Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

dispozitiv pentru economisirea energiei electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Am vazut niste asa zis dispozitive care ajuta la economisirea energiei electrice...cica stabilizeaza curentul si astfel se economiseste energie, si doar se introduce in cea mai apropiata priza de tabloul de sigurante...

#2
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 partyman, on 1st March 2010, 09:29, said:

Am vazut niste asa zis dispozitive care ajuta la economisirea energiei electrice...cica stabilizeaza curentul si astfel se economiseste energie, si doar se introduce in cea mai apropiata priza de tabloul de sigurante...
Da mai multe amanunte

#3
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
http://www.okazii.ro...tric-legal.html

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Condensatoare...

Quote

Factorul de putere.
   Raportul pozitiv dintre puterea activa si puterea aparenta kP=P/S se numeste factor de putere. Factorul de putere este intotdeauna subunitar, intrucat P este mai mic sau egal cu S. In regim sinusoidal, rezulta evident kP=P/S=cosΦ. Pentru o instalatie electrica a unui consumator de putere aparenta data, maximul de putere activa, adica maximum de eficacitate, se obtine la un factor de putere cat mai mare (mai aproape de unitate), un defazaj intre tensiune si curent cat mai mic, deci la un consum de energie reactiva din reteaua de distributie cat mai scazut.  Problema imbunatatirii factorului de putere este, de fapt, problema reducerii puterii reactive absorbite de consumator din retea. In exploatare, factorul de putere se determina ca o valoare medie, pe baza contorizarii consumurilor de energie electrica activa si reactiva intr-un interval de timp specificat.
Compensarea puterii reactive
   Imbunatatirea factorului de putere se realizeaza prin  surse specializate de putere reactiva. Instalarea surselor specializate de putere reactiva -baterii de condensatoare, compensatoare sincrone - in scopul ridicarii factorului de putere pana la valoarea ceruta
Alte detalii

http://www.imsatint....0proiectare.doc

#5
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
teoretic, ar putea fi eficient, dar daca citesti scrisorile "clientilor multumiti" , clar ca e vorba de o cacialma...   citez doar pe unul: "Eu stiam de aceste dispozitive de cativa ani cand am vazut unul in priza la fratele meu in Germania si chiar ma gandeam ca peste 45 de ani vor veni si la noi in tara". :D pai daca o vazut, de ce nu si-a cumparat de acolo si voia s-astepte 45 ani, pana ajunge si la noi?
asemenea dispozitive exista demult, dar sunt cam cat un dulap, destinate consumatorilor industriali, unde exista motoare electrice. practic, este vorba de inbunatatirea factorului d putere (cosinus de FI), cand avem de-a face cu sarcini inductive. ( in speta, motoare electrice), unde tensiunea si curentul sunt defazate. acest defazaj se reduce cu condensatoare, care produc un defazaj invers fata de bobine. practic, dispozitivul masoara acel defazaj si modifica valoarea condensatorilor pana dispare defazajul.
cat de eficient poate fi aceasta jucarie in consumul casnic, greu de zis, dar oricum nesemnificativ, multe aparate au din fabrica montati condensatori pt a reduce defazajul, iar in cazul becurilor clasice cu incandescenta, resouri, fiare de calcat, n-are efect, aici avem doar sarcini rezistive.

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
De ce cat un dulap? Un condensator nepolarizat de 100-300uF/400Vca este exact cat aparatul de mai sus...

http://www.google.ro...67d5568f8efb1bc

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,140
  • Înscris: 05.12.2002
Ce tare... pentru cine stie sa citeasca:
Din raportul atasat de ei, pe okazii, din 4 echipamente testate, la unul singur a scazut puterea consumata (la aspirator) de la 1090W la 1080W, adica 0.92%. La restul, a CRESCUT cu 2.15-3.82% :)

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Asta se inscrie la categoria "free energy" sau "Perpetuum mobile"?

Nu credeti ca daca erau atat de eficiente, atunci erau implementate pe scara larga?

#9
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
In mod normal aceste baterii de capacitati ar trebui sa fie instalate de catre societatea care furnizeaza energia electrica. Este si in interesul lor sa foloseasca cat mai eficient sectiunea liniilor de transport energie electrica. Tu acasa, nu o sa obtii o reducere semnificativa la plata consumului de energie electrica, daca vrei economii, poti sa folosesti cu incredere intrerupatorul aparatelor... :D

#10
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
mda.... mai multa economie faci cu becuri economice

#11
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
am vazut si pe ebay ceva asemanator dar aratau altfel erau muuuult mai ieftine si din reviewuri nu au nici un efect...

#12
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007

 mister_rf, on 1st March 2010, 10:20, said:

De ce cat un dulap? Un condensator nepolarizat de 100-300uF/400Vca este exact cat aparatul de mai sus...

http://www.google.ro...67d5568f8efb1bc
m-am referit la cele industriale, care "controleaza" o hala cu o gramada de utilaje. acolo, intradevar sunt eficiente. si nu e vorba de o simpla baterie de condensatoare, capacitatea bateriei se schimba continuu si instant, in functie de utilajele care functioneaza la un moment dat, de regimul lor de functionare, pt a mentine defazajul la minim. si n-am zis ca sunt cat dulapul strabunicii, cu 3 usi, dar cat un dulapior, tot sunt :)

#13
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 02.09.2006
Frectii!!! DPDV al utilizatorului casnic este un fel de ulei de sarpe. Contoarele monofazate instalate la utilizatorii casnici nu sint sensibile la consumul de energie reactiva asa ca poti consuma reactiv cit vrei. daca cineva doreste sa-si ajute furnizorul de electricitate o poate face cu acest dispozitiv intr-adevar.

#14
agentvaly

agentvaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.07.2012
trebuie sa devin naiv ca sa cred asa ceva . Asta e PROSTEALA PE FATA Posted Image

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Prostii, nu exista asa ceva. Singura modalitate sa economisesti energie el e sa faci economie, iar ca sa economisesti bani sa manevrezi insalatia electrica prin binecunoscuta metoda nulul si impamantarea. Posted Image

Edited by Clovis, 29 September 2012 - 17:01.


#16
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
nope, mergea pe vremuri cand trecea nulul prin contor, acum nu cred ca mai exista cazuri

#17
mpascuy

mpascuy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.08.2007
mi-am luat, dar nu e nicio reducere a facturii. ba mai mult, deobicei imi vine 125, dar luna asta este 195 ron ... totusi in ultimele 2 luni am avut in plus cafetiera si sandwich-maker . posibil sa reduca in cazul consumatorilor de genul motoare. eu am doar becuri, un frigider, incarcatoare de laptop, calculator, cuptor cu microunde si cele de mai inainte. asa ca, nu cred ca se merita pentru cine are consumatori cum am eu

#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 costy_ytsoc, on 30 septembrie 2012 - 23:28, said:

nope, mergea pe vremuri cand trecea nulul prin contor, acum nu cred ca mai exista cazuri
La blocuri merge in continuare, la case in schimb nu mai merge ca au pus protectie homopolara . Si nu e metoda pe care o stiau toti cu schimbatul nulului cu impamantarea in priza. Aia nu mai merge ca trebuie sa ai nului izolat la trafo iar acum se fct cu trafo legat la pamant tocmai ca sa se elimine furtul.  E alta metoda mai complicata si foarte greu de depistat. Practic implosibil.

Edited by Clovis, 28 February 2013 - 10:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate