Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Probleme pe Okazii - Frauda

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#19
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Asa cum a spus si Clara_spiele, costurile si timpul necesar pentru eventuala recuperare a sumei pierdute nu prea justifica un asemenea efort.

Fii bucuros ca n-ai luat o teapa mai mare, iar pe viitor fii mai atent, tocmai cand te gandesti ca ai facut "o afacere" iei cele mai mari tepe.

#20
Shadowlover

Shadowlover

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.02.2010
ok...dar daca zice ca nu l-a trimis asa?....pe ce ma pot baza?...martori?...sau?

#21
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.03.2008

View PostShadowlover, on 23rd February 2010, 17:42, said:

ok...dar daca zice ca nu l-a trimis asa?....pe ce ma pot baza?...martori?...sau?


Din moment ce nu ti-a mai raspuns , tu ce crezi? , te rog! ,lasa-ne adresa lui completa , sau orasul de unde provine!

Edited by ibm_570, 23 February 2010 - 20:34.


#22
Anarcho

Anarcho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2007

View Postibm_570, on 23rd February 2010, 20:33, said:

Din moment ce nu ti-a mai raspuns , tu ce crezi? , te rog! ,lasa-ne adresa lui completa , sau orasul de unde provine!

Buna ziua.
As dori mai multe informatii privind urmatoarea problema.
Am decis cu un utilizator de pe internet ( okazii.ro) sa facem un schimb de bunuri. Am decis ca schimbul sa se faca printr-o firma de curierat rapid.
Eu am trimis bunurile iar el nu a mai trimis ce avea de trimis. Este vorba de un laptop in valoare de circa 1500 lei.
Am nume,adresa,discutia salvata intre noi doi + chitanta mea de la curierat rapid.
As vrea sa stiu daca se poate face ceva in acest caz, daca pot sa fac o reglamatie la Politie, daca este suficiente aceste dovezi sau nu.
Multumesc

#23
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009

View PostAnarcho, on 15th March 2010, 15:24, said:

....
Am decis cu un utilizator de pe internet ( okazii.ro) sa facem un schimb de bunuri. Am decis ca schimbul sa se faca printr-o firma de curierat rapid.
Eu am trimis bunurile iar el nu a mai trimis ce avea de trimis. Este vorba de un laptop in valoare de circa 1500 lei.
Am nume,adresa,discutia salvata intre noi doi + chitanta mea de la curierat rapid.
....

Discutia salvata nu este o garantie si dovada incontestabila dar nici un act valabil in fata organelor de cercetare prin care sa arate ca persoana respectiva s-a obligat sa-ti expedieze un bun ci doar un punct de plecare.
Erau valabile discutiile daca erau inregistrate de organele de cercetare cand conexiunea ta de internet era "ascultata".

Deci,te duci la politie imediat si faci plingere pentru inselaciune in temeiul Art.  234 alin 1.
De asemenea precizez ca potrivit alin. 3 din aceelasi articol,impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

Edited by Header, 15 March 2010 - 15:47.


#24
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.03.2008
In cel mai bun caz , din moment ce ai datele sale de contact , cel mai usor e sa ii faci o vizita personala la domiciliu sau sa vezi in cartea de telefoane un numar de fix de la adresa curenta , in general se sperie dupa o discutie avuta in prealabil cu parintii , oricum intrebarea e "cum de te-a dus capul sa faci asa ceva"?

#25
Anarcho

Anarcho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2007

View Postibm_570, on 15th March 2010, 15:45, said:

In cel mai bun caz , din moment ce ai datele sale de contact , cel mai usor e sa ii faci o vizita personala la domiciliu sau sa vezi in cartea de telefoane un numar de fix de la adresa curenta , in general se sperie dupa o discutie avuta in prealabil cu parintii , oricum intrebarea e "cum de te-a dus capul sa faci asa ceva"?

In urma cu cateva luni am mai facut un schimb cu acest baiat in varsta de 21 ani, totul a decurs bine. Insa la al 2-lea schimb ....
Trebuia amandoi sa punem coletele la Fan Courier in ziua de Luni.
Ma suna Luni de dimineata, imi zice ca nu a trimis prin Fan Courier deoarece nu puteau veni in ziua respectiva si ca a trimis prin Nemo Expres, mi-a dat AWB-ul coletului spunadu-mi sa ii dau si eu AWB-ul meu dupa ce voi trimite coletul.   Surpriza, acest AWB intradevar a fost al unui colet trimis de el insa nu spre mine, era trimis sprea Valcea, era trimis catre o firma din Valcea ramburs 110 lei. Dupa 3 zile dupa ce am vazut destinatia acest colet ( AWB) mi-am dat seama ca mi l-a dat tocmai ca sa ma induca in eroare.

Avand in vedere ca i-am trimis coletul am si datele lui:

SC. BLACK COMPUTERS SRL
C. Catalin
STR. -
Loc. -
Jud. -
Cod poștal: -

Nr. telefon: 07--------

Bineinteles ca la telefon nu imi raspunde si imi inchide telefonul cand vede ca il sun. La e-mail a avut bunul simt sa imi raspunda si se pare ca nu are de gand sa trimita nimic.

Avand in vedere ca stiu pe ce strada sta am aflat numarul de fix al unui vecin de-al lui cu care am vorbit. El se pare ca nu are telefon fix acolo unde sta.
Vizita personala nu pot sa ii fac (momentan) deoarece ne despart circa 550 km.

p.s.: Am si cateva poze cu acest individ

Edited by pstdgt, 24 April 2011 - 08:06.


#26
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.03.2008
M-am documentat , firma nu exista in realitate , de unde poti fi sigur ca are firma , daca ti-a dat un produs sub numele acelei firme poate risca foarte mult! , lasa-mi linkul sau de cont de pe okazii.ro , eventuale hartii cu un inscris al repectivei firme.
Am vazut ca are si site , baiatul e pus pe fapte mari , daca vreti sa va documentati, puneti nr de telefon pe google si vedeti!

totusi cum de e tipul din pascani ca vad ca mai este si prin bacau!

Edited by ibm_570, 15 March 2010 - 17:19.


#27
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Cu atit mai mult cu cat se pare individul a dat anunturi pe internet precum ca angajeaza tinere pentru video-chat,nu mai face pe detectivul pierzind vremea aiurea si mergi la politie,ar putea fi un excroc de masa,pot sa fie si alte plingeri impotriva lui,un dosar in plus,o sansa mai mare sa fie gasit vinovat si pedepsit ca atare.

#28
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009

View PostAnarcho, on 15th March 2010, 18:45, said:

....
Aceasta este o arie Juridica,aici doar poti cere consultatii,sfaturi in materie,te rog sa nu transformi topicul in mijloc de atac impotriva cuiva.
De asemenea nu ai dreptul sa-i pui datele personale fara acordul acestuia,vezi protectia datelor cu caracter personal.
Insist sa mergi sa faci plingere la politie altfel tevatura ta in aria asta nu-si are rostul din moment ce pierzi vremea facand pe detectivul.
Daca nu doresti sa faci plingere,imi pare rau s-o spun dar consider c-o meriti.

De asemenea noi nu avem dovada absoluta ca persoana acuzata de tine a facut ceva,are dreptul la prezumtia de nevinovatie,de unde nu stim noi incercarea ta este doar o tentativa personala de a pata numele cuiva.

Edited by Header, 15 March 2010 - 18:55.


#29
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
corect. iar solutiile sunt destul de limitate si-au fost deja expuse

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate