa mi se mai para o problema insolvabila, plus ca vom putea macar din mers sa ne facem o idee asupra orasului. Oricum intentionez sa iau asigurarea aceea completa ca sa nu am de platit in caz de tamponare.... sper sa fie OK, voi merge cuminte, nu agresiv, avand in vedere ca nu e masina mea si nici timp nu am... Pentru o cunoastere aprofundata a orasului, voi reveni candva, acum as vrea sa profit de faptul ca este inceput de vara si sa ma axez pe peisaje.....

#63
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Exista 2 tururi cu bus deschis pe coasta amalfitana, cu plecarea din Sorrento.
http://www.city-sigh...m...nd=mp&id=39
dar nu dau pe site detalii despre ele.

Pentru cei ce aleg Napoli ca baza: SITAbus din Napoli pana in Amalfi m-a costat 3,4eur si fiind singurul calator din Napoli am ales locul cel mai bun din bus. Daca decideti sa va intoarceti in Napoli tot cu sitabus, aveti acolo doar 4 ore (intre sosirea in Amalfi si intoarcerea spre Napoli)- dupa orarul actual, valabil pana in 13iunie, dar, daca ati avut un loc bun in masina la dus, va spun eu ca drumul, calatoria in sine face mai mult decat cele 4 ore in Amalfi si Ravello. La pretul atat de mic al biletelor, numai timp sa aveti, ca puteti merge pe coasta 2-3 zile la rand ca sa vizitati linistit cele 3 orasele importante: Positano (eventual impreuna cu Sorrento intr-o zi), Amalfi si Ravello. Sa luati in calcul si drumul acolo (sau, zic eu, mai ales inapoi) cu metrodelmare- pe apa adica, pretul cred ca e un pic mai mare, dar sigur merita.

Pentru transportul regional sau local cu autobuzul, funicularul sau trenul vedeti ca exista biletele integrate Unico Campania, Unico Costiera si Unico Capri (toate cacofonii), studiati si vedeti ce vi se potriveste, bilete separate sau tip abonament de-o zi sau de trei. eu mi-am luat doar Unico Capri pentru o zi.


fly_dream, ce sa zic? vreme buna sa ai, ca altfel, daca ploua, e mohorat si nu-i vizibilitate, mai bine iti rastorni planurile si ramai in Napoli. Nu cred ca au mare haz Capri si Coasta amalfitana pe ceata sau ploaie.

Edited by stlx, 05 June 2010 - 08:39.


#64
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
[quote name='fly_dream' date='4th June 2010, 21:27' post='8298691']
Multumesc  de info!

In cazul asta, ar fi poate mai bine sa inchiriezi masina din Sorrento. Te intorci din Capri in Sorrento (e si mai ieftin si mai rapid)
Pe Vezuviu nu poti urca asa tarziu.
Intre Napoli si Sorrento sunt destule coclauri, dar daca ai gasit un hotel care iti place go for it!

Mai ziceai undeva de la inceput de tarifele la trenurile rapide. vezi ca la cele care fac 1 ora, daca iei biletul cu 30 de zile in avans costa 31 euro in loc de 44 euro, dar daca ratezi plecarea am impresia ca pierzi si banii.

#65
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Poststlx, on 5th June 2010, 08:29, said:

Exista 2 tururi cu bus deschis pe coasta amalfitana, cu plecarea din Sorrento.
http://www.city-sigh...m...nd=mp&id=39
dar nu dau pe site detalii despre ele.

Pentru cei ce aleg Napoli ca baza: SITAbus din Napoli pana in Amalfi m-a costat 3,4eur si fiind singurul calator din Napoli am ales locul cel mai bun din bus. Daca decideti sa va intoarceti in Napoli tot cu sitabus, aveti acolo doar 4 ore (intre sosirea in Amalfi si intoarcerea spre Napoli)- dupa orarul actual, valabil pana in 13iunie, dar, daca ati avut un loc bun in masina la dus, va spun eu ca drumul, calatoria in sine face mai mult decat cele 4 ore in Amalfi si Ravello. La pretul atat de mic al biletelor, numai timp sa aveti, ca puteti merge pe coasta 2-3 zile la rand ca sa vizitati linistit cele 3 orasele importante: Positano (eventual impreuna cu Sorrento intr-o zi), Amalfi si Ravello. Sa luati in calcul si drumul acolo (sau, zic eu, mai ales inapoi) cu metrodelmare- pe apa adica, pretul cred ca e un pic mai mare, dar sigur merita.

Pentru transportul regional sau local cu autobuzul, funicularul sau trenul vedeti ca exista biletele integrate Unico Campania, Unico Costiera si Unico Capri (toate cacofonii), studiati si vedeti ce vi se potriveste, bilete separate sau tip abonament de-o zi sau de trei. eu mi-am luat doar Unico Capri pentru o zi.


fly_dream, ce sa zic? vreme buna sa ai, ca altfel, daca ploua, e mohorat si nu-i vizibilitate, mai bine iti rastorni planurile si ramai in Napoli. Nu cred ca au mare haz Capri si Coasta amalfitana pe ceata sau ploaie.

Tocmai ca timpul ne lipseste..... acesta si aglomeratia la autobuzele SITA m-au facut sa ajung la concluzia inchirierii masinii. Chiar si asa, ne vom trambala destul, avand in vedere ca in prima zi vom calatori cu avion+autobuz+tren+autobuz+ferry+ferry+autobuz+masina!

In privinta vremii, nu pot decat sa sper..... Nu avem cum sa ramanem in Napoli intrucat am ales cazare in Sorrento, iar masina va trebui sa o inchiriez azi-maine, deja multe modele sunt sold out...

View Postcodruta, on 5th June 2010, 10:16, said:

In cazul asta, ar fi poate mai bine sa inchiriezi masina din Sorrento. Te intorci din Capri in Sorrento (e si mai ieftin si mai rapid)
Pe Vezuviu nu poti urca asa tarziu.
Intre Napoli si Sorrento sunt destule coclauri, dar daca ai gasit un hotel care iti place go for it!

Nu stiu daca are rost sa inchiriez masina in Sorrento, ma mai gandesc. Ideea de a sari astfel peste un drum Napoli-Sorrento este OK, insa ramane totusi drumul de intors (Amalfi-Napoli), pe care, daca l-as face cu masina, ar trebui sa platesc taxa de returnare in alta locatie si nu prea merita (sunt 45 euro). Daca as returna masina in Sorrento, as avea de facut cu autobuzul drumul inapoi si apoi alt autobuz catre aeroport. Nu stiu daca ar avea rost inchirirerea doar pentru cei 30 km de coasta propriuzisa.... poate si drumurile Napoli-Sorrento, respectiv Amalfi-Napoli sunt interesante.....

Quote

Intre Napoli si Sorrento sunt destule coclauri, dar daca ai gasit un hotel care iti place go for it!

Chestia este ca venim dupa o perioada extrem de obositoare la serviciu si nu stiu daca ar fi o idee buna sa fortez norocul, mai ales ca sofatul pe coasta este dificil.... In plus, daca ne cazam in Sorrento, toata seara o avem la dispozitie pentru plimbare prin oras....

Quote

Mai ziceai undeva de la inceput de tarifele la trenurile rapide. vezi ca la cele care fac 1 ora, daca iei biletul cu 30 de zile in avans costa 31 euro in loc de 44 euro, dar daca ratezi plecarea am impresia ca pierzi si banii.

Aici chiar am o nedumerire si voiam sa intreb cum este mai avantajos sa iau biletele.... Problema este ca de azi mai avem exact 28 de zile pana la plecare si am ratat varianta cu avansul.... Voi face o simulare pe trenitalia acum, insa daca trenul ma va costa 44 sau 61 cat am vazut pe-acolo, am cam incurcat-o.... devine mai avantajos sa inchiriez masina in Ciampino.... Stie cineva la ce tarif se vand la gara biletele pentru trenul asta rapid?

#66
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postfly_dream, on 5th June 2010, 14:17, said:

Tocmai ca timpul ne lipseste..... acesta si aglomeratia la autobuzele SITA m-au facut sa ajung la concluzia inchirierii masinii. Chiar si asa, ne vom trambala destul, avand in vedere ca in prima zi vom calatori cu avion+autobuz+tren+autobuz+ferry+ferry+autobuz+masina!

In privinta vremii, nu pot decat sa sper..... Nu avem cum sa ramanem in Napoli intrucat am ales cazare in Sorrento, iar masina va trebui sa o inchiriez azi-maine, deja multe modele sunt sold out...



Nu stiu daca are rost sa inchiriez masina in Sorrento, ma mai gandesc. Ideea de a sari astfel peste un drum Napoli-Sorrento este OK, insa ramane totusi drumul de intors (Amalfi-Napoli), pe care, daca l-as face cu masina, ar trebui sa platesc taxa de returnare in alta locatie si nu prea merita (sunt 45 euro). Daca as returna masina in Sorrento, as avea de facut cu autobuzul drumul inapoi si apoi alt autobuz catre aeroport. Nu stiu daca ar avea rost inchirirerea doar pentru cei 30 km de coasta propriuzisa.... poate si drumurile Napoli-Sorrento, respectiv Amalfi-Napoli sunt interesante.....



Chestia este ca venim dupa o perioada extrem de obositoare la serviciu si nu stiu daca ar fi o idee buna sa fortez norocul, mai ales ca sofatul pe coasta este dificil.... In plus, daca ne cazam in Sorrento, toata seara o avem la dispozitie pentru plimbare prin oras....



Aici chiar am o nedumerire si voiam sa intreb cum este mai avantajos sa iau biletele.... Problema este ca de azi mai avem exact 28 de zile pana la plecare si am ratat varianta cu avansul.... Voi face o simulare pe trenitalia acum, insa daca trenul ma va costa 44 sau 61 cat am vazut pe-acolo, am cam incurcat-o.... devine mai avantajos sa inchiriez masina in Ciampino.... Stie cineva la ce tarif se vand la gara biletele pentru trenul asta rapid?

Daca inchiriezi masina din Sorento si o dai inapoi acolo, de la Sorrento la Napoli te intorci cu vesuviana.it  ca trenurile-s mai dese decat bus-ul.

Drumul napoli-sorrento e interesant doar cand ajunge pe coasta, spre sorrento.

Cu biletele de tren: daca iei de la gara de la automate, iei la tariful normal sau integral, cat scrie pe trenitalia.it. daca iei de la ghiseele trenitalia din gara se mai adauga 1eur. frecciarossa e 44eur, eu am fost cu regional la dus si cu intercity la intors, cu 20,5eur. exista doua tipuri de reduceri, in functie de timpul ramas pana la calatorie, la pasul 2 pe trenitalia.it dai de ele.

Edited by stlx, 05 June 2010 - 14:17.


#67
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Poststlx, on 5th June 2010, 15:11, said:

exista doua tipuri de reduceri, in functie de timpul ramas pana la calatorie, la pasul 2 pe trenitalia.it dai de ele.

meno15 (luat cu 7 zile inainte) si meno30 (luat cu 15zile inainte)  le spune si reduc pretul biletului cu 15-30%.
citeste ce mai scrie pe acolo, eu am preferat sa nu ma incurc cu ele si bine am facut, ca mi-a facut oricum figura leonardo express si nu l-as mai fi prins pe roma-napoli la care as fi cumparat in avans biletul.

#68
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008

View Poststlx, on 5th June 2010, 08:30, said:

meno15 (luat cu 7 zile inainte) si meno30 (luat cu 15zile inainte)  le spune si reduc pretul biletului cu 15-30%.
citeste ce mai scrie pe acolo, eu am preferat sa nu ma incurc cu ele si bine am facut, ca mi-a facut oricum figura leonardo express si nu l-as mai fi prins pe roma-napoli la care as fi cumparat in avans biletul.
Eu am cumparat pe data de 2 iunie pe site-ul trenitalia bilete pentru Frecciarosa Napoli - Roma in 17 iunie cu 31 euro ( meno 30 ). Pentru cumparare cu mai mult de o luna inainte prindeai oferta cu 19 euro biletul.

Edited by auriciu, 05 June 2010 - 18:23.


#69
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
[quote name='fly_dream' date='5th June 2010, 06:17' post='8300262']
.....Tocmai ca timpul ne lipseste..... acesta si aglomeratia la autobuzele SITA m-au facut sa ajung la concluzia inchirierii masinii. Chiar si asa, ne vom trambala destul, avand in vedere ca in prima zi vom calatori cu avion+autobuz+tren+autobuz+ferry+ferry+autobuz+masina!
.....Chestia este ca venim dupa o perioada extrem de obositoare la serviciu si nu stiu daca ar fi o idee buna sa fortez norocul, mai ales ca sofatul pe coasta este dificil.... In plus, daca ne cazam in Sorrento, toata seara o avem la dispozitie pentru plimbare prin oras....

Nu ma pot abtine sa te necajesc iar cu ideile mele fixe dar m-ai prins si pe mine cu planurile tale de vacanta. Vezi cita lume se chinuie sa te sprijine cu sfaturi  :) ? Intr-adevar e o provocare sa faci un plan in care sa vezi Capri, Sorrento, Positano, drumul pe coasta amalfitana in 24 de ore. Pina la urma, probabil ca daca vrei foarte foarte mult vei reusi si performanta asta. Eu urmaresc acest forum de mult timp si am vazut de multe ori postarile tale si multe sfaturi avizate pe care le-ai dat altora. Doar ca de data asta te indrepti spre niste locuri care se preteaza in special pentru escapade romantice si poti incerca o altfel de experienta.
Cu banii dati pe ferry+ masina inchiriata+ parcari v-ati permite sa stati la un hotel superelegant intr-o locatie buna in Sorrento sau  Amalfi sau Ravello sau Capri sau Ischia.
Iti imaginezi cum ar fi daca ai ajunge la Ischia pe la amiaza , te-ai odihni pina seara in Giardini di Poseidon apoi v-ati plimba, ati merge la o terasa pe malul marii etc ? Am  vazut un filmulet cu gradinile termale pe care le-am pomenit ( daca te intereseaza, cauta pe you tube sau pe site-ul eicon produzione ) si tare mi-ar place sa ajung acolo dar cred ca va fi la urmatoarea vacanta in Italia.

P.S. Mi-a placut trip report-ul tau in legatura cu ultima excursie la Roma.

#70
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Nu stiu ce sa zic de aglomeratia din autobuze, eu am fost in iulie (care in Italia nu e considerat sezon si e mai ieftin decat iunie sau septembrie din cate imi dau eu seama) si autobuzul nu a fost aglomerat intre Sorrento si Positano, nici cat am mers in jurul Sorrento-ului. Am putut chiar sa-mi aleg un loc la geam cu vedere foarte buna, am putut face poze fara probleme, etc. Iar soferul mi-a zis cand m-am interesat cu o zi inainte ca exista autobuz descoperit, dar s-ar putea sa ai dreptate si sa fie doar pe o bucata de traseu (desi nu vad in asta o problema chiar deloc). Si nu cred ca traseul Sorrento - Positano e neaparat cel mai spectaculos (exista o bucata "buna" care nu iti ofera vedere la mare), ci probabil Positano - Amalfi (desi n-am fost pe el, dar am vazut cum continua coasta inspre Amalfi si n-are cum sa nu fie spectaculos).

In Positano te poti opri in mai multe locuri (parca sunt mai multe statii de autobuz) si parca am vazut si parcari amenajate, noi ne-am oprit in statia de autobuz "centrala", de unde cobori pe niste drumuri inguste (unde masinile intra dar e cam greu sa te opresti undeva) de unde vezi super localitatea de sus (treci pe langa hotelul Le Sirenuse care e renumit, a aparut si prin filme gen "Only You" - acum imi pare rau ca n-am intrat in hotel sa merg pe terasa sa vad privelistea de acolo) si apoi pe niste stradute pietonale in scari pe unde se vand diverse suveniruri, ajungi la biserica, iar de acolo pe plaja/in port. Ne-am facut un sandwich mare la Delikatessen (cum cobori pe scari spre centru e un magazin alimentar unde iti poti face sandwich-uri cu tot felul de chestii interesante - si eu am citit undeva in recomandari de magazinul asta alimentar ... au roti de alea mari de cascaval si jamboane atarnate de tavan ... pretty cool). Langa Delikatessen era ceva terasa unde puteai manca prajituri chiar interesante ... plaja/baie se poate face gratuit langa plaja cu sezlonguri, portul e si el foarte aproape. Plaja e cu ceva pietricele, dar e normal cand ai muntele langa tine. Biserica probabil merita si ea o mica vizita, oricum nu ai cum sa nu treci pe langa ea. Insa peisajul e atractia principala ... nici nu stiu sa zic care e mai frumos ... cel din autobuz/masina cum te apropii de Positano, cel de sus din partea opusa unde te lasa autobuzul, de pe plaja, de pe mare ... toate sunt super (mie mi-a placut panorama vazuta din apa, in timp ce inotam ... chiar ma gandeam ca e greu sa gasesti o locatie mai frumoasa de inot ... desi m-a piscat o meduza :) ) ... . Sunt si ceva fortificatii/turnuri langa mare destul de interesante (am descoperit ca dau bine in poze, n-am mers insa pana aproape de ele, probabil ar fi fost interesant). Cam asta pot sa-ti zic despre Positano, sigur ar mai fi fost destule de vazut - am inteles ca ar fi ceva lifturi cu care se coboara/urca in unele zone, etc ... dezamagirea mea mare a fost ca pozele si filmuletul pe care le-am facut sunt departe de a surprinde cum trebuie locul si ca totul a trecut prea repede :) Mi-am promis ca revin in zona cat de repede si aloc mai mult timp ... de cand am plecat de pe Coasta Amalfi ma tot gandesc cum sa fac sa ma intorc cat mai repede (insa vreau intai sa merg si in alte locuri noi - Spania, Franta, etc ca sa am termene de comparatie mai multe - , chiar nu stiu cand o sa revin - poate cand o sa am avion direct low-cost spre Napoli, sper ca Wizz sa faca clujenilor o surpriza placuta in curand :) ). Daca ar fi dupa mine, as merge anual in Italia in vacanta, iar Coasta Amalfi ar fi printre primele pe lista.

PS: Am revazut un film facut din autobuz in timp ce mergeam spre Positano si am descoperit ca totusi exista refugii destule pt masini ... deci te poti opri si cu masina. E drept ca pareau cam aglomerate :) Nu ma intelege gresit cu autobuzele - si eu as prefera sa fac traseul cu o masina dar doar daca as avea timp suficient sa ma plimb de-a lungul coastei, sa ma pot opri in refugii sa admir peisajul/fac poze, etc. La cat de multe vrei sa faci tu in 24 de ore si tinand cont ca unele locuri pe care vrei sa le vizitezi nu sunt accesibile direct cu masina (gen Capri sau chiar statiuni de pe Coasta Amalfi unde nu exista strazi pentru masini), o masina nu mi se mai pare la fel de practica (si am inteles ca firmele italiene nu inchiriaza masini romanilor cu foarte mult entuziasm, asta poate insemna o garantie depusa la inchiriere).

@auriciu
Daca ar fi sa merg intr-un weekend romantic fara limite de buget, as inchiria o decapotabila sport din Napoli, m-as duce la Positano, m-as caza la Le Sirenuse (500 de euro camera dubla cea mai ieftina pe noapte in sezon), as inchiria un mic iaht ca sa vizitez coasta si Capri-ul, baie/plaja pe iaht - dar aproape de mal sa pot admira peisajul, etc :) Cam cu 2000-2500 de euro ai putea avea un weekend de top in Positano :) Probabil majoritatea romanilor nu si-ar permite asa ceva (nu ca ar fi 2500 de euro o suma asa de greu de strans/dat pe o vacanta, dar totusi doar pe un weekend iti vine cam greu sa o dai - poate in luna de miere sau alte evenimente "speciale"). Asta nu inseamna insa ca daca mergi cu autobuzul, alegi un hotel de 3 stele in Sorrento (70 de euro pe noapte am dat) sau alta statiune mai ieftina, faci plaja/baie pe plaja gratuita, mananci in graba un sandwich la Delikatessen in loc de o masa serioasa la restaurant, etc. nu poate fi cel mai frumos mini-concediu din viata ta. Probabil nu la fel de romantic (cel putin nu dupa criteriile dupa care e perceputa notiunea de romantic de majoritatea), dar de 10 ori mai ieftin :)

Edited by utopium, 06 June 2010 - 00:49.


#71
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
[quote name='utopium' date='5th June 2010, 17:19' post='8302678']
Mi-am promis ca revin in zona cat de repede si aloc mai mult timp ... de cand am plecat de pe Coasta Amalfi ma tot gandesc cum sa fac sa ma intorc cat mai repede ....Daca ar fi dupa mine, as merge anual in Italia in vacanta, iar Coasta Amalfi ar fi printre primele pe lista.

Asa mi s-a intimplat si mie, am fost citeva ore in Sorrento in decembrie si de atunci tot visez sa ma intorc. A fost foarte frustrant timpul prea scurt petrecut acolo. De asta tot o sicii pe fly dream sa re-configureze traseul ( bine, pina la urma face cum vrea ea dar ....)
Acuma plecam in Italia a cincea oara in decurs de 12 luni si , daca ar fi dupa mine, as mai merge de 10 ori , la cite mai sunt de vazut. Cu bilete de avion atit de ieftine ( intre 4 ron si 20 de euro...) e un vis realizabil.

Pentru ca se nimereste sa fim de ziua sotului in zona, initial ma gindeam sa fac o nebunie si sa iau o camera pentru o noapte in Positano, cu 250 de euro (!); chiar am facut rezervare pe net, dar dupa aceea m-am mai gindit, mi-a trecut febra si am anulat rezervarea. E o statiune mult prea scumpa pentru noi. Dupa aceea, am rezervat o camera dubla la vila Sogno din Anacapri, cu 130 de euro, dar iarasi mi-am facut calcule si mi-am dat seama ca ne-ar costa prea mult masa la restaurant in Capri si , in plus, nici nu ne place sa stam tot timpul in acelasi loc chiar si doua zile si ne-ar fi costat prea mult deplasarile cu jet /hydrofoil-urile. Asa ca am gasit o varianta de compromis, cu economii la singe in ceea ce priveste transportul si un pic de rasfat in ceea ce priveste hotelul . Am ales Grand Hotel Capodimonte, dar am rezervat camera in ianuarie, cind pretul , nerambursabil, a fost acceptabil ( si stiti reclama : ".......pentru ca merit !!!! ").  Cred ca nu este cel mai bun hotel din toate punctele de vedere dar are cea mai teribila locatie din Sorrento ; gradinile hotelului si panorama fac toti banii.  Pentru ca anul trecut am luat in Tenerife ( Costa Adeje) tot asa un super-hotel ( Jardin Tropical), cu gradina si panorama , am ajuns la concluzia ca nu are rost sa dau mai mult de 100 de euro in plus pentru camera cu vedere la mare. Daca as fi facut abstractie de bani , mi-ar fi placut dar anul trecut mi-am dat seama ca la cit timp stai pe terasa, nu se merita.
Concluzia e ca te poti descurca si cu resurse financiare mai limitate. In Sorrento exista cazari pentru toate buzunarele. Linga Capodimonte am vazut pe google maps ca exista un indicator catre un fel de camping si chiar am de gind sa merg sa vad care  e treaba pe acolo.

#72
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Imi place ca acest topic s-a "insufletit" puternic in ultima vreme.  Nu pot partipa la discutii, sunt prins in alt trip. Voi reveni, prin iulie, daca mai sunteti pe aici.
Distractie placuta @fly ! Si da, sunt si eu de parere sa o iei un pic mai lejer.
Multumesc tuturor pentru infos !!

Edited by metalactual, 06 June 2010 - 10:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate