Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Napoli si imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
1426 replies to this topic

#1297
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgiuliani2, on 24 februarie 2024 - 01:57, said:

... Sa ajungi in Napoli si pe coasta Amalfi cu masina din Romania cred ca e de departe cea mai proasta varianta ...

Giuliani, auzi dragule, în loc să discutăm noi aiureli din astea în contradictoriu (riscînd să devenim şi cam off-topic), mai bine zi-mi şi mie când şi unde ai postat despre bisericile din centrul oraşului Napoli. Sau, şi mai bine, pune un link către acele posturi. Sunt pe laptopul vechi şi se mişcă precum melcul. Nu pot intra acum pe cel nou şi mă tot lupt să găsesc cele spuse de tine. Înainte de a face o listă din ghiduri cu bisericile de vizitat, aş vrea să recitesc ce ai scris şi să văd şi pozele.


Sănătate şi mulţumiri anticipate !

#1298
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 04.11.2023
Nu cred ca am povestit sau am scris despre vreo biserica din Napoli. N-aveam cont pe atunci....

#1299
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgiuliani2, on 25 februarie 2024 - 21:37, said:

... N-aveam cont pe atunci....

Ah, am crezut că Giuliani ești tot tu. Mă gândeam că s-a întâmplat ceva cu acel cont și ți-ai făcut un al 2-lea cont, Giuliani2.

Atunci scuzele mele ...


Sănătate și toate cele bune !

#1300
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 04.11.2023
Pai tot eu sunt, mi-am pierdut contul celalalt. Dar nu tin minte sa fi scris ceva despre bisericile din Napoli, eventual am enumerat cateva pt ca sunt foarte multe pe acolo. Poze sigur nu am pus.

#1301
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgiuliani2, on 26 februarie 2024 - 23:40, said:

Pai tot eu sunt ...

Eeee, deci Sherlock-ul din mine a gândit bine, totuşi.

Ai zis tu ceva, ai pus şi una-două poze dacă ţin bine minte, iar eu chiar te-am întrebat parcă despre numele unor biserici. Dar nu mai mi-aduc nici eu aminte bine. Lasă că găsesc eu postările, am început să recitesc topicul de la coadă spre cap.


Sănătate şi tcb !

#1302
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 27 februarie 2024 - 00:22, said:

... Lasă că găsesc eu postările ...

Gata, am găsit, la pag. 59 ai pus o poză cu interiorul bisericii San Giuseppe dei Teatini din ... Palermo. Asta pe post de exemplu de cam ce poţi găsi pe străzile din Napoli.

Mda, o să-mi scot pe listă tot din ghidurile mele bisericile care mă interesează (cele cu fresce şi tablouri de pictorii mei preferaţi), plus alte biserici pictate de maeştri locali, cu ale căror lucrări încă nu am făcut cunoştinţă, ca să zic aşa. Am văzut deja câteva poze şi merită multe biserici a fi vizitate. Cred că nu o să am timp 2 zile chiar dacă mă duc singur şi procedez ca Speedy Gonzalez.
De fapt încep să cred tot mai mult că doar în Napoli e nevoie 5 - 6 zile pline ca să vizitez cât de cât exhaustiv obiectivele turistice importante (pe care doresc eu să le vizitez). Posibil să mai fie şi o "dată viitoare", să vedem ce va spune şi soţia după acest prim sejur în zonă.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 27 February 2024 - 13:48.


#1303
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 14.03.2006

View Postdariuscha, on 21 februarie 2024 - 12:42, said:

Pt ca am avut nelamuriri privind transportul spre Caserta (pe forum se spunea ca e inclus, din detaliile artecardului despre transport nu reiesea asta) am intrebat la oficiul turistic din Piazza del Gesu Nuovo si raspunsul primit a fost : nu e inclus transportul! Noi la Caserta nu am mai ajuns (ploile ne-au dat peste cap programul), deci nu am mai ajuns sa intrebam si la gara, asa ca astept sa sa te intorci tu cu raspunsul corect.

Pentru ca tot a existat aceasta nelamurire, voua vi s-a spus ca transportul la Caserta nu e inclus, mie mi-a raspuns cineva pe alt site ca in ianuarie a mers cu acest card, am mai sapat pe site-ul Artecard si am gasit un numar de wapp. Tocmai le-am scris si mi-au raspuns rapid, confirmand ca trenul catre Caserta e inclus. In plus, am gasit tot pe site aceasta fraza, care ar sugera acelasi lucru:
"The use of public transport is limited to reaching the places included in campania>artecard."
Cam asta a fost conversatia:
[10:46, 28.02.2024] C: I am planning to buy a Artecard Campania for 3 days and I am not sure if it includes the train ticket to Caserta
[10:46, 28.02.2024] Artecard: campania card yes
[10:47, 28.02.2024] Artecard: the transport that are includes helps you to get to the sites included with card
Am mai intrebat eu cate ceva, au fost cam pe langa, dar la acest subiect e scris clar. O sa mai intreb o data in aeroport si vom vedea.

Edited by kerkyra, 28 February 2024 - 11:01.


#1304
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 14.04.2008
kerkyra, sper si vreau ca raspunsul primit de tine sa fie corect. Mai ales din pct de vedere al turistului, sunt inclinata sa vad lucrurile in avantajul meu.🙂
Pe mine tocmai fraza pusa de tine ("The use of public transport is limited to reaching the places included in campania>artecard.") , fraza care intra in contradictie cu mijloacele de transport mentionate de ei, m-a facut sa intreb daca e inclus transportul. Altfel, ar reiesi ca nu e inclus. Bine, mai erau si relatarile celor care au folosit cardul pt a ajunge acolo. Insa fie pot exista si modificari de la an la an sau norocul de a nu-ti verifica nimeni biletul.
Ca idee, pe Circumvesuviana nu am vazut niciodata control la bilete.

#1305
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 14.03.2006
Vom vedea, pentru ca, la calculul facut de mine, daca nu am inclus si trenul, adica cei aprox 10 euro, nu as prea iesi in castig cu cardul. Ma gandesc ca daca nu e inclus, nu as trece de scanarea codului de transport pe peron.

#1306
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 14.04.2008
Ce vreti sa vizitati cu el?
Doar intrarile la Pompei si Caserta depasesc valoarea cardului. Daca mai adaugi transportul pe Circumvesuviana, prin Napoli, + reducerile la alte obiective, deja esti mult pe plus.
Pt Caserta va trebui sa luati trenul “normal” din gara centrala Garibaldi. E f posibil ca accesul pe peron sa se faca fara scanare. Circumvesuviana la Garibaldi are peroane si acces separat. @iogamac a fost, poate isi aminteste ea daca e cu scanare accesul sau se valideaza pe peron.


#1307
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 14.03.2006
Pompei + Caserta fac 36 euro, cardul e 41. Daca mai pun trenul Circumvesuviana ies sub card. De asta ziceam de trenul catre Caserta, daca ar fi inclus ar mai renta. As incerca si vilele din Ravello, inteleg ca ambele sunt incluse la o intrare, dar as fi constransa sa planific in 3 zile consecutive cele 3 vizite si ma tem de vreme, vreau sa strecor Capri intr-o zi senina. Voi sta primele 5 nopti la Sorrento, de aici vizite pe coasta, la Capri, Pompei, apoi mutare la Napoli pt 2 nopti si in acea zi Caserta.

#1308
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 04.11.2023

View PostOvidiuNS, on 27 februarie 2024 - 13:46, said:

Gata, am găsit, la pag. 59 ai pus o poză cu interiorul bisericii San Giuseppe dei Teatini din ... Palermo. Asta pe post de exemplu de cam ce poţi găsi pe străzile din Napoli.

Mda, o să-mi scot pe listă tot din ghidurile mele bisericile care mă interesează (cele cu fresce şi tablouri de pictorii mei preferaţi), plus alte biserici pictate de maeştri locali, cu ale căror lucrări încă nu am făcut cunoştinţă, ca să zic aşa. Am văzut deja câteva poze şi merită multe biserici a fi vizitate. Cred că nu o să am timp 2 zile chiar dacă mă duc singur şi procedez ca Speedy Gonzalez.
De fapt încep să cred tot mai mult că doar în Napoli e nevoie 5 - 6 zile pline ca să vizitez cât de cât exhaustiv obiectivele turistice importante (pe care doresc eu să le vizitez). Posibil să mai fie şi o "dată viitoare", să vedem ce va spune şi soţia după acest prim sejur în zonă.

Sănătate şi tcb !

Napoli e orasul cu cel mai mare centru istoric din lume din cate stiu. Fara sa iei in calcul Pompeii, Herculaneum, Vezuviu sau Reggio di Caserta si coasta Amalfi eu zic ca in Napoli ai nevoie de vreo 5 zile. Ai catacombe si alte lucruri subteran, muzeul de arheologie, muzeum Capodimonte, ai vreo 3 castele, Palazzo Reale, cimitirul ala cu craniile, plus o gramada de biserici. Dupa nume imi amintesc de domul san Gennaro si de Biserica Gesu Nuovo, dar efectiv stiu ca dadeam de biserici la tot pasul, nici nu le gaseai prin ghiduri , si majoritatea meritau o plimbare in interior.

Uite o lista:
- Santa Maria Donnaregina Nuova
- Chiesa SS Apostoli
- Chiesa San Severo al Pendino
- Chiesa del Arte dela Seta
- Chiesa San Fillipo e Giacomo
- Chiesa Santa Maria della Sapienza
- Domul
- Basilica di San Paolo Maggiore
- Basilica San Loranzo Maggiore
- Chiesa Santa Maria delle Anime
- Chiesa di San Domenico Maggiore
- Chiesa Sant'Angelo a Nilo
- Chiesa Gesu Nuovo
- Chiesa San Ferdinando

Astea le-am vazut eu, absolut intamplator. Nu aveam dinainte o listra cu biserici si toate sunt in centru, nu am mers departe special pentru vreo biserica, daca cauti special cred ca sunt de 10 ori mai multe :)

PS: Ma gandesc ca ai pe lista Pio Monte della Misericordia, insa in afara de biserica era si un muzeu de arta acolo intr-un palat ce incadreaza biserica. Printre alti pictori napoletani si din sudul Italiei erau acolo si picturi de Luca Giordano.

#1309
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 14.04.2008
Ca tot vorbeam de modificari: noi am dat 32€/ card.  Acum vad ca e 41€.
Daca vrei Ravello+ Pompei, deja ai epuizat primele 2 intrari. Vila Cimbrone (mai exact Terasa Infinitului) nu mai e inclusa acum(e inchisa). Insa asa era inainte, inclusa si ea.
Atunci Caserta va veni la jumatate de pret, alt castig si din asta. Seara puteti urca/cobora cu funicularele in Napoli. Plus ca poate mai vizitati ceva cu reducere la intoarcerea din Caserta. Si cred ca totusi e inclus si transportul!



#1310
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgiuliani2, on 28 februarie 2024 - 22:05, said:

... Ma gandesc ca ai pe lista ...

Deocamdată nu mi-am făcut o listă de biserici, ci doar o pagină format A5 cu Castello di Lettere (că stăm lângă el), Museo Archeologico Nazionale, Museo di Capodimonte, Palazzo Zevallos Stigliani (Gallerie d'Italia), Palazzo Reale, şi Museo Nazionale Ferroviario di Pietrarsa.
Pio Monte a Milosteniilor e clasică, aşa cum ziceam, şi mai sunt câteva despre care ştiu că au picturi pe care vreau să le văd. Mulţumesc pentru listuţă !


Sănătate şi tcb !

#1311
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 14.03.2006

View Postdariuscha, on 28 februarie 2024 - 22:37, said:

Ca tot vorbeam de modificari: noi am dat 32€/ card.  Acum vad ca e 41€.
Daca vrei Ravello+ Pompei, deja ai epuizat primele 2 intrari. Vila Cimbrone (mai exact Terasa Infinitului) nu mai e inclusa acum(e inchisa). Insa asa era inainte, inclusa si ea.
Atunci Caserta va veni la jumatate de pret, alt castig si din asta. Seara puteti urca/cobora cu funicularele in Napoli. Plus ca poate mai vizitati ceva cu reducere la intoarcerea din Caserta. Si cred ca totusi e inclus si transportul!

S-au scumpit si cardul, si intrarile (la Caserta majorare iar de la 1 martie, vad pe site). Au mai si scos anumite intrari, din ce vad pe site, asa ca trebuie vazut cand devine rentabil. Nu stiam ca e inchisa Cimbrone, o sa vad la fata locului. Asa calculasem, reducere la Caserta, dar trebuie sa ma inscriu in cele 3 zile, adica sa las Ravello in ultima zi pe coasta.
Am cautat si apare intr-adevar inchisa, am gasit ca ar fi asa in perioada 8 ian-1 martie.
Poate se deschide, ramane de vazut daca mai e sau nu inclusa in Artecard.

Edited by kerkyra, 29 February 2024 - 09:54.


#1312
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 05.11.2009

View Postdariuscha, on 28 februarie 2024 - 15:32, said:

Ce vreti sa vizitati cu el?
Doar intrarile la Pompei si Caserta depasesc valoarea cardului. Daca mai adaugi transportul pe Circumvesuviana, prin Napoli, + reducerile la alte obiective, deja esti mult pe plus.
Pt Caserta va trebui sa luati trenul “normal” din gara centrala Garibaldi. E f posibil ca accesul pe peron sa se faca fara scanare. Circumvesuviana la Garibaldi are peroane si acces separat. @iogamac a fost, poate isi aminteste ea daca e cu scanare accesul sau se valideaza pe peron.

Mă gândesc acum și nu mai știu. Am avut Artecard pentru 7 zile, a fost 43 € și nu a avut transport inclus. Ne-am scos banii cu vârf și îndesat. Am fost la Caserta, Pompei Sant Elmo, Muzeul de arheologie, Certosa, Biserca Sant Anna dei Lombardi, biserica San Giovanni a Crbonara...

#1313
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 04.03.2014

 dariuscha, pe 28 februarie 2024 - 22:37, a scris:

Vila Cimbrone (mai exact Terasa Infinitului) nu mai e inclusa acum(e inchisa).

Inchisa?  N-as crede. Unde ai citit asta?

Villa Cimbrone si Villa Rufolo sunt un must in Ravello.

#1314
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 14.04.2008
Pe Google Maps.
Tu ai putea mult mai usor sa suni si sa aflii detalii.
Mai ales daca mai e inclusa vizita in card sau nu (nu mai e mentionata!).

Edited by dariuscha, 01 March 2024 - 14:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate