Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Ambulanta vs. SMURD

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
209 replies to this topic

#181
romeomanciu

romeomanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.06.2006
163.400 Mhz shift -4,6 prietenii stiu de ce

#182
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,098
  • Înscris: 20.12.2007
Paramedicul din USA este la acelasi nivel cu asistentii nostrii ?

#183
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 Kokoshmare, on 13th July 2010, 17:18, said:

Paramedicul din USA este la acelasi nivel cu asistentii nostrii ?

daca e in stare sa invete medicina in 2 saptamani, ca paramedicii nostri ... da

#184
Dr_X

Dr_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2010

 Kokoshmare, on 13th July 2010, 17:18, said:

Paramedicul din USA este la acelasi nivel cu asistentii nostrii ?
Nu! Si sper ca nu va fi niciodata oricat de mult ar dori Dr-ul Arafat! Optiunea de acum cu "paramedicii" reprezinta multi pasi inapoi numai pentru a umple un gol de evolutie intre doua sisteme - cel cu paramedici, american, vestic in general, si cel estic, cu asistent si/fara medic in prespital. Un asistent face 3 ani de scoala si practica, pentru ca apoi sa poata profesa singur. Asistentul are asigurare de malpraxis si raspunde legal pentru manevrele medicale gresite pe care le face.
Un "tehnician" (ca altfel nu am cum sa ii spun pentru ca paramedic este o adaptare grosolana la situatia noastra) face 6 saptamani de pregatire ca apoi sa poata pune mana pe pacient doar supravegheat (acolo unde se poate). Acesti "paramedici" nu au asigurare de malpraxis si ca urmare nu pot fi dati in judecata, de victima sau familie, si nu raspund civil pentru ce fac dar mai ales pentru ce nu fac asupra unui pacient. Trebuie sa va fie clar aceasta! Este una dintre marile nemultumiri ale celorlalti care lucram in prespital impreuna cu dansii. Noi putem fi judecati ei nu! In plus pentru ca activitatea acestor "tehncieni" nu se incadreaza la activitate medicala (in cazul EPA decat la transport si supraveghere) oricate presiuni s-au facut asupra Colegiului Medicilor pentru recunoastere si incadrare ca activitate medicala supusa malpraxis-ului si oricate negocieri subterane s-au facut cu firmele de asigurari pentru a schita niste polite de malpraxis pentru "paramedici" rezultatul este cel de mai sus. Si este riscant si periculos! Si inca ceva: poate prietenii isi mai amintesc cum a fost dat la o parte de la fraiele de onoare ale SMURD Prof. Chiorean de la Tg. Mures, protectorul si mentorul originar al Dr-ului Arafat, cand s-a opus recunoasterii "paramedicilor" originali fabricati in Romania ca personal medical supus regulilor impotriva malpraxisului.
Daca acum se intampla ceva rau cu vreun pacient care este in raspunderea unui "paramedic" SMURD nicio autoritate medicala civila nu poate ancheta cazul. Mai mult, daca ceva rau sau insuficient a fost facut de catre "paramedicii" SMURD nou-nascutilor sau mamelor de la Maternitatea Giulesti nicio comisie civila nu poate face investigatie pentru ca SMURD este o structura militarizata. Numai o comisie militara a MI poate face aceasta evaluare si nu poate fi obligata sa publice ancheta sau sa ia alte masuri coercitive in afara de concediere. Apoi nu pot fi anchetati civil asa cum o poate face Colegiul Medicilor sau Ordinul Asistentilor in cazul medicilor respectiv asistentilor pentru ca pur si simplu activitatea acestor "paramedici" nu poate fi evaluata dpdv al manevrelor medicale de nicio alta organizatie care sa certifice calitatea pregatirii asa cum o fac cele doua de mai sus!

Poate candva vom afla de ce la Maternitatea Giulesti "paramedicii" au fost cei care au intervenit asupra copiilor arsi, cand locul lor nu era acolo, si abia tardiv au intervenit medici si asistenti(e) care erau disponibili in numar mare atat de la SMURD cat si de la SABIF. Mai multe pe aceasta tema aici...

romeomanciu said:

Prima interventie una mai obisnuita

-min 0 apel 112 dureri in piept si respiratie greoaie
-min1 628 pieptanari/1 va deplasati la adresa BLA BLA BLA femeie 35 ani probleme respiratorii severe
-min2 628 pieptanari/1 a inceput deplasarea
-min6 628 pieptanari/1 a ajuns la adresa
-min7 intrat in casa conectat persoana la oxigen si la monitorul multifunctional cu rol de defibrilator automat
-min8 transmitere date pacient catre dispeceratul medical pe statia TETRA (acea statie care seamana cu un telefon mobil motorola generatie mai veche)
-min9 se decide ca e nevoie de un medic
-min 10 629 pieptanari va deplasati in sprijin la 628 pieptanari/1 la adresa BLA BLA BLA femeie 35 ani posibil infarct miocardic fara pierdere de cunostinta
-min 11 629 pieptanari a inceput deplasarea
-min 14 629 pieptanari la adresa
-min 25 pe statia TETRA se comunica ca se doreste inceperea deplasarii la spital si se comunica la ce spital sa se mearga
-min 32 628 pieptanari/1 am predat pacientul la spital ne intoarcem la baza disponibili sau indisponibili dupa caz

Avem o problema mare aici, este bine si iti multumesc ca ne-ai spus! Daca sistemul 112 si succesiv dispeceratul SMURD/Ambulanta nu au fost capabile sa identifice clar o urgenta majora (desi dupa diagnosticul prezumtiv era limpede) si sa trimita cat mai prompt echipajul corespunzator (in cazul de fata C1) si au ales sa trimita un EPA, pentru a confirma/evalua, starea pacientului este grav. In alte judete pentru asemenea incidente s-au luat masuri drastice in cazul Ambulantei iar doua persoane au fost concediate. Exista o singura scuza pentru alegere: daca la momentul preluarii apelului echipajul C1 nu era disponibil. Cele 15 minute pierdute datorita unei nehotarari/comoditati/incapacitati nu sunt permise. Exemplul l-am notat si il voi trimite si eu mai departe.

romeomanciu said:

A doua interventie una destul de grava

-min 0 apel la 112 de la niste tigani care furau caramida de la o fabrica dezafectata si s-a prabusit tavanul peste ei
-min 1 salvatorii si 628 13 septembrie/1 si 629 13 septembrie va deplasati la adresa BLA BLA BLA persoane prinse sub daramaturi
-min 2 se mai cer 2 echipaje 628 de la alte statii nu mai stiu acuma exact care
-min 3 toti de la 13 septembrie au inceput deplasarea si ajung in 2 minute caci era foarte aproape locul interventiei
nu am mai auzit ce comunicau caci ajung si eu la locul faptei in 5 min si acum sa va descriu ce se intampla acolo

cei de la prim ajutor imperuna cu un medic de la 629 acordau primul ajutor sotiei celui prins sub daramaturi care era in stare de soc
salvatorii il scot pe cel prins sub daramaturi pentru care din pacate nu se mai poate face nimic (avea craniul zdrobit)
si aici incepe circul care nu mi se pare atat de necesar raman aproape toate fortele pe loc pana la sosirea celor de la IML si judiciar sa completeze actele adica au ramas blocate un echipaj de salvatori un echipaj 629 si doua echipaje 628 sa completeze hartiile pentru cei de la politie IML in loc sa ramana maxim un echipaj blocat acolo au fost de fapt 4 echipaje blocate de la interventie timp de aproape o ora pana a venit judiciarul aici este problema la un deces ca trebuie sa ramana toata lumea acolo pana vine politia chiar daca nu au fost implicati direct

Aici aveti o alta problema si pentru aceasta ar trebui sa iti intrebi si atentionezi superiorii, in caz ca nu stiu nici ei legea: restul echipajelor sunt eliberate dar trebuie sa ramana un singur echipaj, cel mai inalt ca grad de raspundere si functie (medicul adica in exemplul tau) pana la sosirea Politiei. Atat! Ce se intampla dupa sosirea Politiei nu mai este treaba voastra! Voi interventia finalizata si liberi pentru urmatoarea. Nu aveti niciun acti si nicio hartie sa completati la locul solicitarii decat confirmarea in ordinul de deplasare de catre Politie ca ati fost acolo. Restul de formulare pe care le completati (cele in dublu exemplar sau copii dupa ele) pot fi ridicate ulterior de la sediul unitatii de catre anchetatori. Daca practicati altfel gresiti!

Edited by Dr_X, 20 August 2010 - 02:47.


#185
asistentu

asistentu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 14.11.2005

 Dr_X, on 20th August 2010, 03:33, said:

Daca practicati altfel gresiti!

Dumneavoastra gresiti Domnule Doctor X uitand ca traim in romania .....corect e daca practici altfel iti pierzi scaunul (managerii stiu cel mai bine!).

P.S: plec dracului din aceasta tara sa simt si eu ca-s OM!!!

Edited by asistentu, 20 August 2010 - 19:18.


#186
fire_chief

fire_chief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 27.05.2008
doctore...reprezinti un sistem bolnav si depasit
cand citesc ce scrii vad trecutul...dumneata reprezinti trecutul odios al unui sistem mizerabil care nici macar nu ajungea intotdeauna  la pacienti
ne spui ce rau e smurdul ,cand toata lumea constata contrariul
foloseste competenta,daca detii asa ceva, in scopul de a salva vieti... lasa( daca poti,fireste) mesianismul informational cu dezastrele ipotetice  si incert viitoare produse de paramedici ...
si nu uita:
consecventa, cand depaseseste limita ridicolului,se cheama prostie....intelegi?
hai,te pup ca esti un dulce!

Edited by fire_chief, 31 August 2010 - 18:56.


#187
ZALMOXIS

ZALMOXIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.01.2004

 iordache4991, on 20th February 2010, 14:33, said:

Am deschis acest topic, deoarece, in ziua de astazi, am auzit foarte multe opinii care spun ca Ambulanta a inceput sa nu mai coopereze asa de bine cu SMURD-ul, datorita faptului ca acestia au o alta viziune.

Multi de pe internet, spun ca, datorita faptului ca SMURD-ul are o alta mentalitate, care combate spaga, si furnizeaza servicii medicale de urgenta ireprosabile (+ dotari.... sa nu mai vorbim de medicii si paramedicii de la acest serviciu care chiar isi pun suflet), Ambulanta a inceput sa scada in ochii oamenilor.

Nu zic ca la Ambulanta nu sunt oameni competenti, in schimb, majoritatea lor, primesc bani de la pacienti pt. a fi tratati.

De ce a inceput atunci aceasta ... lupta intre cele doua servicii, care ar trebui sa coopereze intre ele...
De ce credeti/Credeti ca cei de la SMURD, in ciuda faptului ca au profesionalism, nu iau spaga de la pacienti?


Ii las pe toti care vor sa-si exprime opinia, sa o faca aici.

rivalitatea exista inca de la infiintarea SMURD; sefii de statii de Salvare, au bagat bete in roate la greu SMURD; SMURD e unul din putinele exemple de competenta si operativitate care exista in Romania

#188
Dr_X

Dr_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2010

 asistentu, on 20th August 2010, 20:17, said:

Dumneavoastra gresiti Domnule Doctor X uitand ca traim in romania .....corect e daca practici altfel iti pierzi scaunul (managerii stiu cel mai bine!).
P.S: plec dracului din aceasta tara sa simt si eu ca-s OM!!!
Din pacate ai dreptate: angajatii Ambulantei fac tot posibilul sa respecte legea in timp ce angajatii SMURD se poarta ca niste vedete inocente. Cel mai usor schimbi un manager de Ambulanta decat sa pedepsesti un comandant de unitate cand angajatii lui aplica legea dupa ureche.

 fire_chief, on 31st August 2010, 19:55, said:

doctore...reprezinti un sistem bolnav si depasit
... si care acum rezolva 95% din solicitarile pentru asistenta medicala de urgenta in prespital si interspitalicesc!

Quote

cand citesc ce scrii vad trecutul...dumneata reprezinti trecutul odios al unui sistem mizerabil care nici macar nu ajungea intotdeauna  la pacienti
ne spui ce rau e smurdul ,cand toata lumea constata contrariul
... la televizor unde si pisicile fata soareci? statistica oficiala spune alta: acum mare parte din SMURD = bani cheltuiti fara rost !

Quote

foloseste competenta,daca detii asa ceva, in scopul de a salva vieti... lasa( daca poti,fireste) mesianismul informational cu dezastrele ipotetice  si incert viitoare produse de paramedici ...
... nicaieri in lume nu pune mana nimeni pe un pacient dupa 6 saptamani de curs, nici macar infirmiera!
Numai in "originala" Romanie "paramedicilor" SMURD li se permite aceasta. Competenta am destula ca sa repar de atatea ori si prostiile facute de SMURD.

Quote

si nu uita:
consecventa, cand depaseseste limita ridicolului,se cheama prostie....intelegi?
hai,te pup ca esti un dulce!
Dupa raspunsul tau deduc durerea provocata de adevar si ma bucur pentru tine. Este primul pas spre constientizarea bolii si vindecare.
Apoi, esti pafarist baiete si pentru asta iti iert mojicia de semidoct! Daca nu am fi fost consecventi cu totii, Raed si cu altii ca mine, pana in 2000, SMURD ul ramanea o mica olita in Ardeal! Sa tii minte asta cat timp vei lucra si sa ne multumesti seara la culcare ca ti-am dat de munca!

 From 1st September 2010, 13:48:

rivalitatea exista inca de la infiintarea SMURD; sefii de statii de Salvare, au bagat bete in roate la greu SMURD;
Adevarat, pentru ca s-au gandit intai la scaunele lor in loc sa se gandeasca la pacienti si la angajatii lor. La fel cum fac acum gresit responsabilii ISU extinzand nemasurat SMURD-ul !

ZALMOXIS said:

SMURD e unul din putinele exemple de competenta si operativitate care exista in Romania
Asta ai dedus din experienta ta sau din fotoliul unde stai si privesti ineptiile de la televiziuni?

Edited by Dr_X, 03 September 2010 - 16:42.


#189
fire_chief

fire_chief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 27.05.2008
te doare tare? cu o spaga in buzunar, trece repede
stii cum e...
deh, la voi toata lumea  face asta
esti manjit sau poate esti un  imaculat...e posibil sa fii tu omul care nu ia bani amaritilor care ajung pe mana voastra
dar...nu uita....reprezinti trecutul si un sistem odios, putred si inuman
totul se plateste doctore..asa-i?
hai ,ti pupa "semidoctul"!
ps: is pompier draguta...nu ti-ai dori sa-mi dai tu de munca vreodata...la casa ta sau la masina ta, asta  ca ipoteza de lucru
ps2: promit ca prima data cand ma vad cu raed o sa-l intreb de misteriosul care a luptat alaturi de el la smurd si acum spune ca smurdul e asa si pe dincolo

Edited by fire_chief, 03 September 2010 - 19:37.


#190
ZALMOXIS

ZALMOXIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.01.2004

 Dr_X, on 3rd September 2010, 17:26, said:

Asta ai dedus din experienta ta sau din fotoliul unde stai si privesti ineptiile de la televiziuni?

din propria experienta, amice  :peacefingers:

#191
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
o intrebare pentru cei din SMURD ...


cate ore de pregatire au in domeniul medical?

#192
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

 data, on 3rd September 2010, 22:21, said:

o intrebare pentru cei din SMURD ...


cate ore de pregatire au in domeniul medical?

daca vorbim de cele de la locul de munca ....mai multe ca la stat

#193
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 stalnet1, on 4th September 2010, 01:05, said:

daca vorbim de cele de la locul de munca ....mai multe ca la stat

habar nu ai despre ce vorbesti


excluzand ideea cinica "SMURD ... "se califica la locul de munca" ... pe pacienti"


chiar si asa gresesti; Ambulanta trateaza mai multe cazuri decat SMURD


si mai gresesti odata ... si SMURD e "de la Stat"


... vorbesti ca sa te afli in treaba

#194
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

 data, on 3rd September 2010, 23:12, said:

habar nu ai despre ce vorbesti


excluzand ideea cinica "SMURD ... "se califica la locul de munca" ... pe pacienti"


chiar si asa gresesti; Ambulanta trateaza mai multe cazuri decat SMURD


si mai gresesti odata ... si SMURD e "de la Stat"


... vorbesti ca sa te afli in treaba

azi in jurul orei 16 am iesit de la upu  daca ii intorceam unei zdrente de doctorite buzunarul drept al halatului pe dos  culegeai lejer 400 euro ..
\\
vrei sa ma aflu mai consistent in treaba cu activitatea ambulantei?

 data, on 3rd September 2010, 23:12, said:

excluzand ideea cinica "SMURD ... "se califica la locul de munca" ... pe pacienti"

macar aia se califica -cinic-pe pacienti ...
ambulanta se califica pe buzunae ...intotdeauna tardiv cu rezultate asemanatoare medicinei legale

Edited by stalnet1, 04 September 2010 - 00:32.


#195
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 stalnet1, on 4th September 2010, 01:31, said:

azi in jurul orei 16 am iesit de la upu  daca ii intorceam unei zdrente de doctorite buzunarul drept al halatului pe dos  culegeai lejer 400 euro ..
\\
vrei sa ma aflu mai consistent in treaba cu activitatea ambulantei?

sunt convins ca primea numai valuta ...


... ii atarna si firul de la POS din "buzunarul drept"?    :console:


din cauza asta fug toti medicii din UPU ... deoarece castiga 12.000 Euro pe luna + salariul


... "La Galați, în termen scurt, două săptămâni, jumătate din personalul de la UPU a «întins-o» în străinătate. "

#196
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

 data, on 3rd September 2010, 23:44, said:

... "La Galați, în termen scurt, două săptămâni, jumătate din personalul de la UPU a «întins-o» în străinătate. "

cunosti ,..fara numar ...abureala de spagar !
poate stiai de zvonul ala care le-a zburlit vertebrele inainte de a lua drumul emigrarii ? ala cu flagrantul?
situatia darima oricum hilarul.
sa te uiti la bani si sa te kaci pe tine ca-ti pune catusele  :console: romania nu are farmec fara spaga ! e pur si simplu inacceptabil!
cum s-au decis ei mititeii sa emigreze  :puke:
nu stii mestere...nu stii
sa-ti spun cam cu cat pleaca un ortoped de la urgente zilnic? in lei e bun? ala din patriotism nu pleaca !

Edited by stalnet1, 04 September 2010 - 01:03.


#197
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
da ... stiu


mi se pare doar mie ca medicii emigreaza


tu insa esti convins ca sunt doar zvonuri ale dusmanului de clasa

#198
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

 data, on 4th September 2010, 00:10, said:

da ... stiu


mi se pare doar mie ca medicii emigreaza


tu insa esti convins ca sunt doar zvonuri ale dusmanului de clasa

e o realitate dar sa nu deviem de la subiect
p.s. vin medici arabi ,moldoveni am vazut,albanezi...(dar repede mai invata si astia cum e mersul sau la asta or fi venit)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate