Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 

Permis suspendat- numere rosii expirate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ZZNemessis

ZZNemessis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.04.2008
Buna ziua,

In luna octombrie a anului trecut am circulat cu masina avand numere rosii expirate de 10 zile pe o distanta de aproximativ 1,5km. Problema este ca am luat un avocat si mi se pare ca este neserios, nu prea se intereseaza, politistii inca nu au inceput urmarirea penala pana acum ( aproape 6 luni)  :death::cursing:   Am adus doi martori pentru motivul cu care am circulat cu masina ( trebuia sa o mut undeva intr-un loc ferit deoarece unde o tineam nu mai era loc si ma ameninta un cretin ca imi sparge geamurile- a facut-o o data la fosta masina chiar in vinerea mare- iar dupa o saptamana a avut accident=>5 masini parcate lovite :lol: ) Cat poate sa dureze scoaterea de sub urmarire penala si sa aplice art.18 indice 1 ( asa mi-a spus avocatul ca vor face), dupa aceasta am inteles ca trebuie sa astept 3 luni sau o luna daca dau un test de 15 intrebari. In prezent masina este inmatriculata.

Ce parere aveti? Perioada in care nu au facut nimic cu dosarul nu are nici o importanta? Cat mai trebuie sa astept dupa lenesii astia? Pot sa fac ceva sa iau permisul mai repede? (mi-ar folosi si la lucru).

#2
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Nu exista un termen limita de solutionarea unui dosar si mai ales in penal,nu grabi procurorul ca altfel sa scape de tine te poate arde.
Iti iei alt avocat daca ai nevoie urgent de permis,daca nu asteapta altfel avocatul se mai intelege cu colegul,ca intre prieteni ( arde-l mai si treci la altul ) unde intelegi tu cam despre ce este vorba.

Posibil sa primesti N.U.P ( Ne inceperea urmaririi penale ) si mai mult ca sigur o amenda.

Edited by Header, 09 March 2010 - 15:08.


#3
aereniv

aereniv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.08.2006

View PostHeader, on 9th March 2010, 15:08, said:

Nu exista un termen limita de solutionarea unui dosar si mai ales in penal,nu grabi procurorul ca altfel sa scape de tine te poate arde.
Iti iei alt avocat daca ai nevoie urgent de permis,daca nu asteapta altfel avocatul se mai intelege cu colegul,ca intre prieteni ( arde-l mai si treci la altul ) unde intelegi tu cam despre ce este vorba.

Posibil sa primesti N.U.P ( Ne inceperea urmaririi penale ) si mai mult ca sigur o amenda.

Ori NUP ori amenda...amandoua cam greu ;-)

#4
ZZNemessis

ZZNemessis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.04.2008
Si din momentul in care procurorul declara N.U.P merg dau testul acela si astept o luna? Sau il primesc pe loc?

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Tu ai un dosar penal  pentru comiterea infractiunii de conducere a unui auto neinmatriculat....
De regula, asa cum ti-a spus deja avocatul, mai ales daca pana acum nu ai fost baiat rau, astfel de dosare penale se solutioneaza cu celebrul 18', adica cu o amenda administrativa... insa trebuie astepti sa vezi ce va scrie procurorul in rezolutia sa, pentru ca poti avea surpriza neplacuta de a se dispune si anularea permisului de conducere si atunci o iei de la cap cu scoala, examen si toate celelalte....

#6
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009
La S.U.P. nu se dispune anularea permisului de conducere. ;)

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Este vorba de un SUP 18'... nu SUP simplu....

#8
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009
Atunci o precizez: la NICIUN fel de S.U.P. nu se dispune anularea permisului de conducere.
Ca să nu lungim discuția fără rost, uite ce spune art. 114 din OUG nr. 195/2002 republicată:
   ART. 114
    (1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
    a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru o infracțiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârșită ca urmare a nerespectării regulilor de circulație;
    b.) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru infracțiunile prevăzute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) și (5), art. 89 alin. (1) și (2), art. 90 alin. (1) și la art. 92 alin. (3);
    c) *** Abrogată
    d) titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pedeapsa complementară a interzicerii exercitării profesiei sau ocupației de conducător de vehicule, prevăzută la art. 64 lit. c) din Codul penal;
    e) permisul de conducere a fost obținut cu încălcarea normelor legale, situație constatată de instanța competentă;
    f) permisul de conducere a fost obținut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârșirea unei infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă.
    (2) Permisul de conducere se anulează și în cazul în care titularul acestuia a decedat.
    (3) Procedura anulării permisului de conducere se stabilește prin regulament.


Ordonanțele de scoatere de sub urmărire penală nu sunt hotărâri judecătorești iar fapta pentru care se dispune scoaterea de sub urmărire penală pentru lipsa pericolului social nu este infracțiune, că așa și începe art. 18 ind. 1: „Nu constituie infracțiune fapta care....”. Își mai amintește cineva?
Rămânând la subiect: dacă se dispune scoaterea de sub urmărire penală, fie că e scoatere totală, fie că e scoatere cu aplicarea unei sancțiuni administrative, nu se dispune anularea permisului de conducere. Se dispune suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pentru 90 de zile în situațiile prevăzute de art. 103 alin. (1) lit. „c” din OUG nr. 195/2002 republicată, însă numai dacă e îndeplinită condiția care urmează după dacă” în textul la care m-am referit. Condiție care, sunt sigur, e ușor de găsit și de interpretat.

#9
ZZNemessis

ZZNemessis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.04.2008
Am vorbit cu un politist si mi-a recomandat sa depun cerere pentru prelungirea dovezii pentru circulatie pana la solutionarea cazului. Un prieten care a avut aceeasi problema mi-a spus ca ar fi mai bine sa nu prelungesc dovada. Daca nu are nimic, exista o cerere tipizata de la politie? Unde o depun? Maine intentionez sa merg la politie sa intreb. Chestia e ca dovada pe care mi-a scris-o politistul este cam varza, adica a fost eliberata in 26-10-2009, cu drept de circulatie 15 zile, de la 27.11.2009 pana la data de 10.11.2009, pot folosi asta la ceva? Si un ultim lucru as dori sa stiu cam cat timp dureaza pana prelungeste dovada(am inteles ca procurorul imi aproba).

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Cât timp dosarul penal nu este soluționat ai tot dreptul să circuli, iar dovada se poate prelungi.
Nu are importanță dacă ți-o prelungești sau nu... dacă circuli cu dovada fără a fi prelungită, riști doar o amendă!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate