Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Probleme pe Okazii - Frauda

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
28 răspunsuri în acest subiect

#1
Shadowlover

Shadowlover

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 22.02.2010
Buna, am gasit acest forum si cred de cuviinta ca este cel mai recomandabil mai ales pentru oameni in sitatia mea.
In urma cu 5 zile mi-am cumparat un telefon de pe okazii care la aspect parea foarte bun, 9/10, iar ca si functionalitate, vanzatorul il recomanda si nu m-a avertizat de nici o posibila inconvenienta. In ciuda faptului ca l-am intrebat de la taste, display, baterie, response time, codare si alte cele, am primit un telefon cu tastele de baza stricate si anume tasta "OK" si tasta de stergere "C". , acesta a insistat sa merg pe incredere si sa nu fac comanda la un colet cu  "verificare" si dupa calificative, cum au spus multi, avea toate 100% bune si in plus avea acolo 2 nevalidate.
Am platit pretul de 5 milioane pe telefon si nu mi se par bani de aruncat pe geam. Telefonul prezinta semne grele de uzura si ecranul este crapat in partea stanga jos...iar tasta de sonor+ este indispensabila.
Acesta a zis ca telefonul este total functional, decodat, si alte "bla bla-uri"
In urma sesizarii telefonului defect, am incercat o tentativa de apel amical...la care acesta s-a justificat cu multi de "ăăăă" si "nu știu". Iar cand l-am intrebat  care este codul telefonului....desi nu puteam intra in el...raspunsul a fost pe masura "ăăă ...patru de 1". Evident vanzatorul este constient de frauda care a facut-o dar crede ca nu voi face nimic pentru recuperarea bunurilor.
As solicita de la dvs. cat mai multe si mai detaliate sugestii pentru a-mi recupera bunurile sau un telefon dupa specificatii, (Sony Ericsson C905 daca are vreo importanta).
Ca si dovezi si continut, AM IN ARHIVA de la messenger, toata convorbirea si recomandarile facute de dansul, coletul si telefonul.
P.S. nici cardul nu m-i l-a mai pus...un card de 512 MB ce-i drept mic..dar e jenanta situatia.

Orice ajutor este binevenit, multumesc anticipat.

#2
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.855
  • Înscris: 23.01.2008
TU trebuia sa insisti sa trimita coletul cu verificare inainte, ca pana la urma tu platesti transportul & shit
De la inceput trebuia sa te astepti ca ceva nu e atat de roz si trebuia sa cauti altul care accepta verificare inainte

#3
Shadowlover

Shadowlover

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 22.02.2010
crede-ma ca stiu cum trebuia..dar am mers pe incredere
am nevoie de sugestii la cum il pot infunda pe nemernic, nu ma spal cu 5 milioane pe cap, nu-s gigica.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.253
  • Înscris: 07.02.2003

View PostShadowlover, on 22nd February 2010, 20:35, said:

Orice ajutor este binevenit, multumesc anticipat.
Nu vad ce te-ar ajuta decat reclamatia la okazii cu detalii despre problema. Eu prefer intotdeauna s-ami cumpar telefoane noi direct de la operatorul meu gsm, nu am dat gres niciodata cu ele.

Editat de andreic, 22 februarie 2010 - 20:59.


#5
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Sunt pe ebay din 2002,am cam 260 feed cu procent de 100%,deci ma cam pot pronunta....okazii are o politica aiurea,incearca sa copieze ebay,dar fara succes....nu prea ai cum proceda.......

#6
Shadowlover

Shadowlover

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 22.02.2010
si-a scos telefonul de pe okazii inainte sa-l pot cumpara, i-am luat id-ul din commenturi.
Nici userul nu i-l stiu.

#7
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.824
  • Înscris: 15.03.2009
dar adresa si numele lui este specificat pe coletul care l-ai primit?

#8
Shadowlover

Shadowlover

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 22.02.2010

View Postplanner26, on 22nd February 2010, 19:03, said:

dar adresa si numele lui este specificat pe coletul care l-ai primit?
DA sunt specificate si exista...am verificat pe GPS

#9
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.505
  • Înscris: 13.09.2009
Te adresezi cu o plingere la politie in care specifici ca ai fost inselat,il poate gasi politia dupa datele si contul pe care-l are inregistrat in baza site-ului respectiv.

  Problema imensa este ca nici politia nu poate face mare lucru unde a face pe recuperatorii nu intra in atributiile politiei,te vor indruma mai mult ca sigur la un proces in instanta.
  De cate ori sa postam sa luati aminte,nu trebuie sa aveti incredere in nici-un user care vinde produse in okazii,nu va uitati la calificative,mai mult de 80% pot fi contrafacute,mai exact multi pun fictiv la vanzare niste produse,se prefac altii ca le cumpara dand calificative apoi se apuca de treaba,unde unii pot avea doua conturi ori mai multe facand pe cumparatorul cu un nume si vinzatorul cu altul si trafic de calificative.


Intotdeauna folositi livrare cu verificare,va intelegeti cu omul sa puteti deschide si testa produsul apoi achitati banii curierului daca produsul corespunde intelegerii,restul discutiilor nu-si au rostul,te adresezi politiei pe raza careia locuiesti.

View PostShadowlover, on 22nd February 2010, 21:11, said:

DA sunt specificate si exista...am verificat pe GPS
Si cine-ti garanteaza ca adresa-i apartine ?
Poate sa fie adresa dusmanului din cartierul vecin.

Editat de Header, 22 februarie 2010 - 21:39.


#10
Shadowlover

Shadowlover

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 22.02.2010
Bun de notat ce spui u mai sus
m-am gandit si eu abia apoi .... la faza cu calificativele contrafacute

#11
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.607
  • Înscris: 17.08.2007
Okazii=tepazii.  :puke: In general tot ce este nou este scump acolo...multi vanzatori introduc in pret si taxele aberante ale acelui site pe buna dreptate. Marea majoritate a vanzatorilor vand acelasi produs si pe alte siteuri iar marea majoritatea a cumparatorilor ii cauta pe google, yahoo, bing.  :lol:

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 123.253
  • Înscris: 07.02.2003
Nu poti generaliza, nu sunt tepari, sunt capitalisti atata tot. Eu il folosesc demult pt chestiile ocazionale pe care le dau si in general am succes. Si pe mine ma ataca taxele bagate dar pe de alta parte si pe alte site-uri sunt lumea le accepta, daca nu ar accepta nu ar mai vinde pe acolo. In rest eu am o regula, nu se lucreaza cu colete, doar prezenta directa, oferte locale.

Editat de andreic, 22 februarie 2010 - 21:50.


#13
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 555
  • Înscris: 01.03.2008
Okazii.ro este doar un intermediar , vina este exclusiva asupra vanzatorului si a cumparatorului!

unrealgeb1978 , vad ca faci de cacao okazii.ro , da cine are aproape 600 de calificative acolo?

Editat de ibm_570, 22 februarie 2010 - 22:16.


#14
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postibm_570, on 22nd February 2010, 22:11, said:

Okazii.ro este doar un intermediar , vina este exclusiva asupra vanzatorului si a cumparatorului!

unrealgeb1978 , vad ca faci de cacao okazii.ro , da cine are aproape 600 de calificative acolo?

Pai dupa cati bani le-am dat vrei sa ii pup ?  :lol: Da, eu sunt unul din teparii siteului okazii pentru ca de multe ori am vandut acolo la un pret mai mare decat pe alte siteuri. Nu este vina mea ca unii oameni nu stiu sa foloseasca un search engine si nici nu consider ca trebuie sa suport comisioanele aberante ale acelui site.

#15
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 555
  • Înscris: 01.03.2008

View Postunrealgeb1978, on 22nd February 2010, 22:23, said:

Pai dupa cati bani le-am dat vrei sa ii pup ?  :lol: Da, eu sunt unul din teparii siteului okazii pentru ca de multe ori am vandut acolo la un pret mai mare decat pe alte siteuri. Nu este vina mea ca unii oameni nu stiu sa foloseasca un search engine si nici nu consider ca trebuie sa suport comisioanele aberante ale acelui site.


...e totusi una sa improsti cu noroi pe cineva anume care te-a ajutat pana la urma sa faci o tranzactie, arunci cu noroi din cauza comisioanelor , pai atunci uite . ajuta-ma pe mine sa vand un air book pe degeaba! , iti comvine ?  
... pana la urma este un site de vanzari asa cum unele ziare publica anunturile gratuit ,altele iti cer bani!

Editat de ibm_570, 22 februarie 2010 - 22:36.


#16
Shadowlover

Shadowlover

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 22.02.2010
bine dragilor...vad ca nu prea am optiuni pentru recuperarea banilor...ceea la ce speram....m-am resemnat de la idee.....o sa-mi fac telefonul si o sa m-il insusesc..indiferent de costurile reparatiilor....sper doar ca Dumnezeu sa-i ajuta lu ala care mi l-o vandut...la fel cum si el mi9-o ajutat mie.

#17
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 555
  • Înscris: 01.03.2008
Lasa-ne aici adresa lui completa , numele si prenumele , datele de contact si ne descurcam !

#18
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.523
  • Înscris: 04.02.2008
Calea legala ar fi sa intri in legatura cu alti tepuiti si faceti o plangere la Politie impreuna! Insa nu merita sa urmezi un proces asa cum iti vor recomanda ei.
Nu strica nici o sesizare a celor de la Okazii, vor lua masuri de precautie pentru viitor.
Adevarul e ca nu prea ai cum sa-ti recuperezi banii (nu merita cheltuielile), insa data viitoare nu mai accepta sa platesti pana nu verifici bunul achizitionat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate