Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

dispozitiv pentru economisirea energiei electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

 Clovis, on 28 februarie 2013 - 10:40, said:

La blocuri merge in continuare, la case in schimb nu mai merge ca au pus protectie homopolara . Si nu e metoda pe care o stiau toti cu schimbatul nulului cu impamantarea in priza. Aia nu mai merge ca trebuie sa ai nului izolat la trafo iar acum se fct cu trafo legat la pamant tocmai ca sa se elimine furtul.  E alta metoda mai complicata si foarte greu de depistat. Practic implosibil.

practic cred ca vrei sa spui sa folosesti in loc de nul , o pirza efectiva de pamant adica cu tarusi batuti in pamant si tot tacamul

Edited by costy_ytsoc, 01 March 2013 - 20:05.


#20
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007

 Clovis, on 28 februarie 2013 - 10:40, said:

La blocuri merge in continuare, la case in schimb nu mai merge ca au pus protectie homopolara . Si nu e metoda pe care o stiau toti cu schimbatul nulului cu impamantarea in priza. Aia nu mai merge ca trebuie sa ai nului izolat la trafo iar acum se fct cu trafo legat la pamant tocmai ca sa se elimine furtul.  E alta metoda mai complicata si foarte greu de depistat. Practic implosibil.


Sunt curios cum arata si cum functioneaza aceea  " protectie homopolara "Posted Image

#21
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
probabil se refera la siguranta diferentiala si automat cand simte ca o ia curentul prin alta parte decat prin nulul  de lucru atunci taie alimentarea

#22
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Am râs azi de prostia omenească.

Cineva a cumpărat un astfel de ”economizor”.    L-a costat cam 200 lei.
După un timp s-a prins că-i țeapă și l-a desfăcut.   A găsit o cutie goală cu un etaj de alimentarea unui led martor.
Atât.

Evident, i-am spus că-i înșelătorie și că trebuie să-l reclame pe vânzător.   Însă omul se teme pentru că vânzătorul i-ar fi spus că-i un dispozitiv semilegal.  Texte.
După câteva zile și-a șters contul de pe Facebuci și dus a fost.   probabil că va apare în alt loc, cu alt nume.

Amuzant este textul reclamei:

  De cand ma stiu eu, pretul la curentul electric, a crescut mereu.Nu aveam de unde sa stiu ca,pretul era ridicat in mod artificial, tocmai de aceea inventam mereu cate ceva la contorul de curent electri. Fie montam o agrafa, fie lipeam un magnet sau derulam inapoi cifrele contorului electric. Am o familie mare si este intotdeauna nevoie de multa lumina in casa. Imaginati-va doar cat curent se consuma pentru necesitatile copiilor mici : spalatul scutecelor, camasutelor, sa nu mai vorbesc de cel care sta toata ziua in fata calculatorului. Mai pe scurt, ce sa mai…trebuie sa recunosc ca, furam de la stat.Mai lucrez si suplimentar, execut instalatii electrice in apartamente. Si iata ca odata, am avut ocazia sa dau peste o chestie foarte interesanta. Am instalat contorul, am tras cablul, dupa care stapanul a inceput finisarea apartamentului.

Toata ziua a taiat ceva cu ferestraul, a sfredelit, iar ziua urmatoare contorul indica doar 300 de W. Cum e posibil asa ceva?In mod normal trebuia sa indice de 5-6 ori mai mult. L-am intrebat pe stapan si acesta mi-a povestit despre acest dispozitiv, care reduce consumul de energie electrica. Nu-mi venea sa cred urechilor,imi era atat de rusine ca nu cunosteam lucruri elementare din fizica. Acum platesc de 3 ori mai putin, asa ca recomand tuturor. Dispozitivul are o denumire straina – STROM ENERGIE. Din cate am inteles, nu poate fi cumparat dintr-un magazine obisnuit. E de inteles, deoarece nu e chiar corect fata de stat. Insa cred ca, cel mai important e ca totusi platim niste impozite destul de mari, iar acest dispozitiv e solutia ideala pentru o economisire corecta si rationala.
Feciorul meu m-a ajutat la insusirea internetului si iata ca nu demult, am gasit un site specializat in comercializarea acestui dispozitiv. Iata link-ul magazinului online si decideti singuri daca doriti sa economisiti sau nu. Insa eu cred ca nu se merita sa cheltui mai mult, atunci cand poti economisi. Nu-mi place sa arunc banii in vant.

Ok.  Aceste e textul de aburire.
Urmează explicațiile tehnice.  Partea frumoasă abia acum urmează:
(am lăsat semnele de punctuație exact ca-n reclamă)

Reteaua Dvs este protejata de energia reactiva
Reteaua Dvs este protejata de energia reactiva, iar consumul de curent va fi mai mic.

Se cunoaste din fizica, faptul ca exista energie activa si energia reactiva. Energia activa este cea utila, anume aceasta este utilizata pentru functionare, de catre aparatele electrice.
Energia reactiva, reprezinta energia inutila pentru consumator. Aceasta circula prin cablurile electrice, provocand fluctuatii de tensiune. Drept urmare, creste consumul de energie electrica, iar campurile magnetice generate de aceasta dauneaza sanatatii.

Dupa utilizarea dispozitivului ELECTRICITY SAVING BOX,factura lunara la energia electrica va inregistra o scadere de 30-50 %.
Economizorul inlatura componenta reactiva din reteaua Dvs, drept urmare se reduc fluctuatiile de tensiune si consumul de curent electric. Aparatele electrice consuma mai putina energie,iar dvs economisiti bani la plata facturilor

Atenție:
Presiunea admisa 5 kW-19 kW( un singur dispozitiv este suficient pentru intreaga locuinta).


Am făcut niște investigații ca să văd cine este hoțul și am descoperit că site-ul ”românesc” este clonat și în mai multe variante rusești.    Exact aceleași mutre și format.
Cel mai probabil, ținând cont de stil, este vreun basarabean de-al nostru care face și el un ban pe seama fraierilor.

#23
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 22.02.2011

 Courage, on 01 martie 2010 - 10:37, said:

Asta se inscrie la categoria "free energy" sau "Perpetuum mobile"?

Nu credeti ca daca erau atat de eficiente, atunci erau implementate pe scara larga?

Măcar pe scara blocului!

Au apărut iar, în forță:
https://www.energysa...documentare.com

Oare de îi lasă pe cei care înseală liber pe internet?

Edited by nasty2, 27 September 2018 - 07:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate