Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Napoli si imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
1426 replies to this topic

#1315
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,114
  • Înscris: 04.03.2014

View Postdariuscha, on 01 martie 2024 - 14:18, said:

Pe Google Maps.


Pe Google Maps apare Hotelul villa Cimbrone,  adica Hotelul ala de 5 stars din parc cum intri pe stanga.   Astea mai inchid cateva luni out of season, pana pe la inceput de Aprilie.

#1316
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 14.04.2008
Apare si Terrazza dell’Infinito, uita-te mai bine! Citeste inclusiv recenzille si vezi foto!
Hotelul e mai greu de inchis, ma indoiesc sa nu aiba clienti tot timpul anului.

#1317
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 04.11.2023
https://www.google.c...4w5bp?entry=ttu

Daca e adevarat ce scrie aici, au fost inchise gradinile (probabil si terasa) pana in 1 martie, adica azi.

#1318
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 14.03.2006
Am gasit si eu ca e inchis, si pe un site al lor. Le-am scris un email, ce i-am intrebat eu, ce au raspuns ei... nicio legatura. Am incercat iar pe wapp la artecard sa intreb daca mai intra sau nu vila la reducerile lor, nu m-au mai bagat in seama. Mai am o saptamana sa-i pisez sau intreb in aeroport la un punct de informare, tot voiam sa mai intreb de tren.
Asta e raspunsul la intrebarile mele:

"Greetings from Villa Cimbrone.
We thank you for your kind e-mail and we are pleased to inform you that Villa Cimbrone Gardens are open all year round from 9:00am to sunset. It is not necessary the reservation and the entrance ticket can be paid directly on spot. I suggest to contact us closer to the date in order to verified any extraordinary closures.
The entrance fee at the Villa is of EUR 10.00per person, the cost for groups between 15 and 39 visitors is of EUR 8.00 each while for groups more than 40 visitors is of EUR 7.00  each. One free ticket for the tour leader (travel agency or authorized tour guide) will be granted every 15 paying people.
They are forbidden the introduction and the use of drones and professional photo/video cameras/equipments/tools.
Villa Cimbrone is located  10-minute walk from the center and cannot be reached by car / motorbike. In the village there are some public car parks: Duomo Parking, Auditorium Parking or there are spaces for motorcycles in Via della Repubblica.
Looking forward to welcoming you to Villa Cimbrone, we remain at your disposal for any further information you may require."

Imi pare a fi un raspuns automat, a si venit destul de repede.

Da, asa gasisem si eu, pana azi inchise. Dar nu gasesc nicaieri daca mai sunt incluse sau nu in Artecard, am vazut ca, pe langa faptul ca s-a scumpit mult cardul, au fost scoase si unele obiective.

Edited by kerkyra, 01 March 2024 - 15:52.


#1319
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Un pic de cautare pe Google...

Attached Files

  • Attached File  A.jpg   241.69K   26 downloads


#1320
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,114
  • Înscris: 04.03.2014

View Postdariuscha, on 01 martie 2024 - 14:53, said:

Apare si Terrazza dell’Infinito, uita-te mai bine! Citeste inclusiv recenzille si vezi foto!
Hotelul e mai greu de inchis, ma indoiesc sa nu aiba clienti tot timpul anului.

Da, parcul era inchis pana azi, acum am vazut.

Structurile de acel tip si in asemenea localitati, 5 stele cu preturi de la 700,800 pe noapte peste o mie doua in maxim de sezon de obicei inchid cateva luni, in general inchid cateva luni pe an 2,3.  La nivel de luxury acolo il ai pe ala, Palazzo Avino si inca doua trei.   Eventual fac cu randul si ramane doar unu' deschis.  La fel pe celelalte segment si la fel si restaurantele.





#1321
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009

View Postgiuliani2, on 28 februarie 2024 - 22:05, said:

Napoli e orasul cu cel mai mare centru istoric din lume din cate stiu.
Pentru jumate de zi in Napoli ce recomandari ai? Desi as zice ca jumate de zi e mai mult o plimbare prin oras, fara prea multe interioare.

#1322
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 04.11.2023
Pentru jumate de zi in Napoli :  plimbare prin centrul vechi, Cartierul Spaniol si neaparat o tura pe Spaccanapoli.  Si as manca o portie de paste cu scoici(greu spre impsoibil de batut Napoli la paste allo scoglio) la inceputul jumatatii de zi, si o pizza la Da Michele la finalul jumatatii de zi. Si intre ele o vizita in PIazza del Plebiscito, cu o cafea bauta la Cafe Gambrinus.

Sau, daca te pasioneaza si arta poti verifica orarul la Pio monte della Misericordia si/sau Capella Sansevero.  Nu-ti ia cine stie cat timp sa le vizitezi.
Ca idee, intre Dom, Piomonte della Misericordia, Spaccanapoli, Cappela Sansevero nu cred sa fie mai mult de 1km sa le vezi pe toate.

#1323
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 23.04.2007
Incerc sa conturez cel putin ziua 1 a sosirii(ajung pe la 08.45AM in Napoli). Estimez ca in jurul pranzului voi fi la sit. Ne dorim sa il vizitam nu pana in panzele albe dar nici pe repede-intainte. Din ce am mai citit ar dura cca 4h(?!). Ar mai fi si de oprit la o masa de "pranz-o-seara" deci terminam pe la 17.xx. Am vazut si un Carrefour in apropiere, poate ne facem si niste cumparaturi(in Cetara nu sunt decat niste magazinase mici).
De acolo spre Cetara(cazarea) trebuie sa luam tren spre Salerno si apoi Sita Bus.
Din Pompei(inteleg ca aici ar fi gara) :
https://www.google.r...33dph?entry=ttu
am verificat pe https://www.lefrecce.it/
Trenurile Pompei-Salerno par sa fie multe (seara dupa 16.00 ) cu oprire si schimb de tren in Nocera Inferiore( cca 45 min) sau directe, unul 36 min, altul 53 min(ciudat). Cel pe care il intuiesc ca "il prindem" e cu oprire in Nocera.
1.E o idee buna sau sa il evit? A facut cineva "escala" in Nocera?
2.In Salerno, imi poate confirma cineva : autobuzul 5120(Salerno-Amalfi) pleca fix din fata garii?
https://www.google.r...641pf?entry=ttu
3.Alta varianta Pompei-Cetara nu exista nu?(Autobuz sau alt tren)?
Am gasit autobuzul 5020 Nocera Croce Sud-Cetara(pe direct, fara oprire in Salerno) insa doar 2 seara la ore neconvenabile(15.10/18.25)

Edited by AdrianHH, 14 March 2024 - 00:37.


#1324
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 23.04.2007
4. Pe trenurile respective scrie la detalii : To travel, you must check in after midnight on the day of travel and before the scheduled departure of the train selected at the time of purchase.
Ce inseamna asta ? Biletele de tren se iau de la automate din gara(Napoli, Pompei, Nocera) si trebuie validate ? sau e vorba daca as cumpara on-line ...despre ce check-in e vorba? Nu mi-e clar.
Attached File  tren.png   42.2K   5 downloads
5.Biletele pt Pompei(am citit ca nu e mers direct, risc sa nu prind loc) -daca le cumpar cu 1 saptamana inainte, e ok?

Edited by AdrianHH, 14 March 2024 - 00:50.


#1325
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
Pfff, complicat planul tau. Problema nr 1 cu el este ca e neplacut sa vizitezi Pompei-ul cu bagajele in spate, probabil se simte mai putin pentru barbati dar pentru sotie si copil presupun ca da.  Ar fi de studiat daca exista vreun loc de lasat bagajele in gara.

Da, Pompei Scavi este gara de langa orasul antic. (Scavi inseamna excavatii, sapaturi).

Pentru Pompei - Cetara verifica si varianta Circumvezuviana pana in Sorrento si de acolo autobuz SITA, desi probabil s-ar putea sa trebuiasca schimbat autobuzul in Amalfi.

Check-in-ul ala, verifica pe varianta in italiana daca e vorba de “convalidare”, presupun ca asa e, si sunt niste aparate in gara care iti “convalideaza” biletul, adica iti stanteaza pe el data si ora la care l-ai folosit pentru ca biletul e valabil
la orice tren si daca nu l-ai validat se poate presupune ca il mai poti refolosi. Da, e vorba de bilete fizice, cumparate din gara (de la om sau automat)

Edited by mdt, 14 March 2024 - 07:41.


#1326
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
Ah, acum vad ca tu ai pus link la cealalta gara din Pompei, cea din oras. Gara folosita in general de cei care merg sa viziteze situl este Pompei Scavi Villa dei Misteri care are o intrare la sit in imediata apropiere (Porta Marina). Daca vii de la cealalta gara poti sa intri pe cealalta intrare in sit (Ingresso Piazza Immacolata)

Trenurile probabil fac timpi diferiti in functie de cate opriri au pe parcurs, sau cine stie. Cred ca e o varianta mai buna cu tren direct Salerno si de acolo autobuz, trebuie sa fie mult mai rapid decat prin Sorrento.


Edited by mdt, 14 March 2024 - 08:28.


#1327
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
Pentru biletele la Pompei uita-te acum pentru cu cate zile inainte gasesti loc, asa poti sa te orientezi. Si eu le-am luat cu putin timp inainte dar nu mai retin cu cat.

#1328
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 14.04.2008
Si mie mi se pare planul destul de “complicat”. Nu din cauza bagajelor, ci pt ca e solicitant (e cert ca veti fi treziti din noapte  in ziua aia!).
Cu siguranta exista depozite pt bagaje. Erau si acum 10 ani, le-am folosit atunci. Acum sunt si mai bine organizati la intrari. Au si magazin(e) de suveniruri chiar ok, tinand cont ca celelalte muzee stau f slab la capitolul asta.
Pt apa in interior nu trebuie sa-ti faci probleme, exista fantani unde se pot reumple sticlele. Cu mancarea mai greu, va sfatuiesc sa aveti ceva la voi in rucsac. Atentie iar la masa pranz-seara, de regula restaurantele sunt inchise la ora 17. Totusi, fiind zona turistica f importanta, veti gasi si ceva deschis continuu.
Cu biletele pt Pompei nu mi-as face griji. Noi am fost in sept si din ce am vazut nu era o problema sa iti iei bilet. Sigur, situatiile pot diferi de la caz la caz. Poate va avantajeaza un Artecard Campania pt 7 zile, 5 intrari gratuite. Se piate cumpara online imediat (in caz ca e problema cu a cumpara la fata locului bilete) si exista ghiseu dedicat unde prezinti codul si iti elibereaza biletul.
Referitor la tren: vezi care pleaca primul la ora care va convine, insa uita-te si care ajunge primul! In functie de nr de opriri unele ajung mai repede sau mai tarziu. Veti lua ternul din gara centrala pt Pompei (statia care va intereseaza), nu Circumvesuviana. Altfel riscati sa va intoarceti dupa bagaje si pierdeti timp. Oricum v-ati organiza, luati asta in calcul!
Atentie si la orarul de bus din Salerno spre Cetara, daca circula pana tarziu!
Pt bilete exista automate, dar si ghisee.
Covalidarea aia cred ca pt online. Oricum si cele fizice trebuiesc validate inainte de a te sui in tren.

Edited by dariuscha, 14 March 2024 - 11:59.


#1329
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmdt, on 14 martie 2024 - 07:37, said:

Pfff, complicat planul tau. Problema nr 1 cu el este ca e neplacut sa vizitezi Pompei-ul cu bagajele in spate, probabil se simte mai putin pentru barbati dar pentru sotie si copil presupun ca da.  Ar fi de studiat daca exista vreun loc de lasat bagajele in gara.

Pentru Pompei - Cetara verifica si varianta Circumvezuviana pana in Sorrento si de acolo autobuz SITA, desi probabil s-ar putea sa trebuiasca schimbat autobuzul in Amalfi.
In primul rand, scuze, am postat mai devreme fara sa scriu clar(dar v-ati prins in mare), dupa aterizare vrem sa ne oprim in zona garii din Napoli, sa mancam ceva ca sa "rezistam" pana dupa Pompei, apoi tren la Pompei, vizita , probabil masa de "pranz" pe la 16.00, apoi suit in tren pe la 17, ajuns la 18 in Salerno si la 18.30 de-abia am avea Sita spre Cetara unde ajungem la 19.00. Cina si nani cel mai probabil. Ce m-a "suparat" e ca dupa-masa legaturile sunt cam proaste in ciuda faptului ca mijloacele de transport par multe la prima vedere.
-O sa avem doar un rucsac mic fiecare, nu cred ca ne va deranja prea mult.
-Ca sa o iau spre Sorrento, apoi sita pana in Amalfi si apoi Sita pana la Cetara e un ocol mult prea lung.

Eu nu inteleg alta chestii, nu m-am lamurit :
Vad ca pe site-ul Trenitalia imi da variante de la Napoli Centrale sau Napoli Piazza Garibaldi. Nu e aceeasi gara? Nu acolo ajunge autobuzul Alibus de la aeroport? (PS: Napoli S. Giovanni-Barra - e departe, nu am treaba cu aia).

Attached Files


Edited by AdrianHH, 15 March 2024 - 23:22.


#1330
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
@AdrianHH citeste aici: https://www.sorrento...-train-schedule , mai ales la informations about Circumvesuviana train stations.

#1331
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 05.11.2009
Napoli Centrale este în Piazza Garibaldi, deci este aceeași stație cu Napoli Piazza Garibaldi.

#1332
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
Scrie in link-ul pus de mine ca Napoli Piazza Garibaldi e la subsolul garii Napoli Centrale. Sunt practic trenuro care vin din alta parte (de ex Porta Nolana) pe cand Napoli Centrale e un capat de linie ca Gara de Nord din Bucuresti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate