Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

CRESTEREA OILOR

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
808 răspunsuri în acest subiect

#199
john23

john23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 78
  • Înscris: 12.11.2007
Stimate domnule Horia,
Din pacate (sau din fericire) raposatul "Ceasca" a limitat locurile la admitere la medicina veterinara si a acordat o sansa si altor meserii (cum ar fi a mea).
Imi cer scuze daca am deranjat cu intrebarile mele si promit ca pe viitor sa nu mai intreb nimic, sa las pe cei priceputi sa dialogheze pe acest forum.
Va doresc toate cele bune!

#200
itac69

itac69

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 14.03.2011

 horia66, on 14th March 2011, 16:56, said:

Domnu' Coleg, foarte des am ramas cu gura cascata la intrebarile puse de oameni care nu sunt in domeniu. Acestia pun de obicei intrebarile la care se raspunde cel mai greu. Explicatia mea ? Atunci cand ajungi sa cunosti cate ceva intr-un domeniu, intelectul ajunge sa se incadreze in niste tipare, intre niste limite... Atunci cand nu ai tangenta, acesta (intelectul) zburda liber !

Cu toate acestea, mie mi se par cele mai interesante si pline de miez intrebari ...



exista o tehnica de stimulare a ideilor noi folosind aceste premise , se numeste braistorming parca si se bazeaza pe sedinte scurte , max 30 min . , unde nimeni nu comenteaza propunerile celorlalti participanti si in general nu exista pareri impotriva , tocmai pt stimularea noilor ideei , participantii sunt persoane care au ceva in comun cu domeniul despre care se discuta dar sunt excluse persoanele foarte implicate in acel domeniu tocmai pt faptul ca la ele se observa tendinta de a nu fi spontani si a gandii de cele mai multe ori foarte mult pana la lansarea unei ideei noi .

Si acum o provocare pt Dl Felician . Va urmaresc pe forumuri de ceva timp , consider ca faceti parte dintre oamenii care stiu ce vorbesc in domeniul oilor mai ales ca experienta este dublata si de studii de specialitate dar spuneti-mi si niste dezavantaje ale rasei Dorper . Nu va ascun faptul ca sunt pe cale sa-mi cumpar primele oi Dorper si sunt interesat si de aspectele mai putin placute ale acestei rase , sa fiu pregatit nu sa fiu luat prin surprindere , eventual sa intreprind lucrurile necesare pt a prevenii eventualele neplaceri ( spre ex. cum vi sa intamplat cu furajarea excesiva in timpul gestatiei si pierderea mieilor ) Va multumesc anticipat pt sfaturi .

Editat de horia66, 15 martie 2011 - 08:03.


#201
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 itac69, on 14th March 2011, 21:59, said:

Si acum o provocare pt Dl Felician . Va urmaresc pe forumuri de ceva timp , consider ca faceti parte dintre oamenii care stiu ce vorbesc in domeniul oilor mai ales ca experienta este dublata si de studii de specialitate dar spuneti-mi si niste dezavantaje ale rasei Dorper . Nu va ascun faptul ca sunt pe cale sa-mi cumpar primele oi Dorper si sunt interesat si de aspectele mai putin placute ale acestei rase , sa fiu pregatit nu sa fiu luat prin surprindere , eventual sa intreprind lucrurile necesare pt a prevenii eventualele neplaceri ( spre ex. cum vi sa intamplat cu furajarea excesiva in timpul gestatiei si pierderea mieilor ) Va multumesc anticipat pt sfaturi .
Mai intai, multumesc mult pentru cuvintele de apreciere la adresa mea!
Mai apoi, o discutie despre Dorper nu se poate limita la 2-3 fraze. Din pacate, astazi nu mai am timp pentru un raspuns adecvat. Ca urmare, promit sa revin cu un raspuns mai amplu in zilele urmatoare.


Sa auzim numai de bine!
Felician

#202
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006

 john23, on 14th March 2011, 20:36, said:

...
Imi cer scuze daca am deranjat cu intrebarile mele si promit ca pe viitor sa nu mai intreb nimic, ...

Dragul meu, omu' daca nu zambeste, degeaba mai traieste... Pe mine sa ma scuzi daca te-am inoportunat cu un spirit de gluma ! Nu s-a vrut a fi ofensa...

#203
itac69

itac69

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 14.03.2011

 statusquo91, on 13th April 2010, 00:46, said:

Atentie la bolile rasei Dorper

vrem detalii , sunt chiar interesat de " partea neagra " a rasei dorper

Editat de horia66, 16 martie 2011 - 14:25.


#204
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 728
  • Înscris: 17.05.2008

 john23, on 14th March 2011, 19:36, said:

Stimate domnule Horia,
Din pacate (sau din fericire) raposatul "Ceasca" a limitat locurile la admitere la medicina veterinara si a acordat o sansa si altor meserii (cum ar fi a mea).
Imi cer scuze daca am deranjat cu intrebarile mele si promit ca pe viitor sa nu mai intreb nimic, sa las pe cei priceputi sa dialogheze pe acest forum.
Va doresc toate cele bune!
  Domnu John23, sau Ioane , nu fi asa suparacios......strica la frumusete, faci cute , probleme la colon etc.........trebuie sa recunosti ca esti putin confuz , inca nu stii ce vrei , cind pe m-tii Vrancei cind pe la Buzau , cind capre , cind oi.......trage aer in piept , fi barbat ......
Nu cred ca-ti trebuie 10 oi de rasa de carne , numai daca ai bani si nu stii ce sa faci cu ei....dar nu cred ca-i cazul tau.....Daca vrei sa-ti inbunatatesti productia de carne , cumpara-ti un berbece frumos de carne , Dorper , Blufaced Leicester , fa-i cunostinta cu oile tale si te asigur ca vei fi multumit......daca nu ai oi cauta-ti de prin zona unde te stabilesti cu ele nici prea bune -nici prea slabe - ieftine  , pune suflet ,dragoste si o sa fi surprins sa vezi in citiva ani ce va iesi din toate astea......
  In paralel , daca ai acces la internet poti sa te documentezi foarte bine , practica faci pe oi.......ce poti sa-ti doresti mai mult?????
  In general pe forumuri sunt oameni de treaba dispusi sa-si impartaseasca cunostintele.......trebuie doar sa sti cum sa le ceri......si sa te inteleaga ce vrei.......iti doresc noroc......... :peacefingers:

#205
john23

john23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 78
  • Înscris: 12.11.2007

 licap, on 16th March 2011, 13:37, said:

Domnu John23, sau Ioane , nu fi asa suparacios......strica la frumusete, faci cute , probleme la colon etc.........trebuie sa recunosti ca esti putin confuz , inca nu stii ce vrei , cind pe m-tii Vrancei cind pe la Buzau , cind capre , cind oi.......trage aer in piept , fi barbat ......
Nu cred ca-ti trebuie 10 oi de rasa de carne , numai daca ai bani si nu stii ce sa faci cu ei....dar nu cred ca-i cazul tau.....Daca vrei sa-ti inbunatatesti productia de carne , cumpara-ti un berbece frumos de carne , Dorper , Blufaced Leicester , fa-i cunostinta cu oile tale si te asigur ca vei fi multumit......daca nu ai oi cauta-ti de prin zona unde te stabilesti cu ele nici prea bune -nici prea slabe - ieftine  , pune suflet ,dragoste si o sa fi surprins sa vezi in citiva ani ce va iesi din toate astea......
  In paralel , daca ai acces la internet poti sa te documentezi foarte bine , practica faci pe oi.......ce poti sa-ti doresti mai mult?????
  In general pe forumuri sunt oameni de treaba dispusi sa-si impartaseasca cunostintele.......trebuie doar sa sti cum sa le ceri......si sa te inteleaga ce vrei.......iti doresc noroc......... :peacefingers:
Intr-adevar sunt putin confuz. Daca nu as fi fost, probabil, nu as fi apelat la bunavointa si/sau experienta colegilor de pe acest forum.  
Oricum, multumesc pentru idei.

Editat de john23, 19 martie 2011 - 08:50.


#206
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 630
  • Înscris: 25.07.2006
citesc pe un alt forum despre cresterea oilor si despre oi in general si ... ma lamuriti si pe mine va rog cu niste termen?
ce inseamna:
beaza
jienesc
oaches
bucalai/bucalaie
luncanesti
bal / bala
???

Editat de katilinus, 26 martie 2011 - 22:39.


#207
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 728
  • Înscris: 17.05.2008

 katilinus, on 26th March 2011, 22:38, said:

citesc pe un alt forum despre cresterea oilor si despre oi in general si ... ma lamuriti si pe mine va rog cu niste termen?
ce inseamna:
beaza
jienesc
oaches
bucalai/bucalaie
luncanesti
bal / bala
???
  Cataline , ce treaba ai tu cu oile?????????? Mergi la caprele tale.......ori se simte ceva schimbare?????????
  Breaza -oaie alba cu fata neagra dar nu complet, are ceva linii albe.....
  Briza   - idem , doar ca linia alba e f f subtire.....
Jienesti , Luncanesti - originare din zonele mentionate , au un aspect aparte ......turcane ....mai mari
Oachesa - oaie alba , fata alba , cu pete negre imprejurul ochilor.......
Bucalaie - oaie cu mot , lina de pe cap e multa si deasa ......arata a ceva .....punk.....
Bala      -  oaie alba complet , lina si fata sunt albe......

Sper sa intelegi ceva din ce-am scris.

#208
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 licap, on 31st March 2011, 15:28, said:

Bucalaie - oaie cu mot , lina de pe cap e multa si deasa ......arata a ceva .....punk.....
Bala      -  oaie alba complet , lina si fata sunt albe......

Scuze de corectia pe care trebuie sa o fac.  Denumirile mentionate (mai putin "oile jienesti") se refera la culoarea jarului (parului) de pe fata oilor. Astfel bucalaile, sunt oile cu jarul complet negru sau maro inchis, fara nicio legatura cu motul, iar balele au jarul complet alb.

Sa auzim numai de bine!
Felician

#209
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 728
  • Înscris: 17.05.2008

 Berbecutul, on 31st March 2011, 21:48, said:

Scuze de corectia pe care trebuie sa o fac.  Denumirile mentionate (mai putin "oile jienesti") se refera la culoarea jarului (parului) de pe fata oilor. Astfel bucalaile, sunt oile cu jarul complet negru sau maro inchis, fara nicio legatura cu motul, iar balele au jarul complet alb.

Sa auzim numai de bine!
Felician
OK , multumesc pt corectie , am fost pe aproape .......ca sa zic asa , iar '' jarul '' e un termen pe care va trebui sa-l folosesc si io.......de acum incolo...

#210
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006

 licap, on 31st March 2011, 16:28, said:

Cataline , ce treaba ai tu cu oile?????????? Mergi la caprele tale.......

Catalin este un mare autodidact. Si foarte curios.

Si cu caprele s-o incheiat. Acu' este apicultor, iar in curand va furniza si la export - Doamne Ajuta !

#211
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 630
  • Înscris: 25.07.2006
@licap:
schimbarea a venit de anul trecut, am mai povestit de cateva ori. m-am apucat de albine, momentan am doar 8 stupi si planuri mari. vreau sa-i rup in 3 dupa salcam, si daca-mi aproba astia masura 141, cam de toti banii sa iau roi. Daca ma ajuta Domnul si ies la liman cu stupii (1-2-3 ani 100-150 familii), urmatorul pas este sa iau si niste oi si as vrea sa merg pe linie de carne. Din ce am citit, cred ca voi merge pe Blue Faced Leichester apoi pe Dorper. Dar... in 2-3 ani se pot schimba multe...
in orice caz... imi tresalta inima de fiecare data cand trec pe langa o turma de oi/capre... :rolleyes:

#212
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 728
  • Înscris: 17.05.2008

 katilinus, on 1st April 2011, 20:37, said:

@licap:
schimbarea a venit de anul trecut, am mai povestit de cateva ori. m-am apucat de albine, momentan am doar 8 stupi si planuri mari. vreau sa-i rup in 3 dupa salcam, si daca-mi aproba astia masura 141, cam de toti banii sa iau roi. Daca ma ajuta Domnul si ies la liman cu stupii (1-2-3 ani 100-150 familii), urmatorul pas este sa iau si niste oi si as vrea sa merg pe linie de carne. Din ce am citit, cred ca voi merge pe Blue Faced Leichester apoi pe Dorper. Dar... in 2-3 ani se pot schimba multe...
in orice caz... imi tresalta inima de fiecare data cand trec pe langa o turma de oi/capre... :rolleyes:
Cataline , si stuparitul si oieritul sunt meserii faine , dar nu cred ca se ''pupa'' una cu alta........vei avea o experienta urita cind vei veni de la oi si vei vrea sa vizitezi albinele....... :nonobad: .....,dar dupa primele 8-9 sute de intepaturi nu va mai conta........ :thumbup:
Sper sa-ti mearga bine , sunt sigur ca esti un luptator , imi doresc sa vad ca esti si un invingator .......
Cit de greu o fost cu caprinele ??? Ce ai facut cu ele??? As vrea sa aflu mai multe despre peripetiile tale daca nu te superi , si nu-i prea greu pt tine sa-mi spui.......Cu stima......

#213
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006

 licap, on 2nd April 2011, 00:23, said:

Cit de greu o fost cu caprinele ??? Ce ai facut cu ele??? As vrea sa aflu mai multe despre peripetiile tale daca nu te superi , si nu-i prea greu pt tine sa-mi spui.......Cu stima......

Daca citesti tot topicul cu capre, o sa afli. E o intreaga odisee...

#214
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 630
  • Înscris: 25.07.2006
@licap: incet incet ajung la numarul de intepaturi. prima data am luat 2, alaltaieri vre-o 7 ... merg progresiv.
motivul pentru care ma interesez si de altceva (in cazul de fata oi de carne) este faptul ca sunt ani si ani, si ... vremea Dumnezeu o tine. de ex. anul trecut, un amic (150-200 familii) mi-a spus ca dc nu accesa 112 (25.000E) ar fi trebuit sa vanda din familii ca sa supravietuiasca. si tipul are camion, face pastoral ....
altfel spus, as vrea sa am un "planul B". daca nu merge una, sa fie cealalta. DAR cand/daca ma voi apuca de oi vreau s-o fac la modul profesionist. nu ma apuc pana nu am un grajd construit calumea, un tractoras (sau motocultor ca al lui scaiba) pt cosit si altele. eu NU ma mai intorc la caruta si la ajutoarele din sat.
si ca sa revin la subiect:
inteleg ca oile de carne intra in calduri tot timpul anului, si ca tigaile/turcanele sezonier (ca si caprele). In cazul in care inseminarea artificiala da rezultate asa de slabe, cum procedati?
o metoda pe care o stiam de la capre suna cam asa: timp de 3-4 saptamani, se inchid caprele impreuna cu tapul in grajd/hala si se reduce cantitatea de lumina pe care o primesc in cursul unei zile dar trebuie avut grija ca toate ferestrele/crapaturile din pereti sa fie acoperite (sa fie intuneric bezna). astfel caprele intra in calduri.
se procedeaza la fel si cu oile?
daca de exemplu vin cu un berbec de carne (Blue faced / dorper) de la a cata generatie de metisi as putea obtine 3 fatari in 2 ani fara metoda de mai sus?

#215
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006

 katilinus, on 2nd April 2011, 06:41, said:

...
inteleg ca oile de carne intra in calduri tot timpul anului, si ca tigaile/turcanele sezonier (ca si caprele).

Sa stii ca in cazul raselor specializate pe lapte, prolactina (hormonul) are si un efect de franare a ovulatiei (caldurilor). Asta se intampla si la vacile recordiste, care intra greu in calduri dupa fatare - cu toate ca la vaci influenta prolactinei nu este atat de mare ca la oi / capre.

Ceea ce vreau sa spun (ca probabil fusei cam alambicat), este ca la rasele de carne - perioada relativ scurta de lactatie (si cantitatea redusa de lapte - doar pentru cresterea produsilor) are un efect pozitiv in aparitia mai rapida a caldurilor.

Quote

astfel caprele intra in calduri.
se procedeaza la fel si cu oile?
daca de exemplu vin cu un berbec de carne (Blue faced / dorper) de la a cata generatie de metisi as putea obtine 3 fatari in 2 ani fara metoda de mai sus?

Aici il rog pe colegul Felician sa preia, ca are mai multa expertiza ca mine...

#216
itac69

itac69

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 14.03.2011
cred ca are mai multa experienta nu expertiza , imi cer scuze , raspunsul trebuia sa vina de la Dl. Felician , din ce stiu eu si din ce am citit rezultatele inseminarii artificiale sunt slabe nu stiu daca ar fi de luat in seama inseminarea cu material seminal proaspat ?  Pentru intrarea in calduri a oilor sunt mai multe metode , cu lumina , cu mancarea , cu introducerea berbecilor , dar exista si alte metode , eu zic mult mai avantajoase , e vorba de stimularea estrului cu produse gen Crono gest si injectii cu PMSG , poti programa , sincroniza , momentul intrarii in calduri , monta , fatarile . Despre acestea poti citii in urmatoarele carti : Ginecologie veterinara - Horia Cernescu ( net ) , trareaza in detaliu tot mecanismul hormonal si are si o impresionanta parte in care prezinta tot felul de produse farnaceutice , Tehnologia producerii cresterii si ingrasarii mieilor si iezilor - Vasile Tafta , Ed Ceres 2006 , unde sunt prezentate pe scurt procedele de "desezonizare a ciclului sexual" si realizarea a trei fatari in doi ani , schema completa pe luni cu doua variante , prima monta in ianuarie si celelalte in septembrie si mai si alta cu prima monta in iunie si celelalte in februarie si octombrie  este prezentata si o schema cu impartirea efectivului in patru loturi si obtinerea de fatari in mai multe luni ale anului , bineinteles bibliografia este mult mai vasta .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate